00:00
10:23
Dowiedz się, jak tworzy się 3 rodzaje pytań w języku angielskim. W języku angielskim trudnością jest to, że musimy uczyć się tworzenia pytań dla każdego czasu gramatycznego i w każdym czasie inaczej się rozpoczynają. Ale jest to dopiero jeden z 3 rodzajów pytań. Temat tworzenia pytań w języku angielskim jest bardzo prosty. Po wysłuchaniu podcastu z pewnością nie będzie to już stanowiło żadnego problemu. Zapraszam Was do poprzednich odcinków, w których szczegółowo omawiane były sposoby budowania pytań dla poszczególnych czasów - #10 Present Simple and Present Continuous, #11 Past Tenses: Past Simple, Past Continuous, Past Perfect, Past Perfect Continuous, #14 Present Perfect and Present Perfect Continuous, #17 Future Tenses. Jest to kompletny materiał przedstawiający trzon gramatyki angielskiej. Wracajcie do niego, utrwalajcie wiedzę i korzystajcie w swoich wypowiedziach. Tak naprawdę w zupełności pozwala to już do mówienia w języku angielskim i trenowania wypowiedzi.

Pytania w języku angielskim

Szczegółowo tworzenie pytań w języku angielskim dla poszczególnych czasów gramatycznych omawialiśmy w odcinkach podcastu poświęconych poszczególnym czasom:
#10 Present Simple and Present Continuous
#11 Past Tenses: Past Simple, Past Continuous, Past Perfect, Past Perfect Continuous
#14 Present Perfect & Present Prefect Continuous
#17 Future Tenses

Wszystkie rodzaje pytań możemy podzielić na trzy rodzaje:
1.Pytania bezpośrednie – skierowane bezpośrednio do odbiorcy
np.
Czy masz psa? – Do you have a dog?
Czy byłeś w wczoraj w pracy? – Were you at work yesterday?
Czy byłeś kiedyś w Paryżu? – Have you ever been in Paris?

Stosujemy tu konstrukcje pytań dla poszczególnych czasów gramatycznych, szczegółowo przedstawiane przy omawianiu poszczególnych czasów.

2.Pytania pośrednie
Np.
Czy mógłbyś mi powiedzieć, czy masz psa? – Could you tell me if you have a dog?
Czy mógłbyś mi powiedzieć, czy byłeś wczoraj w pracy? – Could you tell me if you were at work yesterday?
Czy mógłbyś mi powiedzieć, czy byłeś kiedyś w Paryżu? – Could you tell me if you have ever been in Paris?

W pytaniach pośrednich po wstępie kolejność słów jest taka, jak w zdaniu twierdzącym, czyli najpierw występuje grupa podmiotu (głównego rzeczownika) a potem orzeczenie (główny czasownik).

3.Pytania podmiotowe
np.
Kto ma psa? – Who has a dog?
Kto był wczoraj w pracy? – Who was at work yesterday?
Kto był w Paryżu? – Who has been in Paris?

W pytaniach podmiotowych odpowiedzią jest podmiot zdania będącego odpowiedzią, czyli pierwszy rzeczownik tego zdania. W tego typu pytaniach po zaimku pytającym „who” lub „what” występuje czasownik w odpowiednim czasie gramatycznym ale bez konstrukcji pytania.
Dowiedz się, jak tworzy się 3 rodzaje pytań w języku angielskim. W języku angielskim trudnością jest to, że musimy uczyć się tworzenia pytań dla każdego czasu gramatycznego i w każdym czasie inaczej się rozpoczynają. Ale jest to dopiero jeden z 3 rodzajów pytań. Temat tworzenia pytań w języku angielskim jest bardzo prosty. Po wysłuchaniu podcastu z pewnością nie będzie to już stanowiło żadnego problemu. Zapraszam Was do poprzednich odcinków, w których szczegółowo omawiane były sposoby budowania pytań dla poszczególnych czasów - #10 Present Simple and Present Continuous, #11 Past Tenses: Past Simple, Past Continuous, Past Perfect, Past Perfect Continuous, #14 Present Perfect and Present Perfect Continuous, #17 Future Tenses. Jest to kompletny materiał przedstawiający trzon gramatyki angielskiej. Wracajcie do niego, utrwalajcie wiedzę i korzystajcie w swoich wypowiedziach. Tak naprawdę w zupełności pozwala to już do mówienia w języku angielskim i trenowania wypowiedzi. Pytania w języku angielskim Szczegółowo tworzenie pytań w języku angielskim dla poszczególnych czasów gramatycznych omawialiśmy w odcinkach podcastu poświęconych poszczególnym czasom: #10 Present Simple and Present Continuous #11 Past Tenses: Past Simple, Past Continuous, Past Perfect, Past Perfect Continuous #14 Present Perfect & Present Prefect Continuous #17 Future Tenses Wszystkie rodzaje pytań możemy podzielić na trzy rodzaje: 1.Pytania bezpośrednie – skierowane bezpośrednio do odbiorcy np. Czy masz psa? – Do you have a dog? Czy byłeś w wczoraj w pracy? – Were you at work yesterday? Czy byłeś kiedyś w Paryżu? – Have you ever been in Paris? Stosujemy tu konstrukcje pytań dla poszczególnych czasów gramatycznych, szczegółowo przedstawiane przy omawianiu poszczególnych czasów. 2.Pytania pośrednie Np. Czy mógłbyś mi powiedzieć, czy masz psa? – Could you tell me if you have a dog? Czy mógłbyś mi powiedzieć, czy byłeś wczoraj w pracy? – Could you tell me if you were at work yesterday? Czy mógłbyś mi powiedzieć, czy byłeś kiedyś w Paryżu? – Could you tell me if you have ever been in Paris? W pytaniach pośrednich po wstępie kolejność słów jest taka, jak w zdaniu twierdzącym, czyli najpierw występuje grupa podmiotu (głównego rzeczownika) a potem orzeczenie (główny czasownik). 3.Pytania podmiotowe np. Kto ma psa? – Who has a dog? Kto był wczoraj w pracy? – Who was at work yesterday? Kto był w Paryżu? – Who has been in Paris? W pytaniach podmiotowych odpowiedzią jest podmiot zdania będącego odpowiedzią, czyli pierwszy rzeczownik tego zdania. W tego typu pytaniach po zaimku pytającym „who” lub „what” występuje czasownik w odpowiednim czasie gramatycznym ale bez konstrukcji pytania. read more read less

3 years ago #angielska, #angielski, #angielskie, #czasy, #english, #fast, #gramatyka, #how, #learn, #polskipodcast, #pytania, #questions, #speaking, #tenses, #to