Settings
Light Theme
Dark Theme
Podcast Cover

Podcasty Aktuálně.cz

 • Barvy byly v dokumentární fotografii tabu. Vladimír Birgus ho zlomil už v 80. letech

  17 MAY 2024 · Použití barev v dokumentární fotografii nebylo v osmdesátých letech v Československu běžné ani doporučované. Na pražské FAMU před ním někteří vyučující studenty dokonce varovali. Právě té době začal s barevnou dokumentární fotografií velmi invenčně pracovat Vladimír Birgus. V podcastu Za závěrku vypráví nejen o tom, ale také o svém působení v roli historika fotografie a pedagoga.
  25m 25s
 • Novinář popsal hodiny po útoku na Fica: Naprosto přes čáru. Hlavní boj teprve začne

  16 MAY 2024 · „Na dalším postupu slovenských politiků se ukáže vyspělost slovenské demokracie. Pokud budou schopni nevyužívat útok jako nástroj politického boje, můžou si říct, že těžkou zkouškou prošli se ctí,“ míní hlavní analytik HN Martin Ehl o situaci po atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica. „I někteří vládní politici dobře vědí, že hodně záleží, jak budou situaci zvládat.” dodává Ehl.
  15m 27s
 • Odtajněno: Děsivý příběh upíří princezny vyvolal v Krumlově epidemii hrůzy. Oprávněně

  15 MAY 2024 · Novinář a badatel Jaroslav Mareš už mnoho let hledá zapomenuté a utajené příběhy, které měly zůstat už navždy uzavřené v archivech. Některé z nich se do střežených archivů dostaly kvůli tomu, že by jejich zveřejněním měl někdo pořádnou ostudu. Devátá epizoda podcastu Odtajněno má název Dracula pocházel z Krumlova. Upír Drákula je legendární transylvánský hrabě. Ve skutečnosti byl Drákula valašský kníže a s upíry neměl nic společného. Děsivý vampýrský příběh, kterým se inspiroval Bram Stoker, když psal svůj nejslavnější román, se odehrál v Čechách. A existují o tom důkazy.
  12m 23s
 • Existuje jediná lidská rasa. Dříve ji měl jen někdo a Irové nebyli “bílí”, říká vědec

  14 MAY 2024 · To, co jste se ve škole učili o lidských rasách, nejspíš není pravda. Většina současných genetiků se shoduje, že existuje pouze jedna jediná. “Spojení barvy kůže a kategorie rasy není přirozené. To, že je dnes vnímáme jako související, je výsledek dlouhé historie různých rozhodnutí,” říká v pořadu Rasování vědec Václav Walach ze Západočeské univerzity.
  40m 29s
 • Velký hráč internetu se bojí generace Z. Možná úplně změní pravidla, míní expert

  14 MAY 2024 · "Pro generaci Z je TikTok dominantní médium stejně jako pro starší generaci byla televize," říká odborník na sociální sítě Jan Zápotocký z Fakulty sociálních věd UK. Mladí lidé podle něj tradiční média nikdy nekonzumovali, protože vyrostli na sociálních sítích. "Oni ani nepřemýšlejí nad tím, že by přišli domů a zapnuli si televizi a koukali na zpravodajství. Oni jdou na ten TikTok," dodává.
  16m 48s
 • Udavačské monstrum z Čech. Letec strádal v koncentráku jen proto, aby mohl donášet

  13 MAY 2024 · Za prototyp zrádce je u nás obecně považovaný Karel Čurda. Vyzradil úkryt svých kamarádů, parašutistů, kteří v květnu 1942 zlikvidovali zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Existuje však jeden muž, který ho v mnohém dalece překonal.
  10m 7s
 • Důležité je to, co nebylo vidět. Expert analyzuje "mrazivou" přehlídku v Moskvě

  10 MAY 2024 · Tradiční vojenská přehlídka v Moskvě i přes značná omezení opět ukázala symboliku známou už z předchozích let. "Je to akce, která rezonuje v ruské společnosti a propojuje historické dědictví sovětského vítězství ve druhé světové válce se současností," říká bezpečnostní analytik z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Michal Smetana.
  22m 59s
 • Češi mají tajnou zbraň hromadného ničeni, Poláci ji milují. A kam šla Uršula v Praze?

  9 MAY 2024 · O Polsku se víc než třicet let mluví a píše jako o možné evropské velmoci, ale vypadá to, že až teď konečně naplňuje svůj potenciál. "Červenobílé síle" - myšleno je Polsko, nikoliv Slavia Praha - je věnována nová epizoda podcastu E40 - napříč kontinentem. Autoři Kateřina Šafaříková a Martin Novák oslovili jako hosta zkušeného diplomata a bývalého šéfa Českého centra ve Varšavě Petra Janyšku. "Poláci mají velmi rádi české filmy a českou kulturu považují za jednu z nejlepších v Evropě. Na Čechy se dívají jako na pohodáře a velkým fenoménem v Polsku je český smažák," říká v podcastu Janyška.
  27m 48s
 • Odtajněno: V Brně chtěli předběhnout Hitlera. Je z toho nejbizarnější akce dějin

  9 MAY 2024 · Novinář a badatel Jaroslav Mareš už mnoho let hledá zapomenuté a utajené příběhy, které měly zůstat už navždy uzavřené v archivech. Některé z nich se do střežených archivů dostaly kvůli tomu, že by jejich zveřejněním měl někdo pořádnou ostudu. Osmá epizoda podcastu Odtajněno má název Hitler z Brna.
  14m 33s
 • “Mluvili se mnou, jako bych měla retardaci”. Míšenka popsala, co zakusila v Česku

  7 MAY 2024 · O tom, že je adoptovaná, věděla od dětství, ale kde má kořeny, zjistila až v sedmadvaceti letech. Genetické testy ukázaly na Afriku, kam ji to odmala táhlo. Třicetiletá míšenka Tereza Navrátil Šimonová pochází z malého města na Moravě a odmala se setkává s nevhodnými dotazy i rasistickými urážkami. “Odlišnost mi dalo najevo až okolí,” říká v pořadu Aktuálně.cz Rasování.
  38m 30s
Podcasty zpravodajského serveru Aktuálně.cz
Contacts
Information
Author Aktuálně.cz
Categories News
Website www.spreaker.com
Email -

Looks like you don't have any active episode

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Current

Looks like you don't have any episodes in your queue

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Next Up

Episode Cover Episode Cover

It's so quiet here...

Time to discover new episodes!

Discover
Your Library
Search