Settings
Light Theme
Dark Theme
Podcast Cover

Filozofia w filmie. Prof. ucz. dr hab. Adam Świeżyński

  • Nauka i religia, czyli o ludzkim poszukiwaniu sensu. Film „Dekalog 1” (1988), reżyseria Krzysztof Kieślowski.

    6 NOV 2022 · Człowiek jest istotą usiłującą poznać sens istnienia świata i samego siebie. Takiego sensu dostarczają, choć w odmienny sposób, nauka i religia. Jednak żadna teoria naukowa nie pozwoli nam zrozumieć sensu wydarzeń, które niekiedy mocno wstrząsają naszym życiem. Czy filozofia lub teologia mogą takiego sensu dostarczyć? Czy nauka i religia muszą pozostawać w konflikcie? A może naukowy obraz świata jest możliwy do uzgodnienia z obrazem teistycznym? Utwór wykorzystany w nagraniu skomponował Zbigniew Preisner.
    17m 15s
  • Jednostka i system, czyli czy warto pozostać sobą. Film „Trzy dni Kondora” (1975), reżyseria Sydney Pollack

    6 NOV 2022 · Funkcjonujemy w środowisku społecznym, w sieci rozmaitych powiązań i zależności między poszczególnymi osobami i grupami społecznymi. Łatwo przychodzi nam tworzenie struktur i systemów, których uczestnicy współpracują w zamiarze realizacji niechlubnych celów, odzwierciedlających ich partykularne interesy. Co wobec takiego stanu rzeczy może zrobić jednostka, która zgodnie z podzielanym światem wartości nie chce zgodzić się na określony stan rzeczy? Czy jest sens buntować się przeciwko jakiemukolwiek niesprawiedliwemu systemowi? A jeśli tak, to jaką cenę przyjdzie zapłacić tym, którzy ów uzasadniony sprzeciw wyrażą? Utwór wykorzystany w nagraniu skomponował Dave Grusin.
    14m 24s
  • Przeznaczenie, czyli o przypadkowości zdarzeń. Film „Przypadek” (1987), reżyseria Krzysztof Kieślowski

    6 NOV 2022 · Przypadek niejedno ma imię. Jest to jedno z tych pojęć filozoficznych, które budzi wiele emocji i kontrowersji, a jednocześnie wydaje się niezwykle fascynujące i skłania do głębokich rozważań, gdyż owiane jest atmosferą tajemniczości i niezwykłości. Czy słusznie można powiedzieć, że to przypadek rządzi światem i ludzkim życiem? Jaka jest relacja między przypadkiem a determinizmem, koniecznością i celowością? Czy przypadek w ogóle istnieje? Utwór wykorzystany w nagraniu skomponował Wojciech Kilar.
    15m 25s
  • Racjonalność, czyli o Homo sapiens. Film „Dwunastu gniewnych ludzi” (1957), reżyseria Sydney Lumet (remark: 1997, reżyseria William Friedkin

    6 NOV 2022 · Człowieka zwykle określa się jako istotę rozumną, która wśród innych istot żyjących wyróżnia się najwyższym stopniem rozwoju ośrodkowego układu nerwowego, psychiki, zdolnością abstrakcyjnego myślenia, rozwinięciem mowy, jest twórcą kultury i specyficznej organizacji życia społecznego. Stąd nazwa naszego gatunku: Homo sapiens – człowiek rozumny, myślący. Jak jednak należy pojmować ową rozumność? Czy jest to po prostu szczególna inteligencja? Umiejętność rozumienia zdarzeń i ich przewidywania? Mądrość życiowa? Utwór wykorzystany w nagraniu skomponował Kenyon Hopkins.
    13m 49s
  • Ludzki duch, czyli o dwóch rodzajach redukcjonizmu. Film „Wyspa” (2006), reżyseria Paweł Ługin

    6 NOV 2022 · Chcemy rozumieć samych siebie i innych, i słusznie oczekujemy, że owo zrozumienie, o ile udałoby się je uzyskać, umożliwiłoby nam lepsze, łatwiejsze i szczęśliwsze funkcjonowanie w świecie. Podobnie jak osiągnięcia współczesnej medycyny sprawiają, że coraz lepiej radzimy sobie z rozmaitymi schorzeniami, chorobami i innymi niedostatkami naszej cielesności, tak zgłębianie ludzkiej psychiki daje nadzieję na zrozumienie człowieka i jego działania. Ale czy istnieje w ludzkiej naturze coś więcej niż tylko ciało i psychika? Czym jest ludzki duch? Czy redukcjonizm antropologiczny może być dla nas szkodliwy? Utwór wykorzystany w nagraniu skomponował Vladimir Martynov.
    15m 3s
  • Tajemnica, czyli ludzka wielowymiarowość. Film „Szarlatan” (2020), reżyseria Agnieszka Holland

    6 NOV 2022 · Odwołanie się do tradycyjnej koncepcji dobra i zła, działających jako siły prowadzące ludzi to zróżnicowanych zachować, sprawia, że sam człowiek zostaje umiejscowiony jakby między nimi i potraktowany jako istota bezwolna, poddana wszechogarniającemu wpływowi raz jednej, raz drugiej siły, którym z konieczności każdorazowo ulega. A może owa dwoistość należy do samej natury człowieka, przynajmniej jako potencjalność dotycząca możliwej realizacji dobrych i złych działań? Jak można zrozumieć sprzeczności ujawniające się w ludzkim myśleniu i działaniu? Czym jest tajemnica ludzkiej niejednoznaczności? Czy tajemnica ta musi być pozbawiona sensu? Utwór wykorzystany w nagraniu skomponował Antoni Komasa-Łazarkiewicz.
    15m 53s

„Filozofia w filmie” to seria 6 podcastów, z których każdy poświęcony jest przedstawieniu wątków filozoficznych obecnych w wybranych fabułach filmowych. Film, podobnie jak inne wytwory ludzkiej kultury, niejednokrotnie zawiera problematykę,...

show more
„Filozofia w filmie” to seria 6 podcastów, z których każdy poświęcony jest przedstawieniu wątków filozoficznych obecnych w wybranych fabułach filmowych. Film, podobnie jak inne wytwory ludzkiej kultury, niejednokrotnie zawiera problematykę, którą można zaliczyć do zagadnień filozoficznych. Nie jest ona w filmie przedstawiona w sposób systematyczny i całościowy. Z natury rzeczy jest ona zazwyczaj jedynie zasygnalizowana lub ukazana fragmentarycznie. Jednak z powodu obrazowego charakteru przedstawień filmowych ich przekaz artystyczny i kulturowy ma istotne znaczenie, gdyż zyskuje szeroką popularność i oddźwięk społeczny. Celem serii podcastów jest więc krótkie zaprezentowanie treści filozoficznych obecnych w wybranych w filmach oraz ich rozwinięcie, pokazanie związków z życiem codziennym, a także wskazanie na czym polega ich doniosłe znaczenie egzystencjalne. Wybrane filmy, polskie i zagraniczne, należą do przedstawień znanych i wielokrotnie docenionych przez krytykę filmową i widzów. Muzyka stanowiąca podkład każdego z podcastów pochodzi ze ścieżek dźwiękowych poszczególnych filmów.
show less
Information
Author Podcasty Filozoficzne IF UKSW
Categories Philosophy
Website -
Email -

Looks like you don't have any active episode

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Current

Looks like you don't have any episodes in your queue

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Next Up

Episode Cover Episode Cover

It's so quiet here...

Time to discover new episodes!

Discover
Your Library
Search