
Contacts
Info
Zapraszają Michał Poklękowski i Aleksandra Galant.

Episodes & Posts
Episodes
Posts
18 APR 2025 · Choć od powstania w getcie warszawskim minęło ponad 80 lat, co roku na ulicach stolicy pojawiają się żonkile, które przypominają o bohaterskim zrywie mieszkańców zamkniętej dzielnicy. To też okazja by pomyśleć o setkach tysięcy ludzi, którzy przed wojną wiedli normalne życie, mieli swoje rodziny, plany i nadzieje. Choć pamięć o nich coraz bardziej się zaciera, ślady getta i jego mieszkańców wciąż są obecne w tkance miasta: to budynki, ulice, ślady murów a niekiedy upamiętnienia. Jak wyglądało życie w getcie i w jaki sposób starano się oswajać koszmarną rzeczywistość? Dlaczego pamięć jest tak ważna i jak ją pielęgnować? O tym w Drogowskazach mówiła dr Justyna Majewska, badaczka, naukowczyni, socjolożka związana z Żydowskim Instytutem Historycznym im. Emanuela Ringelbluma, członkini Centrum Badań nad Zagładą Żydów. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
17 APR 2025 · Niemal 30 procent dorosłych Polaków, czyli mniej więcej 8,5 miliona osób, zmaga się z bólem przewlekłym. To więcej niż średnia europejska i światowa. Eksperci podkreślają, że w Polsce problem ten jest nadal niewłaściwie leczony, a jego skala rośnie. Tymczasem z bólem da się wygrać, da się go zredukować do poziomu, który nie będzie niszczył życia. Bardzo często za bólem przewlekłym stoją nieuporządkowane, trudne emocje, nieprzepracowane traumy i nieodpowiednie nastawienie do walki z nim. Jak emocje wpływają na funkcjonowanie naszych narządów? Czy zdolność organizmu do samoleczenia, może sobie poradzić nawet z bardzo poważnymi schorzeniami? Jak właściwie i skutecznie szukać przyczyny naszych dolegliwości bólowych?Gościem Michała Poklękowskiego jest Bartłomiej Gajowiec, fizjoterapeuta z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami, autor książek, Fundacja Hikari.
10 APR 2025 · Różne formy molestowania seksualnego, to – obok bójek – główne zagrożenie spotykane na imprezach, na których bawią się Polki i Polacy. Do molestowania może dochodzić na tzw. domówkach, w klubach, czy na koncertach. Ofiarą np. pigułki gwałtu, mogą padać zarówno kobiety jak i mężczyźni. Skala tego zjawiska jest naprawdę duża. Aż 77 procent kobiet, które regularnie imprezują, boi się o swoje bezpieczeństwo na takich spotkaniach. Tak wynika z najnowszego raportu z badania przemocy seksualnej na imprezach „Imprezowa mapa Polski”, pod którym podpisuje się Fundacja Sexed.pl. Do najczęstszych powodów braku reakcji na przemoc seksualną na imprezach, należy brak wiedzy jak zareagować i/lub brak pewności czy sytuacja jest przemocą. Dlaczego tak się dzieje i jak można to zmienić? Jak bawić się bezpiecznie na imprezach? Jak w porę dostrzec zagrożenia? W jaki sposób zminimalizować ryzyko molestowania w takich sytuacjach? Gośćmi Michała Poklękowskiego w tej edycji Drogowskazów są Martyna Wyrzykowska dyrektorka zarządzająca w Fundacji Sexed.pl oraz Iwona Kruk, rzeczniczka prasowa Uber Polska.
4 APR 2025 · Przemoc domowa jest w Polsce zjawiskiem którego skala wciąż poraża: w 2024 r. policja wszczęła ponad 50 tysięcy procedur „Niebieskiej Karty”. Organizacje pomocowe zwracają uwagę, że zjawisko jest demokratyczne: niezależne od wieku, wykształcenia, statusu społecznego czy miejsca zamieszkania- w przeważającej większości dotyka kobiet. Wyrazem wsparcia i solidarności jest nowy utwór duetu Dagadana, który powstał w reakcji na zjawisko przemocy w najbliższym otoczeniu. Choć „Hola, Hola” to piosenka ludowa, wciąż pozostaje aktualna. Do współpracy przy kampanii „Mów co się dzieje w domu” towarzyszącej premierze utworu, zaproszona została „Niebieska Linia”, organizacja która już od 30 lat wspiera ofiary przemocy domowej. O muzyce, sprzeciwie wobec krzywdy oraz zmianach które powoli zachodzą w społeczeństwie opowiedziały w Drogowskazach Daga Gregorowicz z duetu Dagadana oraz Katarzyna Miłkowska z Niebieskiej Linii IPZ. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
3 APR 2025 · Dlaczego czasem tak trudno jest Nam szanować przyrodę? Dlaczego tak wielu ludzi widzi w niej wyłącznie magazyn dóbr, które nigdy się nie wyczerpią? Co złego stało się z naszą łącznością z naturą? Jak wpływają na ten związek współczesne czasy i realia. Co możemy w tym kontekście naprawić i ile mamy na to czasu? Czy Polki i Polacy coraz częściej sięgają po naturalne metody leczenia i wspomagania zdrowia? Co wiedzą o ziołolecznictwie i zakładaniu ekologicznych ogrodów? Jak, domowymi sposobami, możemy wesprzeć walkę z suszą, która coraz bardziej nęka Polskę? Gościem Michała Poklękowskiego jest Agnieszka Waszak, wiedźma ziołowa, zielarka-fitoterapeutka, miłośniczka przyrody, edukatorka przyrodnicza prowadząca autorski projekt Kociołek Wiedźmy, architektka krajobrazu, autorka artykułów o przyrodzie, ogrodach i ziołach. Bajkopisarka, ilustratorka i malarka. Laureatka nagrody w kategorii “Aktywność społeczna” w Konkursie Kobieca Osobowość Roku 2024 Gminy Piaseczno.
31 MAR 2025 · O tym że Polki i Polacy czytają niewiele, mówi się od dawna. Ale temat wynagrodzeń pisarzy i pisarek podnoszony jest rzadko. Okazuje się że miesięczna mediana ich zarobków wynosi ok. 2,5 tysiąca złotych brutto a rynek wydawniczy nie podlega praktycznie żadnym regulacjom. Autorzy otrzymują niekorzystne dla siebie umowy, w których sposób wypłacania wynagrodzeń nie jest transparentny a kwoty są nieproporcjonalne do zysków osiąganych przez wydawnictwa ze sprzedaży książek. W odpowiedzi na tego typy praktyki, w 2019 r. została zawiązana Unia Literacka, która wspiera środowisko literackie w dochodzeniu swoich praw, a przede wszystkim, dąży do zmian przepisów, które mogłyby uregulować rynek. W jaki sposób działa stowarzyszenie? Z jakimi problemami mierzą się pisarki i pisarze w Polsce? Jakie kroki należy podjąć by uregulować rynek wydawniczy? Na te pytania w Drogowskazach odpowiedział pisarz, działacz społeczny, współzałożyciel Unii Literackiej Zygmunt Miłoszewski. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
28 MAR 2025 · Po diagnozie "to rak" - u większość chorych - zwykle pojawia się faza niedowierzania, szoku, a nawet wyparcia. A potem przychodzą bliscy z tymi wszystkimi niezręcznymi pytaniami i słowami wsparcia, które mogą działać z odwrotnym skutkiem. Czego pod żadnym pozorem nie mówić chorym na nowotwór? A co mówić? Co im faktycznie pomaga, a co wysysa z nich tak potrzebną im energię do zmagań z potencjalnie śmiertelną chorobą? Jak wygląda walka z rakiem od kulis, także w domowym zaciszu? Co choroba nowotworowa zmienia w podejściu człowieka do życia? W jaki sposób rewiduje jego poglądy? Gościem Michała Poklękowskiego - w tej edycji Drogowskazów - jest Aldona Sosnowska-Szczuka, dziennikarka, autorka książek na temat zdrowego stylu życia, w tym tej pod tytułem "Żeby wygrać, trzeba grać”, w której opisuje własne doświadczenia związane z chorobą nowotworową.
21 MAR 2025 · Wszyscy to znamy: chłopaki nie płaczą, stać Cię na więcej, dziewczynki są grzeczne, Pan Cię zabierze. Te słowa, powtarzane nawet z najlepszymi intencjami, pozostają w pamięci dzieci na lata, co więcej, realnie wpływają na to jak funkcjonują jako dorośli. Tę zakamuflowane nakazy i zakazy warunkują nasz sposób odczuwania emocji, podejmowania decyzji czy wchodzenia w relacje. Wyrwanie się z ich mocy wymaga nie lada wysiłku, wiąże się m.in z nauką wybaczania, doceniania siebie i swoich osiągnięć, dziękowania, ale i proszenia. Jak rozpoznać zaklęcia z którymi zmagamy się od dzieciństwa i jak nauczyć się im przeciwdziałać, opowiedziała w Drogowskazach Agnieszka Kozak, psycholożka i psychoterapeutka, współautorka książki „Uwięzieni słowach rodziców. Jak uwolnić się od zaklęć, które rzucono na nas w dzieciństwie”. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant .
20 MAR 2025 · Polacy zawarli z bankami około dwóch milionów umów kredytowych opartych o wskaźnik wibor. Wraz z podwyżkami stóp procentowych, rata kredytu za mieszkanie - w ostatnich latach - mogła wzrosnąć ponad dwukrotnie. Czy sądy zaleje wkrótce fala pozwów od tak zwanych „złotówkowiczów”? Jakie mają szanse na wygraną? Z kolei kredytobiorcy walutowi (zwłaszcza tzw. frankowicze), masowo wygrywają procesy z bankami? Czy ich dobra passa będzie trwać latami? Co mogłoby odwrócić ten korzystny dla nich trend? W jakich okolicznościach, kredytobiorca, sprawę frankową przed sądem przegra? Gościem Michała Poklękowskiego, w tej edycji Drogowskazów, jest mecenas Marcin Szołajski, radca prawny z Warszawy.
14 MAR 2025 · Jesteśmy spolaryzowani jak nigdy. Co znaczy to stwierdzenie, powtarzane od lat jak mantra? Między innymi to, że podziały w naszym społeczeństwie są tak silne, że nie potrafimy się porozumieć, pozornie niewinne rozmowy przechodzą w awantury, a światopoglądowe dyskusje, w narzucanie własnego stanowiska. Kluczem do zmiany jest ciekawość: rozmowa której uczestnicy są ciekawi tego co ma do powiedzenia druga strona i są otwarci na odmienne stanowisko, może zakończyć się uściśnięciem ręki. Dotyczy to zarówno światopoglądowych debat jak i wymian w pracy czy przy rodzinnym stole. Zmiany w sposobie prowadzenia rozmów, wspiera Fundacja Nowej Wspólnoty, która organizuje m.in. spotkania, warsztaty i debaty. W jaki sposób można z nich skorzystać, do czego prowadzi pogłębianie polaryzacji i skąd wzięła się w nas tak silna potrzeba udowadniania swojej racji: o tym opowiedziała w Drogowskazach Joanna Zięba, kulturoznawczyni związana z Instytutem Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Fundacją Nowej Wspólnoty. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Zapraszają Michał Poklękowski i Aleksandra Galant.
Information
Author | Grupa ZPR Media |
Organization | Grupa ZPR Media |
Categories | Society & Culture |
Website | www.spreaker.com |
podcasty@grupazpr.pl |
Copyright 2025 - Spreaker Inc. an iHeartMedia Company