Settings
Light Theme
Dark Theme

#115 Rodzic, dziecko, dorosły - analiza transakcyjna w praktyce - Z wiatrem w grzywie - podcast

#115 Rodzic, dziecko, dorosły - analiza transakcyjna w praktyce - Z wiatrem w grzywie - podcast
Aug 21, 2023 · 29m 47s

Jeśli w naszej psychice przejawia się mocno trend do przyjmowania tzw. stanu dziecka lub stanu rodzica (zamiast stanu osoby dorosłej) to będzie się to przejawiać w różnych trudnościach komunikacyjnych. Stan...

show more
Jeśli w naszej psychice przejawia się mocno trend do przyjmowania tzw. stanu dziecka lub stanu rodzica (zamiast stanu osoby dorosłej) to będzie się to przejawiać w różnych trudnościach komunikacyjnych. Stan dziecka to przewaga zachowań, odczuć, sposobu przeżywania świata jakiego nauczyliśmy się w dzieciństwie w relacji z głównymi opiekunami. Stan rodzica to przewaga zachowań jakie obserwowaliśmy/doświadczaliśmy od opiekunów w naszym kierunku. Oba stany mają problemy komunikacyjne z osobami w stanie dorosłym. Stan dorosły to świadomość swojego autentycznego JA, kontakt z rzeczywistością, interakcja z innymi dorosłymi w poszanowaniu ich wolności i odpowiedzialności.
Czy w ogóle da się uwolnić od nadmiarowych stanów rodzica i dziecka? Pierwszym krokiem jest próba złapania tego, kiedy reagujemy z pozycji dziecka lub rodzica oraz ogólnej tendencji danej relacji. Gdy jedna ze stron będzie próbowała zmienić wzorzec komunikacji, może się zdarzyć, że druga strona będzie oporować próbując utrzymać się w tej samej roli. To pewna gra, z której wyjście nie jest łatwe.
Aby doszło do trwałej transformacji potrzebne są psychobiologiczne zmiany, czyli zmiany w interocepcji, czyli odpowiedzi układu nerowego na wewnętrzne pobudzenie, neurocepcji, czyli odpowiedzi układu nerwowego na zewnętrzne pobudzenie, emocjonalne nawyki, szlaki myślowe.
W podcaście opowiadam o tych trzech stanach i jak się rozgrywają w obszarze partnerskim, zawodowym i z mentorami.

---

Analiza transakcyjna – co to jest i dlaczego pomaga zrozumieć trudności w komunikacji w relacjach oraz inne wątki tego odcinka:
  • Trzy stany psychiczne: dziecko, rodzic, dorosły i co z tego wynika.
  • Rodzic kontrolujący czy rodzic opiekuńczy – kontinuum roli rodzica i jego cień.
  • Kontinuum dziecka (jako stanu w osobie dorosłej) od kreatywności i postawy buntowniczej do podporządkowania, dostosowania i uczenia się.
  • O tym jak dorosły widzi drugą osobę i przestrzeń swojego wpływu.
  • Związki partnerskie jako relacja dorosły-dorosły.
  • O tym jak role dziecka i rodzica odgrywają się w firmach między szefem a pracownikami.
  • O pragnieniach z miejsca dziecka i warsztatach rozwojowych, dlaczego podążamy za guru i co pozwala szybciej wejść w stan dorosłego.
  • Co jest potrzebne do trwałej transformacji w relacjach.


Podobał Ci się ten odcinek?

Jeśli uważasz go za wartościowy, podziel się nim, daj znać swoim znajomym na Facebooku, Instagramie i w innych social mediach lub WYŚLIJ PRZYJACIÓŁCE >>
Czekam na Twój komentarz :) na stronie podcastu:

***https://www.horsesense.pl/podcast115/
show less
Information
Author Agata Wiatrowska
Website www.horsesense.pl
Tags

Looks like you don't have any active episode

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Current

Looks like you don't have any episodes in your queue

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Next Up

Episode Cover Episode Cover

It's so quiet here...

Time to discover new episodes!

Discover
Your Library
Search