I Danmark lider 75.000 mennesker af en spiseforstyrrelse. Det viser tal fra landsforeningen mod spiseforstyrrelser og selvskade. Og selvom det i forvejen lyder som mange, er sandsynligheden for, der er flere stor.
Der er nemlig et stort mørketal forbundet med spiseforstyrrelser, fordi flere ikke enten ved, de er spiseforstyrret, eller aldrig kommer i behandling for det.
Men hvad er en spiseforstyrrelse overhovedet? Hvordan er det at leve med det? Og hvad gør man helt konkret i Københavns
...
See More
kommune for at afhjælpe problemet?
Det skal vi prøve at blive klogere på i denne udsendelse, hvor vi bl.a. skal tale med Josephine, der levet med en spiseforstyrrelse i mange år, men som i dag har været i behandling.
Derudover har vi fået besøg af dig, Birthe Finnemann Pedersen, du er afdelingsleder hos ROBUS – velkommen til dig.
ROBUS er et rådgivning- og behandlingstilbud i København for unge. Læs mere her: https://robus.kk.dk/om-os
about 1 year ago