Settings
Light Theme
Dark Theme
Podcast Cover

Przemyślane Kadry

 • Wolność i dojrzewanie w "Biednych istotach" (2023) [ft. Daria Ryznar]

  19 JUN 2024 · "Biedne istoty" to film Yorgosa Lanthimosa z 2023 roku, który opowiada o Belli Baxter - kobiecie z umysłem dziecka, która gromadzi kolejne doświadczenia, dojrzewając i podejmując coraz bardziej świadome decyzje. Wspólnie z pasjonatką kina, Darią Ryznar, odbyliśmy rozmowę na temat ukazanej w filmie twarzy wolności, kobiecości i opersji. FILM "Biedne istoty" (ang. "Poor Things") to brytyjsko-irlandzko-amerykański film fabularny z 2023 roku w reżyserii Jorgosa Lantimosa, oparty na powieści Alasdaira Graya o tym samym tytule. W głównych rolach występują Emma Stone, Mark Ruffalo, Willem Dafoe, Ramy Youssef, Christopher Abbott oraz Jerrod Carmichael. Fabuła koncentruje się na postaci Belli Baxter (Emma Stone), młodej kobiety żyjącej w wiktoriańskim Londynie, która po brutalnym wskrzeszeniu przez genialnego naukowca, doktora Godwina Baxtera (Willem Dafoe), ucieka z rozwiązłym prawnikiem Duncanem Wedderburnem (Mark Ruffalo) i wyrusza w podróż w celu samopoznania oraz wyzwolenia seksualnego. Wolna od uprzedzeń swojej epoki, Bella zdecydowanie dąży do walki o równość i niezależność. GOŚĆ Daria Ryznar to wieloletni kinoman, entuzjastka kina wszelkiego z aspiracjami do tworzenia kina. TWÓRCA KANAŁU Jakub Walicki to doktor filozofii, pisarz, copywriter i pasjonat kina. Prowadzi podcast "Przemyślane Kadry", gdzie omawia filozoficzne zagadnienia na filmowych przykładach. 👉 IG: https://www.instagram.com/przemyslanekadry/ 👉 FB: https://www.facebook.com/przemyslanekadry
  Played 2h 9m 5s
 • Bezsenność w "Ćmie" (1980) [ft. Kamil Rajkowski]

  28 MAY 2024 · Czym charakteryzują się myśli bezsennej nocy? Dlaczego bezsenność - choć tak bolesna - może sprzyjać rozwijaniu w sobie filozoficznej wrażliwości? Czy zrodzone w mroku ciemnej nocy problemy rozpuszczają się w promieniach słońca? Odwołując się do doświadczeń Jana, bohatera filmu "Ćma" z 1980 roku, wspólnie doktorantem filozofii, Kamilem Rajkowskim, podjęliśmy próbę udzielenia odpowiedzi na powyższe pytania. O FILMIE Jan, bohater filmu "Ćma" z 1980 roku w reż. Tomasza Zygadło, jest radiowcem, który prowadzi nocną audycję "Radiotelefon". W trakcie audycji słuchacze mogą do niego dzwonić, dzieląc się swoimi problemami, opowiadając o depresji, złych emocjach, zwątpieniach i braku sensu życia. Jan staje się powiernikiem ich problemów, co jednak mocno rozstraja go emocjonalnie. Jego praca nocą powoduje, że jest wykorzeniony z dziennego rytmu życia. Nie układa mu się z żoną, a wolny czas spędza przesiadując w barze. Bohater filmu "Ćma" otrzymuje ostrzeżenia od swoich przełożonych i decyduje się na wizyty u psychologa. Mimo to, jest uzależniony od tej audycji jak od narkotyku, ponieważ w tych rozmowach odnajduje prawdę, szczerość i autentyczne ludzkie porozumienie. TWÓRCA KANAŁU Jakub Walicki to doktor filozofii, pisarz, copywriter i pasjonat kina. Prowadzi bloga "Przemyślane Kadry", gdzie omawia filozoficzne zagadnienia na filmowych przykładach.
  Played 1h 26m 36s
 • Wall-E (2008) a "Ostatni ludzie" wg Nietzschego [ft. Urszula Dobrzańska]

  27 APR 2024 · Czym jest konsumpcjonistyczna dystopia? Czy możemy sobie wyobrażać, że rozrywka i konsumpcja doprowadzą ludzi do granicy upadku? Czy zniszczona przez bezmyślną eksploatację Ziemia będzie mogła zostać uratowana? Wspólnie z twórczynią bloga "O dystopiach", Urszulą Dobrzańską, odwołaliśmy się do animacji "Wall-e" z 2008 roku i uwag Fryderyka Nietzschego na temat "ostatnich ludzi", aby podjąć próbę odpowiedzi na powyższe pytania.
  Played 2h 8m 14s
 • Transseksualizm i role płciowe w "Orlando" (1992) [ft. dr Agnieszka Bandura]

  18 APR 2024 · Na czym polega opresyjność płciowych ról? W jaki sposób męskość może łączyć się z kolonializmem? Czy ludzkie uczucia, myśli i pragnienia mogą być sprzeczne? Czy człowiek jest w stanie odnaleźć w życiu coś stabilnego? Rozmowa z dr Agnieszką Bandurą na temat filmu "Orlando" w reżyserii Sally Potter. FILM Film "Orlando," wyreżyserowany przez Sally Potter w 1992 roku, to wizualnie fascynująca adaptacja powieści Virginii Woolf o tej samej nazwie. Stanowi on zawiłą opowieść, w której pojawiają się tematy gender, feminizmu i transseksualizmu. Główny bohater, Orlando, przechodzi przez wieki, zmieniając płeć, co stanowi metaforyczne odzwierciedlenie płynności płciowej. Poprzez jego doświadczenia i obserwacje film eksploruje kwestie tożsamości, ról społecznych oraz siły, które kształtują naszą percepcję płci i seksualności.  GOŚĆ Pani Agnieszka Bandura to doktor filozofii, wykładowca w Zakładzie Estetyki Instytutu Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
  Played 1h 3m 55s
 • Poetyka rozmowy w "Kawie i papierosach" (2003) [ft. Darek Arest]

  14 MAR 2024 · W jaki sposób Jim Jarmusch karykaturyzuje wschodni rytuał picia herbaty? Czy "Kawa i papierosy" (2003) ukazują rozmowę jako drogę bez punktu mety? Czy niekonsekwentni, zagubieni bohaterowie jego filmów są w stanie choćby na chwilę wykroczyć ze swych prywatnych światów i spotkać się z drugim człowiekiem? Rozmowa z krytykiem filmowym, Darkiem Arestem, na temat filmu "Kawa i papierosy" (2003) Jima Jarmuscha.
  Played 1h 33m 6s
 • Zakorzenienie i tajemnica "Na srebrnym globie" (1987) [ft. dr Jacek Sobota] [cz. II]

  4 MAR 2024 · Druga część rozmowy z dr Jackiem Sobotą z UWM na temat wątków filozoficznych w filmie "Na srebrnym globie" Andrzeja Żuławskiego. W jaki sposób rozumiał on bunt przeciwko absurdowi istnienia? Co oznaczała dla niego potrzeba zakorzenienia? Jak Żuławski traktował wiarę i jakie miejsce zajmuje religia w tradycji polskiej fantastyki?
  Played 1h 58m 9s
 • Wolność i fatalizm "Na srebrnym globie" (1987) [ft. dr Jacek Sobota] [cz. I]

  19 FEB 2024 · Czy histeryczne kino Andrzeja Żuławskiego da się zrozumieć? W jaki sposób aktorstwo łączy się z szamanizmem? Czy wolność jest dla człowieka przekleństwem? Czy religia i ludzka cywilizacja nieuchronnie muszą się degenerować? Odwołując się do niedokończonego filmu science-fiction "Na srebrnym globie" z 1987 roku, wspólnie z doktorem filozofii Jackiem Sobotą podjęliśmy próbę odpowiedzi na powyższe pytania.
  Played 2h 47m 34s
 • Paranoja, prawda i alkohol w "Informacji zwrotnej" (2023)

  20 JAN 2024 · W jaki sposób alkoholik okłamuje samego siebie? Co oznacza dla niego "stanięcie w prawdzie" i czy ma on szansę na moralną rehabilitację? Dlaczego alkoholik w symboliczny (i nie tylko) sposób morduje po kolei wszystkich członków swojej rodziny? Odwołując się do serialu "Informacja zwrotna" (2023) na podstawie powieści kryminalnej Jakuba Żulczyka, wspólnie z absolwentką psychologii, Magdą, podjęliśmy próbę odpowiedzi na powyższe pytania. O SERIALU "Informacja zwrotna" to polski serial kryminalny z 2023 roku, wyreżyserowany przez Leszka Dawida, oparty na powieści Jakuba Żulczyka o tej samej nazwie. Fabuła skupia się na Marcinie Kani (Arkadiusz Jakubik) - alkoholiku, byłym muzyku rockowym i ojcu dwójki dorosłych dzieci. Historia rozpoczyna się, gdy bohater budzi się w mieszkaniu swojego syna, Piotra (Jakub Sierenberg), który poprzedniej nocy zniknął. Ze względu na spożyty alkohol, Marcin ma mgliste wspomnienia spotkania z synem w restauracji, ale nie potrafi przypomnieć sobie istotnych szczegółów. Aby odnaleźć zaginionego syna, Marcin wyrusza w pełną tajemnic Warszawę, jednocześnie zmierzając w głąb własnej psychiki. TWÓRCA KANAŁU Jakub Walicki to doktor filozofii, pisarz, copywriter i pasjonat kina. Prowadzi bloga "Przemyślane Kadry", gdzie omawia filozoficzne zagadnienia na filmowych przykładach.
  Played 2h 58m 53s
 • "Dzika grusza" (2018) a znaczenie pasji [ft. Mateusz Marek Wolff]

  18 JAN 2024 · Jakie znaczenie posiada w życiu pasja? Dlaczego walka o swoje aspiracje wiąże się z procesem indywidualizacji? Czy rezygnując z marzeń dla wygodnej pracy zmieniamy się w egzystencjalnych bankrutów? Odwołując się do tureckiego filmu "Dzika grusza" z 2018 roku, wspólnie z poetą Mateuszem Markiem Wolffem podjęliśmy próbę odpowiedzi na powyższe pytania. FILM Film "Dzika Grusza" (tytuł oryginalny: "Ahlat Ağacı") to turecki dramat z 2018 roku, wyreżyserowany przez Nuri Bilge Ceylana. Główny bohater, Sinan Karasu (grany przez Doğu Demirkola), jest młodym człowiekiem, który właśnie ukończył studia. Wracając do rodzinnego miasta, Sinan marzy o tym, aby zostać pisarzem, jednak jego marzenia kolidują z trudną rzeczywistością życia. W trakcie oglądania filmu śledzimy Sinana, gdy próbuje opublikować swoją pierwszą książkę, jednocześnie zmierzającą z ojcem, İdrisem (grany przez Murat Cemcira), który ma problemy finansowe. Film "Dzika grusza" porusza tematy życia w nowoczesnej Turcji, konfliktów międzypokoleniowych, marzeń a rzeczywistością oraz trudności, jakie napotykają młodzi ludzie na progu dorosłości. Tytuł "Dzika Grusza" odnosi się do opowiadania Akına Aksu, którego życiowa historia w dużej mierze stała się podstawą dla scenariusza. Aksu, oprócz bycia źródłem inspiracji dla filmu, zagrał również rolę Imam Veysela. GOŚĆ Mateusz Marek Wolff, poeta od 2008 roku, od 2009 członek grupy literackiej starostwa powiatu słupskiego "wtorkowe spotkania literackie". Uczestnik wielu wydarzeń kulturowych, gość wielu szkół od podstawowych po średnie. Autor publikacji w wielu antologiach Starostwa. Autor tomu poezji "Romantyczność" wyd w 2018 roku. Nieoficjalnie pisarz, ponieważ bez żadnych publikacji pisarskich. TWÓRCA KANAŁU Jakub Walicki jest doktorem filozofii, pisarzem, copywriterem i pasjonatem kina. Prowadzi bloga "Przemyślane Kadry", gdzie omawia filozoficzne zagadnienia na filmowych przykładach.
  Played 1h 59m 30s
 • "Ewangelia wg św. Mateusza" (1964) jako wprowadzenie w Chrześcijaństwo [ft. ks. dr R. Szauer]

  17 JAN 2024 · Czy "Ewangelia wg św. Mateusza" (1964) Piera Paolo Pasoliniego stanowi dobre wprowadzenie w Chrześcijaństwo? Jakie przyczyny sprawiają, że w niewielkim stopniu rozumiemy religię opartą na naśladowaniu Chrystusa? Na czym polega rewolucyjny, często niedoceniany aspekt Chrześcijaństwa? Rozmowa Jakuba Walickiego z ks. dr R. Szaurem. FILM "Ewangelia według św. Mateusza" to film włoskiego reżysera Piera Paolo Pasoliniego z 1964 roku. Pasolini, będący kontrowersyjnym artystą, postanowił stworzyć autentyczną adaptację Ewangelii, opierając się na oryginalnym tekście biblijnym. Film charakteryzuje surowy, realistyczny styl, odrzucający efekty specjalne na rzecz prostoty. Pasolini zdecydował się na obsadzenie nieprofesjonalnych aktorów, a Enrique Irazoqui zagrał postać Jezusa. Film został nakręcony w autentycznych miejscach we Włoszech, co miało wprowadzić widza w atmosferę historyczną. Muzyczna oprawa autorstwa Luigiego Nono dodaje dramatyzmu. Obraz zdobył wiele nagród, w tym Nagrodę Specjalną Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Pasolini, mimo że osobiście nie był katolikiem, interpretuje historię Jezusa jako bunt przeciwko systemowi społecznemu. Jego film stał się ważnym dziełem w historii kina religijnego, eksplorującym treści biblijne w nowatorski sposób. GOŚĆ Ksiądz doktor Remigiusz Szauer, socjolog religii, absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Doktoryzował się na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Adiunkt w Instytucie Nauk Teologicznych Uniwersytetu Szczecińskiego, wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie. TWÓRCA KANAŁU Jakub Walicki to doktor filozofii, pisarz, copywriter i pasjonat kina. Prowadzi bloga "Przemyślane Kadry", gdzie omawia filozoficzne zagadnienia na filmowych przykładach.
  Played 1h 43m 44s
Rozmowy o filmach i filozofii.

Więcej informacji:
https://przemyslanekadry.pl/
Contacts
Information

Looks like you don't have any active episode

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Current

Podcast Cover

Looks like you don't have any episodes in your queue

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Next Up

Episode Cover Episode Cover

It's so quiet here...

Time to discover new episodes!

Discover
Your Library
Search