Settings
Light Theme
Dark Theme
Podcast Cover

Programowanie To Wyzwanie Podcast

 • S02E06 - UX I UI W PROJEKTACH IT

  22 OCT 2021 · Realizacja projektów IT skupia się na dostarczeniu pewnych rozwiązań, poprzez techniczne ich zaprogramowanie, tak by finalny produkt zaspokajał potrzeby i cele użytkownika. Oczywiście finalny produkt z natury posiada wygląd, pewne funkcjonalności są opracowane tak a nie inaczej, umiejscowienie buttonów, ich kolorystyka jest utrzymana w pewnej konwencji i jasne że za ten stan rzeczy odpowiada projektant i bardzo często potocznie określany przez branżę UXem. Co więcej bardzo często zdarza się że pojęcia UX oraz UI są mylnie stosowane zamiennie bez zrozumienia zadań jakie niesie za sobą każdą z tych specjalizacji. Czy więc prawdą jest że osoba piastująca stanowisko UXa odpowiada tylko za kolorystyczne i funkcjonalne projektowanie aplikacji? Niniejszy podkast odpowiada na powyższe pytania i rozterki oraz przybliża nam pracę jaką wykonuje UX w projektach IT, z jaką odpowiedzialnością, decyzjami i wyzwaniami musi się mierzyć i jak wielki wkład w projekt wnosi. Nie jest to łatwy temat bo naszym zdaniem w świadomości zleceniodawców bardzo często niedoceniania lub nawet pomijana jest rola i potrzeba UXa w projekcie. Podcast w prost udowadnia jak bardzo potrzebna jest to rola i jakie wielkie korzyści dla projketu przynosi inwestycja w obecność wykwalifikowanego UXa w procesie wytwarzania oprogramowania. Te tajemną wiedzę, tajniki i codzienne trudności pracy jako UX przybliży nam nasz ekspert: Katarzyna Smoleń-Drzazga. Osoba z ogromną wiedzą, wieloletnim doświadczeniem także na pozycji Heada zespołu projektowego a przede wszystkim osoba z prawdziwą pełną podziwu pasją! Serdecznie zapraszamy do odsłuchu
  Played 46m 24s
 • S02E05 - ROLA PROJECT MANAGERA

  27 AUG 2021 · Realizacja projektów IT to system naczyń połączonych. To współpraca wielu wykwalifikowanych osób by stworzyć produkt zgodny z oczekiwaniami klienta. Ta praca, która wymaga złożonej organizacji i synchronizacji wielu ludzi o różnych kompetencjach bardzo często jest wykonywana przez dedykowaną do tego osobę w projekcie wykonującą funkcje projekt managera. W dzisiejszym odcinku poruszamy temat roli project managera w procesie wytwarzania oprogramowania. W te zagadnienia wprowadza nas i wyjaśnia nam tajemnice tego stanowiska nasz ekspert w tej dziedzinie z wieloletnim doświadczeniem w branży: Natalia Zaryczny. W odcinku posłuchasz o: - Jakie obowiązki w codziennej pracy posiada PM - Jak wygląda przykładowy dzień pracy PM - Jakie kompetencje powinen posiadać PM - Z jakimi trudnościami i wyzwaniami mierzy się PM w codziennej pracy Serdecznie zapraszamy do odsłuchu.
  Played 40m 55s
 • S02E04 - SPRZEDAŻ W IT

  6 AUG 2021 · By zespół programistów mógł realizować ciekawe i rozwojowe projekty muszą one być mu dostarczone, więc na rynku musi zostać znaleziony klient z konkretną potrzebą i celem do zrealizowania. Pozyskiwaniem i dostarczaniem projektów zajmują się sprzedawcy i właśnie o tym porozmawiamy sobie w dzisiejszym podkaście. W tym odcinku gościmy eksperta w dziedzinie sprzedaży projektów z obszaru IT, człowieka z wieloletnim doświadczeniem i ogromną bazą wiedzy, którą zechciał się z nami podzielić. Sławek Turkiewicz bo o nim mowa w bardzo ciekawy, merytoryczny i jednocześnie zrozumiały sposób opowiada o swojej pracy, wyzwaniach i codziennych obowiązkach, dzielnie odpowiada na nasze pytania i udowadnia jak wiele wartościowej pracy musi wykonać dział sprzedaży IT by dział programistów mógł realizować projekty. W odcinku posłuchasz o: - jak wygląda proces sprzedaży w IT - czym różni się sprzedaż klawiatur od projektów - poznasz najczęstszy podział działów sprzedaży w firmach IT - dowiesz się jakie cechy i kompetencje powinen posiadać dobry sprzedawca IT Serdecznie zapraszamy do odsłuchu.
  Played 55m 20s
 • S02E03 - SCRUM

  23 JUL 2021 · Praca programisty w przeważającej mierze przypadków jest pracą zespołową. Pewna grupa ludzi – zespół – wykonuje swoje czynności by dostarczyć finalnie produkt i osiągnąć cele biznesowe, zaspokoić jakieś, konkretne potrzeby. Zasady tej wzajemnej współpracy powinny być tak skoncentrowane by każdy członek zespołu jak najefektywniej wykonywał swe zadania, był zmotywowanym do realizacji swych celów oraz jego praca przekładała się na realną wartość biznesową. Z pomocą w trudnym zagadnieniu organizacji pracy zarówno wewnątrz zespołu ale także i na lini zespół developerski – biznes/klient przychodzi nam Agile ze swoim licznym zbiorem metodyk organizacji pracy w tym także bardzo popularną metodyką scrum. W tym odcinku rozmawiamy z ekspertem w tematyce organizacji pracy zespołów, zarządzania a także byłym developerem Jarosławem Kołodziejczykiem, który przez wiele lat swojej pracy zawodowej piał się dzielnie po szczeblach kariery by obecnie piastować stanowiska menadżerskie. Morze wiedzy, ocean doświadczeń i szczodra chęć do dzielenia się tym wszystkim z innymi przełożyła się na bardzo wartościowy i ciekawy odcinek naszego podcastu. W odcinku posłuchasz o: - czym jest scrum i do czego służy - poznasz krótką historie scruma - dowiesz się czy agile i scrum to jedno i to samo i czy te pojęcia można stosować zamiennie - zaznajomisz się z wszystkimi składowymi scruma z perspektywy nowego pracownika – Ziutka Serdecznie zapraszamy do odsłuchu.
  Played 44m 24s
 • S02E02 - SZTUCZNA INTELIGENCJA

  9 JUL 2021 · Sztuczna inteligencja jest prężnie rozwijającą się dziedziną szeroko rozumianego świata IT. Jej obecność w naszym codziennym życiu jest już powszechna. Ciągły rozwój tej gałęzi IT bardzo nas interesuje dlatego wracamy z tematem sztucznej inteligencji w nowym podkaście w którym rozmawiamy z naszym gościem Michałem Kalembą. Michał jest developerem z wieloletnim doświadczeniem, który realnie wykorzystuje mechanizmy sztucznej inteligencji w swoich projektach i podczas rozmowy dzieli się swoją wiedzą. Serdecznie zapraszamy do odsłuchu.
  Played 43m 3s
 • PTW S02E01 - MOTYWACJA

  25 JUN 2021 · „Motywacja – stan gotowości do podjęcia określonego działania, wzbudzony potrzebą zespół procesów psychicznych i fizjologicznych, określający podłoże zachowań i ich zmian […]” (za Wikipedia). Brzmi strasznie i totalnie niezrozumiale? TAK! Dlatego w treściwej rozmowie wraz z naszym gościem: Marcinem Szczurkiem rozmawiamy czym jest motywacja, jakie czynniki mogą nas motywować a jakie demotywować, jaka siła drzemie w zmotywowanym pracowniku oraz dlaczego dla jednej części pracowników poniedziałek rano i powrót do pracy to powód do uśmiechu a dla drugiej do smutku i zniechęcenia. Serdecznie zapraszamy do odsłuchu!
  Played 55m 24s
 • PTW S02E00 - START SEZONU II

  11 JUN 2021 · Nadszedł czas na kolejny odcinek podcastu Programowanie to wyzwanie, wracamy po przerwie z nowym mocnym otwarciem. W krótkiej rozmowie podsumowujemy pierwszy sezon, dzielimy się naszymi wrażeniami, wnioskami a także zdradzamy plany na przyszłość. Bogatsi o doświadczenia po zrealizowaniu 24 odcinków sezonu pierwszego z nowymi pomysłami i ciekawymi tematami rozmów startujemy sezon drugi. Serdecznie zapraszamy do odsłuchu!
  Played 16m 39s
 • PTW S01E23 - WYZWANIA PRACY ZDALNEJ

  26 MAR 2021 · Obecna sytuacja pandemiczna w Polsce i na świecie sprawiła, że praca zdalna stała się często koniecznością. Przeniesienie pracy z biura do własnego domu niesie za sobą wiele korzyści – jak chociażby brak straty czasu na dojazdy do pracy ale i też zagrożenia które mogą dotknąć nie tylko nas ale także i nasze rodziny. W krótkiej rozmowie poruszamy temat wyzwań jakie stawia przed nami praca zdalna, rozprawiamy się z krążącymi w opinii stereotypami oraz podsuwamy kilka pomysłów i usprawnień które mogą pracę zdalną uczynić przyjemną, zorganizowaną a przede wszystkim efektywną. Serdecznie zapraszamy do odsłuchu.
  Played 30m 52s
 • PTW S01E22 - POZNAJ PHP 8

  12 MAR 2021 · PHP jest jednym z najpopularniejszych języków programowania i nic dziwnego że jest stale rozwijany i udoskonalany. Dnia 26 listopada 2020 roku miała miejsce duża aktualizacja do wersji 8 a ostatnia podwersja 8.0.4 zostałą wydana 4 marca 2021 roku. Język programowania w wersji 8 wprowadza szereg udoskonaleń i nowych funkcji. W luźnej rozmowie przybliżamy bardzo skrótowo historię języka PHP, która pokazuje stały rozwój tej technologii. Omawiamy najważniejsze nowości takie jak: - możliwość nazewnictwa argumentów - atrybuty - constructor property promotion - operator nullsafe - korzystanie z unii - funkcja match A także zgłębiamy ważną zmianę optymalizacyjną dotyczącą kompilatora JIT. Wyjaśniamy co to znaczy wykonywanie kodu w czasie rzeczywistym oraz jakie niesie to za sobą możliwości i zagrożenia. Serdecznie zapraszamy do odsłuchu!
  Played 42m 48s
 • PTW S01E21 - JAMSTACK

  26 FEB 2021 · JAMStack to wzorzec architektoniczny, który definiuje nowy sposób tworzenia witryn internetowych i aplikacji. Podejście nieco rewolucjonizuje sposób, w jaki myślimy o procesie wytwarzania, zapewniając prostsze środowisko programistyczne, lepszą wydajność, niższy koszt i większą skalowalność. JAMstack to akronim od trzech zagadnień: JavaScript – funkcjonalności dynamiczne są obsługiwane przez JavaScript. Nie ma ograniczeń co do frameworka lub biblioteki, której musisz użyć. API – operacje po stronie serwera są przenoszone do interfejsów API wielokrotnego użytku i dostępne za pośrednictwem protokołu HTTPS za pomocą JavaScript. Mogą to być usługi stron trzecich lub funkcja niestandardowa. Markup – strony internetowe są udostępniane jako statyczne pliki HTML. Można je generować z plików źródłowych, takich jak Markdown, za pomocą Static Site Generator. Brzmi zagadkowo i ciekawie? Zapraszamy serdecznie do odsłuchu!
  Played 23m 58s

Dwóch entuzjastów i pasjonatów programowania opowiada w swoich nagraniach o programowaniu, czym jest, jak zacząć przygodę z programowaniem oraz jak rozwijać się w tym zawodzie. Podcast prowadzony jest w luźnej...

show more
Dwóch entuzjastów i pasjonatów programowania opowiada w swoich nagraniach o programowaniu, czym jest, jak zacząć przygodę z programowaniem oraz jak rozwijać się w tym zawodzie.

Podcast prowadzony jest w luźnej formie rozmowy dwóch deweloperów z doświadczeniem, którzy prezentują swój punkt widzenia, ale także często poruszają tematy kontrowersyjne i innowacyjne w programowaniu i IT.

Nie oznacza to, że www.programowanietowyzwanie.pl to miejsce tylko dla początkujących, gdyż twórcy będą publikować także treści dotyczące marketingu, pracy z klientem, procesu prowadzenia projektu, a także z czasem bardziej zaawansowanych artefaktów programowania.

Zapraszamy w podróż do ciekawego i pełnego przestrzeni na rozmowę świata programowania.

Damian Marszałek i Sławek Król
show less
Contacts
Information

Looks like you don't have any active episode

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Current

Podcast Cover

Looks like you don't have any episodes in your queue

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Next Up

Episode Cover Episode Cover

It's so quiet here...

Time to discover new episodes!

Discover
Your Library
Search