Settings
Light Theme
Dark Theme
Podcast Cover

PIERWSZA KSIĄŻKA - Literatura na fali !

 • Sławomir Kotarski - Informacja droższa od złota (09-05-2024)

  23 MAY 2024 · Czy można ufać nagłówkom prasowym? Kiedy nie kupować złota? Ile kosztuje dostęp do informacji?  Ze Sławomirem Kotarskim rozmawialiśmy nie tylko na tematy związane z polityką czy ekonomią, ale również o gotowaniu, pisaniu z komarami oraz fascynacji Jamesem Bondem.  Sławomir Kotarski - doktor historii specjalizujący się w dziejach Niemiec, absolwent cybernetyki i informatyki, licencjonowany doradca inwestycyjny, nauczyciel i wykładowca, autor podręczników, autor powieści "Pallad" i "Operacja Regenbogen". Podcast jest zapisem spotkania, które miało miejsce 9.05.2024r. w księgarni Książka i Wino w Gdańsku. 
  Played 59m 48s
 • Michał Wagner - Pisanie to misja samobójcza (27-03-2024)

  27 MAR 2024 · W jaki sposób kursy i warsztaty przygotowują do przyjmowania krytyki? Jaki pro tip dotyczący poszukiwania wydawnictwa sprzedał Michał Wagner? Czy w pisaniu jest się samotnym? Z autorem komedii kryminalnej „Mów mi Kolt” rozmawiamy o momencie, który mógł nie nadejść, tazosach oraz zabawach z dzieciństwa i scenarzyście "Kevina samego w domu".  Michał zdradzi również dlaczego napisał o człowieku, o którym sam chciałby czytać oraz o ryzyku jakie podjął, porzucając standardowe klisze bohaterów kryminalnych. Michał Wagner twierdzi, że nie ma wiele do powiedzenia, a na pewno jest najgorszą osobą do opowiadania o podróżach. Tych odbywa kilka w ciągu roku, a mi opowiedział o tej najważniejszej, która zaczęła się parę lat temu – pisarskiej. Michał Wagner Kaszub, od ponad dekady związany z Gdańskiem. Absolwent podyplomowych studiów – Studium Kreatywnego Pisania w Collegium Civitas w Warszawie, a także wielu kursów i warsztatów pisarskich oraz scenariopisarskich. Miłośnik amerykańskich komedii z lat osiemdziesiątych, skomplikowanych, acz logicznych intryg kryminalnych oraz egzotycznych podróży na krańce świata.  Powieść „Mów mi Kolt” to jego debiut literacki.
  Played 1h 58s
 • Ironiczne szczekanie mikrofonu - Anna Kokot-Nowak (24-02-2024)

  24 FEB 2024 · Ile książek trzeba przeczytać, żeby napisać jeden dobry tekst? Pięć, dziesięć, sto, a może dwieście? Czy istnieją gotowe szablony do pisania artykułów prasowych? Czym jest „elevator osmosis” i dlaczego jazda windą może być przykrą przyjemnością? Z Anną Kokot-Nowak rozmawiamy o tym, kogo inspirował do pisania zapach zgniłych jabłek, a kogo jabłka z cynamonem. Wspomnimy o tajemniczym „Pokoju 243”, z którego wyszło wiele literackich talentów i zastanowimy się, czy chat GPT ma poczucie humoru. Autorka opowie również o tym, czy trauma transgeneracyjna jest tylko literackim wytworem i czego nauczyły ją „Korepetycje z wojny”. Anna Kokot-Nowak - prozaiczka i dziennikarka z Poznania. Pisze także eseje i recenzje. Autorka zbioru felietonów literackich „Ironiczne szczekanie pióra” (2022). Publikowała w wielu pismach literackich, między innymi „Akancie”, „Krytyce Literackiej”, „eleWatorze”, „Podlaskim Kwartalniku Kulturalnym”, „Pro Libris”, „Protokole Kulturalnym”. W latach 2011–2015 współpracowała z pismem literackim „SOSNArt” w Sosnowcu. Od roku 2015 przez pięć lat zasiadała w jury Konkursu Literackiego dla młodzieży o „Złotą, Srebrną i Brązową Wronę” we Wronkach. Przez 10 lat stała felietonistka „Gońca Ziemi Wronieckiej”. Współpraca z poznańskim Klubem Literackim i grupą „Literatura, tej!”, działającą przy Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich Oddział Wielkopolski. Jej teksty znalazły się w wielu antologiach almanachach i e-bookach. Tłumaczona na język angielski, esperanto i chiński. W roku 2021 zdobywczyni stypendium dla osób związanych z poznańskim środowiskiem kulturalnym, zajmujących się twórczością artystyczną. Stypendystka Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury za rok 2022. W roku 2023 zdobywczyni Stypendium Twórczego Miasta Poznania. Obecnie pracuje nad książką „Korepetycje z wojny”.
  Played 1h 22m 19s
 • Robert Batory - Człowiek z celomarzeniami (30-12-2023)

  30 DEC 2023 · Nie ma marzeń. Ma cele. Gdyby tak uszczegółowić to ma celomarzenia, które po kolei realizuje. Pierwszą książkę wydał sam, choć wielu chciało mu pomóc, a i byli tacy, co chcieli mu przeszkodzić. Kieruje się intuicją i dobrze na tym wychodzi, inaczej nie trafiłby na kurs spadochroniarski albo na wiedźmiński turnus. Jeszcze nie osiągnął granic nieskończoności. Dopiero się rozkręca. Robert Batory – miłośnik literatury, a w szczególności fantastyki. Tworzy w gatunku obyczajowym, lecz nie ogranicza się tylko do niego. Autor "Granic Nieskończoności. Synimet"
  Played 1h 3m 53s
 • Monika Maciasz - Tańczę ze slowami (30-11-2023)

  29 NOV 2023 · To nie był wieczorek poetycki, pomimo późnej pory. Czytaliśmy poezję. Moniki, innych autorów, a nawet wygenerowaną przez sztuczną inteligencję. Dotknęliśmy tematu skundlenia poezji oraz o szansie na to, żeby czytały ją osoby spoza bańki. Rozmawialiśmy również o cięciu wierszy i o tym, czy trzeba mieć chore serce, żeby być chirurgiem. Monika Maciasz (1992) - finalistka konkursów „Połów. Poetyckie debiuty 2021" oraz XXVII Konkursu im. Jacka Bierezina. Stypendystka Fundacji Fleszarowej - Muskat oraz Marszałka województwa Pomorskiego dla Twórców Kultury. Pochodzi z Krasnegostawu, mieszka w Gdańsku. Monika Maciasz "Kraj oka" (2022) Wydawnictwo Papierwdole
  Played 49m 30s
 • Sprane marzenia - Słuchowisko

  6 OCT 2023 · Z jakich grzechów można wyspowiadać się w pralni? W jaki sposób samodzielnie naprawić pralkę automatyczną? W jakich przypadkach pracownica pralni odrywa numerek przed oddaniem odzieży klientowi? Historia zszyta z kawałków różnych tkanin i przedmiotów znalezionych w wewnętrznych kieszeniach marynarek. Wzruszające opowieści na podstawie pamiętnika pralnika frasobliwego, który przyjmuje ubrania, bieliznę, materace, suknie ślubne, by zmyć z nich wstydliwe „brudaszki”. Niezwykle intymny i wnikliwy przewodnik po ciuchowych nosicielach, zapis ludzkich zaniedbań i ekscytacji. Słuchowisko „Sprane marzenia” na podstawie książki Dominika Kasickiego. Głos, śpiew, udźwiękowienie oraz montaż - Paulina Pikiewicz i Kamil Ambrosiewicz, Z gościnnym udziałem Babci Pauliny, Elżbiety Pikiewicz, która z wielkim zaangażowaniem przeczytała przewodnik po naprawie pralki automatycznej.
  Played 21m 7s
 • Andrzej Lanc - Gang Kaszubaków z Luźnych Bùksów. (09-09-2023)

  9 SEP 2023 · Lubisz bajki? Interesuje Cię kaszubski folklor? A może jesteś zapalonym graczem gier fabularnych? Z Andrzejem Lancem, autorem książki „Kaszubaki. Bajki o stworach z kaszubskiej paki”, porozmawiamy o tym, jak powstały baśnie oraz gra w opowiadanie bajek, kto motywuje go do pisania oraz jak samodzielnie wydać książkę. Dowiesz się również komu często opadają portki i który z czartów miesza w zupie ogonem. Andrzej Lanc. Kaszub z dziada pradziada. Z wykształcenia historyk i prawnik. Uwielbia gry fabularne, gry planszowe, literaturę fantastyczną i przede wszystkim – swoją żonę i trzech synów, dla których napisał tę książkę. W czasie wolnym od opowiadania bajek dzieciom pracuje jako radca prawny i ekspert z zakresu przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
  Played 47m 37s
 • Anna Chełminiak - Szczęściu trzeba pomagać (12-08-2023)

  12 AUG 2023 · Co jest cmentarzyskiem niedoszłych pisarzy? Czy pisanie to bardziej kwestia osobowości, czy wiedzy na temat kropek i przecinków? Czy potrzeba szczęścia, żeby wydać książkę i na ile można temu szczęściu pomóc? Kto powinien bać się selfpubu? Z Anną Chełminiak, autorką książki „Piekielnice” (pierwsza książka autorki i pierwsza wydana w ramach platformy Empik Selfpublishing), spróbujemy odpowiedzieć na te pytania. Czy nam się uda? Przekonajcie się sami! Anna Chełminiak Absolwentka polonistyki i kulturoznawstwa. Miłośniczka literatury, a szczególnie fantastyki i kryminału. Po latach czytania po nocach, pisania drobnych artykułów, wydawania gazetek zakładowych i organizowania spotkań autorskich z pisarzami, rzuciła się na głęboką wodę i tak właśnie powstały Piekielnice. Ze wszystkich pięknych i mądrych tekstów, jakie przeczytała, najmocniej ukochała te o wiedźmach i morderstwach. Piekielnice są wyrazem tej głębokiej miłości. To nie wszystko, choć autorka sama nie może w to uwierzyć, udało jej się tę książkę wydać! Kto sam próbował „zainteresować sobą” wydawnictwo, lub zna kogoś takiego, ten wie, ile szczęścia trzeba mieć, żeby się udało. Od tamtej pory wiedzie tak jakby podwójne życie. Za dnia jako copywriter pisze pełne pozytywnych emocji teksty, wieczorami tańcuje z wampirami.
  Played 45m 55s
 • Aleksandra Woźniak-Marchewka, Małgorzata Sidz - Kobiet się nie słucha (?) (22-07-2023)

  22 JUL 2023 · Kogo w Japonii nazywa się „przegranym psem”? Czy Azjatki faktycznie są ofiarami patriarchatu i jakich wyborów dokonują?Jak reżim i kultura pracy w krajach azjatyckich wpływają na poszukiwanie „miękkiego życia”? Dlaczego lepiej nie mylić podrywu z zamiłowaniem do egzotycznych zwierząt? W rozmowie z duetem prowadzącym blog pod nazwą "Ryż i Lukrecja" zawędrowaliśmy do Azji, aby porozmawiać o kobietach, a przy okazji również o mężczyznach. Zapraszam do odsłuchania podcastu i zanurzenia się w niezwykłych historiach i anegdotach, opowiadanych przez Aleksandrę Woźniak-Marchewkę, tłumaczkę książki „Raj pierwszej miłości Fang Si-chi” autorstwa Lin Yihan i Małgorzatę Sidz, autorkę m.in. książki pod tytułem „Mądre matki, dobre żony. Kobiety w Korei Południowej".
  Played 56m 17s
 • Piotr Dardziński - Będzie dobrze (08-07-2023)

  8 JUL 2023 · W prozie ceni sobie skondensowanie oraz lapidarność i może dlatego nie potrafi pisać dłuższych form. Czasami ma jednak ochotę świadomie wyłączyć graforadary i pisać blisko grafomanii, co nie jest takie proste. Raczej skraca i odrzuca. Nauczył się również bycia odrzucanym, z czym boryka się każdy pisarz. W swojej książce „Trucizny”, którą nazwał książką ostatnią szansy, pozwolił sobie na wylanie histerycznej narracji i szał enigmatyczności. I wygrał. Może też dlatego pisanie daje mu po prostu poczucie sprawstwa. Piotr Dardziński, urodzony w 1976 roku w Giżycku. Pochodzi z Pisza, mieszka na łódzkich Bałutach. Absolwent filozofii i teologii. Pracuje jako nauczyciel i trener kreatywności. Przez wiele lat był perkusistą w zespołach reggae, dlatego w prozie zawsze szuka dobrego rytmu opowieści. Przede wszystkim jednak jest rozsmakowanym w niszy literackiej czytelnikiem. W 2021 roku ukazała się jego debiutancka książka „Trucizny”, która była pokłosiem nagrody głównej w kategorii epika w ramach III edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Książkę Literacką „Nowy Dokument Tekstowy”. Publikował opowiadania w „Fabulariach” i „Tlenie Literackim”. Obecnie pracuje nad drugą książką.
  Played 1h 15m 10s

Pierwsza Książka to rozmowy z autorami i autorkami o ich debiutach. To wymiana myśli z osobami związanymi z procesem wydawania książek i zaangażowanymi w promowanie czytelnictwa. To także spotkania autorskie...

show more
Pierwsza Książka to rozmowy z autorami i autorkami o ich debiutach. To wymiana myśli z osobami związanymi z procesem wydawania książek i zaangażowanymi w promowanie czytelnictwa. To także spotkania autorskie oraz warsztaty. To przede wszystkim literatura na fali !
show less
Contacts
Information
Author Pierwsza Książka
Categories Books
Website -
Email dka18@wp.pl

Looks like you don't have any active episode

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Current

Podcast Cover

Looks like you don't have any episodes in your queue

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Next Up

Episode Cover Episode Cover

It's so quiet here...

Time to discover new episodes!

Discover
Your Library
Search