Settings
Light Theme
Dark Theme
Podcast Cover

O życiu Jana Szyttlera

  • Kulinarny patriotyzm Jana Szyttlera | Bogdan Gałązka

    16 DEC 2023 · Szyttler wydawał książki w XIX wieku, czyli czasie wielkich przemian i zmian geopolitycznych. Książki przechodziły przez cenzorów, ale mogły być narzędziem do walki z zaborcą i podtrzymywać pamięć o tradycji Polski. Jak to robił Szyttler? Zapraszamy do odcinka! Materiały zrealizowano w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
    12m 18s
  • „Oto idą jarosze!”. Idea wegetarianizmu w książkach Jana Szyttlera | Bogdan Gałązka

    1 DEC 2023 · Czy idea niejedzenia mięsa była silna w XIX wieku? Jak była związana z postami kościelnymi? Jak Szyttler zapatrywał się na ten nowy trend w żywieniu, dotychczas przypisywany raczej osobom wierzącym, ascetom, chorym? Zapraszamy na najnowszy odcinek. Opowiada dr Bogdan Gałązka. Materiały zrealizowano w ramach stypendium Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
    20m 47s
  • Garnuszek, patelnia, patera. O XIX-wiecznej kuchni | Bogdan Gałązka

    1 DEC 2023 · W kolejnym odcinku podcastu Bogdan Gałązka opowiada o rodzaja utensyliów wykorzystywanych przez Szyttlera, utensyliów typowych dla bogatszej kuchni i bogatszego domu, realiach XVIII-XIX wiecznej kuchni. W czasach gdy kuchnie były mniej nowoczesne niż dziś gotowanie rozpoczynało się od naniesienia drewna, rozpalenia ognia, pilnowania go, utrzymania temperatury czy przygotowania zwierzyny. Materiały zrealizowano w ramach stypendium Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
    25m 29s
  • Szyttler edukator | Bogdan Gałązka

    13 NOV 2023 · Jak przysposabiano do nauki dbania o dom? Czy Szyttler mógł mieć uczniów? Był nauczycielem? O tym podłuchacie w najnowszym podcaście! Materiały zrealizowano w ramach stypendium Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
    13m 35s
  • Stół postny, stół mięsny | Bogdan Gałązka

    25 OCT 2023 · Jaka jest historia postu w Polsce? Jak wierzący radzili sobie z postami? Jak wyglądał post u Szyttlera? I na koniec, jak wysoko uposażeni przestrzegali postnych reguł? „w […] białostockim pałacu podczas wieczerzy wigilijnej podano szczupaki „ogromne”, karpie „szerokie”, flądry, stynki, łososie, suszone bieługi sprowadzane specjalnie z Litwy, „specjał” z lina, nadziewane okonie, smażone węgorze „na łokieć długie”, ślimaki, żaby oraz bobrze ogony”. Materiał zrealizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
    12m 12s
  • Przymioty zaradnej Pani domu | Bogdan Gałązka

    13 OCT 2023 · Jaką gospodynię określał Szyttler „skrzętną”? Jak przedstawiał w książkach ideę lokalności, jak dbał o wykorzystanie lokalnych składników w kuchni wiejskiej, lecz nie prymitywnej? Na koniec, jak konserwowano jedzenie przed zepsuciem w XIX wieku. O tym posłuchasz w najnowszym podcaście. Materiał zrealizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
    13m 56s
  • Tajemnice kuchni w czasie łowów | Bogdan Gałązka

    14 SEP 2023 · Czy myślistwo jest ważnym aspektem polskiej tradycji? Jaka jest historia myślistwa na ziemiach polskich? Jak o myślistwie pisał Szyttler? Dodatkowo o kulinarnym patriotyzmie w najnowszym odcinku podcastu mówi Szef Bogdan Gałązka. Materiały zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
    9m 42s
  • Dla chorych i zdrowia poszukujących | Bogdan Gałązka

    14 SEP 2023 · Główną bohaterką najnowszego podcastu jest książka „Kuchmistrz nowy”. O kuchni dla chorych XIX wieku, osobach o słabym zdrowiu, odniesieniach do teorii humoralnej i leczniczych bulionach mówi Szef Bogdan Gałązka. Materiały zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
    10m 22s
  • Z kuchni pałacowej do kuchni oszczędnej | Bogdan Gałązka

    17 AUG 2023 · Tym razem opowieść dotyczy książki wydanej przez Jana Szyttlera, Kucharki oszczędnej. O tym dlaczego autor zmienił swoje podejście do gotowania, motywach zmian i ideach kulinarnych w publikacji mówi Szef Bogdan Gałązka. Materiały zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
    9m 57s
  • O kuchni szlacheckiej i królewskiej | Bogdan Gałązka

    17 AUG 2023 · O kuchni szlacheckiej i królewskiej przed Szyttlerem, czyli „pieprzno i szafranno moja mościa panno” i luksusowej kuchni XVIII / XIX wieku opowiada Bogdan Gałązka. Materiał zrealizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
    15m 21s

Podcasty o życiu i twórczości XIX-wiecznego kucharza Jana Szyttlera. Opowiada Bogdan Gałązka, szef kuchni i historyk jedzenia. Materiały zrealizowano w ramach stypendium MInistra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

show more
Podcasty o życiu i twórczości XIX-wiecznego kucharza Jana Szyttlera. Opowiada Bogdan Gałązka, szef kuchni i historyk jedzenia.

Materiały zrealizowano w ramach stypendium MInistra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
show less
Contacts
Information

Looks like you don't have any active episode

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Current

Looks like you don't have any episodes in your queue

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Next Up

Episode Cover Episode Cover

It's so quiet here...

Time to discover new episodes!

Discover
Your Library
Search