Settings
Light Theme
Dark Theme
Podcast Cover

Kadınların Sözü

 • Kadın İttifakıyla 3. Yol

  10 FEB 2022 · #KadınlarınSözü’nde bu hafta HDP Kadın Meclisi sözcüsü Ayşe Acar Başaran ve Mor Sarmaşık’tan Gülseren Pusatlıoğlu. Kadın ittifakı/dayanışması Erkek egemen sistemi yıkacak kadın özgürlük mücadelesinin 3. Yol’u nasıl değerlendirdiğini konuştuk.
  48m 33s
 • Kadın Özgürlük Mücadelesi ve Bitmeyen Kavgamız

  20 JAN 2022 · #KadınlarınSözü; 9 Ocak 2013'te Paris'te katledilen 3 Kürt kadın siyasetçiyi, kadın mücadelesini ve bitmeyen kavgamız 'özgürlüğümüz'ü sevgili Ruşen Seydaoğlu ile birlikte konuştuk.
  31m 39s
 • 56m 41s
 • "Beden ve İktidar Politikaları"

  25 SEP 2020 · #KadınlarınSözü'nde bu hafta Kaos GL Akademi Ve Kültürel Çalışmalar Koordinatörü Aylime Aslı Demir ile "Beden Ve İktidar" başlığını ele alıyoruz. -------- Aylime Aslı Demir: Kadınların öldürülmesinin ardındaki vahşet ve o vahşet videolarının dakikalarca internet ortamında dolaşıyor olması kişilerin artık o vahşet videolarıyla anılmasına neden oluyor.
  32m 7s
 • "Cinayetleri ve İstanbul Sözleşmesi": Feminist Beyhan Demir

  14 SEP 2020 · Kadın Cinayetleri ve İstanbul Sözleşmesi’ni Feminist Aktivist Beyhan Demir ile birlikte konuşuyoruz. ---
  23m 34s
 • "İstanbul Sözleşmesi": Eren Keskin

  14 SEP 2020 · İstanbul Sözleşmesi’ni ve iktidarın bu konudaki politikalarını İHD Eş Genel Başkanı Avukat Eren Keskin ile konuşuyoruz. --- AV. Eren Keskin: İstanbul Sözleşmesi kadınların şiddet görmeme hakları açısından bir anayasa niteliğinde sayılabilir. Bu sözleşmenin arkasında çok büyük bir kadın kurtuluş mücadelesi var. Harcanan canlar ödenen bedeller sonucunda hazırlanmış önemli bir sözleşmedir.
  30m 14s
 • "Kapitalizmin Krizi ve Toplumsal Mücadele": Ebru Yıldırım

  13 SEP 2020 · Eğitim emekçisi Ebru Yıldırım ile birlikte “Kapitalizmin Krizi ve Toplumsal Mücadele” başlığını kadın perspektifiyle konuşuyoruz. ---- Ebru Yıldırım; Bir taraftan sömürgecilik, bir taraftan doğanın gasp edilmesi, bir taraftan da kadının ücretsiz emeği diye tarif edebileceğimiz yeniden üretim sürecinin kendisi sermaye birikimi denen şeyi oluşturuyor.
  36m
 • Av. Ayşe Acar Başaran ile "Demokrasi Mücadelesinde Kadınlar"

  13 SEP 2020 · HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Av. Ayşe Acar Başaran'la "Demokrasi Mücadelesinde Kadınlar"ı konuşacağız. --- Ayşe Acar Başaran Hakkında 2010 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. 4 yıl Batman Barosunda avukat olarak çalıştı. 2013 ve 2014 yıllarında Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) il yöneticiliği yaptı ve bu dönemde BDP kadın meclisinde yer aldı. Ayşe Acar Başaran, 2015 ve 2018 genel seçimlerinde Batman'dan Milletvekili seçildi. Ayrıca, Şubat 2020'den bu yana HDP Kadın Meclisi Sözcülüğü görevini yürütmektedir.
  24m 10s
 • HDK Kadın Meclisi "Kadın Dayanışması Her Yerde” Kampanyası

  12 SEP 2020 · HDK Kadın Koordinasyonu’ndan Aynur Cengiz ile İstanbul Kadın Meclisi’mizin başlatığı “Kadın Dayanışması Her Yerde” kampanyasını konuşuyoruz. Aynur Cengiz Hakkında Cengiz, Yeditepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu, aynı üniversite, aynı bölümde yüksek lisans yaptı. Çalışma alanı Siyaset Sosyolojisi, Dış Politika, Ortadoğu ve Türkiye-ABD İlişkileri’dir. Yine, Anadolu Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Halkların Demokratik Kongresi Kadın Meclisleri’nin koordinasyon üyesi, İstanbul Kadın Meclisi Sözcüsü ve “Kadın Dayanışması Her Yerde” kampanyası kapsamında kurulan İstanbul Kadın Dayanışma Masasında’dır.
  14m 25s
 • Cezaevlerinde Hak İhlalleri

  12 SEP 2020 · CİSST Hapiste Kadın Ağı Temsilcisi Av. Mine Akarsu ile "Cezaevlerinde Hak İhlalleri'ni konuşuyoruz. Mine Akarsu Hakkında: Mine Akarsu, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni 2013 yılında; Bilgi Üniversitesi Ekonomi Hukuku yüksek lisansını ise 2019 yılında tamamladı. Öğrencilik yıllarından bu yana kadın örgütlerinde yer aldı. 2018 yılından bu yana yarı zamanlı olarak Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği’nde kadın tematik alanını yürütmekte ve bir yandan serbest avukat olarak çalışmaktadır. Av. Mine Akarsu :Kadın mahpuslar açısından baktığımızda muayene odalarına dahil kadın memurlar değil erkek jandarmalar giriyor. Kadınların mahremiyetini bu koşullarda sağlaması mümkün değil.
  32m 50s
Kadınların Sözü Halkların Demokratik Kongresi Kadın Meclisi'nin kadın mücadelesinin güncel ve politik podcast programlarıdır.
Contacts
Information

Looks like you don't have any active episode

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Current

Looks like you don't have any episodes in your queue

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Next Up

Episode Cover Episode Cover

It's so quiet here...

Time to discover new episodes!

Discover
Your Library
Search