Settings
Light Theme
Dark Theme
Podcast Cover

Green Deal HN

 • Konec hry na zlý Brusel. Průmysl po nás chce co nejrychleji dekarbonizaci, říká šéf ČEZ ESCO Čermák

  4 JAN 2024 · Válka mezi centrální a decentrální energetikou je dávno passé. Alespoň tak hodnotí současné změny na energetickém trhu Kamil Čermák, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ ESCO. Jak dobře je Česko připravené na přechod k zelené, podle něj ukážou nejbližší dva až tři roky. Nejen o tom, proč se Češi naučili vnímat obnovitelné zdroje jako součást bezpečnostního kapitálu státu, byla řeč v nejnovějším díle podcastu Green Deal. Ptali se Martin Ehl a Tereza Beránková.
  27m 15s
 • Ohřívat vodu pomocí obnovitelných zdrojů? Dobře funguje i levná technologie z dob socialismu, říká expert

  6 OCT 2023 · Starší, ale stále vysoce funkční – alespoň tak experti na obnovitelné zdroje popisují takzvané fototermické panely. Ty dokážou využít energii ze slunce k ohřevu teplé vody nebo k vytápění. Pro řadu domácností je proto ideální nakombinovat takový systém na střeše společně s fotovoltaickou elektrárnou. Výhodou je nejen výrazně nižší cena této technologie, ale taky menší rozměry. Nejen o tom, jak se dá i díky starší technologie ušetřit, si v podcastu Green Deal povídali s Jiřím Kalinou z firmy Regulus Martin Ehl a Tereza Beránková.
  33m 2s
 • Na jihu Čech postavil soběstačný dům, teď ho zdarma nabízí lidem k vyzkoušení

  22 SEP 2023 · O úsporná energetická řešení bydlení je mezi Čechy čím dál větší zájem. Komplexní projekt, kdy by stavba nebyla napojená na žádné sítě, elektřinu si vyráběla sama ze slunce a dešťovou vodu využívala i ve sprše, ale zatím existuje málokde. Pavel Podruh, zakladatel projektu Soběstačný dům, ale dokázal takovou nemovitost na jihu Čech sám postavit. O tom, jak se v takovém domě žije, na kolik ho celé řešení vyšlo i proč dům lidem zdarma nabízí k vyzkoušení, si s ním v nejnovějším díle podcastu Green Deal povídali Tereza Beránková a Martin Ehl.
  32m 19s
 • Rozvod ani smrt nejsou důvodem pro vrácení dotace, upřesňuje podmínky programu Oprav dům po babičce šéf SFŽP

  6 SEP 2023 · Dotační program Oprav dům po babičce začne během září přijímat první žádosti. Zájemci o renovaci domu díky němu mohou předem získat až milion korun na opravu vlastní nemovitosti. Ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman ale během prvních měsíců nečeká extrémní nápor, zájem podle něj bude nabíhat postupně. Důvodem je nutnost mít zpracovanou projektovou dokumentaci i energetické posouzení domu. Obojí přitom stojí čas i desítky tisíc korun, které domácnost musí investovat předem. Nejen na to, co od nové dotace čekat a na co si dát pozor, se v podcastu Green Deal ptali Tereza Beránková a Martin Ehl.
  29m 12s
 • Některým značkám elektromobilů ubírají rychlonabíječky na životnosti, říká jejich český výrobce

  29 AUG 2023 · Češi si každým měsícem lépe zvykají na život s elektromobilitou. Nabít vůz poháněný elektřinou podobně rychle jako natankovat auto se spalovacím motorem je ale podle Miroslava Vejmana, technického ředitele Olife Energy, výrobce českých nabíječek pro elektromobily, i do budoucna nereálné. Češi by podle něj měli víc vsadit na plánování pomocí aplikací. Nejen o tom, jestli časté nabíjení aut z rychlonabíječek může ubrat baterii na životnosti nebo zda se vyplatí používat elektromobil jako záložní zdroj energie pro rodinný dům, si s Vejmanem v dnešním díle podcastu Green Deal povídali Martin Ehl a Tereza Beránková.
  36m 31s
 • Devět z deseti výpůjček sdílených kol zaplatí města, v Česku jich bikesharing provozuje 35

  9 AUG 2023 · Města a obce čím dál častěji investují do alternativních forem dopravy. Kromě nákupů elektrických autobusů se pouští také do zavádění systému sdílených kol. Ukazují to data společnosti Nextbike Czech Republic, která od roku 2018 kola dodává do 35 měst v Česku. Nejen o tom, jak výdělečný takový byznysový model může být, si s šéfem české pobočky Nextbike Lukášem Luňákem v podcastu Green Deal povídali Tereza Beránková a Martin Ehl.
  25m 22s
 • Všechny soláry se na střechy nevejdou. Potřeba jich bude tolik, že by pokryly celou Ostravu

  27 JUL 2023 · Aby se Česko stalo uhlíkově neutrální zemí, bude muset do roku 2050 investovat 3,2 bilionů korun. Alespoň to spočítali experti společnosti Aspen Institut a Boston Consulting Group ve studii Česká stopa k uhlíkové neutralitě. Nejvýraznější proměnou bude muset projít tuzemská energetika, výzvy ale čekají taky na ty, kteří podnikají ve výrobě železa a oceli, chemickém průmyslu nebo vyrábí cement. Nejen o tom, jak moc budou tyto změny českou ekonomiku bolet, mluvili s partnerem společnosti Boston Consulting Group Jiřím Švejcarem v nejnovějším dílu podcastu Green Deal Martin Ehl a Tereza Beránková.
  23m 51s
 • Chtěli si koupit repasovaný mobil a napálili se. Z naštvání založili úspěšný start-up

  16 JUL 2023 · Češi začínají přicházet na chuť repasované elektronice. Alespoň to tvrdí Simona Sedlárová, country manažerka start-upu Swappie. Ten nabízí repasované telefony společnosti Apple, oproti novým kusům ale o 40 procent levněji. Co stojí za úspěchem firmy, která se chlubí snížením uhlíkové stopy o 70 procent, se v podcastu Green Deal ptali Tereza Beránková a Martin Ehl.
  21m 24s
 • Dostat se k odpadu není jednoduché, biometan z něj je ale nejzelenější, říká šéf EFG Tomáš Voltr

  28 JUN 2023 · Zelený biometan vyváží do západní Evropy, takzvaná záruka původu pro Čechy zatím není dostatečně atraktivní. S rostoucím tlakem na snižování emisí se ale situace bude měnit, říká šéf skupiny EFG Tomáš Voltr. Jeho firma jako první v zemi vyrábí biometan z odpadu, ojedinělá je i sběrná síť Třídím gastro, díky které shromažďují pro bioplynovou stanici odpad taky z restaurací. Nejen to, jaká je v Česku budoucnost bioplynek, v podcastu Green Deal zjišťovali Martin Ehl a Tereza Beránková.
  29m 18s
 • Vodík je budoucnost, ale ne v automobilové dopravě, říká expert Martin Tengler z BloombergNEF

  14 JUN 2023 · Po celém světě se doposud prodalo zhruba 50 tisíc vozů poháněných vodíkem. Boj o budoucnost automobilové dopravy tak s přehledem vyhrávají elektromobily, kterých už z výrobních linek sjelo přes tři miliony kusů. Podle Martina Tenglera ze společnosti BloombergNEF by vodík mohl být řešením spíš pro lodní nebo leteckou dopravu. Hlavní uplatnění ale bude mít v těžkém průmyslu. Nejen o zeleném vodíku si s ním v novém díle podcastu Green Deal povídali Martin Ehl a Tereza Beránková.
  28m 23s

Jak se Česku daří přecházet na zelenou? Investice, nové technologie, ale taky nové regulace – Grean Deal nemine ani tuzemský svět byznysu. Martin Ehl a Tereza Beránková vás provedou nejen...

show more
Jak se Česku daří přecházet na zelenou? Investice, nové technologie, ale taky nové regulace – Grean Deal nemine ani tuzemský svět byznysu. Martin Ehl a Tereza Beránková vás provedou nejen nutnými změnami a povinnostmi, ale ukáží taky příklady firem, které šly zelené ekonomice samy vstříc a už teď si na trhu zajistily značnou výhodu.
show less
Information
Author Hospodářské noviny
Categories Business
Website -
Email -

Looks like you don't have any active episode

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Current

Looks like you don't have any episodes in your queue

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Next Up

Episode Cover Episode Cover

It's so quiet here...

Time to discover new episodes!

Discover
Your Library
Search