Settings
Light Theme
Dark Theme
Podcast Cover

Festiwal Feminatywa

  • Niewidzialne kobiety

    15 APR 2024 · Czy kiedykolwiek miałyście uczucie, że wraz z upływem lat stajecie się coraz bardziej niewidzialne dla społeczeństwa i niedoreprezentowane w przestrzeni publicznej? Może borykacie się z poczuciem, że Wasza widoczność i wartość – towarzyska czy zawodowa – uzależniane są od młodości i atrakcyjności? Albo nie potraktowano Was poważnie, obrzucając Was obelgą – to klimakterium! My to znamy – z własnych doświadczeń i opowieści naszych mam i babć. Tegoroczną Feminatywę otworzyłyśmy tematem młodzieńczej dziewczyńskości, a zamkniemy dyskusją o dojrzałej kobiecości i starzeniu się, próbując budować most między tymi fazami naszego życia. Pomówimy o tym, jak w naszym społeczeństwie postrzega się menopauzę i kobiety, które ją przechodzą lub mają jej doświadczenie za sobą.  Będziemy rozmawiać o seksualności osób starszych, ich aktywności zawodowej, stereotypach – dotyczących m.in. klimakterium, kobiety-babci czy kobiety „przekwitłej”  - i o ich przełamywaniu.  Gościnie:  Magdalena Grzebałkowska – reporterka, razem z Ewą Winnicką autorka książki „Jak się starzeć bez godności” i podcastu pod tym samym tytułem.Ewa Winnicka –  pisarka i reporterka, razem z Magdą Grzebałkowską autorka książki „Jak się starzeć bez godności” i podcastu pod tym samym tytułem. Alicja Długołęcka – psychoterapeutka, doktorka nauk humanistycznych, autorka książek na temat seksualności kobiet. Wirginia Szmyt (DJ Wika) – najstarsza didżejka w Polsce, aktywistka na rzecz osób starszych, z niepełnosprawnościami i społeczności LGBTQ+  Katarzyna Byłów (moderacja) – językoznawczyni i antropolożka społeczna, tłumaczka książek o tematyce społecznej i humanistycznej. 
    1h 25m 24s
  • Własny pokój. O bezdomności kobiet

    15 APR 2024 · Ostatnie badanie liczby osób bezdomnych, zlecone przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, zostało przeprowadzone w 2019 roku. Wówczas stwierdzono, że liczba osób, pozostających w kryzysie bezdomności w kraju to 30 330, z czego 16,4% stanowią kobiety (4 961 osób). Czy blisko 5 tysięcy kobiet to dużo? Liczby nie dają wyobrażenia, z jakim dramatem spotyka się każda z nich. Wojna w Ukrainie zmusiła kilkanaście milionów osób do opuszczenia własnych domów. Według danych Straży Granicznej od 24 lutego 2022 do 1 października 2023 r. ukraińsko-polską granicę przekroczyło ponad 16,02 mln osób z Ukrainy. Statystyki MSWiA pokazują, że 97% z nich to kobiety. Ponad milion z osób uchodzących z Ukrainy zostało w naszym kraju. Jak wygląda ich sytuacja mieszkaniowa w obliczu przedłużającej się wojny, problemów na polskim rynku mieszkaniowym i wygaśnięciu pomocowego wzmożeniu z początków wojny? Czy pozostawanie przez wiele miesięcy w pokojach udostępnianych przez polskie rodziny może być namiastką prawdziwego domu? O bezdomności jako problemie systemowym, a także wyzwaniu, jakie musimy podjąć w kontekście ruchów migracyjnych, w rozmowie z Dorotą Borodaj opowiedzą Sylwia Góra i Nina Ptak.  Gościnie: Sylwia Góra –  kulturoznawczyni, literaturoznawczyni, autorka książki „Kobiety, których nie ma. Bezdomność kobiet w Polsce” (Wydawnictwo Marginesy). Nina Ptak – członkini zarządu Stowarzyszenia Nomada, wspiera osoby migranckie i uchodźcze z doświadczeniem przemocy ze względu na płeć. Dorota Borodaj (moderacja) – reporterka, autorka wywiadów, kulturoznawczyni.
    1h 35m 41s
  • W stronę głębokiej zmiany. Kobiety na rzecz klimatu

    15 APR 2024 · Kobiety przejmują się zmianami klimatycznymi bardziej niż mężczyźni i wykazują większą troskę w stosunku do przyrody – jest to fakt, który potwierdzają badania naukowe, raporty organizacji pozarządowych i sondaże polityczne. Kobiety częściej deklarują chęć działania na rzecz klimatu, wchodząc do polityki, częściej też głosują na osoby, które w swoich programach wyborczych wykazują troskę o przyrodę; szybciej sięgają po domowe rozwiązania proekologiczne i doceniają wartość edukacji o klimacie swoich dzieci. To kobiety stoją na czele wielu inicjatyw na rzecz ochrony przyrody, a także podejmują działania proekologiczne w biznesie i nauce. Jednocześnie to kobiety – szczególnie mieszkanki globalnego Południa – są najbardziej narażone na skutki zmian klimatu. Dlaczego płeć ma aż takie znaczenie dla zaangażowania w kwestie ekologiczne? Czy w odpowiedzi na to pytanie mogą okazać się pomocne narzędzia krytyczne ekofeminizmu, który już w latach 70. XX weku zwrócił uwagę na podobieństwa pomiędzy opresyjnym patriarchalnym stosunkiem do kobiet (oraz grup mniejszościowych) i przyrody? Co możemy zrobić, żeby doprowadzić do głębokiej zmiany w myśleniu na temat przyrody i relacji człowieka z naturą? Czy jesteśmy w stanie zatrzymać zmiany klimatyczne i zbudować nowy model społeczno-gospodarczy, pozwalający na koegzystencję, a nie eksploatację, kulturę troski w miejsce kultury gwałtu? Czy wciąż mamy na to czas? Na te pytania postarają się odpowiedzieć gościnie kolejnego festiwalowego spotkania.  Dyskusja zostanie poprowadzona w formule Fish-Bowl – osoby z publiczności będą miały możliwość dołączenia do panelistek podczas całej rozmowy.  Gościnie: Jadwiga Klata – aktywistka klimatyczna, współzałożycielka Ruchu Solidarności Klimatycznej, w przeszłości związana z Extinction Rebellion.Sylwia Stano – kulturoznawczyni, pisarka, absolwentka I edycji Szkoły Ekopoetyki w Instytucie Reportażu i przewodniczka po Puszczy Kampinoskiej. Kamila Nowak – ekspertka BNY Mellon zaangażowana w projekty wspierające kulturę włączania, działalność kobiet i zrównoważony rozwój.Joanna Kubicka (moderacja) – wykładowczyni akademicka, specjalistka w dziedzinie zarządzania, zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu.
    1h 28m 43s
  • Kobiety nauki. Szklany sufit czy bezmiar możliwości?

    15 APR 2024 · Powszechny dostęp do edukacji kobiet na Zachodzie i pojawiające się coraz częściej medialne doniesienia o kolejnych kobietach odnoszących sukcesy naukowe dają nam obraz rzeczywistości, w której podziały płciowe zacierają się, a szanse na sukces są wyrównane. Jednak raport Ośrodka Przetwarzania Informacji z 2022 r. („Nauka w Polsce 2022” OPI–PIB) pokazuje, że chociaż kobiety w Polsce stanowią 51 proc. osób zajmujących się działalnością badawczą po doktoracie, wśród osób z tytułem profesora w naszym kraju tylko 27 proc. to kobiety, a autorami prac w najbardziej prestiżowych i wysoko punktowanych czasopismach naukowych są aż w 70 proc. sami mężczyźni. Z kolei jak podaje Polska Akademia Nauk, między rokiem 2016 a 2021 odsetek kobiet w Akademii zwiększył się z 4,90 proc. do 13,10 proc. To dobry trend, trudno jednak nie zauważyć, że udział naukowczyń w jednej z najważniejszych instytucji badawczych w naszym kraju jest wciąż bardzo niski. Skąd te dysproporcje? Co staje na drodze do awansu naukowczyń? W jaki sposób obecność kobiet w nauce i badania przez nie prowadzone wpływają na zmianę tego obszaru działalności? Czy obecność ta przekłada się na realną zmianę społeczną? Próbą odpowiedzi na te pytania będzie dyskusja z udziałem dr Alison Halford (Assistant Professor) z Coventry University oraz prof. Teresy Kupczyk z Akademii Humanitas i dr Magdaleny Łabowskiej z Politechniki Wrocławskiej, którą poprowadzi dziennikarka Karolina Wasielewska. Gościnie: dr Alison Halford (Assistant Professor) – badaczka specjalizująca się w nauce o danych na Uniwersytecie Coventry (Wielka Brytania). prof. Teresa Kupczyk – specjalistka w dziedzinie nauk o zarządzaniu, autorka publikacji na temat czynników sukcesów kobiet w zarządzaniu i nauce.dr Magdalena Łabowska -  naukowczyni zajmująca się właściwościami fizycznymi materiałów hydrożelowych i ich zastosowaniu w medycynie oraz badaniami kosmicznymi. Karolina Wasielewska (moderacja) – dziennikarka zajmująca się m.in. kobietami w branży technolgicznej, autorka książki „Cyfrodziewczyny. Pionierki polskiej informatyki” (Krytyka Polityczna).
    1h 37m 6s
  • Miasto dla kobiet - miasto dla wszystkich

    15 APR 2024 · Dla kogo i przez kogo budowane są miasta, w których żyjemy? Czy odpowiadają one na potrzeby kobiet, osób ze społeczności LGBT+, osób z niepełnosprawnością lub doświadczeniem migranckim? Czy pozwalają wszystkim czuć się w nich bezpiecznie, umożliwiają komfortowe funkcjonowanie w różnych sferach życia (pracy, rodzinie, grupach towarzyskich), dają przestrzeń na realizację zainteresowań oraz odpoczynek? Drugie spotkanie Feminatywy pomoże nam odpowiedzieć na te pytania. Wraz z zaproszonymi gościniami pomówimy o geografii feministycznej i społecznej, o tym, jak procesy, takie jak gentryfikacja, ruchy migranckie czy zmiany światopoglądowe wpływają na kształt naszych miasta. Wspólnie zastanowimy się nad tym, czy płeć ma znaczenie w kontekście bardziej równościowego i mniej inwazyjnego dla przyrody budowania miejskiej tkanki i czy kobiety architektki, urbanistki, planistki mogą zrewolucjonizować przestrzeń. Gościnie: Magdalena Matysek-Imielińska – kulturoznawczyni i socjolożka zajmująca się tematyką miasta w działaniu oraz zaangażowanej architektury i urbanistyki polskiego modernizmu. Anna Bieliz – animatorka, edukatorka i menadżerka kultury, dyrektorka programowa Festiwalu Filmów o Mieście i Architekturze MIASTOmovie, główna koordynatorka Programu Mikrogranty. Zuzanna Kowalczyk (moderacja) – dziennikarka, kulturoznawczyni, redaktorka prowadząca i stała autorka esejów oraz podcastów w „Piśmie. Magazynie Opinii”.  
    1h 15m 50s
  • Sekretne życie dziewczynek

    15 APR 2024 · Z czego składa się dziewczynka – ta realna i wyobrażona? Z sekretów. Część z nich spróbujemy odsłonić podczas spotkania otwierającego 4. edycję Feminatwy. Cielesność wpędzająca w niebezpieczeństwo, ułomność przypisywana działaniu hormonów i emocjom, infantylizm i niewinność, uległość i nieszczerość – to tylko kilka z elementów składających się na społeczny i kulturowy konstrukt dziewczynki, tej dziwnej istoty zawieszonej pomiędzy dziecięcością a dorosłością. Z naszymi gościniami pomówimy o dziewczyńskim doświadczeniu, o tym, jak zmieniające się ciało rzutuje na postrzeganie dziewczynek i dlaczego slut shaming jest jednym ze schematów wychowawczych stosowanych wobec nich. Prześledzimy też funkcjonowanie stereotypu „dziewczynki” i kulturowego toposu „dziewczynkowatości”, zgodnie z którym dorosłym kobietom przypisuje się atrybuty dziecięcości w sferze fizycznej i intelektualnej. Gościnie: Melissa Febos – amerykańska eseistka, autorka książek „Dziewczyństwo” (Wydawnictwo Czarne), „Whipsmart”, „Abandon Me” oraz „Body Work”. Weronika Murek - pisarka, dramaturżka i publicystka, autorka wydanego w 2023 r. zbioru „Dziewczynki. Kilka esejów o stawaniu się” (Wydawnictwo Czarne).  Katarzyna Byłów (moderacja) – językoznawczyni i antropolożka, tłumaczka książek o tematyce społecznej i humanistycznej. 
    1h 25m
  • Konopnicka. Wieszczka-Społecznica-Feministka

    4 OCT 2023 · Na jagody, O krasnoludkach i sierotce Marysi, Nasza szkapa, Mendel Gdański, no i lust but not least Rota. Lektury szkolne, patos, grafomania – z tym dla wielu z nas kojarzy się twórczość Marii Konopnickiej. Tymczasem pisarka, uznawana w swojej epoce za narodową wieszczkę lub – nieraz złośliwie – wieszczkę postępu, to postać mieniąca się wieloma barwami, posiadająca życiorys bujny i naznaczony ciągłą drogą. Autorka poczytnych książek dla dzieci, zaangażowanych nowel i poezji, krytyczka literacka i tłumaczka, redaktorka progresywnego pisma dla kobiet „Świt”, działaczka społeczna z uwagą przyglądająca się grupom marginalizowanym, podróżniczka, reportażystka, matka sześciorga dzieci, żona Jarosława, partnerka Marii Dulębianki – to tylko część wątków biografii Konopnickiej, które splatają się ze sobą na przestrzeni niespełna 70 lat jej życia. Podczas spotkania Feminatywy skupiłyśmy się na Konopnickiej społecznicy i feministce, osobie niedającej się wtłoczyć w prostą ramkę konwenansu i uświęconej literackiej tradycji. Postać pisarki przybliżała nam monografistka i edytorka listów bohaterki – Lena Magnone oraz biografka Konopnickiej i Dulębianki – Karolina Dzimira-Zarzycka. Spotkanie poprowadziła herstoryczka Joanna Hytrek-Hryciuk.
    1h 14m 40s
  • Transkobieta kobiecie kobietą

    29 SEP 2023 · Część polityków/ek, społecznych komentatorów/ek i osób aktywnych w przestrzeni publicznej próbuje wmówić nam, że transpłciowe kobiety są zagrożeniem dla kobiecości pojmowanej esencjonalnie jako niepodważalny zestaw cech posiadanych przez każdą osobę urodzoną z macicą, chcą pozbawić cis kobiety (czyli te, których płeć przypisana przy narodzinach zgadza się z ich tożsamością płciową) praw i widoczności, podszyć się pod nie i zająć ich miejsce. Oskarżenia i wrogość przyjmują kuriozalne, ale i niebezpieczne rozmiary, wzmacniając już i tak dotkliwe podziały w społeczeństwie. Naszą odpowiedzią na to jest siostrzeństwo. Podczas Feminatywy rozmawiałyśmy z aktywistkami, transpłciowymi kobietami o ich relacji z własnym ciałem, budowaniu tożsamości i walce z uprzedzeniami. Jako kobiety o różnym bagażu doświadczeń – możemy wspierać się i działać we wspólnej sprawie. Pytałyśmy, co możemy zrobić, aby stać się osobami sojuszniczymi osób transpłciowych, nie powielać krzywdzących stereotypów na ich temat i rozmawiać z nimi językiem, który nie rani, ale buduje zrozumienie i akceptację.
    1h 22m 37s
  • Działaczki. Kobiety na emigracji

    15 SEP 2023 · Wojna w Ukrainie zmusiła tysiące kobiet do opuszczenia własnych domów i miejsc pracy. Wiele z nich zaczęło budować swoje życie w naszym kraju, próbując kontynuować zawodową działalność w nowych realiach. Jednocześnie są to osoby rzecznicze ukraińskiej kultury, dzięki którym poznajemy lepiej naszych współmieszkańców/ki. Artystki, aktorki, pisarki, edukatorki z Ukrainy zasilają polską sferę kultury o nowe tematy, doświadczenia i wiedzę, bardzo często odpowiadają także za budowanie oferty dla społeczności ukraińskiej, oderwanej od własnej kultury. Doświadczenie emigracji na dużą skalę, motywowanej politycznie lub ekonomicznie, nie jest obce również Polkom i Polakom. Część z nich stała się aktywnymi działaczkami życia kulturalnego kraju przyjmującego i buduje ostoję rodzimej kultury dla swoich rodaków/ek. Podczas Feminatywy rozmawiałyśmy z reprezentantkami polskiej i ukraińskiej emigracji – Ewą Marią Slaską, która od ponad 35 lat żyje i działa w Niemczech, oraz Oksaną Czerkszyną, od kilku lat funkcjonującą w polskiej sferze artystycznej. Pytałyśmy o to, jak kobiety odnajdują się i realizują na emigracji. Czy udaje im się kontynuować działalność twórczą ściśle związaną z rodzimym odbiorcą i środowiskiem? Jakie trudy i wyzwania, ale też nowe możliwości przynosi sytuacja pobytu w innym kraju? Wreszcie – jaka jest specyfika położenia kobiet w tym kontekście?
    1h 25m 20s
  • Z baby-prababy. O przodkiniach robotnicach

    15 SEP 2023 · Naukowczynie i artystki przecierające szlaki w świecie zdominowanym przez mężczyzn, pisarki wprowadzające do literatury kobiece narracje i postępowe inteligentki dyskutujące o wykluczeniu na łamach czasopism, magnatki fundujące szkoły i żołnierki walczące o niepodległość – słusznie otrzymują coraz więcej miejsca na kartach historii, a ich życiorysy stają się inspiracjami dla kolejnych książek, filmów i wystaw. Nie sposób jednak nie zauważyć, że w tej reprezentacji nadal brakuje ogromnej rzeszy kobiet, których biografie sprzęgnięte były z tymi pierwszymi – w sposób wyraźny lub za pomocą niewidocznych na pierwszy rzut oka nici powiązań i zależności. Służące obsługujące swoje lepiej sytuowane panie, pracownice seksualne lądujące z potomstwem na marginesie społeczeństwa nierzadko po tym, gdy zostały wykorzystane przez pana domu, w którym służyły, pracownice fabryk i zakładów wytwarzające modne stroje oraz chłopki produkujące żywność do miast – to cały zastęp kobiet, dla których rzadko znajduje się miejsce w zbiorowej świadomości. Chcemy o nich przypomnieć. Pomimo wielkich aspiracji Polaków i Polek do inteligenckiego lub szlacheckiego pochodzenia, prawda jest taka, że prababki i babki większości z nas były chłopkami lub robotnicami. Podczas trzeciego spotkania zeszłorocznej Feminatywy porozmawły o ich życiu, i ich codziennych zmagania w szerszym kontekście walki o równouprawnienie kobiet pisarki Joanna Kuciel-Frydryszak i Alicja Urbanik-Kopeć oraz badaczka dziejów warstw najuboższych i historii społecznej kobiet – Monika Piotrowska-Marchewa.
    1h 27m 23s

Feminatywa to festiwal feministyczny o tematyce społeczno-kulturalnej, bezpieczna przestrzeń dialogu kobiet na ważne współczesne tematy. W tym roku zapraszamy do bibliotek Miejskiej Biblioteki Publicznej im. T. Różewicza we Wrocławiu. W...

show more
Feminatywa to festiwal feministyczny o tematyce społeczno-kulturalnej, bezpieczna przestrzeń dialogu kobiet na ważne współczesne tematy. W tym roku zapraszamy do bibliotek Miejskiej Biblioteki Publicznej im. T. Różewicza we Wrocławiu. W wybranych filiach odbędą się dyskusje z pisarkami, artystkami i aktywistkami. Wątek ukraiński z poprzednich edycji będzie mieć swoją kontynuację w rozmowach o emigracji i wojnie. W nawiązaniu do obchodów Roku Marii Konopnickiej, prześledzimy feministyczne wątki twórczości pisarki. Wśród tematów aktualnych pojawi się transpłciowość, a historycznych – sytuacja robotnic w dawnej Polsce. Wszystkie panelowe dyskusje będą dostępne w formie podcastów.

www.fama.wroc.pl/kalendarz/feminatywa/
show less
Contacts
Information

Looks like you don't have any active episode

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Current

Looks like you don't have any episodes in your queue

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Next Up

Episode Cover Episode Cover

It's so quiet here...

Time to discover new episodes!

Discover
Your Library
Search