Settings
Light Theme
Dark Theme

Kobiety nauki. Szklany sufit czy bezmiar możliwości?

Kobiety nauki. Szklany sufit czy bezmiar możliwości?
Apr 15, 2024 · 1h 37m 6s

Powszechny dostęp do edukacji kobiet na Zachodzie i pojawiające się coraz częściej medialne doniesienia o kolejnych kobietach odnoszących sukcesy naukowe dają nam obraz rzeczywistości, w której podziały płciowe zacierają się,...

show more
Powszechny dostęp do edukacji kobiet na Zachodzie i pojawiające się coraz częściej medialne doniesienia o kolejnych kobietach odnoszących sukcesy naukowe dają nam obraz rzeczywistości, w której podziały płciowe zacierają się, a szanse na sukces są wyrównane. Jednak raport Ośrodka Przetwarzania Informacji z 2022 r. („Nauka w Polsce 2022” OPI–PIB) pokazuje, że chociaż kobiety w Polsce stanowią 51 proc. osób zajmujących się działalnością badawczą po doktoracie, wśród osób z tytułem profesora w naszym kraju tylko 27 proc. to kobiety, a autorami prac w najbardziej prestiżowych i wysoko punktowanych czasopismach naukowych są aż w 70 proc. sami mężczyźni. Z kolei jak podaje Polska Akademia Nauk, między rokiem 2016 a 2021 odsetek kobiet w Akademii zwiększył się z 4,90 proc. do 13,10 proc. To dobry trend, trudno jednak nie zauważyć, że udział naukowczyń w jednej z najważniejszych instytucji badawczych w naszym kraju jest wciąż bardzo niski. Skąd te dysproporcje? Co staje na drodze do awansu naukowczyń? W jaki sposób obecność kobiet w nauce i badania przez nie prowadzone wpływają na zmianę tego obszaru działalności? Czy obecność ta przekłada się na realną zmianę społeczną? Próbą odpowiedzi na te pytania będzie dyskusja z udziałem dr Alison Halford (Assistant Professor) z Coventry University oraz prof. Teresy Kupczyk z Akademii Humanitas i dr Magdaleny Łabowskiej z Politechniki Wrocławskiej, którą poprowadzi dziennikarka Karolina Wasielewska.

Gościnie:
dr Alison Halford (Assistant Professor) – badaczka specjalizująca się w nauce o danych na Uniwersytecie Coventry (Wielka Brytania).
prof. Teresa Kupczyk – specjalistka w dziedzinie nauk o zarządzaniu, autorka publikacji na temat czynników sukcesów kobiet w zarządzaniu i nauce.dr Magdalena Łabowska -  naukowczyni zajmująca się właściwościami fizycznymi materiałów hydrożelowych i ich zastosowaniu w medycynie oraz badaniami kosmicznymi.
Karolina Wasielewska (moderacja) – dziennikarka zajmująca się m.in. kobietami w branży technolgicznej, autorka książki „Cyfrodziewczyny. Pionierki polskiej informatyki” (Krytyka Polityczna).
show less
Information
Author MBPweWrocławiu
Website -
Tags

Looks like you don't have any active episode

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Current

Looks like you don't have any episodes in your queue

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Next Up

Episode Cover Episode Cover

It's so quiet here...

Time to discover new episodes!

Discover
Your Library
Search