Settings
Light Theme
Dark Theme
Podcast Cover

Dzieci mają głos

 • W rytmie serca

  15 MAY 2024 · Książka składa się z pięciu rozdziałów, które są osobnymi historiami, a każdy z bohaterów opowieści jest niezwykłym dzieckiem. Na kartach książki towarzyszymy dzieciakom od zerówki, do czwartej klasy, poznając ich problemy, smutki i pasje. Tereska urodzona z zespołem Downa, bardzo lubi tańczyć, uwielbia muzykę, ma własne poczucie rytmu, a to nie bardzo podoba się innym koleżankom z zerówki. Wojtek z chorobą autystyczną, bardzo wrażliwy chłopiec, którego pasją jest zbieranie kamieni; przez co nie może znaleźć akceptacji wśród rówieśników. Malwina, dziewczynka z rozległym schorzeniem serca, której największym marzeniem jest aktywnie spędzać czas, a która poprzez swoją chorobę nie może go spełnić. Marcin, chorobliwie wręcz nieśmiały, za to z fantastycznym podejściem do zwierząt, które rozumie bardziej niż ludzi. Basia, dziewczynka, która zupełnie nie wierzy w siebie i swoje talenty. Każda z historii jest bardzo wzruszająca, a jednocześnie bardzo mądra i pouczająca. Na uwagę zasługuje spojrzenie dorosłych, rodziców i wychowawców, którzy potrafią rozwiązać każdy problem w sposób stawiający dziecko jako podmiot, zachowując przy tym ich godność. Warto zwrócić uwagę, że każdy z opisanych bohaterów oprócz swoich marzeń i pragnień, posiada hobby, coś co wyróżnia go na tle grupy. Dzieciaki pomimo swoich ułomności są niesłychanie kreatywne, co też pozwala im kształtować swój charakter. Każda z historii jest dobrze przemyślana, nie przypadkowa i niebanalna; każda z nich mogła zdarzyć się naprawdę, a to od czytelnika zależy jakie wnioski wyciągnie z lektury i czy przekazaną mądrość weźmie sobie do serca. Książkę polecamy czytać z całą rodziną! https://wopisie.pl
  11m 22s
 • Jak to będzie w szkole

  13 MAY 2024 · Z cyklu lektur: „wielkie problemy małych ludzi” ukazała się niedawno bardzo ciekawa pozycja. Bohaterem książki jest Jaś, który dopiero zaczyna przygodę ze szkołą; idzie do pierwszej klasy. W związku z tym jest pełen obaw, wątpliwości i stresu. „Każdy odkrywca boi się tego co nowe” Ta książka w przystępny i niezwykle trafny sposób dotyka tematu niepewności i obaw związanych z rozpoczęciem nauki szkolnej. Opisuje typowe dziecięce wątpliwości i podsuwa wiele praktycznych porad. Wszystko po to, by pomóc przyszłemu uczniowi oswoić się z dużą zmianą, która czeka go po ukończeniu przedszkola.  Dorosłym zaś daje impuls do wspierania dziecka w tym ważnym momencie życia. Książki z serii „Wielkie problemy małych ludzi” przedstawiają ważne tematy dotyczące dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Czynią to w sposób przystępny, rzeczowy i kompetentny. Wszystkie tomiki serii powstają z udziałem wykwalifikowanych pedagogów i psychologów; ich autorami są ludzie, którym bliski jest świat dziecka.
  11m 10s
 • Na wakacjach

  6 MAY 2024 · Na wakacjach autor: Doro Gobel, Peter Knorr wydawca: Babaryba wiek: 3+ Już niedługo zaczną się upragnione przez wszystkich wakacje! Babaryba wychodzi naprzeciw oczekiwaniom najmłodszych czytelników, prezentując obrazkową książkę-wyszukiwankę. Wielkoformatowa, nasycona kolorami, szczegółami książka daje bardzo wiele radości maluchom. Pomimo braku tekstu, wyobraźnia znajdzie tu całą masę przygód i zdarzeń, które towarzyszą nam na wczasach. Podróż kamperem, pociągiem, autobusem do wymarzonego miejsca odpoczynku, relaksu i spokoju. Książka jest fascynująca i co najważniejsze zajmująca uwagę malców. Ilustracje odgrywają tutaj kluczową rolę; są pełne detali, humorystycznych szczegółów, które wizualnie opowiadają historię i wzbudzają ciekawość. Ta pozycja, to doskonała okazja do wspólnego spędzania czasu rodziców z dziećmi; można bawić się w wyszukiwanie postaci, tworzyć własne narracje, historie. Rozwija to bardzo dziecięcą kreatywność i zdolność do abstrakcyjnego myślenia. Dla nas była to znakomita zabawa, którą polecamy wszystkim bez wyjątku!    
  7m 41s
 • Stworcio

  26 APR 2024 · Nakładem wydawnictwa Babaryba ukazała się książka, która porusza bardzo istotną sprawę dotyczącą samoakceptacji u dzieci. Tytuł książki może wydawać się dość kontrowersyjny, ma za zadanie wzbudzić zainteresowanie, tak aby nie przejść obok tej pozycji obojętnie. Akceptowanie swojego wyglądu u dzieci jest ważnym elementem budowania pozytywnego obrazu siebie i zdrowej samooceny. Bohater książki mały chłopiec przedstawia swojego zmyślonego przyjaciela Stworcia; Stworek Jest niezadowolony ze swojego wyglądu, ma za duże ręce, nosi okulary, jego nos jest nieproporcjonalny… Wszystko to sprawia, że Stworcio czuje się bardzo źle, jest smutny, niechciany. Na każdą rzecz, której nie lubi stworek, chłopiec znajduje kilka takich, które uwielbia i które stanowią, że zmyślony przyjaciel jest wspaniały. Autorzy książki zwracają uwagę, że w dzisiejszym społeczeństwie, często promuje się nieosiągalne standardy piękna i idealnego wyglądu, że kreowane są kanony piękna, tak aby wszyscy byli jednakowi: wysportowani, szczupli, opaleni. Mało kto przywiązuje wagę do walorów wewnętrznych danej osoby, bo to najzwyczajniej w świecie się nie sprzedaje. Dla dużej części społeczeństwa, ważne jest, jak wyglądasz i w co się ubierasz, a nie to kim jesteś. Istotne jest, aby dzieci czuły się komfortowo ze swoim ciałem i wyglądem. Nie podążały ślepo za modą, za wymyślonymi standardami… Ważne jest kierowanie uwagi na cechy charakteru i osobowości dziecka, zamiast koncentrować się wyłącznie na wyglądzie zewnętrznym. Podkreślanie cech takich jak empatia, szlachetność, odwaga czy kreatywność pomaga budować poczucie wartości niezależne od wyglądu. Oprócz mądrego przesłania książka zawiera bardzo ładne ilustracje. Są barwne i żywiołowe, idealnie współgrają z treścią lektury, są proste i czytelne; mniejsze dzieci z łatwością odgadną nastroje bohaterów. Polecamy bardzo, bo to wartościowa lektura!
  11m 51s
 • Czino

  23 APR 2024 · Czino jest wielkości amstafa, ma pasiasty grzbiet i jasną mordkę. Od pewnego czasu mieszka u swojej pani i czuje się , jak u Pana Boga za piecem. Jest szczęśliwy. Bo mimo, iż jest starym, niedoskonałym pieskiem ze schroniska, jego Pani bardzo go kocha… I on ją kocha, całym psim sercem. Przezabawna opowieść o tym, jak zwierzę potrafi owinąć sobie człowieka wokół palca. Autorka przedstawia niezwykłą relację między człowiekiem a psem, ukazując, jak nawet najmniejsze stworzenie może zmienić nasze życie i przynieść nam nieoczekiwaną radość.  
  8m 47s
 • Eliksir przygód

  9 APR 2024 · Za sprawą tajemniczego eliksiru Helenka przenosi się z siedemnastowiecznego dworku do współczesnego miasta. Zagubioną, dziwnie zachowującą się dziewczynkę odnajduje w ruinach zamku Karolina. Wraz z siostrą Maką postanawiają zaopiekować się Helenką, pokazać jej dzisiejszy świat i zwyczaje. Ich przyjaźń kwitłaby w najlepsze, gdyby nie tajemniczy człowiek z blizną z przeszłości, który wyraźnie podąża za Helenką i nie ma najlepszych intencji… Podróże w czasie i przestrzeni, niecodzienne wypadki, tajemnice sprzed wieków... Będzie się działo! „Eliksir przygód” jest pierwszą częścią trylogii „Zagadka starego dworu”. Autorka w sposób humorystyczny opisuje, jak Helenka uczy się żyć w trudnym XXI wieku, jak oswaja się ze współczesnymi zdobyczami technologii, zupełnie jej obcymi. Książka podzielona jest na 20 rozdziałów i zawiera przeplatające się wątki z przeszłości i teraźniejszości. Sprawia to, że książkę trzeba czytać uważnie. Ponadto w tekście pojawia się wiele słów nieużywanych obecnie, archaizmami. Autorka tłumaczy co trudniejsze wyrażenia, ale wiele ze zdań zawartych w książce trzeba dziecku wyjaśniać samodzielnie. Niemniej książka jest bardzo ciekawa, pełna akcji, niecodziennych przygód, humorystycznych sytuacji z bardzo zaskakującym zakończeniem. Polecamy!  
  7m 31s
 • Fufu - inny smok

  29 MAR 2024 · Wszystkie dzieci lubią bajki, a w szczególności te, które kończą się dobrze i z morałem. Wydawnictwo literatura We współpracy z Dominiką Gałką przedstawiło niedawno znakomitą opowieść dla najmłodszych. Jest to typowa bajka moralizatorska z naprawdę cennym przesłaniem. Bohaterem jest smok Fufu, zdecydowanie wyróżniający się na tle swoich rówieśników; jego odmienność polega na tym, że jest niebieski. Samo to powoduje, że inni nie chcą się z nim bawić i uważają go za dziwoląga. Fufu natomiast nie potrafi zaakceptować swojego koloru… Dużym wsparciem dla małego smoka jest jego mama, to ona wspiera go, dodaje nadziei i siły, powtarzając, aby zawsze bez względu na okoliczności pozostawał sobą. Czy mu się to uda? W książce mamy możliwość wyboru akcji, tym samym mały czytelnik wpływa na losy głównej postaci. Historia zatem może potoczyć się różnie, ale na pewno zawsze znajdzie szczęśliwie zakończenie. Mnogość wyborów jest ciekawym spojrzeniem na interakcję z przygodą, dzieci poprzez to, że mają wpływ na losy postaci stają się niejako współautorami opowieści. Książkę staje się zatem integralną częścią zabawy i można ją czytać wielokrotnie, sugerując się różnymi rekcjami bohatera. Wewnątrz książki znajdują się malowane, kolorowe, duże ilustracje. W przypadku tego opowiadania obrazy stanowią kluczowy element przekazywania historii.   https://wopisie.pl
  6m 12s
 • Amelia i Kuba

  25 MAR 2024 · Nakładem wydawnictwa Powergraf ukazał się kolejny tom z cyklu: „Amelia i Kuba”. Jest to opowieść o paczce znajomych, dzieci, które wspólnie rozwiązują ciekawe zagadki. Przygodowe książki Rafała Kosika to przede wszystkim wejście w świat młodego człowieka i spojrzenie jego oczami na otaczającą rzeczywistość. Publikacje autora są intrygujące, humorystyczne, dające do myślenia, posiadające morał. Każdy tom z cyklu ma osobną, ciekawą, angażującą czytelnika fabułę. Opowiadania zachęcają młodych czytelników do dalszego śledzenia losu bohaterów i pobudzają wyobraźnię. Autor bardzo starannie stworzył charaktery głównych postaci; Ich różnorodność i wyrazistość wpływa na całokształt opowiadań. Podążając za bohaterami czytelnik wyciąga ważne, życiowe lekcje, mogąc również utożsamiać się z ich przygodami. W książce nie brakuje również ilustracji. Pojawiające się co kilka stron, czarno białe grafiki, w sposób humorystyczny odzwierciedlają treść. Przede wszystkim są dobrze dopasowane i nie nachalne. Wszak mamy do czynienia z książką dla starszego czytelnika! Na co warto zwrócić uwagę wybierając książkę „Amelia i Kuba”? Autor kładzie duży nacisk na wartości takie jak: przyjaźń, empatia, odwaga. Ponadto używa prostego i zrozumiałego języka, dopasowanego do poziomu czytelnika. Nader wszystko najbardziej podoba nam się, że przygody małych bohaterów pozwalają czytelnikowi wykorzystywać swoją wyobraźnię, co pomaga w samodzielnym wyciąganiu wniosków z każdej opowieści. Polecamy bardzo! https://wopisie.pl
  18m 5s
 • Ludwik Zamenhof - Esperanto

  18 MAR 2024 · Nie krokodyluj! O drodze Ludwika Zamenhofa do języka esperanto Autor: Agnieszka Frączek wydawca: Literatura wiek: 10+     „W wielokulturowym Białymstoku, gdzie urodził się i mieszkał mały Ludwik, panował niezły językowy galimatias. Zafascynowany mieszanką języków i biblijną opowieścią o wieży Babel chłopiec wymarzył sobie język, którym posługiwaliby się ludzie na całym świecie. Tak powstało esperanto”   Urodzony w Białymstoku, będącym wówczas częścią Imperium Rosyjskiego, Zamenhof był głęboko dotknięty podziałami etnicznymi i językowymi, które zaobserwował w swoim rodzinnym mieście, co zainspirowało go do opracowania języka, który będzie promował pokój i zrozumienie między ludźmi o różnym pochodzeniu.   Esperanto, które Zamenhof wprowadził w 1887 roku, zostało zaprojektowane tak, aby było łatwe do nauczenia się i neutralne kulturowo, czerpiąc ze słownictwa i elementów gramatycznych z różnych języków europejskich. Zamenhof wierzył, że esperanto może służyć jako uniwersalny drugi język, ułatwiający komunikację i sprzyjający harmonii między ludźmi z różnych krajów i kultur.   Chociaż esperanto nie stało się globalnym lingua franca, jak przewidywał Zamenhof, przyciągnęło oddaną społeczność użytkowników na całym świecie i nadal jest wykorzystywane do komunikacji, wymiany kulturalnej i przyjaźni ponad granicami. Stworzenie esperanta przez Zamenhofa przyniosło mu uznanie jako pioniera w dziedzinie języków sztucznych i co roku 15 grudnia, w dniu jego urodzin, jest obchodzony przez esperantystów na całym świecie jako Dzień Zamenhofa.        
  9m 33s
 • Samochody

  26 FEB 2024 · Samochody. Fascynujący świat motoryzacji. Autor: Matt Ralphs Wydawca: Kropka Wiek: 6+ Historia motoryzacji to fascynująca podróż przez rozwój pojazdów mechanicznych, które umożliwiły ludziom szybsze i wygodniejsze podróżowanie oraz zmieniły sposób, w jaki funkcjonuje społeczeństwo. Motoryzacja odegrała kluczową rolę w kulturze i społeczeństwie, od pojawienia się samochodów, przez sporty motorowe, po wpływ na wzorce mobilności miejskiej i rozwój infrastruktury drogowej. Można śmiało powiedzieć, że auta zmieniły nasze życie. Z książki dowiemy się jakie były początki pojazdów mechanicznych, jak wyglądały pierwsze samochody, jak postępował rozwój technologiczny branży motoryzacyjnej. Fakty motoryzacyjne są przeplatane ciekawostkami na temat największych imprez samochodowych; takich jak rajd Monako, Dayton 500, rajd Monte Carlo. Fani czterech kółek z pewnością będą zachwyceni tą pozycją. W samej publikacji znajdziemy również rozdziały poświęcone nietypowym autom; Monster trucki, pojazdy wojskowe, najszybsze auta na świecie. Warto zwrócić uwagę, że każdy rozdział jest bardzo ładnie zilustrowany. Kolorowe obrazy pokrywają całe strony i cieszą oko młodego czytelnika. Treść jest zrozumiała i co najważniejsze nie pisana językiem encyklopedycznym, który utrudnia czytanie. Czego brakuje mi w książce? Ciekawe byłoby przedstawienie na ilustracjach budowy samochodów od wewnątrz; przekrojowych grafik. Ale to może być temat na następną książkę 😉 polecamy gorąco! o książce opowie młody czytelnik i fan motoryzacji :) zachęcam do słuchania!
  9m 40s
Opinie, recenzje dzieci na temat przeczytanych książek - zachęcamy do czytania nie tylko dzieci :)
W czasach gdy o bajkach opowiadają dorośli... my oddajemy dzieciom głos!
Contacts
Information

Looks like you don't have any active episode

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Current

Looks like you don't have any episodes in your queue

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Next Up

Episode Cover Episode Cover

It's so quiet here...

Time to discover new episodes!

Discover
Your Library
Search