Settings
Light Theme
Dark Theme

ZH#12: Przesiedlenia 1944-46 – rozmowa z prof. Grzegorzem Hryciukiem

ZH#12: Przesiedlenia 1944-46 – rozmowa z prof. Grzegorzem Hryciukiem
Dec 1, 2023 · 35m

Zwrotnice historii #12: Przesiedlenia 1944-46 – rozmowa z prof. Grzegorzem Hryciukiem Tereny Ziem Zachodnich zamieszkuje dziś ponad 4,5 miliona przesiedleńców z Kresów i ich potomków. „Przesiedleńcy” to książka o historii...

show more
Zwrotnice historii #12: Przesiedlenia 1944-46 – rozmowa z prof. Grzegorzem Hryciukiem Tereny Ziem Zachodnich zamieszkuje dziś ponad 4,5 miliona przesiedleńców z Kresów i ich potomków. „Przesiedleńcy” to książka o historii ich rodzin: 👉 https://bit.ly/Przesiedlency
🔶Jak mieszkańcy Kresów przyjmowali decyzje o przesiedleniach? Jakie nadzieje mieli wobec sytuacji międzynarodowej?
🔶Jechać czy pozostać? Jak postępowano w rodzinach mieszanych, które w Galicji Wschodniej stanowiły jedną czwartą ludności?
🔶Komunistyczna propaganda przedstawiała Ziemie Zachodnie jako „raj na ziemi”. Jakie pogłoski krążyły o tzw. Ziemiach Odzyskanych na Kresach i jaka była prawda?
🔶 „Powoli Polska przestawała nam się podobać”. Jak ojczyzna witała przesiedleńców ze Wschodu? Jakie były relacje między podróżującymi Kresowiakami a mieszkańcami miejscowości wzdłuż linii kolejowych?
🔶Co czekało na przesiedlonych u kresu ich trudnej podróży? W podcaście Zwrotnice Historii rozmawiamy z prof. Grzegorzem Hryciukiem, autorem książki „Przesiedleńcy. Wielka epopeja Polaków, 1944–1946”.
show less
Information
Author Wydawnictwo Literackie
Website -
Tags

Looks like you don't have any active episode

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Current

Looks like you don't have any episodes in your queue

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Next Up

Episode Cover Episode Cover

It's so quiet here...

Time to discover new episodes!

Discover
Your Library
Search