00:00
162:18
Ten dzień musiał nadejść. Nasz pierwszy wywiad obcojęzyczny w Studio26. A wkrótce kolejne. Wychodzimy poza granice Polski.

Naszą gościnią, w rocznicę jej występu na Eurowizji, jest Francuzka – Barbara Pravi. Publiczność natychmiast okrzyknęła ją nową Edith Piaf. Nie mogło być inaczej, jej song "Voilà" jest wszystkim tym, co we francuskiej piosence najlepsze. Ale nie tylko o muzyce z Barbarą rozmawiamy. Artystka zdradza nam również, że ma polskie korzenie.

Z Francji przenosimy się do Nowego Jorku, wspominamy Galę MET, ale przede wszystkim tłumaczymy czym był tak zwany Pozłacany Wiek – Gilded Age, który stał się inspiracją dla tegorocznego balu. Niestety, gwiazdy nie zrobiły takiego researchu. Jedną z nich była Kim Kardashian, która postanowiła ubrać najdroższą suknię świata – tę samą, w której Marilyn Monroe zaśpiewała głośne "Happy Birthday, Mr. President" Johnowi F. Kennedy'emu. Wracamy do tego pamiętnego wieczoru 19 maja 1962 roku (a więc dokładnie 60 lat temu) i innych tajemnic aktorki, o których opowiada nowy dokument Netflixa.

Wbrew wielu krytykom, chwalimy nową część serii Marvel "Dr. Strange w Multiwersum Obłędu", ale tak naprawdę zachwycamy się różnymi rolami Benedicta Cumberbatcha (choćby jego Louisa Waina).

W poleceniach literackich: "Gdzie jesteś, piękny świecie" Sally Rooney, "Niespokojni ludzie" Fredrika Backmana, "Skryte, jasne, słone" Lamorny Ash i fragment kultowego "Skowytu" Allena Ginsberga.

Do teatru idziemy na spektakl "Kto chce być Żydem?", a na wystawy do warszawskiego Muzeum Narodowego na Chagalla, Muzeum Narodowego w Lublinie na Tamarę Łempicką i do CK Zamek w Poznaniu na Gaudiego.

Przed telewizorem zasiadamy, żeby ocenić dwa seriale: "Slow horses" czyli "Kulawe konie" na Apple TV i "Anatomię skandalu" na Netfliksie.

Na deser, w cyklu Wstrząśnięte, Nie Zmieszane, odpowiadamy na pytanie o zachowanie balansu w życiu... Czy akurat my powinnyśmy się na ten temat wypowiadać? Raczej nie, ale tym chętniej to robimy!


Czekamy na kolejne pytania, które wysyłać możecie na adres: studio26podcast@gmail.com
Nagrody czekają!

To co? Zaczynamy?

Muzyka i produkcja: Piotr Haraźny
Grafika: Karolina Żmijewska
Fot. Barbary Pravi: Universal Music Polska
Ten dzień musiał nadejść. Nasz pierwszy wywiad obcojęzyczny w Studio26. A wkrótce kolejne. Wychodzimy poza granice Polski. Naszą gościnią, w rocznicę jej występu na Eurowizji, jest Francuzka – Barbara Pravi. Publiczność natychmiast okrzyknęła ją nową Edith Piaf. Nie mogło być inaczej, jej song "Voilà" jest wszystkim tym, co we francuskiej piosence najlepsze. Ale nie tylko o muzyce z Barbarą rozmawiamy. Artystka zdradza nam również, że ma polskie korzenie. Z Francji przenosimy się do Nowego Jorku, wspominamy Galę MET, ale przede wszystkim tłumaczymy czym był tak zwany Pozłacany Wiek – Gilded Age, który stał się inspiracją dla tegorocznego balu. Niestety, gwiazdy nie zrobiły takiego researchu. Jedną z nich była Kim Kardashian, która postanowiła ubrać najdroższą suknię świata – tę samą, w której Marilyn Monroe zaśpiewała głośne "Happy Birthday, Mr. President" Johnowi F. Kennedy'emu. Wracamy do tego pamiętnego wieczoru 19 maja 1962 roku (a więc dokładnie 60 lat temu) i innych tajemnic aktorki, o których opowiada nowy dokument Netflixa. Wbrew wielu krytykom, chwalimy nową część serii Marvel "Dr. Strange w Multiwersum Obłędu", ale tak naprawdę zachwycamy się różnymi rolami Benedicta Cumberbatcha (choćby jego Louisa Waina). W poleceniach literackich: "Gdzie jesteś, piękny świecie" Sally Rooney, "Niespokojni ludzie" Fredrika Backmana, "Skryte, jasne, słone" Lamorny Ash i fragment kultowego "Skowytu" Allena Ginsberga. Do teatru idziemy na spektakl "Kto chce być Żydem?", a na wystawy do warszawskiego Muzeum Narodowego na Chagalla, Muzeum Narodowego w Lublinie na Tamarę Łempicką i do CK Zamek w Poznaniu na Gaudiego. Przed telewizorem zasiadamy, żeby ocenić dwa seriale: "Slow horses" czyli "Kulawe konie" na Apple TV i "Anatomię skandalu" na Netfliksie. Na deser, w cyklu Wstrząśnięte, Nie Zmieszane, odpowiadamy na pytanie o zachowanie balansu w życiu... Czy akurat my powinnyśmy się na ten temat wypowiadać? Raczej nie, ale tym chętniej to robimy! Czekamy na kolejne pytania, które wysyłać możecie na adres: studio26podcast@gmail.com Nagrody czekają! To co? Zaczynamy? Muzyka i produkcja: Piotr Haraźny Grafika: Karolina Żmijewska Fot. Barbary Pravi: Universal Music Polska read more read less

about 1 year ago #allenginsberg, #barbarapravi, #benedictcumberbatch, #book, #chagalle, #chanson, #frenchsong, #książki, #kultura, #literatura, #metgala, #moda, #music, #muzeum, #muzyka, #netflix, #piosenkafrancuska, #slowhorses