Settings
Light Theme
Dark Theme

PKW 42: Ekonomia współdzielenia - atak na własność czy racjonalne rozwiązanie?

PKW 42: Ekonomia współdzielenia - atak na własność czy racjonalne rozwiązanie?
Jan 21, 2024 · 26m 42s

W ostatnich latach ogromnie na popularności zyskuje tzw. ekonomia współdzielenia (z ang. sharing economy). Jest to coraz silniejszy trend w gospodarce. Najogólniej mówiąc, polega ona na tym, że zamiast nabywać...

show more
W ostatnich latach ogromnie na popularności zyskuje tzw. ekonomia współdzielenia (z ang. sharing economy). Jest to coraz silniejszy trend w gospodarce. Najogólniej mówiąc, polega ona na tym, że zamiast nabywać dany towar lub usługę na własność, wynajmuje się je w zamian za czynsz lub jakąś opłatę.
Muszę przyznać, że mam mieszane uczucia odnośnie ekonomii współdzielenia. Na pierwszy rzut oka, wydaje się ona bowiem sensowna, gdyż pozwala na bardziej optymalne wykorzystywanie rzeczy i płacenie tylko za ten czas, w którym rzeczywiście z niej korzystamy. Do pewnego stopnia jest to zrozumiałe.
Z drugiej jednak strony, nie możemy pomijać negatywnych aspektów gospodarki współdzielenia. Przykładowo, jeżeli państwa i wielkie korporacje zbyt mocno pójdą w tym kierunku (a obecnie coraz bardziej na to wygląda), to może niedługo okazać się, że tradycyjna ekonomia – oparta na prawie własności - zostanie przywilejem jedynie osób bardzo bogatych. Wówczas całkowicie utracimy własność większości rzeczy, które jeszcze dziś są nasze i znajdziemy się „na sznurku” wielkich korporacji. Innymi słowy, pozostanie nam rola najemcy, użytkownika, subskrybenta, czy też abonenta.
A to w istocie własność decyduje o tym, że jesteśmy niezależni od innych i możemy budować szeroką klasę średnią w naszym społeczeństwie, która tworzy bogactwo państwa...

Więcej na temat szeroko rozumianej wolności oraz moich podróży do innych państw znajdziesz na mojej stronie internetowej pod linkiem:

https://podrozekuwolnosci.pl/

Scenariusz, nagranie i montaż - Rafał Ganowski
Muzyka - Scott Buckley (CC BY 4.0 License)

Niedawno ukazała się moja książka pt. „Gotówka to wolność”, w której dokładnie punktuję działania zmierzające do zlikwidowania papierowego pieniądza oraz przedstawiam niebezpieczeństwa płynące z CBDC. Jest ona dostępna na stronie:

gotowkatowolnosc.pl

Tagi: ekonomia współdzielenia, gospodarka współdzielenia, sharing economy, klasa średnia, bogaty, bogactwo, klasa wyższa, zarobki, CBDC, Central Bank Digital Currency, cyfrowe waluty banków centralnych, społeczeństwo bezgotówkowe, cashless society, gotówka, likwidacja gotówki, cyfrowy pieniądz, podróże, wolność, gospodarka, prawo, pieniądze, inflacja, podatki, ekonomia, oszczędzanie, inwestowanie, finanse osobiste, wolność finansowa, działalność gospodarcza, firma.
show less
Information
Author Rafael del Viaje
Website -
Tags

Looks like you don't have any active episode

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Current

Looks like you don't have any episodes in your queue

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Next Up

Episode Cover Episode Cover

It's so quiet here...

Time to discover new episodes!

Discover
Your Library
Search