Settings
Light Theme
Dark Theme

#8 Osoby z macicami | Zuzanna Dąbrowska, Julia Ikonowicz

#8 Osoby z macicami | Zuzanna Dąbrowska, Julia Ikonowicz
May 10, 2024 · 30m 1s

To ostatni odcinek podcastu Julii Ikonowicz i Zuzanny Dąbrowskiej w ramach cyklu „Wychowanie płci żeńskiej". To nie znaczy jednak, że dziewczyny znikną sprzed mikrofonów. Po wakacyjnej przerwie, zaprosimy Was do...

show more
To ostatni odcinek podcastu Julii Ikonowicz i Zuzanny Dąbrowskiej w ramach cyklu „Wychowanie płci żeńskiej". To nie znaczy jednak, że dziewczyny znikną sprzed mikrofonów. Po wakacyjnej przerwie, zaprosimy Was do wysłuchania kolejnych rozmów. Aby nie przegapić nowych odcinków, subskrybujcie ten kanał. 

*
W projekcie ustawy liberalizującej prawo antyaborcyjne, znalazło się sformułowanie „osoba z macicą”. Wzbudziło to różne reakcje i uwidoczniło spór toczony przez część feministek ze środowiskami trans, które zostały oskarżone o „odbieranie kobiecości”.

Jak się językowo komunikować z obywatelami, którym proponuje się np. podpisanie projektu ustawy ze sformułowaniem, którego nie rozumieją? W dobie głębokich podziałów wśród osób uważających się za feministki i feministów, kogo z nas naprawdę łączą wspólne cele? Czy da się bronić praw kobiet będąc krytyczną wobec kulturowej konstrukcji płci? Walczymy z patriarchatem, czy z cis mężczyznami?

**
Wychowanie płci żeńskiej

Zuzanna i Julia. Dwie bliskie sobie osoby, które urodziły się w Polsce i które Polska i świat wychowały jako kobiety. Od transformacji ustrojowej końca lat 80. po końcówkę drugiej kadencji PiS w roku 2023 zmierzają się z polskim zaściankiem. Ale nie wszystko widzą tak samo, być może jednak relacja matki z córką musi zawierać sporą dawkę generacyjnego niezrozumienia?
***
Zuzanna Dąbrowska – dziennikarka prasowa, radiowa i telewizyjna. Komentatorka. W latach 80. uczestniczka opozycji demokratycznej, ruchu Wolność i Pokój oraz polskiej Partii Socjalistycznej. Obecnie zastępczyni redaktora naczelnego PAP.

Julia Ikonowicz – była Młoda Socjalistka, była dziennikarka, z wykształcenia pracowniczka socjalna. Po latach podróży i poszukiwań odnalazła się w Portugalii i nauczaniu angielskiego.
show less
Information
Author Krytyka Polityczna
Website -
Tags

Looks like you don't have any active episode

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Current

Looks like you don't have any episodes in your queue

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Next Up

Episode Cover Episode Cover

It's so quiet here...

Time to discover new episodes!

Discover
Your Library
Search