00:00
40:30
„Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu „Blok wschodni”, który prowadzą Paulina Siegień  i Wojciech Siegień. 

Wiemy, że na froncie wojny rosyjsko - ukraińskiej walczą ze sobą dwa narody: rosyjski agresor i broniący się zaciekle Ukraińcy. W tym układzie sił wszystko jest jasne i jednoznaczne, racja stoi po stronie ofiar agresji i naszym moralnym obowiązkiem jest wspierać Ukrainę w walce z okupantem. Nie jest to jednak jedyny front obecnej wojny. 

W najnowszym odcinku podcastu „Blok wschodni” rozmawiamy o mniej rozpoznanym w Polsce froncie, czyli tlącej się tle wojnie rosyjsko-rosyjskiej. Jej front przechodzi przez terytorium Rosji, a naprzeciwko siebie stoją tam żołnierze formalnie będący obywatelami jednego państwa - Federacji Rosyjskiej.

Po raz pierwszy świat dowiedział się o istnieniu rosyjskich formacji, walczących po stronie Ukrainy wiosną 2023 roku, kiedy te jednostki zapuściły się terytorium graniczących z Ukrainą rosyjskich obwodów. W marcu 20124 roku, na chwilę przed rozpoczęciem tzw. wyborów prezydenckich w Rosji znowu usłyszeliśmy, że ochotnicy Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego, Legionu „Wolna Rosja” i Batalionu Syberyjskiego rozpoczęli operację wojenną na terenie obwodu biełgorodskiego. W nowym odcinku rozmawiamy z Anastasiją Siergiejewą, która jest międzynarodową sekretarzynią Rady Obywatelskiej, inicjatywy, która pomaga rosyjskim obywatelom dostać się do Ukrainy, by tam walczyć z rosyjską agresją. Rozmawiamy z nią o tym, jakie motywacje stoją za osobami zaangażowanymi w proces formowania tych jednostek i jak udało się zbudować strukturę rekrutacji. Pytamy także o etyczny aspekt walki rosyjsko-rosyjskiej.

Być może wojna rosyjsko-ukraińska nie jest tylko konfrontacją narodową, z punktu widzenia Ukraińców wręcz egzystencjalną. Jest to także wojna wyzwoleńcza, bo rosyjskie oddziały Ukraińskich Sił Zbrojnych walczą już na terenie Rosji – ze swojej perspektywy zmagają się z wewnętrznym okupantem. Ta walka, jak chce tego Anastasija, jest zatem realizacją ich prawa na powstanie przeciwko dyktaturze Putina.

BLOK WSCHODNI
„Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu „Blok wschodni”, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, że tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę Ukrainy, która zmaga się z otwartą i niesprowokowaną rosyjską agresją. Ale będziemy odwiedzać także inne państwa, które w wyniku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie stanęły na geopolitycznym rozdrożu i szukają odpowiedzi na pytanie o swoje miejsce na mapie międzynarodowych sojuszy.
„Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu „Blok wschodni”, który prowadzą Paulina Siegień  i Wojciech Siegień.  Wiemy, że na froncie wojny rosyjsko - ukraińskiej walczą ze sobą dwa narody: rosyjski agresor i broniący się zaciekle Ukraińcy. W tym układzie sił wszystko jest jasne i jednoznaczne, racja stoi po stronie ofiar agresji i naszym moralnym obowiązkiem jest wspierać Ukrainę w walce z okupantem. Nie jest to jednak jedyny front obecnej wojny.  W najnowszym odcinku podcastu „Blok wschodni” rozmawiamy o mniej rozpoznanym w Polsce froncie, czyli tlącej się tle wojnie rosyjsko-rosyjskiej. Jej front przechodzi przez terytorium Rosji, a naprzeciwko siebie stoją tam żołnierze formalnie będący obywatelami jednego państwa - Federacji Rosyjskiej. Po raz pierwszy świat dowiedział się o istnieniu rosyjskich formacji, walczących po stronie Ukrainy wiosną 2023 roku, kiedy te jednostki zapuściły się terytorium graniczących z Ukrainą rosyjskich obwodów. W marcu 20124 roku, na chwilę przed rozpoczęciem tzw. wyborów prezydenckich w Rosji znowu usłyszeliśmy, że ochotnicy Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego, Legionu „Wolna Rosja” i Batalionu Syberyjskiego rozpoczęli operację wojenną na terenie obwodu biełgorodskiego. W nowym odcinku rozmawiamy z Anastasiją Siergiejewą, która jest międzynarodową sekretarzynią Rady Obywatelskiej, inicjatywy, która pomaga rosyjskim obywatelom dostać się do Ukrainy, by tam walczyć z rosyjską agresją. Rozmawiamy z nią o tym, jakie motywacje stoją za osobami zaangażowanymi w proces formowania tych jednostek i jak udało się zbudować strukturę rekrutacji. Pytamy także o etyczny aspekt walki rosyjsko-rosyjskiej. Być może wojna rosyjsko-ukraińska nie jest tylko konfrontacją narodową, z punktu widzenia Ukraińców wręcz egzystencjalną. Jest to także wojna wyzwoleńcza, bo rosyjskie oddziały Ukraińskich Sił Zbrojnych walczą już na terenie Rosji – ze swojej perspektywy zmagają się z wewnętrznym okupantem. Ta walka, jak chce tego Anastasija, jest zatem realizacją ich prawa na powstanie przeciwko dyktaturze Putina. BLOK WSCHODNI „Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu „Blok wschodni”, który prowadzą  Paulina Siegień  i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, że tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę Ukrainy, która zmaga się z otwartą i niesprowokowaną rosyjską agresją. Ale będziemy odwiedzać także inne państwa, które w wyniku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie stanęły na geopolitycznym rozdrożu i szukają odpowiedzi na pytanie o swoje miejsce na mapie międzynarodowych sojuszy. read more read less

26 days ago #polityka, #putin, #rosja, #siegień, #ukraina, #wojna