00:00
34:23
W australijskim serialu „Secret City” jedna z głównych bohaterek to Kim, transpłciowa kobieta, pracująca w służbach specjalnych. Polski „Fanfik” przebojem wkracza w kulturę masową. Transpłciowa kobieta została właśnie Miss Holandii. Uczymy się poprawności, choć czasem, w zupełnie nieoczekiwanych miejscach dochodzi do skandali i zderzenia uprzedzeń z nowym obrazem świata, tak jak w konflikcie Daukszewicz-Jacoń.

Pojawiają się jednak głosy – i to także ze strony „postępowej” o terrorze nowej poprawności, na którą nie mają szans ci, którzy urodzili się za wcześnie. Jak, nie chcąc popełnić błędu, zwracać się do córki przyjaciół, która teraz nazywa się Kamil, a od urodzenia nazywana byłą Kamilą? Jak się nauczyć szacunku, unikać raniących sformułowań i żartów?

***
WYCHOWANIE PŁCI ŻEŃSKIEJ

Zuzanna i Julia. Dwie bliskie sobie osoby, które urodziły się w Polsce i które Polska i świat wychowały jako kobiety. Od transformacji ustrojowej końca lat 80-tych po końcówkę drugiej kadencji PiS w roku 2023 zmierzają się z Polskim zaściankiem. Ale nie wszystko widzą tak samo, być może jednak relacja matki z córką musi zawierać sporą dawkę generacyjnego niezrozumienia? Wygląda na to, że nadszedł czas, by parę spraw sobie wyjaśniły. Używając wiedzy, bagażu kulturowego, rodzinnych historii i własnych doświadczeń. I czasem zapraszając gości specjalnych. Zapraszają Zuzanna Dąbrowska i Julia Ikonowicz.

**
Zuzanna Dąbrowska - dziennikarka prasowa, radiowa i telewizyjna. Komentatorka. W latach 80-tych uczestniczka opozycji demokratycznej, ruchu Wolność i Pokój oraz polskiej Partii Socjalistycznej. Obecnie szefowa działu Społeczeństwo w "Rzeczpospolitej".

Julia Ikonowicz - Była Młoda Socjalistka, była dziennikarka, z wykształcenia pracowniczka socjalna. Po latach podróży i poszukiwań odnalazła się w Portugalii i nauczaniu angielskiego.
W australijskim serialu „Secret City” jedna z głównych bohaterek to Kim, transpłciowa kobieta, pracująca w służbach specjalnych. Polski „Fanfik” przebojem wkracza w kulturę masową. Transpłciowa kobieta została właśnie Miss Holandii. Uczymy się poprawności, choć czasem, w zupełnie nieoczekiwanych miejscach dochodzi do skandali i zderzenia uprzedzeń z nowym obrazem świata, tak jak w konflikcie Daukszewicz-Jacoń. Pojawiają się jednak głosy – i to także ze strony „postępowej” o terrorze nowej poprawności, na którą nie mają szans ci, którzy urodzili się za wcześnie. Jak, nie chcąc popełnić błędu, zwracać się do córki przyjaciół, która teraz nazywa się Kamil, a od urodzenia nazywana byłą Kamilą? Jak się nauczyć szacunku, unikać raniących sformułowań i żartów? *** WYCHOWANIE PŁCI ŻEŃSKIEJ Zuzanna i Julia. Dwie bliskie sobie osoby, które urodziły się w Polsce i które Polska i świat wychowały jako kobiety. Od transformacji ustrojowej końca lat 80-tych po końcówkę drugiej kadencji PiS w roku 2023 zmierzają się z Polskim zaściankiem. Ale nie wszystko widzą tak samo, być może jednak relacja matki z córką musi zawierać sporą dawkę generacyjnego niezrozumienia? Wygląda na to, że nadszedł czas, by parę spraw sobie wyjaśniły. Używając wiedzy, bagażu kulturowego, rodzinnych historii i własnych doświadczeń. I czasem zapraszając gości specjalnych. Zapraszają Zuzanna Dąbrowska i Julia Ikonowicz. ** Zuzanna Dąbrowska - dziennikarka prasowa, radiowa i telewizyjna. Komentatorka. W latach 80-tych uczestniczka opozycji demokratycznej, ruchu Wolność i Pokój oraz polskiej Partii Socjalistycznej. Obecnie szefowa działu Społeczeństwo w "Rzeczpospolitej". Julia Ikonowicz - Była Młoda Socjalistka, była dziennikarka, z wykształcenia pracowniczka socjalna. Po latach podróży i poszukiwań odnalazła się w Portugalii i nauczaniu angielskiego. read more read less

25 days ago #dąbrowska, #feminizm, #ikonowicz, #lgbtq+, #podcast, #terf, #trans, #transpłciowość, #żaczek