Settings
Light Theme
Dark Theme

2. In Vitro w islamie i turystyka reprodukcyjna do Libanu

2. In Vitro w islamie i turystyka reprodukcyjna do Libanu
Nov 3, 2020 · 31m 58s

Jakie jest podejście w prawie muzułmańskim do zapłodnienia pozaustrojowego In Vitro? I czy jest jedno podejście, czy tak jak przy innych problemach, zdania są podzielone?

 W odcinku 2 podcastu Reorient:...

show more
Jakie jest podejście w prawie muzułmańskim do zapłodnienia pozaustrojowego In Vitro? I czy jest jedno podejście, czy tak jak przy innych problemach, zdania są podzielone?



W odcinku 2 podcastu Reorient: kultura i nauka opowiadam więcej o tym jak dwa główne odłamy islamu – sunnici i szyici – podchodzą do In Vitro.
Używam tu przede wszystkim przykładu Libanu, przybliżając też zjawisko tzw. turystyki reprodukcyjnej.

W tym odcinku dowiesz się więcej o:
In Vitro w prawie muzułmańskim – chociaż pierwsze dziecko poczęte przy wykorzystaniu In Vitro przyszło na świat w 1978 roku, to pierwsze fatwy - opinie prawne muzułmańskich uczonych - na ten temat pojawiły się już w latach 60. XX wieku (i nie były wtedy pozytywne). Z biegiem czasu opinie się zmieniły, od lat 80. widać już przychylne podejście w islamie do metod sztucznego zapłodnienia: w islamie ważne jest posiadanie potomstwa, dlatego popierane są metody przynoszące korzyści rodzinie i społeczności.

Różnicach pomiędzy sunnitami i szyitami – w ogromnym uproszczeniu: po śmierci Muhammada w 632 r. nastąpił konflikt w sercu wspólnoty muzułmańskiej o to, kto powinien po nim pokierować ummą (wspólnotą wiernych). Sunnici („podążający za tradycją”) uważali, że kalifowie, czyli przewodnicy wspólnoty, powinni być wybierani spośród wiernych Towarzyszy Proroka. Sunnici to obecnie większość muzułmanów - 80-90%. Szyici to drugi największy odłam islamu. Uważali, że po Muhammadzie zwierzchnictwo nad wspólnotą należało do Alego – krewnego Proroka, męża jego córki Fatimy – kalifat powinien zostać w rękach rodziny. Szyici przegrali pierwsze bitwy i rodzina Proroka została odsunięta od władzy, obecnie dominują np. w Iranie, i stanowią pokaźną siłę m.in.. w Libanie. Podziały między sunnitami i szyitami widoczne są m.in.. w kontekście stosowania In Vitro.

Turystyce reprodukcyjnej do Libanu – podróżowaniu, zwłaszcza poza granice własnego kraju, w celu skorzystania z usług z zakresu medycznie wspomaganej rozrodczości, np. zapłodnienia in Vitro. Liban to małe państwo wielowyznaniowe, zamieszkiwane przez ok 5 mln ludności (nie licząc uchodźców). Różnice w opiniach na temat sztucznego zapłodnienia między sunnitami a szyitami powodują różnice w praktyce w klinikach na Bliskim Wschodzie, przez co Liban jest jednym z centrów tzw. turystyki reprodukcyjnej.

Kto jest biologiczną matką wg islamu, jeśli wykorzysta się jajeczko od innej kobiety? Wg. sunnitów matką (w sensie prawnym) jest raczej kobieta, która rodzi dziecko. Ewentualnie w teorii dopuszczalne jest zastosowanie starych zasad dotyczących specjalnych praw tzw. matki mlecznej (mamki, która karmi piersią dziecko innej kobiety). Zdania wśród szyitów są podzielone (co mocno komplikuje sprawę).

Pomóż w powstawaniu tego podcastu na www.patronite.pl/reorient
-
Intro & outro music: Noor Alraee | Khalini Ashofek
show less
Information
Author Ewa Górska
Website -
Tags

Looks like you don't have any active episode

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Current

Looks like you don't have any episodes in your queue

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Next Up

Episode Cover Episode Cover

It's so quiet here...

Time to discover new episodes!

Discover
Your Library
Search