00:00
06:58
To już będą drugie wakacje z Covid-19 w tle. Myślę, że już większość z nas w jakiś sposób oswoiła się i zaznajomiła z sytuacją epidemiologiczną, niezależnie od tego, w której rejony Polski czy świata się wybieramy. Warto jednak kilka kwestii przypomnieć.

Więcej na:
https://lekarzrodzinny.blog/koronawirus-a-wakacje-2021/
https://lekarzrodzinny.blog

Faktem jest, że nadal występują ograniczenia w zakresie poruszania się. Również przemieszczania się na terenie Europy. W samej Polsce obowiązują restrykcje związane z przebywaniem w różnych miejscach, uczestniczeniem w wydarzeniach kulturalnych, pobytem w hotelach czy korzystaniem z restauracji. Kilka słów na temat ogólnych zarysów postępowania wobec Covid – 19 w trakcie wakacji w tym wpisie.

Gdzie szukać informacji?

Już na samym początku, tak jak i rok temu, muszę zastrzec się, że wpis powstaje na przełomie maja i czerwca 2021 roku. Będę się starał aktualizować je i zmieniać. Natomiast na pewno warto sięgnąć do kilku źródeł aby samemu mieć pewność co do aktualnych rekomendacji:

Po pierwsze trzeba odwiedzić stronę internetową gov.pl. W zakładce Ministerstwo Spraw Zagranicznych/ Informacje dla podróżujących z łatwością znajdziecie informacje na temat podróżowania za granicę – https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych . Tam dość dobrze opisane jest, w jaki sposób MSZ zaleca, bądź nie zaleca, podróżować po krajach świata. Jest też pełna lista krajów, ze szczególnym uwzględnieniem właśnie wskazań dotyczących podróżowania i Covid-19. Dowiemy się więc czy warto jechać, czy lepiej się wystrzegać podróży do danego miejsca. Poznamy informacje dotyczące oceny przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych ryzyka w danym kraju w stosunku do ryzyka występującego w Polsce. To dosyć obrazowe i przydatne.

Oczywiście, jednocześnie można znaleźć informacje dotyczące podróżowania po Europie na stronach Unii Europejskiej. Dość dobrym projektem jest strona Re-open – https://reopen.europa.eu/pl/. Można tam znaleźć informacje dotyczące restrykcji i stanu epidemiologicznego w prawie wszystkich krajach Europy, we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Przy czym od razu warto mieć świadomość, że niektóre kraje mają swoje własne wewnętrzne regulacje. One więc obowiązują ponad tymi, które są tam opisane.

Generalne zasady

Można spodziewać się restrykcji dotyczących wjazdu do danego kraju, ale także tranzytu i powrotu do Polski. Jakie wymagania stawiają kraje przy wjeździe?

Po pierwsze, czy jesteśmy chorzy w danym momencie. Do tego celu służy wykonanie testu albo PCR, albo antygenowego. Trzeba to zrobić najczęściej 48 – 72 godziny przed przyjazdem do danego kraju. Wynik powinien być oczywiście ujemny. Takie badanie można wykonać w gabinetach, laboratoriach diagnostycznych, a czasami na lotniskach. Niektóre kraje wymagają testu bezpośrednio na lotnisku. Warto również dodać, że niektóre kraje arabskie sprawdzają również, dodatkowo – drugi test, po przylocie.

Niektóre kraje wymagają jednocześnie zaświadczenia o wykonanym cyklu szczepień. Ono również może nam pomóc w podróżowaniu po krajach Europy. Najczęściej nie zwalnia z wykonania testu antygenowego, natomiast na przykład ułatwia powrót do kraju.

Druga kwestia jest związana z zaleceniami dotyczącymi podróżowania i przemieszczania się. Tu za każdym razem apeluję o to, aby sprawdzać aktualne zalecenia, zarówno dotyczące kraju do którego się wybieramy, a nawet regionu do którego się wybieramy. Na przykład we Włoszech jest taka sytuacja, że każdy rejon ma swoje ograniczenia. Z drugiej, zaś strony warto poznać ograniczenia panujące także w krajach tranzytowych. W wielu przypadkach bowiem będziemy przejeżdżać, na przykład na południe Europy, albo będziemy lecieć w podróż z międzylądowaniem na lotnisku w jakimś innym kraju, na przykład w Holandii czy Niemczech. Może się okazać, że w tym kraju obowiązują konkretne reguły. Obowiązują nas wtedy reguły kraju tranzytowego. Warto więc zapoznać się z informacjami nie tylko dotyczącymi kraju, do którego jedziemy czy regionu, do którego podróżujemy, ale także krajów tranzytowych.

Pobyt na miejscu – co warto sprawdzić?

Warto zadzwonić, napisać maila do hotelu/właściciela ośrodka/pensjonatu i zorientować się, jaka jest sytuacja w danym kraju. W ten sposób poznamy z jakimi restrykcjami możemy mieć do czynienia. Dowiemy się, czy na przykład otwarte są plaże, czy można skorzystać z restauracji – jeśli tak, to na jakich zasadach. Pozwoli nam to zaplanować sobie bezpieczną podróż i spędzić wakacje w odpowiedni sposób. Będziemy mieli również pewność, co do tego w jaki sposób postępować na miejscu.

Trzeba też sprawdzić, czy w danym kraju bądź regionie, obowiązuje konkretny zakaz przemieszczania się. Powinniśmy również zorientować się, czy można uczestniczyć w wydarzeniach turystycznych i w zwiedzaniu – w atrakcjach na zewnątrz, bądź również w środku budynku.
Dowiedzmy się też, czy trzeba mieć zasłonięte usta i nos maseczką w miejscach publicznych. Jeżeli tak, to w jakich. Czy, na przykład na plaży też, czy nie. Na szczęście w większości krajów nie jest to obowiązkowe. Zorientujmy się również, czy wymagane jest utrzymywanie odpowiedniego dystansu – najczęściej to jest 1 m – 1,5 m.

Sprawdźmy bezpieczeństwo w środkach masowego transportu i w miejscach kultu.
Warto też poznać zasady odbywania izolacji lub kwarantanny na miejscu. W większości krajów posiadanie aplikacji mobilnej nie jest obowiązkowe, ale takie aplikacje, firmowane przez Unię Europejską, w tym aplikacja Re-open EU, może być przydatna w kontekście poruszania się po krajach Europy.
Niezwykle istotne jest także to, aby mieć świadomość jakie dokumenty są od nas wymagane w toku podróżowania i czy podlegamy kwarantannie.

Kwarantanna

Najczęściej jest tak, że państwa stowarzyszone w Unii Europejskiej, państwa w ramach strefy Schengen oraz państwa, które są celami częstych wyjazdów turystycznych nie będą wymagały od nas odbywania kwarantanny. Jednak warunkiem jest otrzymanie ujemnego wyniku badania w kierunku SARS-CoV-2. Tym wynikiem może być wynik testu antygenowego albo wynik testu molekularnego, czyli badania PCR. Przy czym najczęściej od takiego badania zwolnione są dzieci poniżej drugiego roku życia.

Zwracam uwagę, że dane naukowe wciąż pozostawiają pewne okienko wątpliwości, a przez to osoby szczepione nie są zwolnione z konieczności posiadania zaświadczenia o wykonaniu badania.

Chciałem też podkreślić, że na czarnym rynku zaczął się handel ujemnymi wynikami testu antygenowego. Są kraje na świecie, gdzie taki sfałszowany dokument oznacza bardzo surową karę, łącznie z pozbawieniem wolności, albo ogromną grzywną finansową. Może skończyć się również wydaleniem z tego kraju na koszt turysty. Nie bawmy się w takie rzeczy. Pamiętajmy, że test ma zapewnić bezpieczeństwo nam oraz wszystkim innym osobom, które z nami jadą. Niezależnie od tego czy jest to wyjazd zorganizowany, czy wyjeżdżamy samodzielnie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Pozostałe kwestie w zasadzie od zeszłego roku się nie zmieniły. Ubezpieczenie zdrowotne nadal warto wykupić i powinno ono uwzględniać wszystkie te kwestie, o których wspomniałem przed chwilą. Zmieniły się natomiast koszty podróży, związane z wykonywaniem badań. W tej chwili badanie antygenowe to jest koszt od kilkudziesięciu do 150 – 200 zł od osoby. Za metodę PCR musimy zapłacić kwotę rzędu 150 – 300 zł od osoby. Są to więc koszty często dwa, trzy czy nawet czterokrotnie niższe, niż w ubiegłym sezonie wyjazdowym.

Moje zalecenia dotyczące samej podróży, środków lokomocji, a także sposobu zakwaterowania nie zmieniły się. Zapraszam na bloga do przeczytania – https://lekarzrodzinny.blog/covid-19-wakacje-2020/

Więcej na:
https://lekarzrodzinny.blog/koronawirus-a-wakacje-2021/
https://lekarzrodzinny.blog
To już będą drugie wakacje z Covid-19 w tle. Myślę, że już większość z nas w jakiś sposób oswoiła się i zaznajomiła z sytuacją epidemiologiczną, niezależnie od tego, w której rejony Polski czy świata się wybieramy. Warto jednak kilka kwestii przypomnieć. Więcej na: https://lekarzrodzinny.blog/koronawirus-a-wakacje-2021/ https://lekarzrodzinny.blog Faktem jest, że nadal występują ograniczenia w zakresie poruszania się. Również przemieszczania się na terenie Europy. W samej Polsce obowiązują restrykcje związane z przebywaniem w różnych miejscach, uczestniczeniem w wydarzeniach kulturalnych, pobytem w hotelach czy korzystaniem z restauracji. Kilka słów na temat ogólnych zarysów postępowania wobec Covid – 19 w trakcie wakacji w tym wpisie. Gdzie szukać informacji? Już na samym początku, tak jak i rok temu, muszę zastrzec się, że wpis powstaje na przełomie maja i czerwca 2021 roku. Będę się starał aktualizować je i zmieniać. Natomiast na pewno warto sięgnąć do kilku źródeł aby samemu mieć pewność co do aktualnych rekomendacji: Po pierwsze trzeba odwiedzić stronę internetową gov.pl. W zakładce Ministerstwo Spraw Zagranicznych/ Informacje dla podróżujących z łatwością znajdziecie informacje na temat podróżowania za granicę – https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych . Tam dość dobrze opisane jest, w jaki sposób MSZ zaleca, bądź nie zaleca, podróżować po krajach świata. Jest też pełna lista krajów, ze szczególnym uwzględnieniem właśnie wskazań dotyczących podróżowania i Covid-19. Dowiemy się więc czy warto jechać, czy lepiej się wystrzegać podróży do danego miejsca. Poznamy informacje dotyczące oceny przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych ryzyka w danym kraju w stosunku do ryzyka występującego w Polsce. To dosyć obrazowe i przydatne. Oczywiście, jednocześnie można znaleźć informacje dotyczące podróżowania po Europie na stronach Unii Europejskiej. Dość dobrym projektem jest strona Re-open – https://reopen.europa.eu/pl/. Można tam znaleźć informacje dotyczące restrykcji i stanu epidemiologicznego w prawie wszystkich krajach Europy, we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Przy czym od razu warto mieć świadomość, że niektóre kraje mają swoje własne wewnętrzne regulacje. One więc obowiązują ponad tymi, które są tam opisane. Generalne zasady Można spodziewać się restrykcji dotyczących wjazdu do danego kraju, ale także tranzytu i powrotu do Polski. Jakie wymagania stawiają kraje przy wjeździe? Po pierwsze, czy jesteśmy chorzy w danym momencie. Do tego celu służy wykonanie testu albo PCR, albo antygenowego. Trzeba to zrobić najczęściej 48 – 72 godziny przed przyjazdem do danego kraju. Wynik powinien być oczywiście ujemny. Takie badanie można wykonać w gabinetach, laboratoriach diagnostycznych, a czasami na lotniskach. Niektóre kraje wymagają testu bezpośrednio na lotnisku. Warto również dodać, że niektóre kraje arabskie sprawdzają również, dodatkowo – drugi test, po przylocie. Niektóre kraje wymagają jednocześnie zaświadczenia o wykonanym cyklu szczepień. Ono również może nam pomóc w podróżowaniu po krajach Europy. Najczęściej nie zwalnia z wykonania testu antygenowego, natomiast na przykład ułatwia powrót do kraju. Druga kwestia jest związana z zaleceniami dotyczącymi podróżowania i przemieszczania się. Tu za każdym razem apeluję o to, aby sprawdzać aktualne zalecenia, zarówno dotyczące kraju do którego się wybieramy, a nawet regionu do którego się wybieramy. Na przykład we Włoszech jest taka sytuacja, że każdy rejon ma swoje ograniczenia. Z drugiej, zaś strony warto poznać ograniczenia panujące także w krajach tranzytowych. W wielu przypadkach bowiem będziemy przejeżdżać, na przykład na południe Europy, albo będziemy lecieć w podróż z międzylądowaniem na lotnisku w jakimś innym kraju, na przykład w Holandii czy Niemczech. Może się okazać, że w tym kraju obowiązują konkretne reguły. Obowiązują nas wtedy reguły kraju tranzytowego. Warto więc zapoznać się z informacjami nie tylko dotyczącymi kraju, do którego jedziemy czy regionu, do którego podróżujemy, ale także krajów tranzytowych. Pobyt na miejscu – co warto sprawdzić? Warto zadzwonić, napisać maila do hotelu/właściciela ośrodka/pensjonatu i zorientować się, jaka jest sytuacja w danym kraju. W ten sposób poznamy z jakimi restrykcjami możemy mieć do czynienia. Dowiemy się, czy na przykład otwarte są plaże, czy można skorzystać z restauracji – jeśli tak, to na jakich zasadach. Pozwoli nam to zaplanować sobie bezpieczną podróż i spędzić wakacje w odpowiedni sposób. Będziemy mieli również pewność, co do tego w jaki sposób postępować na miejscu. Trzeba też sprawdzić, czy w danym kraju bądź regionie, obowiązuje konkretny zakaz przemieszczania się. Powinniśmy również zorientować się, czy można uczestniczyć w wydarzeniach turystycznych i w zwiedzaniu – w atrakcjach na zewnątrz, bądź również w środku budynku. Dowiedzmy się też, czy trzeba mieć zasłonięte usta i nos maseczką w miejscach publicznych. Jeżeli tak, to w jakich. Czy, na przykład na plaży też, czy nie. Na szczęście w większości krajów nie jest to obowiązkowe. Zorientujmy się również, czy wymagane jest utrzymywanie odpowiedniego dystansu – najczęściej to jest 1 m – 1,5 m. Sprawdźmy bezpieczeństwo w środkach masowego transportu i w miejscach kultu. Warto też poznać zasady odbywania izolacji lub kwarantanny na miejscu. W większości krajów posiadanie aplikacji mobilnej nie jest obowiązkowe, ale takie aplikacje, firmowane przez Unię Europejską, w tym aplikacja Re-open EU, może być przydatna w kontekście poruszania się po krajach Europy. Niezwykle istotne jest także to, aby mieć świadomość jakie dokumenty są od nas wymagane w toku podróżowania i czy podlegamy kwarantannie. Kwarantanna Najczęściej jest tak, że państwa stowarzyszone w Unii Europejskiej, państwa w ramach strefy Schengen oraz państwa, które są celami częstych wyjazdów turystycznych nie będą wymagały od nas odbywania kwarantanny. Jednak warunkiem jest otrzymanie ujemnego wyniku badania w kierunku SARS-CoV-2. Tym wynikiem może być wynik testu antygenowego albo wynik testu molekularnego, czyli badania PCR. Przy czym najczęściej od takiego badania zwolnione są dzieci poniżej drugiego roku życia. Zwracam uwagę, że dane naukowe wciąż pozostawiają pewne okienko wątpliwości, a przez to osoby szczepione nie są zwolnione z konieczności posiadania zaświadczenia o wykonaniu badania. Chciałem też podkreślić, że na czarnym rynku zaczął się handel ujemnymi wynikami testu antygenowego. Są kraje na świecie, gdzie taki sfałszowany dokument oznacza bardzo surową karę, łącznie z pozbawieniem wolności, albo ogromną grzywną finansową. Może skończyć się również wydaleniem z tego kraju na koszt turysty. Nie bawmy się w takie rzeczy. Pamiętajmy, że test ma zapewnić bezpieczeństwo nam oraz wszystkim innym osobom, które z nami jadą. Niezależnie od tego czy jest to wyjazd zorganizowany, czy wyjeżdżamy samodzielnie. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Pozostałe kwestie w zasadzie od zeszłego roku się nie zmieniły. Ubezpieczenie zdrowotne nadal warto wykupić i powinno ono uwzględniać wszystkie te kwestie, o których wspomniałem przed chwilą. Zmieniły się natomiast koszty podróży, związane z wykonywaniem badań. W tej chwili badanie antygenowe to jest koszt od kilkudziesięciu do 150 – 200 zł od osoby. Za metodę PCR musimy zapłacić kwotę rzędu 150 – 300 zł od osoby. Są to więc koszty często dwa, trzy czy nawet czterokrotnie niższe, niż w ubiegłym sezonie wyjazdowym. Moje zalecenia dotyczące samej podróży, środków lokomocji, a także sposobu zakwaterowania nie zmieniły się. Zapraszam na bloga do przeczytania – https://lekarzrodzinny.blog/covid-19-wakacje-2020/ Więcej na: https://lekarzrodzinny.blog/koronawirus-a-wakacje-2021/ https://lekarzrodzinny.blog read more read less

2 years ago #koronawirus, #kwarantanna, #lekarz, #pcr, #podróże, #rodzinny, #wakacje