00:00
65:17
Ponad 20 lat temu, gdy pierwszy raz zetknąłem się z programowaniem, poza środowiskami profesjonalnie zajmującymi się informatyką, było to zagadnienie bardzo mało znane i rozumiane. Nic w tym dziwnego, bo i same komputery osobiste w owym czasie nieśmiało dopiero wkraczały do naszych domów. Od tamtego czasu świat przeżył dosłownie rewolucje.

Obecnie umiejętność programowania nie jest zarezerwowana tylko dla profesjonalistów i coraz powszechniej jest nauczana w szkołach. Coraz więcej też osób chce poświęcić się programowaniu profesjonalnie ze względu choćby na wielość ofert pracy (oby to tylko nie był jedyny powód), gdzie od lat notuje się rekordowe wręcz niedobory kandydatów.

W tym odcinku opowiem na bazie własnych doświadczeń i przemyśleń, na ile wiedza z zakresu programowania może być pomocna w tradingu, spekulacji czy szerzej — inwestowaniu. Mowię o tym czy każdy może poznać choćby podstawy programowania, oraz przybliżę kilka języków programowania, podając ich praktyczne zastosowania.

Programowanie kojarzy się często z czymś, co jest bardzo skomplikowane. Wcale tak być nie musi. Współczesne języki programowania wysokiego poziomu zostały zaprojektowane tak, by programista mógł jak najbardziej skupić się na rozwiązywanym problemie, przy jak najmniejszym zaangażowaniu w kwestie techniczne.

Traderzy (w szczególności indywidualni traderzy) mogą korzystać ze specjalnie stworzonych dla nich środowisk programowania, tak by poświęcając na naukę dosłownie kilka dni, startując od zera, móc zacząć tworzyć i testować strategie transakcyjne. Do tego nie ma potrzeby kończenia studiów informatycznych i lat nauki czy poznawania zaawansowanych paradygmatów programowania.

Dla znakomitej większości traderów języki typu Assembler, C/C++ czy nawet Java są całkowicie zbędne. Dużo szybciej i sprawniej można odnaleźć się w językach skryptowych, dostępnych na wielu platformach stworzonych dla traderów (np. AmiBroker, TradeStation, MetaQuotes). Jeśli więc rozpoczynasz swoją przygodę z programowaniem na potrzeby tradingu, nie rzucaj się od razu na głęboką wodę – zyskasz masę czasu, a całkiem możliwe, że i pieniędzy.

Strona odcinka: https://systemtrader.pl/011
Ponad 20 lat temu, gdy pierwszy raz zetknąłem się z programowaniem, poza środowiskami profesjonalnie zajmującymi się informatyką, było to zagadnienie bardzo mało znane i rozumiane. Nic w tym dziwnego, bo i same komputery osobiste w owym czasie nieśmiało dopiero wkraczały do naszych domów. Od tamtego czasu świat przeżył dosłownie rewolucje. Obecnie umiejętność programowania nie jest zarezerwowana tylko dla profesjonalistów i coraz powszechniej jest nauczana w szkołach. Coraz więcej też osób chce poświęcić się programowaniu profesjonalnie ze względu choćby na wielość ofert pracy (oby to tylko nie był jedyny powód), gdzie od lat notuje się rekordowe wręcz niedobory kandydatów. W tym odcinku opowiem na bazie własnych doświadczeń i przemyśleń, na ile wiedza z zakresu programowania może być pomocna w tradingu, spekulacji czy szerzej — inwestowaniu. Mowię o tym czy każdy może poznać choćby podstawy programowania, oraz przybliżę kilka języków programowania, podając ich praktyczne zastosowania. Programowanie kojarzy się często z czymś, co jest bardzo skomplikowane. Wcale tak być nie musi. Współczesne języki programowania wysokiego poziomu zostały zaprojektowane tak, by programista mógł jak najbardziej skupić się na rozwiązywanym problemie, przy jak najmniejszym zaangażowaniu w kwestie techniczne. Traderzy (w szczególności indywidualni traderzy) mogą korzystać ze specjalnie stworzonych dla nich środowisk programowania, tak by poświęcając na naukę dosłownie kilka dni, startując od zera, móc zacząć tworzyć i testować strategie transakcyjne. Do tego nie ma potrzeby kończenia studiów informatycznych i lat nauki czy poznawania zaawansowanych paradygmatów programowania. Dla znakomitej większości traderów języki typu Assembler, C/C++ czy nawet Java są całkowicie zbędne. Dużo szybciej i sprawniej można odnaleźć się w językach skryptowych, dostępnych na wielu platformach stworzonych dla traderów (np. AmiBroker, TradeStation, MetaQuotes). Jeśli więc rozpoczynasz swoją przygodę z programowaniem na potrzeby tradingu, nie rzucaj się od razu na głęboką wodę – zyskasz masę czasu, a całkiem możliwe, że i pieniędzy. Strona odcinka: https://systemtrader.pl/011 read more read less

5 years ago #algo-trading, #amibroker, #automatyzacji, #c#, #c++, #csharp, #easylanguage, #java, #matlab, #metaquotes, #mql, #multicharts, #programowanie, #python, #r, #tradestation, #trading