Info
Od początku 2022 roku wszyscy patrzmy na granicę ukraińsko-rosyjską obawiając się kolejnej agresji Rosji na Ukrainę i jej następstw dla nas wszystkich w Polsce i Europie. Wojskowi, politycy i dyplomaci są zgodni, że Ukraina potrzebuje międzynarodowego wsparcia i narodowej jedności. Dlatego w tym podcaście zajmujemy się tym drugi, sytuacją wewnętrzną na Ukrainie.
Rozmawiamy z Marcinem Święcickim, byłym prezydentem Warszawy, który co dopiero wrócił z Ukrainy, gdzie przez ponad dwa lata pełnił
...
See More
funkcję Rzecznika Praw Przedsiębiorców. Ten biznesowy ombudsman działa na podstawie porozumienia między rządem ukraińskim, a międzynarodowymi organizacjami finansowymi.
W naszej rozmowie Marcin Święcicki mówi o stanie realizacji umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Osiem lat temu to wszystko zaczęło się od jej nagłego odrzucenia przez ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza. Święcicki w ostatnich dwóch latach z bliska widział jak reformuje się ukraińska gospodarka, administracja i wymiar sprawiedliwości, którego reforma właśnie teraz wywołuje ogromne emocje. Opozycja zarzuca prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu próbę upolitycznienia sądów i wykorzystanie ich do walki z przeciwnikami politycznymi, szczególnie z byłym prezydentem Petro Poroszenką, który został oskarżony o zdradę stanu.
Podczas gdy Zachód próbuje pomóc Ukrainie, jej prezydent wydaje się bardziej koncentrować na zwalczaniu wewnętrznych oponentów niż rosyjską armię. W rozmowie z Marcinem Święcickim próbujemy zrozumieć jego motywy.
Rozmawiamy również o tym, czy oligarchowie są wciąż problemem ukraińskiej polityki i gospodarki. I o tym, jak Ukraina radzi sobie z pandemią Covid-19.
Podcast Forum Dialog Plus im. Andrzeja Godlewskiego przygotowujemy wspólnie z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej i Fundacją Konrada Adenauera w Polsce.
about 1 year ago
#granica, #korupcja, #marcin, #nato, #niemcy, #rosja, #ue, #ukraina, #zełenski, #święcicki