Settings
Light Theme
Dark Theme
Podcast Cover

Ludzie są ciekawi

  • Anna czyli Egipt all inclusive czy na własną rękę cz. II

    5 APR 2024 · Klątwa Faraona. Dopada wielu, którzy spędzają wakacje w Egicie. Ale można jej uniknąć. Jak? Mówimy o tym w drugiej części rozmowy z Anią - czyli tiktokową Anką Egipcjanką. Ania od kilku miesiecy mieszka w Hurgadzie i opowiada jak sie żyje w tym mieście. Sprawdzamy też czy Egipt zwiedzać lepiej na własną rękę, czy wybrać opcję all inclusive? Morze Czerwone i jego rafy słyną ze świetnych warunków do nurkowania i snurkowania. Ania snurkuje i ma swoje ulubionje miejsca. W tym odcinku mówimy też o jedzeniu i o tym, co w Egipcie może denerwować. Jest jednak też kilka rzeczy, ktore mój gość chciałaby przenieść z Egiptu do Polski. Co to takiego? Zapraszam. Posłuchajcie. 
    19m 32s
  • Anna czyli Egipt all inclusive czy na własną rękę?

    29 MAR 2024 · All inclusive czy na własną rękę? Jaką formę wybrać gdy decydujecie się na wakacje w Egicie? Mówimy o tym w rozmowie z Anią, która mieszka w Hurgadzie w Egipcie i zwiedza ten kraj. Jaki jest Egipt i jego mieszkańcy. Co w tym kraju zobaczyć oprócz sfinksa i piramid. Karty czy gotówka co się lepiej sprawdzi? Okazuje się, że warto mieć lokalną walutę, żeby nie przepłacać. Ania wszystko w rozmowie ze mną Wam wyjaśni. Powie też co sądzą Egipcjanie o Polakach? I dlaczego są wdzięczni naszym naukowcom? Przekonajcie się.  Mówimy też o tym co zrobić, gdy zamarzy Wam się przeniesienie do Egiptu na jakiś czas? Żeby tam na przykład przezimować (albo przyspieszyć nadejście lata). Jakie formalności trzeba spełnić. Co jest ważne? Zapraszam. (konto Ani na TikToku to @anka egipcjanka 
    40m 59s
  • Wojciech czyli w kolejce po zakupy w PRL

    20 FEB 2024 · Papier, toaletowy, nowa kanapa, regał, lodówka. Żeby jest dostać - trzeba było odstać swoje. Kilka godzin, albo i dni. W kolejce. Wielu z Was z pewnością dobrze pamięta te czasy. Dla młodszego pokolenia to już historia. Dziś z moim gościem, którym jest Pan Wojciech Przylipiak - autor książki "Zakupy w PRL. W kolejce po wszystko" zabieramy Was na zakupy w tamte czasy właśnie. Czasy kiedy dobrze się trzeba było postarać, żeby kupić coś smacznego, modnego albo wartościowego. Ale nawet o rzeczy podstawowe nie było wówcza łatwo. No chyba, że ktoś miał możliwośc kupowania w Pewexie, Baltonie czy innych specjalnych sklepach. Stacze kolejkowi, komitety kolejkowe. Pamiętacie? Teczki w kioskach Ruchu, w których odkładano dla wybranych pożądane tytuły prasowe. Pierwszy łyk Coca-coli, resoraki Matchboxu, wystawy sklepowe i dziwne hasła reklamowe, alkohol po godzinie 13-ej. Wszystko znajdzcieie w tej rozmowie. Dowiecie się też ile prawdy jest w podaniu, które żywe było w latach 80-ych, jakoby kioskarki dziurawiły sprzedawane przez siebie prezerwatywy. Zapraszam do kolejki i na międzymiastową Słupsk-Warszawa. I nie ma, że "Pan tu nie stał".
    38m 55s
  • Adam czyli Tajlandia w Pigułce cz. II

    29 DEC 2023 · Co zobaczyć w Bangkoku i w Tajlandii. Podpowiadamy w drugiej części rozmowy z Adamem, twórcą Bangkok Forum na Facebooku. Są miejsca, które znajdziecie w przewodnikach. O nich też mówimy. Ale mój gość mówi także o tych mniej popularnych, a wartych odwiedzenia. Podpowiadamy jak poruszać się po Tajlandii? Korzystać z pociągów, autobusów czy samolotów? Co zjeść w tym kraju? Jak sobie radzić gdy jedzenie będzie zbyt ostre? Dlaczego lepiej unikać sanktuariów dla słoni? I wreszcie: jak smakuje durian i dlaczego nie wolno go przewozić środkami komunikacji miejskiej w Bangkoku :) Zapraszam posłuchajcie. Tematów jest zdecydowanie więcej. Bo Tajlandia to kraj piekny i bardzo zróznicowany.
    35m 46s
  • Adam czyli Tajlandia w Pigułce cz. I

    22 DEC 2023 · Polacy pokochali Tajlandię. Od lat utrzymuje się ona na podium krajów egzotycznych, w których nasi rodacy chcą spędzać zimowe urlopy. Jak przygotwać się do wakacji w Tajlandii? Co warto ze sobą zabrać, a o czym możemy bezkarnie zapomnieć? Ile dni trzeba spędzić w Bangkoku by choć trochę doświadczyć niesamowitej atmosfery tego miasta? Jechać z biurem czy na własną rękę? Spać w hotelu czy wynająć mieszkanie? Czy street food to w tym kraju bezpieczna opcja? Czy smaczna? Jacy są Tajowie? Co sądzą o swoim królu? Nie wiem czy wiecie, ale mieszka on w zupełnie innym kraju. Jego niedawno zmarły ojciec był najdłużej panującym monarchą na świecie. Tajlandia jest wciąż bardzo tania i bezpieczna. Co jeszcze warto wiedzieć o tym kraju? Przekonajcie się słuchając pierwszej części rozmowy z Adamem Widomskim, twórcą Bangkok Forum, czyli platformy wymiany informacji o Tajlandii i jej stolicy. Zobaczcie dlaczego wyjazd do Tajlandii to jednocześnie podróż do przyszłości. I to dosłownie.
    35m 35s
  • Marek czyli Wikingowie spod Elbląga cz. II

    15 SEP 2023 · Truso czyli jedyna osada Wikingów odkryta dotychczas na terenie Polski. Zapraszam na drugą część rozmowy o niej z jej odkrywcą - archeologiem - Panem Markiem Jagodzińskim. Archeolodzy cały czas poszukują śladów po mieszkańcach Truso. Ale nie są jedyni. Nie brakuje bowiem samozwańczych poszukiwaczy skarbów. Terenu - gdzie leżała osada Wikingów - bronią przed nimi okoliczni mieszkańcy. To tereny cenne z historycznego punktu widzenia. To w Truso znaleziono pierwsze ślady chrześcijaństwa na ziemiach polskich. Na tych terenach miał działać patron Polski - Święty Wojciech. W tej okolicy najprawdopodobniej zginął. Czy w Truso może powstać stanowisko archeologiczne na wzór Biskupina? Gdzie trzeba pojechać żeby móc obejrzeć miejsce gdzie przed wiekami mieszkali Wikingowie? Posłuchajcie. Zapraszam.
    25m 29s
  • Marek czyli Wikingowie spod Elbląga cz. I

    8 SEP 2023 · Jak odkryto jedyną w Polsce osadę Wikingów? Jakie wskazówki pozwoliły na jej lokalizację? Gdzie się znajdowała? Czym zajmowali się jej mieszkańcy? Kiedy powstała ta osada? Przekonajcie się słuchając pierwszej części rozmowy z Panem Markiem Jagodzińskim, archeologiem, który odkrył tę jedyną osadę Wikingów na terenie dzisiejszej Polski. Jakie skarby znaleziono dotychczas na jej terenie? Jak wyglądała najpiękniejsza ozdoba którą Wikingowie po sobie zostawili? W jakie gry grali nieustraszeni wojownicy? Tajemnice Truso czekają na Was.
    33m 39s
  • Jagoda czyli kim byli przodkowie Kopernika?

    25 AUG 2023 · Polakiem, Niemcem czy może Warmiakiem? Kim był Mikołaj Kopernik. Czy spór o jego narodowość ma sens? Co mówią na ten temat dokumenty i życie astronoma? Czym poza astronomią zajmowął się Kopernik? Kim by był, gdyby nie naciski jego wuja - Łukasza Watzenrode, łożącego na wykształcenie siostrzeńca? Skąd pochodził ród Koperników? Zapraszam Was na drugą część rozmowy z kustosz muzeym Mikołaja Kopernika we Fromborku - Panią Jagodą Semków.
    25m 38s
  • Jagoda czyli Kopernik jakiego nie znacie

    18 AUG 2023 · Mikołaj Kopernik jakiego nie znacie a także przekłamania w obrazie Jana Matejki i wątpliwości związane z pochówkiem słynnego uczonego. Zapraszam Was na rozmowę z Panią Jagodą Semków - kustosz muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. To w tym mieście Kopernik spędził prawie połowę swego życia. Tu zmarł i został pochowany. W roku 2023 - roku w którym obchodzimy 550-tą rocznicę urodzin astronoma i 480-tą rocznicę jego śmierci - możecie niemal przenieść się w czasy, w których żył słynny uczony. A to dlatego, że wiele budynków na wzgórzu we Fromborku wygląda dziś prawie tak jak pięć wieków temu. Posłuchajcie gdzie mieszkał Kopernik i gdzie prowadził swoje obserwacje astronomiczne. Jak żył na codzień. Przekonajcie sie ile przekłamań wkradło się do słynnego obrazu Jana Matejki - "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem". Sprawdzamy także, czy w grobie Mikołaja Kopernika pochowano na pewno jego szczątki.
    27m 45s
  • Marek czyli tajemniczy Magnus z mazowieckiego Czerska

    11 AUG 2023 · Czy na jednym z mazowieckich zamków znaleziono grób syna króla Anglii? Wracamy do tajemnicy sprzed ponad 50 lat. Wówczas na zamku w Czersku koło Warszawy odkryto grób, w którym przed wiekami spoczął możny rycerz. Czy był to syn króla Anglii , który to król zginąl w słynnej bitwie pod Hastings w roku 1066? Jeśli tak - jak ów królewski syn trafił do Polski? Co jeszcze znaleziono w jego grobie? Zapraszam do wysłuchania historii o tajemniczym Magnusie. o którym opowie Wam Pan Marek Skarbek-Kozietulski, z zamiłowania genealog. Czy część ze współcześnie żyjących Polaków może okazać się potomkami Magnusa, a tym samym potomkami królewskiej linii Wessexów?
    32m 12s

Ten podcast to miejsce spotkań ludzi ciekawych, otwartych, którzy chcą poznawać świat i innych ludzi, którzy chcą doświadczyć czegoś nowego. Mam nadzieję, ze moi goście Was zainspirują. Może sprawią, że...

show more
Ten podcast to miejsce spotkań ludzi ciekawych, otwartych, którzy chcą poznawać świat i innych ludzi, którzy chcą doświadczyć czegoś nowego. Mam nadzieję, ze moi goście Was zainspirują. Może sprawią, że na pewne rzeczy spojrzycie inaczej. Inaczej będziecie postrzegać świat wokół Was. I ludzi wokół Was.
W tym podcaście – tak jak w życiu, w naszych codziennych rozmowach – poruszam różne tematy. Podkast "Ludzie są ciekawi" jest o ludziach, którzy są ciekawi i dla ludzi, którzy są ciekawi. Zapraszam do słuchania. Miło Was tu widzieć.
Marek Piotr Wójcicki.

Jeśli podoba Wam się to co robię - możecie mnie wesprzeć na Patronite albo stawiając mi filiżankę kawy, która pobudzi mnie do dalszego działania i szukania ciekawych rozmówców. Wy swoją będziecie się raczyć słuchając kolejnych ciekawych ludzi. Bo „Ludzie są ciekawi”.

https://patronite.pl/LSC

https://buycoffee.to/ludziesaciekawi
show less
Contacts
Information

Looks like you don't have any active episode

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Current

Looks like you don't have any episodes in your queue

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Next Up

Episode Cover Episode Cover

It's so quiet here...

Time to discover new episodes!

Discover
Your Library
Search