Settings
Light Theme
Dark Theme
Podcast Cover

Forum Dialog Plus

  • Explicit

    #30 Dom polsko-niemiecki

    17 NOV 2023 · W 30. odcinku podcastu Forum Dialog Plus zajmujemy się wynikami wyborów parlamentarnych. Po miesiącu od głosowania nowego rządu wciąż nie ma, choć wszyscy wiedzą, kto ma większość w Sejmie. Rząd Donalda Tuska na pewno zmieni politykę zagraniczną RP. To duży temat, przez następne miesiące i lata będziemy na pewno się nim zajmować. Dziś przyjrzymy się małemu elementowi, który jest częścią większej całości: relacjom polsko-niemieckim, a konkretnie budowie w Berlinie - Domu polsko-niemieckiego, czyli pomnika dla polskich ofiar II wojny światowej i, i właśnie, pytanie co do tego, centrum edukacyjne, centrum spotkań, czy może nic, tylko pomnik. Tylko i tak byłoby dobrze, bo do dzisiaj właściwie nie ma nic. I także z tego powodu rządowi PiS łatwo było skoncentrować dyskusję w polsko-niemieckim kontekście na reparacjach wojennych, bo wszystkich w Polsce irytuje to, że zwykli Niemcy o niemieckiej okupacji w Polsce właściwie nic nie wiedzą. Dlatego w tym podcaście zajmiemy się tym na jakim etapie jest ten projekt, od przyszłości którego również będą zależeć losy politycznych relacji między Warszawą a Berlinem w nadchodzących latach. Rozmawiamy z prof. Peterem Oliverem Loewem, historykiem, który od 2019 roku jest dyrektorem Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt. Prof. Loew od ponad 30 lat zajmuje się relacjami polsko-niemieckimi. Deutsches Polen Institut Darmstadt jest zaangażowany w projekt budowy Domu Polsko-Niemieckiego, dlatego Peter Oliver Loew jest najlepszą osobą w Niemczech, która może wyjaśnić nam na co możemy liczyć w sprawie pomnika. Podcast realizujemy we współpracy z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej i Fundacją Konrada Adenauera w Polsce.
    28m 51s
  • Explicit

    #29 Ukraina szybciej wstąpi do NATO niż UE

    26 SEP 2023 · W 29. odcinku podcastu Forum Dialog Plus ponownie zajmujemy się Ukrainą. Tym razem główne pytanie brzmi, czy Polska i Niemcy będą w stanie razem stworzyć partnerstwo na rzecz Ukrainy w Unii Europejskiej i NATO. Naszym rozmówcą jest Jan Piekło, dziennikarz i dyplomata, który od wielu dekad zajmuje się Ukrainą i relacjami polsko-ukraińskimi. W latach 2016 – 2019 był ambasadorem RP w Kijowie. Wcześniej przez wiele lat był dyrektorem Polsko-Amerykańsko-Ukraińskiej Fundacji Współpracy PAUCI. W naszej rozmowie dużo mówimy o Ukrainie, ale także o Niemcach, czy odzyskały zaufanie krajów naszego regionu po złej ocenie polityki Putina przed lutym 2022 roku. Ponad dwa tygodnie przed wyborami parlamentarnymi w Polsce nie dało się uniknąć bieżącej kampanii. Ambasador Piekło jest zwolennikiem partii rządzącej, czego nie ukrywa w naszej rozmowie, dlatego może tym ciekawsze jest jego spojrzenie na obecny spór na linii Warszawa-Kijów i na polsko-niemieckie partnerstwo na rzecz Ukrainy. Podcast realizujemy we współpracy z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej i Fundacją Konrada Adenauera w Polsce.
    37m 24s
  • Explicit

    #28 Ukraińskie reformy i problemy z demokracją

    31 AUG 2023 · W 28. odcinku podcastu Forum Dialog Plus zajmujemy się Ukrainą i jej drogą do Unii Europejskiej i NATO. Na lipcowym szczycie NATO w Wilnie wielu polityków mówiło, że przyszłość Ukraińców w strukturach europejskich i transatlantyckich zależy od nich samych, od reform, które muszą prowadzić. Dlatego w tym podcaście mówimy właściwie tylko o nich, jaki jest ich stan, jakie postępy robi Ukraina, co znajduje się na jej liście prac domowych. Naszym rozmówcą jest Mykoła Kniażycki, poseł do Rady Najwyższej, Verhovnej Rady, ukraińskiego parlamentu. Kniażycki reprezentuje proeuropejską ukraińską opozycję, i to dla nas jest ciekawy punkt widzenia, bo, jak sam mówi, z jednej strony chce, by jego kraj jak najszybciej dołączył do Unii i NATO, ale z drugiej strony jako poseł opozycji patrzy władzy na ręce, administracji prezydenta Wołodymira Zełenskiego i nie żałuje krytyki pod ich adresem, nawet w czasach wojny. Kniażycki fantastycznie mówi w języku polskim, pochodzi z zachodniej Ukrainy, ze Lwowa. Stamtąd zresztą łączymy się przez internet w tej rozmowie. Obecnie Mykoła Kniażycki jest współprzewodniczącym Polsko-Ukraińskiej Grupy Parlamentarnej. Z zawodu jest dziennikarzem. W przeszłości kierował koncernami medialnymi i kilkoma kanałami telewizyjnymi. Był także członkiem ukraińskiej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Od 2014 roku jest posłem. W ubiegłej kadencji był przewodniczącym Komisji Parlamentarnej stowarzyszenia Ukrainy i Unii Europejskiej, więc doskonale zna kulisy negocjacji między Kijowem i Brukselą. Zresztą nadal się tym zajmuje w parlamencie. I to on jest autorem wielu ustaw, które zbliżają Ukrainę do Europy zachodniej. Podcast realizujemy we współpracy z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej i Fundacją Konrada Adenauera w Polsce.
    36m 50s
  • Explicit

    #27 Polska zmniejszy się do 29,5 mln

    21 JUL 2023 · W 27. odcinku podcastu Forum Dialog Plus zajmujemy się kryzysem demograficznym. Niecałe 30 mln osób - taką populację będzie miała Polska w 2100 roku, według prognozy Eurostatu. To oznacza, że do końca XXI wieku Polska skurczyłaby się o ponad 8,1 mln obywateli. Tym samym nasz kraj będzie odpowiadał za niemal 30 proc. całego ubytku ludności Unii Europejskiej. Bardziej do końca XXI wieku wyludniają się tylko Włochy. Dlatego pytam prof. Piotra Szukalskiego, demografa z Uniwersytetu Łódzkiego jak przygotować się na skutki transformacji starzejącego się społeczeństwa. Prof. Szukalski od lat bada proces starzenia się ludności Polski, w tym zmianę modelu polskiej rodziny. Jest członkiem Komitetu Prognoz Polskiej Akademii Nauk i Komitetu Nauk Demograficznych PAN. Ponadto swoją wiedzę naukową próbuje przekazać najważniejszym politykom w kraju. Doradza prezydentowi, premierowi i minister rodziny i polityki społecznej. Podcast realizujemy we współpracy z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej i Fundacją Konrada Adenauera w Polsce.
    43m 27s
  • Explicit

    #26 „Państwo upadłe: Przewodnik po rozłamie Rosji”

    24 JUN 2023 · W 26. epizodzie podcastu Forum Dialog Plus zajmujemy się przyszłością Rosji, która od soboty, 24 czerwca wydaje się być bardzo niepewna i bardzo chaotyczna. Rozmawiamy z Januszem Bugajskim, amerykańskim politologiem, ekspertem The Jamestown Foundation w Waszyngtonie, który wydał właśnie książkę pod znamiennym tytułem: „Failed State: A Guide to Russia’s Rupture.”, co po polsku będzie mniej więcej brzmiało: „Państwo upadłe: Przewodnik po rozłamie Rosji”. Tę rozmowę odbyliśmy przed buntem Prigożyna, kiedy Rosja znalazła się na krawędzi wojny domowej. Ale wszystko co widzimy w mediach od sobotniego poranka wydaje się być opisane w książce Bugajskiego. W naszej rozmowie mówi o politycznym chaosie, który czeka Moskwę, o wojnach domowych, które będą targać Rosją. Musimy się na to wszystko przygotować, bo jak mówi Bugajski, każde imperium, które się rozpadało, próbowało powstrzymać swój koniec m.in. poprzez inwazję na sąsiadów, stąd atak przeciwko Ukrainie nie dziwi. A jest symptomem zbliżającego się upadku Rosji jaką znamy po rozpadzie Związku Sowieckiego. Rozmawiamy o tym co to będzie oznaczało dla Polski, Ukrainy, Białorusi i dla Kaliningradu. Podcast realizujemy we współpracy z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej i Fundacją Konrada Adenauera w Polsce.
    40m 58s
  • Explicit

    #25 Taktyka dyplomatyczna wprowadzenia Ukrainy do NATO

    9 JUN 2023 · W 25. odcinku podcastu Forum Dialog Plus patrzymy na Polskę, Niemcy, Ukrainę, Rosję zza oceanu. Naszym gościem jest Daniel Fried, który w amerykańskiej dyplomacji spędził ponad 40 lat. W Departamencie Stanu współkształtował politykę USA, głównie wobec Europy, szczególnie wobec Polski, na przestrzeni kilku systemów. Pamięta komunistyczną Polskę, upadek Związku Radzieckiego, odnowienie demokracji w Europie Środkowo-Wschodniej, zjednoczenie Niemiec, i w końcu dołączenie Polski i innych krajów naszego regionu do NATO. Zresztą był jednym z adwokatów akcesji Polski do Paktu Północnoatlantyckiego, kiedy to się działo, Daniel Fried był ambasadorem USA w Warszawie. A więc także z tego powodu jest jedną z najlepszym osób, której można zadać pytanie: dlaczego administracja prezydenta Billa Clintona zgodziła się podpisać Porozumienie NATO-Rosja z 1997 roku, które zakazuje stacjonowania w Polsce stałych baz wojskowych NATO i ciężkiego sprzętu. Pytamy o to i dostajemy jasną odpowiedź, także na pytanie, czy teraz to porozumienie należy zerwać, co znowu będzie przedmiotem dyskusji przywódców na lipcowym szczycie Sojuszu w Wilnie. Ambasador Fried jest zdecydowanym zwolennikiem przystąpienia Ukrainy do NATO, i w naszej rozmowie dość precyzyjnie opisuje dyplomatyczną taktykę realizacji tego planu. Radzi nam w Polsce, jak skutecznie wspierać Ukraińców w drodze do NATO. I bardzo bezpośrednio odpowiada prezydentowi Emmanuelowi Macronowi na jego postulat utworzenia europejskiej „autonomii strategicznej”. W tym kontekście Daniel Fried apeluje także do Niemiec, by zwiększyły swój potencjał wojskowy. Oczywiście, rozmawiamy także o Rosji i sojuszu rosyjsko-chińskim, na który Fried patrzy z dystansem. Rozmawiamy także o izolacjonistach amerykańskich, o tym jak połączyć pragmatyzm z wartościami w polityce zagranicznej i w ogóle o tym, że prowadzenie skutecznej polityki zagranicznej jest skomplikowaną sztuką. Podcast realizujemy we współpracy z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej i Fundacją Konrada Adenauera w Polsce.
    45m 44s
  • Explicit

    #24 Wojna to chwila prawdy także dla relacji polsko-niemieckich

    6 JUN 2023 · W 24. odcinku podcastu Forum Dialog Plus zajmujemy się relacjami polsko-niemieckimi. Na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach udało nam się porozmawiać z posłem CDU z Saksonii, dr Markusem Reichelem, który doskonale mówi po polsku, zresztą w rozmowie sam opowie trochę bliżej o swojej 20-letniej już przygodzie z Polską i językiem Słowackiego i Mickiewicza. Jednak w rozmowie nie zajmujemy się długo narodowymi wieszczami, bo szczerze, czasem bardzo, rozmawiamy o politycznych problemach na linii Warszawa-Berlin. Oprócz bilateralnych relacji pytamy także o wewnętrzną politykę Niemiec. Mówimy o polityce energetycznej, wyłączeniu wszystkich reaktorów atomowych i silnikach spalinowych. Polityka z Niemiec pytamy, czy auto ma w ogóle przyszłość. Pytamy także o ocenę półtora roku rządu koalicji świateł drogowych, Ampel, jak w Niemczech mówi się na sojusz socjaldemokratów, Zielonych i liberałów pod wodzą kanclerza Olafa Scholza. Najnowsze sondaże pokazują, że Niemcy bardzo negatywnie oceniają aktualny rząd. Jedynie 19 proc. jest zadowolonych z pracy gabinetu Scholza. 79 proc. Niemców, w badaniu infratest dimap dla telewizji ARD, odpowiada, że jest umiarkowanie lub całkowicie niezadowolonych z polityki rządu. Co przekłada się na partyjne sondaże. Partia kanclerza, SPD ma obecnie 18 proc. poparcia, czyli tyle samo ile antyeuropejska, populistyczna AfD, Alternatywa dla Niemiec. Zieloni z 15 proc. spadli na czwartą pozycję. Liberałowie z FDP mają obecnie 7 proc. poparcia. Liderem sondaży, od miesięcy, pozostają konserwatyści z CDU/CSU (29 proc.), do której frakcji należy dr Markus Reichel. Podcast realizujemy we współpracy z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej i Fundacją Konrada Adenauera w Polsce.
    39m 57s
  • Explicit

    #23 Chiny potrzebują Rosji do rywalizacji z Zachodem

    24 MAR 2023 · W 23. odcinku podcastu Forum Dialog Plus wracamy do Rosji, ale tylko po to, by przez głośną wizytę w Moskwie spojrzeć na relacje rosyjsko-chińskie. Prezydent Xi Jinping spędził w Moskwie trzy dni. Władimir Putin zgotował mu serdeczne przyjęcie. Zdjęcia z inscenizacji bliskiego sojuszu chińsko-rosyjskiego obiegły świat, i choć dopiero jest marzec, to większość komentatorów na świecie już uznała tę wizytę za jedną z najważniejszych w 2023 roku. Dlatego w naszym podcaście pytamy dr Michała Bogusza, głównego specjalisty w Zespole Chińskim w Ośrodku Studiów Wschodnich o znaczenie gestów i słów Putina i Xi przede wszystkim dla dalszego rozwoju wojny w Ukrainie. “Chiny potrzebują Rosji do rywalizacji z Zachodem, bo chcą obalić obowiązujący porządek międzynarodowy. Pekinowi potrzebna jest autorytarna, skłócona z Zachodem Rosja”, powie za chwilę Michał Bogusz, który blisko dziewięć lat spędził studiując i pracując w Chinach. Doda jednak, że choć Chiny stoją po stronie Rosji, to dzisiaj nie są gotowe do otwartej konfrontacji z Zachodem, na co zdecydował się Kreml, więc wydaje się, że rosyjski zysk z wizyty Xi w Moskwie jest jasny. Putin pokazał, że nie jest izolowany, że ma sojusznika. A jaki zysk z podróży może sobie przypisać Xi Jinping? Podcast realizujemy we współpracy z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej i Fundacją Konrada Adenauera w Polsce.
    30m 37s
  • Explicit

    #22 Jak agresja na Ukrainę zmieniła wewnętrznie Rosję?

    23 MAR 2023 · W 22. odcinku podcastu Forum Dialog Plus zajmujemy się Rosją, tym jak zmieniła ją inwazja na Ukrainę, jak radzi sobie z zachodnimi sankcjami, i jak reżim Putina radzi sobie z zewnętrzną i wewnętrzną presją. O to wszystko pytamy prof. Jarosława Drozda, politologa, dyplomaty, ambasadora tytularnego, który w polskiej dyplomacji spędził 41 lat m.in. jako Konsul Generalny w Sankt Petersburgu w latach 2005-2011 i Konsul Generalny RP we Lwowie w latach 2011-2015. Prof. Drozd jest także wykładowcą na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji. Rozmawiamy o groźbach, które prawie codziennie wobec Polski wypowiada rzeczniczka rosyjskiego MSZ Marija Zacharowa, albo ex-prezydent Dmitrij Miedwiediew. Prof. Drozd w naszej rozmowie naświetli kontekst tych antypolskich obsesji. Jarosław Drozd w swojej naukowej i dyplomatycznej pracy łączy Zachód ze Wschodem, był na placówkach w Rosji i Ukrainie, ale także w Austrii i Niemczech. A swoją habilitację 24 lata temu obronił na podstawie rozprawy zatytułowanej: “Sojusz nadziei. Polsko-niemiecka współpraca wojskowa po 1989 roku”. No to musieliśmy go zapytać także o to, czy dziś polsko-niemiecką współpracę wojskową nadal określiłby “sojuszem nadziei”. Podcast realizujemy we współpracy z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej i Fundacją Konrada Adenauera w Polsce.
    1h 20m 57s
  • Explicit

    #21 Cyberbezpieczeństwo: TikTok jest dużym zagrożeniem

    22 MAR 2023 · W 21. odcinku podcastu Forum Dialog Plus zajmujemy się cyberbezpieczeństem, a właściwie, jak zaraz powie nasz rozmówca, żeby na poważnie zająć się cyberbezpieczeństwem w duecie musimy zająć się także niezawodnością. W czwartym kwartale ubiegłego roku Polska została zaatakowana w cyberprzestrzeni przez rosyjskich hakerów aż 70 razy, wyliczył genewski CyberPeace Institute. Najwięcej ze wszystkich krajów, po Ukrainie. Nasza nowa sytuacja, kraju przyfrontowego wiąże się także z nową skalą ryzyka w cyberprzestrzeni. O tym właśnie rozmawiamy z dr inż. Andrzejem Kozakiem, ekspertem ds. zarządzania cyberbezpieczeństwem i niezawodnością w biznesie i administracji publicznej, wykładowcą Akademii Finansów i Biznesu Vistula, który przez wiele lat pracował w centrali Urzędu Dozoru Technicznego. Rozmawiamy o wielkiej polityce, ale także o bezpieczeństwie każdego z nas w internecie, na media społecznościowych, Facebooku, LinkedInie i przede wszystkim na TikToku. Ostatnio kilka krajów, w tym USA, Wielka Brytania, Kanada, czy Komisja Europejska nakazały pracownikom administracji publicznej odinstalować TikToka z urządzeń służbowych. Czy także prywatni użytkownicy powinni to zrobić, pytamy doktora Kozaka i dostajemy bardzo konkretną odpowiedź. Tak! Jej uzasadnienie w rozmowie. Podcast realizujemy we współpracy z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej i Fundacją Konrada Adenauera w Polsce.
    51m 35s

Forum Dialog Plus im. Andrzeja Godlewskiego jest cyklem dyskusji ekspertów i polityków o najważniejszych wyzwaniach dla Polski w Europie. Nasz podcast​​ jest dostępny na wszystkich najważniejszych platformach, w tym na...

show more
Forum Dialog Plus im. Andrzeja Godlewskiego jest cyklem dyskusji ekspertów i polityków o najważniejszych wyzwaniach dla Polski w Europie.
Nasz podcast​​ jest dostępny na wszystkich najważniejszych platformach, w tym na Spotify, Apple Podcasts i Google Podcasts. Wciąż jednak jesteśmy tam nowi, dlatego ogromna prośba o subskrypcję naszego kanału i podanie go dalej do znajomych, przyjaciół, kolegów, rodziny i wszystkich tych, z którymi uważacie warto wejść w dialog. Podcast realizujemy wspólnie z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej i Fundacją Konrada Adenauera w Polsce.
show less
Information
Author Marcin Antosiewicz Podcasts
Categories Politics
Website -
Email -

Looks like you don't have any active episode

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Current

Looks like you don't have any episodes in your queue

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Next Up

Episode Cover Episode Cover

It's so quiet here...

Time to discover new episodes!

Discover
Your Library
Search