Settings
Light Theme
Dark Theme
Podcast Cover

W zgodzie ze sobą i z naturą

  • W zgodzie z naturą – jakie jajka wybrać w trosce o jakość produktu i dobrostan zwierząt?

    30 DEC 2022 · Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że przeciętnie każdy Polak zjada ok. 160 jaj rocznie. Czy przy wyborze tego popularnego produktu pochylamy się jednak nad kwestią dobrostanu zwierząt? Jeżeli nie, pomoże w tym kolejny odcinek podcastu „W zgodzie ze sobą i z naturą”. Bartłomiej Chłodnicki, prezes zarządu Polskie Fermy Grupa Producentów, opowiada m.in. o tym, jakie oznaczenia możemy spotkać na artykułach oraz jak wygląda produkcja jaj z chowu ściółkowego, ekologicznego i z wolnego wybiegu. Danuta Kołodziejczyk – Sedlak, dyrektor Pionu Zakupu w sieci Kaufland Polska, opowiada z kolei o decyzji, jaką podjął Kaufland w trosce o dobrostan zwierząt – w sklepach oferowane są jaja kurze wyłącznie z alternatywnych form chowu. Ekspertka opowiedziała, jak wyglądał proces odejścia od sprzedaży jaj z chowu klatkowego oraz jakie jeszcze kroki podejmuje Kaufland w zakresie dobrostanu zwierząt.
    16m 53s
  • W zgodzie z naturą – dlaczego opłaca się oszczędzać energię?

    27 DEC 2022 · W dobie kryzysu energetycznego i rosnących cen paliw, oszczędzanie energii wydaje się koniecznością. Energooszczędne rozwiązania często kojarzą się jednak ze sporą inwestycją. W tym odcinku podcastu „W zgodzie ze sobą i z naturą” Jakub Mędrzycki rozmawia z Szymonem Bujalskim – autorem bloga Dziennikarz dla Klimatu oraz Michałem Maciejczakiem – Dyrektorem Pionu Zarządzania Nieruchomościami w Kaufland Polska. W polskich domach nawet połowa ciepła może być tracona przez nieszczelne kominy, okna, drzwi a niekiedy nawet podłogę. Co poza pełną termomodernizacją budynku, mogą zrobić właściciele, by zapobiec niepotrzebnej utracie ciepła? Jakie proste kroki należy wykonać, by oszczędzać energię? Na te pytania odpowiedzi udziela Szymon Bujalski. Dziennikarz zajmujący się klimatem wyjaśnia także, w jakie ekologiczne rozwiązania inwestują Polacy w swoich domach i które z nich są najbardziej opłacalne.
    20m 41s
  • W zgodzie z naturą – produkty regionalne, czyli smak, świeżość i powrót do tradycji

    16 DEC 2022 · Przywiązanie do lokalnych receptur i składników, ekologia, świeżość – to powody, dla których Polacy tak chętnie sięgają po produkty regionalne. We wszystkich swoich sklepach Kaufland oferuje 4 tys. takich artykułów i współpracuje z 400 dostawcami regionalnymi. O tym, jakie wyjątkowe produkty klienci mogą znaleźć w poszczególnych regionach Polski, w kolejnym odcinku podcastu „W zgodzie ze sobą i z naturą” opowie Danuta Kołodziejczyk-Sedlak, dyrektor Pionu Zakupu Kaufland Polska. Ekspertka wyjaśnia także, w jaki sposób Kaufland kształtuje asortyment regionalny oraz co mogą zrobić producenci, którzy chcieliby nawiązać współpracę z siecią. Anna Okrajni, kierownik Laboratorium Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Skale wyjaśnia zaś, jaka tradycja stoi za produktami regionalnymi oraz po jaki rodzaj artykułów lokalnych klienci sięgają najczęściej. Słuchacze dowiedzą się również, jak wygląda produkcja artykułów regionalnych oraz jak producenci starają się dostosować do oczekiwań klientów.
    21m 39s
  • W zgodzie z naturą – odpady, jak segregować i nie zwariować?

    2 DEC 2022 · Czy Polacy potrafią segregować śmieci? Jak z tym wyzwaniem radzą sobie firmy? Sylwia Bardeli, dyrektorka Działu Surowców Wtórnych i Odpadów, opowiada o strategii sieci sklepów Kaufland. Jaki procent odpadów tej firmy trafia do utylizacji? Jakie produkty powstają z surowców wtórnych? Odzież sportowa, przybory kuchenne oraz woreczki na pieczywo to tylko kilka z przykładów. Z podcastu dowiemy się także, jak działają dostępne w marketach butelkomaty oraz w jaki sposób firma przeciwdziała marnowaniu żywności. Monika Michalska, znana jako Pani od odpadów, zdradza wiele przydatnych wskazówek dotyczących segregacji śmieci w domu. Jak znaleźć miejsce na pojemniki do segregacji w małym mieszkaniu? Jak właściwie segregować śmieci? Czy opakowania z tworzyw sztucznych powinno się myć? Do jakiego pojemnika wyrzucać zatłuszczony karton? Gdzie wyrzucić plastikową butelkę po oleju? I w końcu, jak zmniejszyć ilość produkowanych przez domowników śmieci? Tego wszystkiego dowiemy się z kolejnego odcinka podcastu „W zgodzie ze sobą i z naturą”.
    31m 33s
  • W zgodzie ze sobą – jak kupować i gotować w sposób świadomy?

    25 NOV 2022 · k ważną rolę odgrywa świadome odżywianie w naszym życiu? Na jakie produkty należy zwrócić uwagę podczas codziennych zakupów? Jak przygotowywać posiłki, by były nie tylko smaczne, ale i zdrowe? Odpowiedzi na te pytania poznamy w najnowszym odcinku podcastu „W zgodzie ze sobą i z naturą”. Agnieszka Kuc ekspertka Działu Zapewnienia Jakości w firmie Kaufland opowiada, czym jest Stefa Świadomego Odżywiania oraz jakie specjalistyczne produkty marek własnych można znaleźć w sklepach sieci. Rozmówczyni Jakuba Mędrzyckiego wyjaśnia także, na jakie oznaczenia należy zwracać uwagę, jeśli chcemy mieć pewność, że kupujemy produkty dobrej jakości oraz jaki wpływ na artykuły świeże ma miejsce ich pochodzenia. Beata Śniechowska zwyciężczyni 2. edycji MasterChef obala zaś mity dotyczące smażenia i zdradza, co powinniśmy wiedzieć o tłuszczach, na których przygotowujemy swoje potrawy. Szefowa kuchni wyjaśnia również, czym zastąpić biały cukier podczas przygotowywania domowych deserów. Z podcastu dowiemy się także, czym są produkty typu superfoods.
    21m 4s
  • W zgodzie z naturą – jak mądrze korzystać z plastiku i ograniczyć jego zużycie

    18 NOV 2022 · Zużycie plastiku w ciągu ostatnich 50 lat wzrosło dwudziestokrotnie, a do 2050 roku produkcja tworzyw sztucznych będzie trzykrotnie wyższa niż w 2014 roku. „Jeśli dalej będziemy w takim tempie produkować plastik, to w 2050 roku w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb” – mówią eksperci w kolejnym odcinku podcastu „W zgodzie ze sobą i z naturą”. Tym razem Jakub Mędrzycki rozmawia z Ewą Karwize-Zborowską i Dorotą Jasińską z firmy Kaufland Polska oraz z Aleksandrą i Piotrem Stanisławskimi z bloga Crazy Nauka. Z rozmowy dowiadujemy się, jak powszechnym surowcem jest plastik – przeciętny mieszkaniec Europy i Ameryki Północnej wytwarza średnio ok. 100 kg plastikowych śmieci na rok. Okazuje się jednak, że zarówno firmy, jak i sami konsumenci, mogą podjąć kroki, by ograniczyć zużycie tego tworzywa oraz wykorzystywać je w sposób świadomy. „Im dłużej żyje dany plastik, tym mniejszy jest jego wpływ na środowisko” – mówi Piotr Stanisławski, podkreślając, jak ogromne znaczenie ma odpowiedni recykling oraz jak najdłuższe wykorzystywanie plastikowych przedmiotów. Z podcastu dowiemy się także, dlaczego wciąż słabo idzie nam segregowanie tego tworzywa, na co może być przerabiane, dlaczego czarny kolor utrudnia recykling i czy istnieje coś takiego, jak plastik w pełni biodegradowalny. Zapraszamy do słuchania. Partnerem podcastu jest Kaufland Polska
    23m 22s
  • W zgodzie z naturą – jak mądrze kupować, by nie marnować? Polak w ciągu roku wyrzuca przeciętnie do kosza ok. 3 tys. złotych

    4 NOV 2022 · Najnowsze badania pokazują, że na świecie marnujemy ok. 1/3 żywności. W Polsce jest to ok. 4,9 mln ton jedzenia rocznie. Dane z 2019 roku mówią, że mieszkaniec naszego kraju w ciągu roku wyrzuca przeciętnie do kosza produkty warte ok. 3 tys. złotych. Katarzyna Kandora-Matysik – ekspertka Kaufland Polska i Leszek Dąbrowski z Too Good To Go wyjaśniają, jak dużym problemem jest marnowanie żywności. Eksperci uświadamiają słuchaczom, że wyrzucając np. bułkę, nie wyrzucamy tylko kawałka pieczywa, ale całą wodę i energię potrzebną do jej wytworzenia. „Wyrzucając jednego banana, marnujemy tyle wody, ile wystarczyłoby na 10-minutowy prysznic” – mówi Leszek Dąbrowski. Ponadto wyrzucając produkty spożywcze do kosza, musimy pamiętać, że leżące na wysypisku śmieci artykuły produkują metan, który jest wielokrotnie silniejszym gazem cieplarnianym niż dwutlenek węgla. Co zatem robić, by nie marnować żywności? Oprócz tak oczywistych rzeczy, jak rozsądne planowanie listy rzeczy do kupienia czy nierobienie zakupów, kiedy jesteśmy głodni, istotne jest przerabianie resztek i wykorzystywanie produktów, które nie są pierwszej świeżości. Z podcastu dowiemy się, co zrobić z czerstwym chlebem, do czego można wykorzystać obierki z jabłek czy skórkę od banana. Poznamy także różnicę pomiędzy oznaczeniami „najlepiej spożyć przed ...” i „należy spożyć do ...”.
    26m 7s
  • W zgodzie ze sobą – zdrowe nawyki oraz regularne badania kluczowymi czynnikami w codziennej profilaktyce

    30 OCT 2022 · Jakie przełożenie na nasz dobrostan mają codzienne nawyki? Beata Śniechowska – ambasadorka marki Kaufland, szefowa kuchni, zwyciężczyni 2. edycji „MasterChef”, w rozmowie z Jakubem Mędrzyckim opowiada o tym, co możemy poprawić w swojej diecie oraz sposobie funkcjonowania, by zadbać o zdrowie. Beata Śniechowska podkreśla, że w kwestii odżywania, ważna jest zarówno sama higiena jedzenia, jak i produkty, z jakich przygotowujemy posiłki. Chcąc zadbać o dobre samopoczucie, musimy pamiętać także o odpowiednim nawadnianiu, aktywności fizycznej, śnie oraz odpoczynku. Szefowa kuchni zdradziła także kilka pomysłów na domowe napary i dania, które wspomagają odporność. W drugiej części podcastu gościem była lekarz medycyny Małgorzata Cymerman – dyrektorka mammografii grupy LuxMed. Rozmówczyni Jakuba Mędrzyckiego wyjaśniła, dlaczego tak ważna jest profilaktyka i jak powinna ona wyglądać w praktyce. Jak często kobiety powinny wykonywać badania w kierunku raka piersi? Jakie są statystyki dotyczące tej choroby? Czym jest prewencja pierwotna i czym różni się od profilaktyki wtórnej? Jakie badania kontrolne powinny wykonywać kobiety w różnych grupach wiekowych? Odpowiedzi na te pytania poznamy w podcaście. Ekspertka rozprawiła się także z mitami związanymi z mammografią.
    30m 34s

Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich? Jak troszczyć się o naszą planetę? W podcaście „W zgodzie z sobą i z naturą” Jakub Mędrzycki wraz z zaproszonymi gośćmi porozmawia o...

show more
Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich? Jak troszczyć się o naszą planetę? W podcaście „W zgodzie z sobą i z naturą” Jakub Mędrzycki wraz z zaproszonymi gośćmi porozmawia o codziennych wyborach, które wpływają na nasz dobrostan i środowisko, w którym żyjemy. Od profilaktyki zdrowotnej, przez zakupy zero waste i odpowiednią segregację odpadów, po ekologiczne alternatywy dla plastiku i zalety produktów regionalnych. Zapraszamy do słuchania.
show less
Information
Author Grupa Eurozet
Categories Nature
Website -
Email -

Looks like you don't have any active episode

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Current

Looks like you don't have any episodes in your queue

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Next Up

Episode Cover Episode Cover

It's so quiet here...

Time to discover new episodes!

Discover
Your Library
Search