Settings
Light Theme
Dark Theme
Podcast Cover

Tai ką jūs ten darot?

  • Įdomybės apie mikrobangas

    10 MAY 2024 · Justina Žemgulytė nuo paauglystės laikų mėgdavo ardyti televizorius, konstruoti sintezatorius ir gilintis į technologines subtilybes. O girdėdama aplinkinių kalbas, kad fizika – ne merginų reikalas, ji užpyko, pasiryžo įrodyti, kad šie žmonės klysta, ir sėkmingai įstojo į universitetą. Šiandien Justina yra FTMC Fizikinių technologijų skyriaus doktorantė ir dirba Mikrobangų laboratorijoje. Mikrobangos skirtos ne vien maistui pasišildyti: be šių bangų neįsivaizduotume daugybės mūsų civilizacijos pasiekimų, jų panaudojimas praverčia tiek kasdienėje buityje, tiek karyboje. Ir dar: pasirodo, iš mikrobangų netgi įmanoma išgauti atsinaujinančios elektros energijos! J. Žemgulytė pasakoja apie įdomius tyrimus, savo patirtį ir, ko gero, pačią populiariausią vietą FTMC – Mikrobangų beaidę kamerą. Tinklalaidę veda Simonas Bendžius.
    37m 38s
  • Nuo variklių iki implantų

    25 APR 2024 · Tribologija – mokslas, nagrinėjantis trintį, dilimą, sutepimą ir kitas sąveikas tarp judančių paviršių. Vienas pirmųjų tai tyrė Leonardas da Vinčis, o šiandien tribologija sujungia chemiją, fiziką, mechaniką, medžiagų inžineriją ir biologiją. Būtent pastarąja sritimi užsiima dr. Tadas Matijošius, FTMC Cheminės inžinerijos ir technologijų skyriaus Tribologijos laboratorijos vadovas. Jaunasis mokslininkas su kolegomis tobulina medžiagas sąnarių, kaulų bei dantų implantams. Tai išties aktualu: dirbtinis sąnarys turi kuo mažiau trintis, nerūdyti ir neužsikrėsti bakterijomis. Taigi, Tado misija – palengvinti žmonių kasdienybę. Bet tai ne viskas. FTMC chemikas prisidėjo ir prie automobilių lenktynių sporto, suradęs patikimą būdą nuo trinties ir rūdijimo apsaugoti variklių stūmoklius. Apie tai ir daugiau – pokalbis, kurį veda Simonas Bendžius.
    45m 49s
  • Radioaktyviųjų dalelių tyrimai

    11 APR 2024 · „Darbas su radioaktyviomis dalelėmis yra viena įdomiausių sričių, kur dažnai reikia netradicinio požiūrio. Galima tirti įvairiausius procesus – tiek gamtoje, tiek branduoliniuose objektuose. Tai labai įdomi ir reikalinga sritis“, – savo veiklą pristato FTMC Branduolinių tyrimų skyriaus fizikė dr. Rita Plukienė. Ji šioje srityje darbuojasi 20 metų ir iki šiol apie savo darbą kalba su užsidegimu! 2023 m. Rita su kolegomis atliko reikšmingą tyrimą: išanalizavo radiologinę situaciją buvusioje sovietų karinėje bazėje Estijoje, kur buvo įrengtas povandeninių branduolinių laivų treniruoklis su dviem veikusiais reaktoriais. Estai planuoja šią bazę visiškai išvalyti – tačiau iki tol reikėjo surinkti svarbius duomenis. Ir čia lietuviai atėjo į pagalbą. Apie šį darbą, fiziko „branduolisto“ kasdienybę ir būsimą visai Lietuvai svarbią technologinę naujovę – pokalbis, kurį veda Simonas Bendžius.
    48m 3s
  • Tai ką jūs ten darot? Lazeris jūsų akims

    28 MAR 2024 · Žiūrėti tiesiai į lazerio spindulį nepatartina – lauktų liūdnos pasekmės. Tačiau FTMC Optoelektronikos skyriuje veikia Puslaidininkių optikos laboratorija, kurioje tobulinamas lazeris, skirtas būtent akims! Ten darbuojasi šio skyriaus doktorantas, fizikas Karolis Adomavičius. Jis pasakoja, kad laboratorijoje esanti sistema yra geriausia tokia pasaulyje. Lazeris nuskaito akies tinklainę – giliausią jos sritį, atsakingą už mūsų gebėjimą matyti. Tikimasi, kad vystoma technologija neilgai trukus sukels proveržį laiku diagnozuojant įvairias regos (ir ne tik) ligas. „Mes turime labai greitą lazerį, labai greitą vaizdo kamerą, ir akimirksniu užfiksuojame trijų dimensijų tinklainės vaizdą. Skirtingai nuo šiuolaikinių klinikose esančių sistemų (kurios tinklainę nuskaito per sekundę ar kelias), mes tą patį, tik dar geresnį, vaizdą gauname per šimtąją sekundės dalį“, – sako Karolis. Kodėl tai yra svarbu, kaip atrodo ir veikia ši technologija, taip pat ir kitas temas išgirsite šiame pokalbyje, kurį veda Simonas Bendžius.
    42m 25s
  • Tai ką jūs ten darot? Medžiai, mamutai ir radioaktyvioji anglis

    14 MAR 2024 · FTMC pusrūsyje yra išskirtinė laboratorija su greitintuvo masių spektrometru – kambario dydžio sudėtingu įrenginiu, aptvertu metaline tvora. Čia atvežami nekasdieniai bandiniai, tokie kaip priešistorinių gyvūnų kaulai, seni medžiai ar paveikslai. Kas daroma? Mokslininkai bando nustatyti šių dalykų amžių. O tam praverčia radioaktyvioji anglis, esanti kiekviename iš mūsų. Laboratoriją prižiūri FTMC Branduolinių tyrimų skyriaus vyriausiasis inžinierius Artur Plotnikov, kuris tinklalaidėje pasakoja apie įdomius išskirtinius tyrimus ir jų naudą. Pokalbį veda Simonas Bendžius.
    50m 7s
  • Tai ką jūs ten darot? Ko nežinome apie Visatą

    29 FEB 2024 · Pasaulio istorijoje ne kartą buvo momentų, kai žmonija manė, kad apie pasaulį jau supranta viską – kol staiga atsiradę netikėti mokslo atradimai šį mūsų išdidumą užgesindavo, atverdami kelius naujai begalinei nuostabai. FTMC Fundamentinių tyrimų skyriaus vadovas, astrofizikas prof. dr. Vladas Vansevičius sako, kad jau visai greit tai turėtų vėl įvykti – ir mūsų suvokimas apie Visatą bei pačią fiziką stipriai keisis: „Mes dabar esame ant paradigmos keitimo slenksčio. Ilgą laiką ligšiolinis kosmologinis pasaulio supratimas išgyvendavo, kartkartėmis jį vis „paremontuojant“, ir buvo priimtinas. Bet dabar prisikaupė tiek faktų kad netrukus turėtų įvykti rimtas virsmas tiek kosmologijos, tiek visos fizikos supratime.“ Pats mokslininkas su FTMC kolegomis šiuo metu tiria artimas galaktikas, žvaigždžių formavimąsi bei sprendžia įvairius astronomams ramybės neduodančius klausimus. Pašnekovas pasakoja apie Visatą, savo darbą, jo vardu pavadintą asteroidą ir... rutulio stūmimą. Tinklalaidę veda Simonas Bendžius.
    49m 46s
  • Tai ką jūs ten darot? Kas dedasi aplink juodąsias skyles

    15 FEB 2024 · Kiekvienos galaktikos centre egzistuoja supermasyviosios juodosios skylės. Jos taip pavadintos todėl, kad „sveria“ nuo kelių šimtų tūkstančių iki keliasdešimt milijardų mūsų Saulės masių! Kartais arti tokios juodosios skylės praskrieja dujų debesis, kuris ją „užkabina“ ir pradeda suktis aplink. Tuomet dujos taip ryškiai įkaista, kad net nustelbia visos galaktikos žvaigždžių spinduliuotę. Tokią struktūrą – juodąją skylę ir aplink ją besisukančias dujas – mokslininkai vadina aktyviu galaktikos branduoliu, o pačią galaktiką – aktyvia. Šią temą tyrinėja ir apie tai pasakoja FTMC Fundamentinių tyrimų skyriaus astrofizikas, tekstų autorius, mokslo populiarintojas dr. Kastytis Zubovas. Pokalbį veda Simonas Bendžius.
    38m 55s
  • Tai ką jūs ten darot? Elektra ir mikrodumbliai

    1 FEB 2024 · Mikrodumbliai – tai vienaląsčiai mikroskopiniai padarėliai, vieni seniausių gyvų organizmų Žemėje. Jų galima aptikti įvairiausiose vietose, o, jeigu atvyktumėte į FTMC, jų rastumėte... Bioelektrinių reiškinių laboratorijoje. Ten darbuojasi ir mikrodumblius tyrinėja FTMC Funkcinių medžiagų ir elektronikos skyriaus doktorantė Kamilė Jonynaitė. Ji aiškinasi, kaip už sekundę milijonus kartų trumpesni elektros impulsai keičia mikrodumblius – ir kokios naudos tai gali atnešti mums visiems. Jaunoji mokslininkė tinklalaidėje pasakoja apie savo tyrimus ir ne tik! Pokalbį veda Simonas Bendžius.
    28m 59s
  • Tai ką jūs ten darot? Teorinės fizikos galia

    11 JAN 2024 · Dr. Mažena Mackoit-Sinkevičienė – viena populiariausių mokslininkių Lietuvoje. Jos pasakojimus apie fiziką bei garsius šio mokslo atstovus galime išgirsti televizijos ir radijo laidose, jutubo kanale ar susitikimuose su moksleiviais. Tačiau šįkart pasidomėsime apie... pačios Maženos mokslinę veiklą. Mūsų pašnekovė yra fizikė teoretikė, dirbanti FTMC Optoelektronikos skyriuje. Ji domisi pavienių fotonų šaltiniais ir tikisi, kad šie tyrimai ateityje taps esmine kvantinių technologijų sudedamąja dalimi. Skamba labai sudėtingai? Nieko baisaus, Mažena apie viską papasakos vaizdingai ir suprantamai! Tinklalaidę veda Simonas Bendžius.
    51m 6s
  • Tai ką jūs ten darot? Pirotechnikos mokslas ir grožis

    28 DEC 2023 · Artėjant Naujiesiems pakalbėkime apie... pirotechniką. FTMC dirbantis chemikas dr. Dominykas Juknelevičius tokiam pokalbiui puikiausiai tinka: jis yra vienas geriausių pirotechnikos specialistų ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje – o jo patobulinti signaliniai fakelai šiandien gelbsti nelaimėn patenkančių jūreivių gyvybes (ir turbūt praverčia futbolo sirgaliams!). Didžioji Dominyko meilė ir aistra – fejerverkai, kurie, pasak chemiko, yra pavojinga, bet iki ašarų žavi pirotechnikos sritis. Kuo jie ypatingi – ir ar tikrai juos reikia uždrausti? Na, o pačiame FTMC centre D. Juknelevičius užsiima aukso ir sidabro nanodalelių kūrimu. Apie tai irgi pakalbėsime. Tinklalaidę veda Simonas Bendžius.
    47m 38s

Fizinių ir technologijos mokslų centras (FTMC) pristato tinklalaidę „Tai ką jūs ten darot?“ Šį klausimą dažnai išgirsta mūsų Centre dirbantys tyrėjai – tad pats laikas į jį atsakyti! Kas antrą...

show more
Fizinių ir technologijos mokslų centras (FTMC) pristato tinklalaidę „Tai ką jūs ten darot?“ Šį klausimą dažnai išgirsta mūsų Centre dirbantys tyrėjai – tad pats laikas į jį atsakyti!
Kas antrą ketvirtadienį FTMC fizikai, chemikai, medžiagų ir elektronikos inžinerijos specialistai suprantama kalba papasakos apie savo aktualius tyrimus, atradimus ir jų naudą kiekvienam iš mūsų.
FTMC yra didžiausias Baltijos šalyse mokslinių tyrimų institutas, taigi įdomių temų čia netrūks.
Laidos vedėjai – Simonas Bendžius ir Karolis Stašys.
show less
Contacts
Information
Author LRT
Categories Science
Website -
Email podcasts@lrt.lt

Looks like you don't have any active episode

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Current

Looks like you don't have any episodes in your queue

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Next Up

Episode Cover Episode Cover

It's so quiet here...

Time to discover new episodes!

Discover
Your Library
Search