Settings
Light Theme
Dark Theme
Podcast Cover

Stipresni už Sibirą

  • „Vežant į lagerį visas ešelonas dainavo“. Dainos kaip stiprybės šaltinis: per sovietų represijas ir šių laikų kovose

    9 MAY 2024 · Dainos apie Lietuvą, ilgesį, neteisybes ir drąsą. Kai kurie jas traukė gyvuliniuose vagonuose į Sibirą ir buvo skaudžiai nubausti. Mokėsi naujų melodijų ir žodžių kartu su politiniais kaliniais iš kitų šalių. Dainavo atsisukę į Vakaruose besileidžiančią saulę, nes žinojo, kad ten yra Lietuva. Daugybė XX a. vidurio istorijos liudytojų kalba, kad nors pačiais sudėtingiausiais momentais dainoms nebuvo jėgų ir noro, ilgainiui jos tapo vienu iš stiprybės šaltinių atlaikant sovietų represijas. Iš kur ta dainos galia? Kaip ji skleidžiasi mūsų laikais? Pavyzdžiui, grupės „Skylė“ kūryba partizanų tema tampa liaudies dainomis ir kovojančioje Ukrainoje. Pašnekovai: politiniai kaliniai ir tremtiniai Ona Butrimaitė-Laurinienė, Prima Petrylienė, Vida Mikšienė, Joana Viščiūnienė, broliai Alfonsas, Vilius ir Henrikas Kairiai, muzikantai Aistė Smilgevičiūtė ir Rokas Radzevičius. Rengia Giedrė Čiužaitė ir Živilė Kropaitė. Garso režisierė Sonata Jadevičienė. Iliustracijai panaudota LGGRTC nuotr.
    27m 46s
  • Tikėjimas. Kaip jis padėjo politiniams kaliniams ir tremtiniams išlikti

    2 MAY 2024 · Šeštosios tinklalaidės „Stipresni už Sibirą“ tema – tikėjimas, religinių švenčių tradicijos kaip represuotųjų stiprybės ir savasties išlaikymo šaltinis. Iki šių dienų muziejuose saugoma iš paskutinio duonos kąsnio pasigamintų rožinių. Dar vienas iš vidinių resursų, kurį mini mūsų pašnekovai ir šiuolaikinis mokslas patvirtina esant svarbiu ekstremaliose sąlygose, – sapnai. Laidoje dalyvaujai politiniai kaliniai ir tremtiniai Ona Butrimaitė-Laurinienė, Irena Balnienė, Stanislava Drapienė, Joana Tamašauskaitė-Viščiūnienė, muziejininkas Antanas Verbickas, psichologai, mokslininkai Tadas Stumbrys ir prof. Danutė Gailienė, istorikas Benas Navakauskas. Rengia Giedrė Čiužaitė ir Živilė Kropaitė. Garso režisierė Sonata Jadevičienė. Iliustracijai panaudota LGGRTC nuotrauka.
    26m 37s
  • „Vyko laimingos vaikystės imitavimas“. Kaip Sibire, propagandos fone, gyveno tremtinių vaikai ir lageriuose kalėję jaunuoliai

    25 APR 2024 · Penktosios tinklalaidės „Stipresni už Sibirą“ tema – vaikystė Sibire ir sovietų režimo mėginimai mažus bei jaunus žmones iš Lietuvos įtikinti, kad jie gyvena laimingai ir geroje valstybėje. Kokia buvo ištremtų vaikų, jaunuolių kasdiena ir su kokia propaganda teko susidurti? Daugelio laidos dalyvių prisiminimuose ryški ta pati diena: kai buvo pranešta apie Stalino mirtį. Pašnekovai: politinė kalinė Irena Balnienė, tremtiniai Angelina Veniulienė, Joana Viščiūnienė, Vida Mikšienė, Vytautas Kuprys ir jo žmona Danutė Kuprienė, politologas Nerijus Maliukevičius. Rengia Giedrė Čiužaitė ir Živilė Kropaitė. Garso režisierė Sonata Jadevičienė. (Iliustracijai panaudota LGGRTC nuotrauka)
    26m 46s
  • „Žinojom, kad rusai iššvaistys bet ką ir į Lietuvą grįšim“. Apie priverstinį darbą neūkiškam sovietų režimui

    18 APR 2024 · Sovietų teroro metais į Sibirą ir kitas tolimas okupantų valstybės vietas išvežti žmonės tapo visiškai neapmokama arba labai pigia režimo darbo jėga. Politiniai kaliniai ir tremtiniai alinančiomis sąlygomis, išsekę dėl maisto trūkumo dirbo miško pramonėje, statybų, žvejybos ir kitose srityse. Kas represijų aukoms ryškiausiai įsiminė iš prievartinio darbo metų? Ar sovietai trėmimų, kalinimo ėmėsi ir dėl ekonominių priežasčių? Kodėl žmonių išnaudojimo sistema užstrigo savo klaidose? Laidoje dalyvauja: politiniai kaliniai ir tremtiniai Joana Viščiūnienė, Prima Petrylienė, Alfonsas, Henrikas ir Vilius Kairiai, Vida Mikšienė, istorikas Benas Navakauskas. Rengia Živilė Kropaitė ir Giedrė Čiužaitė. Garso režisierė Sonata Jadevičienė. (Iliustracijai panaudota LGGRTC nuotrauka)
    26m 33s
  • Mokslas patvirtina: traumos persiduoda kelioms kartoms. Kas padeda gyti po sukrėtimų, kokius patyrė tremtiniai ir politiniai kaliniai?

    11 APR 2024 · Nuo modernios epigenetikos mokslo laboratorijos iki kambarėlių su nėriniuotom staltiesėm – šį kartą įvairiose erdvėse kalbėjomės apie skausmingas patirtis iš Sibiro ir kaip sovietų represijų sukeltos traumos veikia Lietuvos žmones iki šiol. Kas padeda gyti po gilių sukrėtimų? Tinklalaidės pašnekovai: ištremti ar gimę Sibire, lageriuose kalėję Prima Petrylienė, Henrikas Kairys, Ona Butrimaitė-Laurinienė, Vida Mikšienė, Stanislava Drapienė. Psichologė Danutė Gailienė, epigenetikė Miglė Tomkuvienė, Siauruko muziejaus kuratorius Tautvydas Kontrimavičius. Rengia Živilė Kropaitė ir Giedrė Čiužaitė. Garso režisierė Sonata Jadevičienė. (Iliustracijai panaudota LGGRTC nuotrauka)
    26m 25s
  • Kodėl sovietai siuntė žmones į Sibirą? Kai kuriems sakė: atvykote savo noru!

    4 APR 2024 · Už kokias veiklas, nuosavybės turėjimą, giminystės ryšius buvo siunčiama į Sibirą? Kas priėmė ir vykdė likimus laužiusius sprendimus? Ko apie tremtis dar nežinome? Laidoje dalyvauja: tremtiniai ir politiniai kaliniai Jarūnė Kandratavičienė, Vilius Kairys, Stanislava Drapienė, Henrikas Jatautis, istorikas Marius Ėmužis, Lietuvos ypatingojo archyvo KGB skyriaus vedėja Vilma Ektytė. Rengia Živilė Kropaitė ir Giedrė Čiužaitė. Garso režisierė Sonata Jadevičienė. (Iliustracijai panaudota LGGRTC nuotrauka)
    26m 22s
  • Kalbėjimas ir tylėjimas apie tremtį bei lagerius. Kodėl represijas patyrę žmonės iki šiol pasakoja ne viską?

    28 MAR 2024 · Pirmosios tinklalaidės „Stipresni už Sibirą“ tema – kalbėjimas ir tylėjimas apie sovietų okupacijos metais išgyventas represijas. Kodėl apie kalinimą lageriuose, tremtį ir kitas patirtis žmonės iki šiol pasakoja ne viską? Kada ypač svarbu užpildyti šeimos istorijos spragas? Pašnekovai: politiniai kaliniai ir tremtiniai Stanislava Drapienė, Henrikas Jatautis, Ona Butrimaitė-Laurinienė, Vida Mikšienė. Psichologė prof. Danutė Gailienė, istorikas Marius Ėmužis, kraštotyrininkas Tautvydas Kontrimavičius. Rengia Giedrė Čiužaitė ir Živilė Kropaitė. (Iliustracijai panaudota LGGRTC nuotrauka)
    26m 11s

Lageriai, tremtys, kitos represijos. Žiauriam režimui vėl siaučiant netoli Lietuvos, atgyja trauminės visuomenės patirtys. Ko iki šiol nežinome apie mūsų žmonėms tekusius išbandymus? Kas nesaugiais laikais žmogui teikia stiprybės bei...

show more
Lageriai, tremtys, kitos represijos. Žiauriam režimui vėl siaučiant netoli Lietuvos, atgyja trauminės visuomenės patirtys. Ko iki šiol nežinome apie mūsų žmonėms tekusius išbandymus? Kas nesaugiais laikais žmogui teikia stiprybės bei gyvenimo prasmės jausmą? Su tais, kurie patyrė sovietų represijas, ir sudėtingą istorinį laikotarpį tyrinėjančiais ekspertais kalbame apie tai, kas negali būti pamiršta.  
Tinklalaidę „Stipresni už Sibirą“ rengia žurnalistės Giedrė Čiužaitė ir Živilė Kropaitė.
show less
Contacts
Information
Author LRT
Categories Documentary
Website -
Email podcasts@lrt.lt

Looks like you don't have any active episode

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Current

Looks like you don't have any episodes in your queue

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Next Up

Episode Cover Episode Cover

It's so quiet here...

Time to discover new episodes!

Discover
Your Library
Search