Settings
Light Theme
Dark Theme
Podcast Cover

Stacja Inspire

  • Cyfrowo urodzone monografie

    3 APR 2024 · Czym są monografie cyfrowe, jak je tworzyć i jak zacząć przygodę z tą formą publikacji? I czy cyfrowo urodzone monografie nadal można nazwać monografiami?  O swoich doświadczeniach z nimi w dzisiejszym odcinku rozmawiają: Magdalena Wnuk — dr nauk humanistycznych, kierowniczka Sekcji Otwartej Humanistyki. Prowadzi badania interdyscyplinarne, łączące perspektywę antropologiczną, socjologiczną i historyczną. Autorka książki “Kierunek Zachód, przystanek emigracja” wydanej w serii “Monografie FNP”. W CHC koordynuje działania związane z rozwojem OPERAS-PL i wykonuje zadania w projektach OPERAS.  Paweł Rams — dr nauk humanistycznych, pracownik Instytutu Badań Literackich PAN w Pracowni Edycji i Monografii Cyfrowych, edytor cyfrowy; zajmuje się literaturą, krytyką literacką i kulturą XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem jej lewicowych nurtów oraz cyfrową edycją tekstów literackich. Członek Nowej Panoramy Literatury Polskiej oraz Ośrodka Studiów Kulturowych i Literackich nad Komunizmem. Marta Świetlik — dr nauk humanistycznych, badaczka user experience (UX researcher), historyczka i krytyczka sztuki, kuratorka. Absolwentka indywidualnych studiów doktoranckich “Humanistyka cyfrowa” realizowanych przez IBL PAN we współpracy z Polsko-Japońską Akademią Technik Komputerowych i autorka nowatorskich badań nad użytecznością wystaw sztuki współczesnej łączących narzędzia kulturoznawcze z metodologią UX designu. Wymienione w odcinku strony internetowe: - https://treasures.ui.org.ua/https://treasures.ui.org.ua/ - → https://chinesedeathscape.org/ - https://otwartanauka.hypotheses.org/854 - https://nplp.pl/kolekcja/prus-plus/ - https://nplp.pl/kolekcja/atlas-romantyzmu/ - https://nplp.pl/kolekcja/atlas-zaglady/ - https://nplp.pl/kolekcja/panorama-literaturoznawstwa-cyfrowego/ Polecamy również: - https://otwartanauka.hypotheses.org/713#more-713 - https://zenodo.org/records/10838054
    45m 25s
  • Nasze relacje z danymi badawczymi

    17 OCT 2023 · Nie wszystkie dane w projekcie są danymi badawczymi. Jak je rozpoznać? Dlaczego (i czy wszystkie) warto udostępniać? Jaką rolę pełnią zarządcy, analitycy i kuratorzy danych i kim jest „data steward”? Z jakimi wyzwaniami wszyscy oni muszą się mierzyć w swojej pracy? I jaki wpływ na nią może mieć rozwój sztucznej inteligencji? Odpowiedzi na te pytania poszukują, opowiadając również o swoich "relacjach" z danymi badawczymi: Mariola Wilczak, Marta Błaszczyńska, Marta Świetlik i Mateusz Franczak. Mamy nadzieję, że ten odcinek zainspiruje Was do nowego spojrzenia na dane badawcze, a może nawet (kto to wie?) do zawodowego zajęcia się zarządzaniem danymi. W podkaście wspomnieliśmy o: - serii warsztatów przeprowadzonych przez Centrum Humanistyki Cyfrowej dla literaturoznawców i literaturoznawczyń, o powstałym na podstawie wniosków z warsztatów artykułu M. Maryla, M. Błaszczyńskiej, B. Szleszyńskiego i T. Umerlego Dane badawcze w literaturoznawstwie („Teksty Drugie” 2021 nr 2, s. 13-44; dostęp pod adresem internetowym: https://journals.openedition.org/td/14190), - o spotkaniu w formie writing sprintu, które odbyło się w IBL PAN w czerwcu 2022 roku i w którym uczestniczyli członkowie grupy roboczej „DARIAH Research Data Management Working Group” (więcej o spotkaniu na stronie: https://operas.pl/2022/07/04/writing-sprint-w-ibl-pan-zarzadzanie-danymi-badawczymi-w-humanistyce-ma-znaczenie/), - o publikacji Research Data Management for Arts and Humanities: Integrating Voices of the Community przygotowanej przez wymienioną grupę roboczą, dostępnej na platformie Zenodo pod adresem: https://zenodo.org/record/8059626. Publikacja ta zawiera m.in. historie osób zajmujących się danymi badawczymi, - o pierwszej krajowej Grupie Roboczej "Data Stewardship Competence Centers PL” na Politechnice Gdańskiej (więcej o niej na stronie: https://pg.edu.pl/openscience/polska-grupa-robocza), - o projekcie OBERRED - Open Badge Ecosystem for the Recognition of skills in Research Data management and sharing (więcej o nim na stronie: https://operas.pl/2022/08/22/otwarte-odznaki-a-dane-badawcze-wymarzona-para/), - o „Biuletynie Polonistycznym” (https://biuletynpolonistyczny.pl/) jako bazie danych badawczych o polonistyce. Zapraszamy do kolejnych podróży z naszymi rozmówcami i do wysłuchania odcinków podcastu, które powstały w ramach projektu "Cyfrowa Infrastruktura Badawcza dla humanistyki i nauk o sztuce DARIAH-PL". Mamy nadzieję, że zainspirują Was one do nawiązywania współpracy, korzystania z nowych narzędzi i udziału w fascynujących inicjatywach! Podcast realizuje https://chc.ibl.waw.pl/pl/. Projekt okładki: Marta Świetlik Muzyka: - Subway ambience by KM007_ (https://pixabay.com/pl/sound-effects/subway-ambience-9266/ - City sunshine by Kevin MacLeod (https://freepd.com/upbeat.php)
    44m 41s
  • Co nas Inspiruje?

    25 SEP 2023 · Inspire (https://inspire.lab.dariah.pl/) to platforma wymiany wiedzy oraz danych o nauce i kulturze pomiędzy instytucjami prowadzącymi badania, ale także odbiorcami i odbiorczyniami ich wyników. Interesują nas szczególnie humanistyka i nauki o sztuce oraz wszelkie aspekty badań cyfrowych. Inspire to również miejsce publikacji materiałów - w tym podcastów - dotyczących nauki i kultury. *** Inspire jest częścią infrastruktury https://lab.dariah.pl/ stworzonej w ramach projektu "Cyfrowa Infrastruktura Badawcza dla humanistyki i nauk o sztuce DARIAH-PL", finansowanego z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Koordynowany przez Instytut Chemii Bioorganicznej PAN – https://www.pcss.pl/, projekt realizowany jest przez największe konsorcjum humanistyczne w Polsce http://dariah.pl/. Zapraszamy do podróży z naszymi rozmówcami i do wysłuchania odcinków podcastu, które powstały w ramach tego projektu. Mamy nadzieję, że zainspirują Was one do nawiązywania współpracy, korzystania z nowych narzędzi i udziału w fascynujących inicjatywach! Podcast realizuje https://chc.ibl.waw.pl/pl/. Projekt okładki: Marta Świetlik Współpraca: Alicja Siarkiewicz Muzyka: - Subway ambience by KM007_ (https://pixabay.com/pl/sound-effects/subway-ambience-9266/ - City sunshine by Kevin MacLeod (https://freepd.com/upbeat.php)
    24m
  • Zapraszamy na stację Inspire!

    17 SEP 2023 · Drodzy Podróżni, Czy lubicie podróżować w dobrym towarzystwie, dla którego inspirujące rozmowy to chleb powszedni? Interesują Was humanistyka, nauka i kultura, a szczególnie ich obecność w przestrzeni cyfrowej? Jeśli tak, to bez względu na cel Waszej podróży mamy coś dla Was! Inspire (https://inspire.lab.dariah.pl/) to platforma wymiany wiedzy oraz danych o nauce i kulturze pomiędzy instytucjami prowadzącymi badania, ale także odbiorcami i odbiorczyniami ich wyników. Interesują nas szczególnie humanistyka i nauki o sztuce oraz wszelkie aspekty badań cyfrowych. Inspire to również miejsce publikacji materiałów - w tym podcastów - dotyczących nauki i kultury. *** Inspire jest częścią infrastruktury https://lab.dariah.pl/ stworzonej w ramach projektu "Cyfrowa Infrastruktura Badawcza dla humanistyki i nauk o sztuce DARIAH-PL", finansowanego z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Koordynowany przez Instytut Chemii Bioorganicznej PAN – https://www.pcss.pl/, projekt realizowany jest przez największe konsorcjum humanistyczne w Polsce http://dariah.pl/. Zapraszamy do podróży z naszymi rozmówcami i do wysłuchania odcinków podcastu, które powstały w ramach tego projektu. Mamy nadzieję, że zainspirują Was one do nawiązywania współpracy, korzystania z nowych narzędzi i udziału w fascynujących inicjatywach! Pierwszy odcinek - o tym, co inspiruje humanistów - już za tydzień! Podcast realizuje https://chc.ibl.waw.pl/pl/. Projekt okładki: Marta Świetlik Współpraca: Alicja Siarkiewicz Muzyka: - Subway ambience by KM007_ (https://pixabay.com/pl/sound-effects/subway-ambience-9266/ - City sunshine by Kevin MacLeod (https://freepd.com/upbeat.php)
    5m 10s
  • Podróż do wnętrza TRIPLE - nie tylko dla humanistów cyfrowych (gościnnie odcinek z cyklu: Spotkania Biuletynu)

    15 MAY 2023 · Zanim obraliśmy kierunek na Stację Inspire, w ramach projektu "Cyfrowa Infrastruktura Badawcza dla humanistyki i nauk o sztuce DARIAH-PL" zrealizowaliśmy jeden z odcinków podkastu "Spotkania Biuletynu". Był on preludium do powstania naszego cyklu o humanistyce i naukach o sztuce w przestrzeni cyfrowej i do rozmów o wszelkich aspektach badań cyfrowych. Zapraszamy do jego wysłuchania i podróży do wnętrza TRIPLE! Ilu z nas postrzega język humanistyki cyfrowej jako hermetyczny i niedostępny? Jaki świat kryje się za obco brzmiącymi terminami, akronimami projektów? Za ich fasadą kryją się często niezwykle przydatne narzędzia - nie tylko do badań naukowych, ale też do wyszukiwania informacji i nawiązywania kontaktów. Takie narzędzia powstały w ramach projektu TRIPLE - i są już dostępne dla wszystkich. W świat stworzony przez TRIPLE wprowadzą Was Marta Błaszczyńska - zastępczyni kierownika Centrum Humanistyki Cyfrowej ds. Otwartej Nauki w CHC IBL PAN, współkoordynatorka pakietu roboczego ds. danych w projekcie TRIPLE oraz Agnieszka Szulińska - członkini zespołu Nowej Panoramy Literatury Polskiej i CHC IBL PAN, główna wykonawczyni w licznych grantach, m.in. cyfrowej edycji powieści Elizy Orzeszkowej czy korespondencji Marii Dąbrowskiej i Anny Kowalskiej. *** Z odcinka dowiemy się m.in.: (02:20) Jak rozwiązać skrót TRIPLE? Kilka słów o nieprzyjaznych skrótach i akronimach (05:01) Jak przebrnąć przez słownictwo humanistyki cyfrowej? (09:17) Na czym polega wielojęzyczność platformy GoTriple? (11:44) Agnieszka Szulińska o swojej przygodzie z GoTriple (15:51) Co można odkryć na platformie GoTriple? Praktyczny przewodnik (20:57) Jak wygląda wizualizacja danych na GoTriple? (25:00) Co daje założenie (nieobowiązkowego) konta na GoTriple? (28:13) Więcej o innych narzędziach powstałych (lub zaadaptowanych) w projekcie TRIPLE (28:56) Czym jest zestaw narzędzi szkoleniowych Triple Training Toolkit? (31:44) Czym jest społecznościowe finansowanie (crowdfunding) nauki i platforma WeMakeIt? (37:56) Do czego może się przydać narzędzie Pundit? (39:36) TRIPL-owe spotkania (42:08) Na czym polega "szerokie myślenie o użytkowniku"? (42:54) Jak dzięki użytkownikom zorganizowano warsztaty "krytycznego katalogowania" (critical cataloging)? (45:05) Jak się pracuje w ogromnym, międzynarodowym projekcie? *** Materiały i strony internetowe wymienione w rozmowach: - strona projektu TRIPLE: https://operas.hypotheses.org/category/projects/triple-projects - Nie ma niewinnych danych, czyli o budowaniu wielojęzycznej platformy GoTriple - rozmowa Magdaleny Wnuk z Cezarym Rosińskim (https://youtu.be/h8XLEhBsJkM) - kanał projektu na YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCjwEHdltYYhocCC9o6RljuQ - publikacje o projekcie w repozytorium Zenodo: https://zenodo.org/communities/operaseu/search?page=1&size=20&keywords=TRIPLE - informacje o TRIPLE w "Biuletynie Polonistycznym": https://biuletynpolonistyczny.pl/pl/articles/europejski-projekt-triple-przedstawia-swoj-koncowy-rezultat-platforme-gotriple,284/details - GoTriple: https://www.gotriple.eu/ - WeMakeIt: https://wemakeit.com/ - Pundit: https://thepund.it/ - podkast "CESSDA - Stories about Data": https://open.spotify.com/episode/2n5LN5xfxKSVLKobZuYoBp?si=65402382684d4100 *** Wyjaśnienia niektórych skrótów i terminów: - OPERAS - europejskie konsorcjum zrzeszające prawie sześćdziesiąt instytucji z 17 krajów. Jego celem jest rozwój e-infrastruktury i wspieranie transformacji cyfrowej w naukach humanistycznych i społecznych. - SSH (the Social Sciences and Humanities) - nauki społeczne i humanistyczne - FAIR (Findable, Accessible, Interoperable, Reusable) - wytyczne związane z prawidłowym przygotowaniem danych badawczych do udostępniania, według których dane naukowe powinny być: odnajdywalne, dostępne, interoperacyjne (zgodne z innymi narzędziami i usługami cyfrowymi) i umożliwiające ich ponowne wykorzystanie. - critical cataloging - nurt rozwijany od lat 70. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i innych krajach anglosaskich na fali krytyki postkolonialnej, zakładający krytyczny przegląd haseł przedmiotowych, używanych w różnych systemach organizacji wiedzy, chroniący wiedzę przed różnego rodzaju zniekształceniami czy wypaczeniami. - THATCamp (The Humanities and Technology Camp) - cykl otwartych spotkań o nieformalnym charakterze, promujących cyfrową humanistykę i integrującą polskie środowisko badaczy kultury cyfrowej. - hackaton - krótkoterminowe wydarzenie skierowane do programistów oraz specjalistów związanych z rozwojem oprogramowania, stawiające przed nimi zadanie rozwiązania określonego problemu związanego z projektowaniem. - DARIAH-PL (Digital Research Infrastructure for the Arts and Humanities) - powstałe w sierpniu 2014 roku największe konsorcjum humanistyczne w Polsce, w skład którego wchodzą wiodące w zakresie humanistyki cyfrowej instytucje naukowe. *** Muzyka: "Inspiration" by Rafael Krux (źródło: https://freepd.com/; licencja: CC BY 4.0) *** Za wsparcie w realizacji odcinka dziękujemy Borysowi Kozielskiemu i http://www.otworzsie.org.pl/. Odcinek jest jednym z efektów prac nad platformą Inspire, budowaną w ramach projektu "Cyfrowa Infrastruktura Badawcza dla humanistyki i nauk o sztuce DARIAH-PL" (https://lab.dariah.pl/). Projekt ten, finansowany z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, realizowany jest przez największe konsorcjum humanistyczne w Polsce DARIAH-PL.
    49m 36s

Witamy na Stacji Inspire! Usłyszycie tu rozmowy o humanistyce cyfrowej, otwartości w nauce i pomysłach na popularyzowanie badań naukowych. Dzięki naszym gościom: badaczkom i badaczom oraz innym osobom, które na...

show more
Witamy na Stacji Inspire!
Usłyszycie tu rozmowy o humanistyce cyfrowej, otwartości w nauce i pomysłach na popularyzowanie badań naukowych. Dzięki naszym gościom: badaczkom i badaczom oraz innym osobom, które na co dzień pracują w sektorze akademickim, dowiecie się, jak zmienia się współczesna humanistyka.
Zapraszamy do podróży z naszymi rozmówcami i do wysłuchania odcinków podcastu. Mamy nadzieję, że zainspirują Was one do nawiązywania współpracy, korzystania z nowych narzędzi i udziału w fascynujących inicjatywach!

Podcast realizuje Centrum Humanistyki Cyfrowej Instytutu Badań Literackich PAN.
Projekt okładki: Marta Świetlik

Muzyka:

****
Inspire (inspire.lab.dariah.pl) to platforma wymiany wiedzy oraz danych o nauce i kulturze pomiędzy instytucjami prowadzącymi badania, ale także odbiorcami i odbiorczyniami ich wyników. Jest częścią infrastruktury Dariah.lab. Interesują nas szczególnie humanistyka i nauki o sztuce oraz wszelkie aspekty badań cyfrowych. Inspire to również miejsce publikacji materiałów - w tym podcastów - dotyczących nauki i kultury.
****
Pierwsze cztery odcinki powstały, podobnie jak platforma Inspire, w ramach projektu  "Cyfrowa Infrastruktura Badawcza dla humanistyki i nauk o sztuce DARIAH-PL", finansowanego z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.
Koordynowany przez Instytut Chemii Bioorganicznej PAN – Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, projekt został zrealizowany przez największe konsorcjum humanistyczne w Polsce DARIAH-PL.
show less
Contacts
Information

Looks like you don't have any active episode

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Current

Looks like you don't have any episodes in your queue

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Next Up

Episode Cover Episode Cover

It's so quiet here...

Time to discover new episodes!

Discover
Your Library
Search