Settings
Light Theme
Dark Theme
Podcast Cover

Psycho-logiczne rozmowy

  • # 76 - Ciałopozytywność.

    22 APR 2024 · W najnowszym odcinku „Psycho-logicznych rozmów” spróbujemy pozytywnie porozmawiać o ciałopozytywności. Czy nam się to uda? Ciałopozytywność to podejście oparte na ruchu Body Positivity, który powstał w latach 60’ w Stanach Zjednoczonych i którego ideą jest akceptacja różnorodności wyglądu człowieka. Jednak czy ta akceptacja powinna być bezwarunkowa? A co jeżeli dotyczy wspierania choroby takiej jak otyłość? I jak się ten nurt ma do coraz bardziej rozpropagowanych zabiegów medycyny estetycznej i operacji zmieniających ludzkie ciała? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć, choć jak to zwykle bywa, rzeczywistość nie jest czarno-biała. Jeśli masz jakieś pytania lub sugestie dotyczące poruszanych tematów skontaktuj się z nami: e-mail: kontakt@strukturalab.pl O psychoterapii możecie również przeczytać na naszym blogu: https://www.strukturalab.pl/blog/ Dołącz do nas na Facebooku: https://www.facebook.com/strukturalaboratoriumpsychoterapii/ Instagramie: https://www.instagram.com/strukturalab/ Autorzy podcastu: Kasia Bilnik-Barańska: https://www.znanylekarz.pl/katarzyna-bilnik-baranska/psycholog-psychoterapeuta/katowice dr Daniel Melerowicz: https://www.strukturalab.pl/daniel-melerowicz-psycholog-psychoterapeuta/ Wszystkie przykłady zaczerpnięte z pracy terapeutycznej zostały zmodyfikowane w celu zachowania pełnej poufności.
    22m 15s
  • # 75 - Odcinek szkoleniowy - zaburzenia nastroju cz. I.

    8 APR 2024 · Najnowszy odcinek „Psycho-logicznych rozmów” będzie dotyczył tematu zaburzeń nastroju. Ponieważ jest to dość obszerne zagadnienie, temat ten realizowany będzie w dwóch częściach. W pierwszej zajmiemy się charakterystyką zaburzeń nastroju, ich cechami oraz różnicami. Opowiemy o tym, jak rozróżnić epizody nastroju i zaburzenia nastroju. Scharakteryzujemy epizod maniakalny, hipomaniakalny i depresyjny. Przybliżymy Wam takie pojęcia jak cyklotymia, dystymia czy triada objawów maniakalnych. Opowiemy też trochę o metodach leczenia zaburzeń nastroju. A w kolejnym odcinku szkoleniowym, kontynuując ten temat, skupimy się na opisach przypadków osób doświadczających zaburzeń nastroju różnego typu. Zapraszamy do słuchania. Jeśli chcesz posłuchać całego odcinka wejdź na stronę https://patronite.pl/psycho-logiczne-rozmowy i zostań patronem podcastu. Odcinków szkoleniowych możesz posłuchać wyłącznie za pośrednictwem aplikacji Patronite. Wejdź na stronę patronite.pl, pobierz aplikację na urządzenie mobilne, zaloguj się na swoje konto a wtedy wszystkie odcinki będą dostępne w całości. Jeśli masz jakieś pytania lub sugestie dotyczące poruszanych tematów skontaktuj się z nami: e-mail: kontakt@strukturalab.pl O psychoterapii możecie również przeczytać na naszym blogu: https://www.strukturalab.pl/blog/ Dołącz do nas na Facebooku: https://www.facebook.com/strukturalaboratoriumpsychoterapii/ Instagramie: https://www.instagram.com/strukturalab/ Autorzy podcastu: Kasia Bilnik-Barańska: https://www.znanylekarz.pl/katarzyna-bilnik-baranska/psycholog-psychoterapeuta/katowice dr Daniel Melerowicz: https://www.strukturalab.pl/daniel-melerowicz-psycholog-psychoterapeuta/ Wszystkie przykłady zaczerpnięte z pracy terapeutycznej zostały zmodyfikowane w celu zachowania pełnej poufności.
    6m 19s
  • # 74 - "Czym jest szczęście"?

    28 MAR 2024 · „Szczęście” to pojęcie bardzo pojemne i od wieków myśliciele i filozofowie zastanawiają się czym ono jest. W najnowszym odcinku „Psycho-logicznych rozmów” my również podejmujemy ten temat, zainspirowani zgłoszeniami wielu osób, że szczęście jest coraz trudniej odczuwać. - zastanowimy się czym jest szczęście - co powoduje, że jesteśmy szczęśliwi - czy szczęście to stan permanentny - jak wzbudzać to przyjemne poczucie - czy szczęście to kwestia optyki Jeśli masz jakieś pytania lub sugestie dotyczące poruszanych tematów skontaktuj się z nami: e-mail: kontakt@strukturalab.pl O psychoterapii możecie również przeczytać na naszym blogu: https://www.strukturalab.pl/blog/ Dołącz do nas na Facebooku: https://www.facebook.com/strukturalaboratoriumpsychoterapii/ Instagramie: https://www.instagram.com/strukturalab/ Autorzy podcastu: Kasia Bilnik-Barańska: https://www.znanylekarz.pl/katarzyna-bilnik-baranska/psycholog-psychoterapeuta/katowice dr Daniel Melerowicz: https://www.strukturalab.pl/daniel-melerowicz-psycholog-psychoterapeuta/ Wszystkie przykłady zaczerpnięte z pracy terapeutycznej zostały zmodyfikowane w celu zachowania pełnej poufności.
    31m 23s
  • # 73 - Odcinek szkoleniowy - antyspołeczne zaburzenie osobowości.

    10 MAR 2024 · Z pewnością jest to jedno z trudniejszych do leczenia zaburzeń osobowości. Ale czy diagnoza zawsze oznacza przypadek beznadziejny? Mowa o antyspołecznym zaburzeniu osobowości. Bo to na nim skupimy się w najnowszym odcinku szkoleniowym „Psycho-logicznych rozmów”. Porozmawiamy w nim o tym, jakie cechy i zachowania są charakterystyczne dla „psychopatów”. Jak przebiega u nich proces regulacji uczuć i emocji i czy są one odczuwane? Zastanowimy się też, czy jest to zaburzenie, które poddaje się leczeniu oraz jakie metody mogłyby być najbardziej skuteczne. Podamy też 7 zasad pracy psychoterapeutycznej z pacjentem z diagnozą  antyspołecznego zaburzenia osobowości. Jeśli chcesz posłuchać całego odcinka wejdź na stronę https://patronite.pl/psycho-logiczne-rozmowy i zostań patronem podcastu. Odcinków szkoleniowych możesz posłuchać wyłącznie za pośrednictwem aplikacji Patronite. Wejdź na stronę patronite.pl, pobierz aplikację na urządzenie mobilne, zaloguj się na swoje konto a wtedy wszystkie odcinki będą dostępne w całości. Jeśli masz jakieś pytania lub sugestie dotyczące poruszanych tematów skontaktuj się z nami: e-mail: kontakt@strukturalab.pl O psychoterapii możecie również przeczytać na naszym blogu: https://www.strukturalab.pl/blog/ Dołącz do nas na Facebooku: https://www.facebook.com/strukturalaboratoriumpsychoterapii/ Instagramie: https://www.instagram.com/strukturalab/ Autorzy podcastu: Kasia Bilnik-Barańska: https://www.znanylekarz.pl/katarzyna-bilnik-baranska/psycholog-psychoterapeuta/katowice dr Daniel Melerowicz: https://www.strukturalab.pl/daniel-melerowicz-psycholog-psychoterapeuta/ Wszystkie przykłady zaczerpnięte z pracy terapeutycznej zostały zmodyfikowane w celu zachowania pełnej poufności.
    5m 35s
  • # 72 - Wampiry energetyczne.

    1 MAR 2024 · Ból głowy, wyczerpanie, pogorszenie nastroju, spadek energii - te uczucia mogą towarzyszyć spotkaniu z wampirem energetycznym. W dzisiejszym odcinku „Psycho-logicznych rozmów” zastanowimy się po czym poznać, że mamy do czynienia z energetycznym wampirem. Wyszczególnimy cechy tego typu osób. Porozmawiamy również o tym, jakie mogą być typy „wampirów” oraz co najważniejsze, jak sobie radzić w relacji z taką osobą, jeżeli znajduje się w naszym otoczeniu. Zapraszamy do słuchania. Jeśli masz jakieś pytania lub sugestie dotyczące poruszanych tematów skontaktuj się z nami: e-mail: kontakt@strukturalab.pl O psychoterapii możecie również przeczytać na naszym blogu: https://www.strukturalab.pl/blog/ Dołącz do nas na Facebooku: https://www.facebook.com/strukturalaboratoriumpsychoterapii/ Instagramie: https://www.instagram.com/strukturalab/ Autorzy podcastu: Kasia Bilnik-Barańska: https://www.znanylekarz.pl/katarzyna-bilnik-baranska/psycholog-psychoterapeuta/katowice dr Daniel Melerowicz: https://www.strukturalab.pl/daniel-melerowicz-psycholog-psychoterapeuta/ Wszystkie przykłady zaczerpnięte z pracy terapeutycznej zostały zmodyfikowane w celu zachowania pełnej poufności.
    21m 22s
  • # 71 - Odcinek szkoleniowy - schizofrenia.

    12 FEB 2024 · W tym odcinku „Psycho-logicznych rozmów’ podejmujemy temat schizofrenii, czyli zaburzenia psychicznego zaliczanego do grup psychoz. Choroba ta może mieć bardzo różny przebieg, czas uaktywnienia oraz rokowania. A od konsekwentnego stosowania się do zaleceń specjalistów zależy jej przebieg i możliwość normalnego życia. Dlatego w tym odcinku skupimy się przede wszystkim na: - etiologii powstawania tego zaburzenia - charakterystyce i objawach - zaburzeniach współwystępujących - konsekwencjach nagłego vs powolnego początku choroby - metodach leczenia Będzie również studium przypadku, obrazujące zachowanie pacjenta cierpiącego na schizofrenię. Zapraszamy do słuchania. Jeśli chcesz posłuchać całego odcinka wejdź na stronę https://patronite.pl/psycho-logiczne-rozmowy i zostań patronem podcastu. Odcinków szkoleniowych możesz posłuchać wyłącznie za pośrednictwem aplikacji Patronite. Wejdź na stronę patronite.pl, pobierz aplikację na urządzenie mobilne, zaloguj się na swoje konto a wtedy wszystkie odcinki będą dostępne w całości. Jeśli masz jakieś pytania lub sugestie dotyczące poruszanych tematów skontaktuj się z nami: e-mail: kontakt@strukturalab.pl O psychoterapii możecie również przeczytać na naszym blogu: https://www.strukturalab.pl/blog/ Dołącz do nas na Facebooku: https://www.facebook.com/strukturalaboratoriumpsychoterapii/ Instagramie: https://www.instagram.com/strukturalab/ Autorzy podcastu: Kasia Bilnik-Barańska: https://www.znanylekarz.pl/katarzyna-bilnik-baranska/psycholog-psychoterapeuta/katowice dr Daniel Melerowicz: https://www.strukturalab.pl/daniel-melerowicz-psycholog-psychoterapeuta/ Wszystkie przykłady zaczerpnięte z pracy terapeutycznej zostały zmodyfikowane w celu zachowania pełnej poufności.
    6m 24s
  • # 70 - Samotność psychoterapeuty.

    28 JAN 2024 · „Samotność psychoterapeuty to stan, w którym psychoterapeuta doświadcza uczucia izolacji i odosobnienia wynikającego z konieczności utrzymania profesjonalnego dystansu w relacjach terapeutycznych oraz braku osób, z którymi mógłby dzielić się doświadczeniami i wyzwaniami związanymi z pracą terapeutyczną.” Tak brzmi definicja opisująca stan jakim jest samotność psychoterapeuty. W najnowszym odcinku „Psycho-logicznych rozmów” rozłożymy tę definicję na czynniki pierwsze, zastanowimy się, co może powodować poczucie osamotnienia w tym zawodzie oraz jak mu przeciwdziałać. Odniesiemy się również do doświadczeń własnych i jak to mamy w zwyczaju, spróbujemy nadać tematowi odrobiny lekkości. Zapraszamy do słuchania. Jeśli chcesz posłuchać całego odcinka wejdź na stronę https://patronite.pl/psycho-logiczne-rozmowy i zostań patronem podcastu. Jeśli masz jakieś pytania lub sugestie dotyczące poruszanych tematów skontaktuj się z nami: e-mail: kontakt@strukturalab.pl O psychoterapii możecie również przeczytać na naszym blogu: https://www.strukturalab.pl/blog/ Dołącz do nas na Facebooku: https://www.facebook.com/strukturalaboratoriumpsychoterapii/ Instagramie: https://www.instagram.com/strukturalab/ Autorzy podcastu: Kasia Bilnik-Barańska: https://www.znanylekarz.pl/katarzyna-bilnik-baranska/psycholog-psychoterapeuta/katowice dr Daniel Melerowicz: https://www.strukturalab.pl/daniel-melerowicz-psycholog-psychoterapeuta/ Wszystkie przykłady zaczerpnięte z pracy terapeutycznej zostały zmodyfikowane w celu zachowania pełnej poufności.
    20m 32s
  • # 69 - Odcinek szkoleniowy - histeryczne i histrioniczne zaburzenie osobowości.

    12 JAN 2024 · W najnowszym odcinku szkoleniowym, czyli przeznaczonym dla naszych Patronów, przyjrzymy się dwóm rodzajom zaburzeń osobowości, które znajdują się blisko siebie. A mowa o osobowości histerycznej i histrionicznej. Przybliżymy Wam cechy obu tych osobowości, zastanowimy się nad różnicami i temu jak rozpoznać, która jest która. Nie zabraknie oczywiście przykładów i doświadczeń własnych. Skupimy się także, na rzeczy chyba najistotniejszej, czyli metodach pracy z tego typu osobowościami. Zapraszamy do słuchania. Jeśli chcesz posłuchać całego odcinka wejdź na stronę https://patronite.pl/psycho-logiczne-rozmowy i zostań patronem podcastu. Jeśli masz jakieś pytania lub sugestie dotyczące poruszanych tematów skontaktuj się z nami: e-mail: kontakt@strukturalab.pl O psychoterapii możecie również przeczytać na naszym blogu: https://www.strukturalab.pl/blog/ Dołącz do nas na Facebooku: https://www.facebook.com/strukturalaboratoriumpsychoterapii/ Instagramie: https://www.instagram.com/strukturalab/ Autorzy podcastu: Kasia Bilnik-Barańska: https://www.znanylekarz.pl/katarzyna-bilnik-baranska/psycholog-psychoterapeuta/katowice dr Daniel Melerowicz: https://www.strukturalab.pl/daniel-melerowicz-psycholog-psychoterapeuta/ Wszystkie przykłady zaczerpnięte z pracy terapeutycznej zostały zmodyfikowane w celu zachowania pełnej poufności.
    5m 26s
  • # 68 - Postanowienia noworoczne.

    2 JAN 2024 · Witamy w pierwszym tegorocznym odcinku „Psycho-logicznych rozmów”, w którym w ekspresowym tempie, zastanowimy się nad sensem robienia postanowień noworocznych. Dlaczego aż 92% z nich nie zostaje realizowanych, a po pierwszym kwartale, nie ma po nich śladu? Robić postanowienia, czy nie robić? A jeżeli już, to w jaki sposób, by gdzieś ich realizacji nie zgubić i by uzyskać pożądany efekt. Odcinek jest wesoły i energetyczny, bo właśnie chyba tego najbardziej na początku roku potrzeba. Zapraszamy! Jeśli chcesz posłuchać całego odcinka wejdź na stronę https://patronite.pl/psycho-logiczne-rozmowy i zostań patronem podcastu. Jeśli masz jakieś pytania lub sugestie dotyczące poruszanych tematów skontaktuj się z nami: e-mail: kontakt@strukturalab.pl O psychoterapii możecie również przeczytać na naszym blogu: https://www.strukturalab.pl/blog/ Dołącz do nas na Facebooku: https://www.facebook.com/strukturalaboratoriumpsychoterapii/ Instagramie: https://www.instagram.com/strukturalab/ Autorzy podcastu: Kasia Bilnik-Barańska: https://www.znanylekarz.pl/katarzyna-bilnik-baranska/psycholog-psychoterapeuta/katowice dr Daniel Melerowicz: https://www.strukturalab.pl/daniel-melerowicz-psycholog-psychoterapeuta/ Wszystkie przykłady zaczerpnięte z pracy terapeutycznej zostały zmodyfikowane w celu zachowania pełnej poufności.
    15m 10s
  • # 67 - Odcinek szkoleniowy - obsesyjno-kompulsyjne zaburzenie osobowości.

    18 DEC 2023 · Zapraszamy na najnowszy odcinek szkoleniowy "Psycho-logicznych rozmów”, w którym kontynuujemy rozważania nad zaburzeniami osobowości. Tym razem pod lupę weźmiemy osobowość obsesyjno-kompulsyjną. Opiszemy charakterystykę tego typu zaburzenia osobowości, będziemy szukać etiologii takich zaburzeń oraz czynników, które mogą sprzyjać ich powstawaniu. Zastanowimy się również nad tym, jakie są różnice między zaburzeniami osobowości obsesyjno-kompulsywnej a OCD. Opowiemy też o strategiach terapeutycznych wpływających na proces leczenia. Nie zabraknie również przykładów i odwołań do doświadczeń własnych w pracy gabinetowej. Jeśli chcesz posłuchać całego odcinka wejdź na stronę https://patronite.pl/psycho-logiczne-rozmowy i zostań patronem podcastu. Jeśli masz jakieś pytania lub sugestie dotyczące poruszanych tematów skontaktuj się z nami: e-mail: kontakt@strukturalab.pl O psychoterapii możecie również przeczytać na naszym blogu: https://www.strukturalab.pl/blog/ Dołącz do nas na Facebooku: https://www.facebook.com/strukturalaboratoriumpsychoterapii/ Instagramie: https://www.instagram.com/strukturalab/ Autorzy podcastu: Kasia Bilnik-Barańska: https://www.znanylekarz.pl/katarzyna-bilnik-baranska/psycholog-psychoterapeuta/katowice dr Daniel Melerowicz: https://www.strukturalab.pl/daniel-melerowicz-psycholog-psychoterapeuta/ Wszystkie przykłady zaczerpnięte z pracy terapeutycznej zostały zmodyfikowane w celu zachowania pełnej poufności.
    6m 2s

Oboje jesteśmy psychologami oraz psychoterapeutami a ten podcast nagrywamy dla osób, które interesują się prywatnie i zawodowo, psychoterapią oraz zagadnieniami psychologicznymi. Kasia Bilnik-Barańska - psycholog, psychoterapeuta, trener, coach. Daniel Melerowicz...

show more
Oboje jesteśmy psychologami oraz psychoterapeutami a ten podcast nagrywamy dla osób, które interesują się prywatnie i zawodowo, psychoterapią oraz zagadnieniami psychologicznymi.

Kasia Bilnik-Barańska - psycholog, psychoterapeuta, trener, coach.
Daniel Melerowicz - psycholog, psychoterapeuta, trener, coach, wykładowca.

Pracujemy w Laboratorium Psychoterapii STRUKTURA w Katowicach, gdzie prowadzimy psychoterapię indywidualną oraz terapię partnerską. Z parami pracujemy w układzie dwa na dwa i prowadzimy ją razem.

Często rozmawiamy o naszej pracy, związanej z zagadnieniami psychologicznymi, dzielimy się swoimi doświadczeniami terapeutycznymi, a w ośrodku uczestniczymy w zespołowych superwizjach.

Nasze rozmowy uświadomiły nam, że istnieje mnóstwo nieporozumień związanych z psychoterapią, dlatego chcielibyśmy przybliżyć słuchaczom obszar związany ze zdrowiem psychicznym, psychologią, terapią, rozwojem osobistym itp.

Chcemy poruszać tematy dotyczące dobrostanu psychicznego i funkcjonowania ludzkiej psychiki, wyjaśniać różne terminy związane z terapią, rozwiewać mity na jej temat, ale również mówić o tym, czym naszym zdaniem jest dobra pomoc psychologiczna, a co nią nie jest i na co zwracać uwagę.

Podcast ten kierujemy także do profesjonalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym, pracujących z innymi ludźmi, również do osób które myślą o zawodzie psychoterapeuty, przybliżając blaski i cienie tej profesji. Chcemy polecać ciekawą literaturę, zwracać uwagę na dobre szkolenia, przybliżać i omawiać różne nurty w terapii.

Jako że pracujemy z parami, chcielibyśmy również dużo mówić o relacjach międzyludzkich, o tym dlaczego jedni ludzie potrafią się ze sobą porozumieć a inni nie, jak budować dobre związki i w jaki sposób się ze sobą efektywnie komunikować.
show less
Contacts
Information

Looks like you don't have any active episode

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Current

Looks like you don't have any episodes in your queue

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Next Up

Episode Cover Episode Cover

It's so quiet here...

Time to discover new episodes!

Discover
Your Library
Search