Settings
Light Theme
Dark Theme
Podcast Cover

O postawie krytycznej. Prof. dr hab. Robert Piłat

Podcast ten mówi o postawie krytycznej i krytyce jako powołaniu filozofii. W kulturze istnieją różne dyskursy krytyczne realizowane na przykład przez literaturę, sztukę, performans, różne postacie kontestacji, ekscentryczne style itd....

show more
Podcast ten mówi o postawie krytycznej i krytyce jako powołaniu filozofii. W kulturze istnieją różne dyskursy krytyczne realizowane na przykład przez literaturę, sztukę, performans, różne postacie kontestacji, ekscentryczne style itd. Filozofia jest jedną z nich, lecz cechuje ją radykalizm. W filozofii kwestionuje się normy, praktyki poznawcze, moralne i społeczne z punktu widzenia pewnej wizji człowieka, którego podstawowym atrybutem jest właśnie zdolność do krytycznej refleksji. Nie ma tu jednak błędnego koła: krytycyzm nie jest bowiem samym negowaniem; posiada własny interes: jakość myślenia, rozumność sądu i racjonalność sądzącego. Dlatego filozoficzna krytyka nie kieruje się tylko na to, co nieznośne czy naganne; przeciwnie, jej częstym przedmiotem jest to, co dobre i akceptowane, o ile postrzegane jest jako nieugruntowane. Jest to zatem krytyka w imię jakości rozumienia i uzasadnienia, a nie w imię obrony jakiegoś światopoglądu, czy zestawu norm lub wartości.
Motywacją do podjęcia tych rozważań jest spostrzeżenie, że mamy dziś szereg wytworów kultury zwanych filozofią, które nie podejmują pracy krytycznej w wyżej wyłożonym sensie. Są albo ideologiami, albo przedstawiają dezyderaty moralne, albo zajmują się historią doktryn i pojęć, albo jedynie ujmują znane zagadnienia w technicznie nowy sposób. Funkcja krytyczna filozofii musi być przypominana i redefiniowana w każdej epoce. Paradygmatycznym przykładem filozofii krytycznej pozostaje dzieło Kanta.
Przedmiotem krytyki jest w nim przede wszystkim poznanie i moralność.
Celem nie jest tu zmiana przedmiotowych treści - z tym ludzie dają sobie radę bez filozofii - lecz danie im nowej podstawy. W podcaście omówieni zostaną myśliciele, którzy szczególnie podkreślali misje krytyczną filozofii: od Sokratesa, po Bachelarda, Horkheimera, Adorna, Habermasa, Spaemanna.
show less
Information
Author Podcasty Filozoficzne IF UKSW
Categories Philosophy
Website -
Email -

Looks like you don't have any active episode

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Current

Looks like you don't have any episodes in your queue

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Next Up

Episode Cover Episode Cover

It's so quiet here...

Time to discover new episodes!

Discover
Your Library
Search