Settings
Light Theme
Dark Theme
Podcast Cover

Kobiety W Sztuce

  • Kobiety W Sztuce: KUSAMA

    12 JUN 2023 · Należy do największych osobowości sztuki współczesnej. Tajemnicza, ekstrawagancka, odmienna. Ma na koncie kilkanaście swoich monografii. A także tuziny wielkich wystaw i spotkań na całym świecie. Nieustannie śledzą ją telewizje i reporterzy z całego świata. Yayoi Kusama. Potrafi pojawić się w Paryżu, Londynie i Nowym Jorku niemal jednocześnie. Kiedyś wzbudzała kontrowersyjne emocje, dziś uwielbienie. Znamy ją doskonale z wieloformatowego projektu – Infinity Mirrors: doors of perception. W jednym zdaniu można powiedzieć o niej tak: japońska artystka, pisarka i performerka. Jedna z największych ikon sztuki współczesnej. Urodzona w Nagano (1929) przez wiele lat mieszkała i tworzyła w USA, gdzie została okrzyknięta w latach sześćdziesiątych matką pop-artu. W ostatnich instalacjach Kusamy widzimy coraz więcej metafizyki. Jej prace nie wywołują już takiego szoku jak w latach 60. Nie ma już w nich elementów nawiązujących do życia seksualnego, jak miało to miejsce w pierwszym Infinity Mirror Room, w którym pluszowe penisy odbijały się w lustrach. Być może Kusama pokonała w końcu swoją awersję do seksu lub też stwierdziła, że są w życiu ważniejsze sprawy. O jej twórczości możemy posłuchać w tym podcaście.
    28m 46s
  • Kobiety w Sztuce: Marina Abramovic

    22 MAY 2023 · - Nie ma jednej Mariny, lecz Trzy – powie o sobie Abramowić w swojej biografii Walk Through Walls. Marina, która Walczy, Marina która szuka ukojenia w duchowości i mistyce Dalekiego Wschodu oraz Mała Marina z siniakami na duszy i ciele, która trzyma za gardło pozostałe Dwie, nie pozwalając im oddychać do końca. Zostawia im tylko szczelinę. Na tyle dużą, aby się nie udusiły. Na tyle małą, by każdy oddech był walką. O Marinie Abramović opowiadam w dzisiejszym podcaście. Zapraszam.
    16m 51s
  • Kobiety W Sztuce: Leonora Carrington

    2 APR 2023 · Leonora Carrington - brytyjska surrealistka, która zawróciła w głowie Maxowi Ernstowi jest jedną z najbardziej barwnych postaci w historii malarstwa. Bardzo często przedstawiała siebie na obrazach w formie manekina lub zamaskowanej postaci. Osoby pozbawionej głosu i wpływu na otaczający ją świat. Widziała w tym analogię do sytuacji kobiet i ich dyskryminacji. Wiele jej prac, porusza temat równouprawnienia, gender oraz feminizmu, choć jej rozumienie tych aspektów, nie zawsze szło w linii z przyjętą ogólnie konwencją. W 1970 roku, publicznie stanęła po stronie ruchu wyzwolenia kobiet w Meksyku. Zaprojektowała nawet dla nich plakat Mujeres Conciencia. O tej niezwykłej kobiecie opowiadam w dzisiejszym podcaście. Zapraszam.
    22m 53s
  • Kobiety w Sztuce: Niki de Saint Phalle

    12 FEB 2023 · Od pewnego, traumatycznego dnia, symbol węża będzie towarzyszyć Niki przez całe życie. Uczyni go centralnym motywem w swoich pracach. Będzie przeplatał się i oplatał wokół wszystkiego, co wyjdzie spod jej rąk. Będzie w rysunkach, rzeźbach, biżuterii, a nawet meblach. Czasem będzie wpleciony w jej ponurą historię. O Niki de Saint-Phalle, wybitnej artystce, która za swojego życia stała się ikoną współczesnej sztuki, możemy posłuchać wSztuce:
    14m 42s
  • Kobiety W Sztuce: YOKO ONO

    12 FEB 2023 · Yoko Ono, jedna z największych artystek współczesności, wybitna performerka, autorka niezliczonych akcji i spektakli teatralnych, które przeszły do światowej historii sztuki, obchodzi 90 urodziny. Yoko Ono urodziła się w arystokratycznej rodzinie samuraja Toshi Ono z Shimane. Była żoną Toshi Ichiyanagi, znakomitego kompozytora, jednego - obok Johna Cage - z wielkich aktorów awangardowej sceny sztuki współczesnej. Wychowana w tradycyjnej kulturze japońskiej rodziny, otoczona kultem kaligrafii, origami, poezją i muzyką, dała swoim amerykańskim kolegom dotyk Zen, który pozwolił im odseparować się od kultury konsumpcjonizmu i stanąć na bakier z zachodnim stylem życia. W roku 1960 odbył się jej pierwszy słynny performance. Wkrótce Toshi i Yoko wyjechali do Japonii. Dołączył do nich John Cage, a George Maciunas zaprosił do Fluxusu. Yoko zrealizowała kolejne cykle performance w Sapporo, Tokio, Osace i Kobe. Dołączył do niej także Nam June Paik oraz słynna grupa Hi-Red Center. Tak zaczęła się, jedna z najbardziej widowiskowych karier w sztuce współczesnej, a wraz z nią, dominująca rola japońskiej awangardy w świecie.
    23m 58s

Kobiety w Sztuce to seria podcastów o dziewczynach, które zostały artystkami. Czasem na przekór sobie, a czasem wbrew swoim rodzinom i oczekiwaniom, które nałożyło na nie społeczeństwo. Amazonki i Heroiny....

show more
Kobiety w Sztuce to seria podcastów o dziewczynach, które zostały artystkami. Czasem na przekór sobie, a czasem wbrew swoim rodzinom i oczekiwaniom, które nałożyło na nie społeczeństwo. Amazonki i Heroiny. Sensualne i zmysłowe. Pełne życia i twórczej projekcji. Nie umiały gotować wołowiny w rosole ani kury w winie, ale pozostawiły po sobie wielkie dzieła. Nieśmiertelne, choć czasem zapominane, odtrącane i chowane za szafą. Odkurzamy te zapomniane, wybitne kobiety ze świata sztuki współczesnej, które z całym swoim pięknem zasługują na należne miejsce w historii sztuki. Mówimy też o tych, które tworzą teraz i tutaj.
O Amazonkach w sztuce współczesnej. O tym są te podcasty.
show less
Contacts
Information
Author Tomasz Rudomino
Categories Arts
Website -
Email dorota.midbar@yahoo.com

Looks like you don't have any active episode

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Current

Looks like you don't have any episodes in your queue

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Next Up

Episode Cover Episode Cover

It's so quiet here...

Time to discover new episodes!

Discover
Your Library
Search