Settings
Light Theme
Dark Theme
Podcast Cover

Išgyventi 90-ieji

  • Išgyventieji 90-ieji. „Nepakeliama teatro demokratija“

    28 SEP 2020 · Kaip ir visuomenė sovietmečiu, taip ir LTSR valstybinis akademinis dramos teatras buvo valdomas pagal partijos direktyvas, kūrė propagandinius spektaklius, jame zujo KGB darbuotojai, o ir pats pastatas buvo rekonstruotas taip, kad tiktų partijos suvažiavimams. Tačiau 1990-aisiais atėjo laikas, kai pasidarė aišku, kad tiek politinio marazmo, tiek atgyvenusios akademinės vaidybos laikas eina į pabaigą ir reikia pokyčių. Susikūrė Sąjūdis ir Lietuva paskelbė Nepriklausomybę, o teatras po ilgų peripetijų gavo naują meno vadovą Joną Vaitkų. Jis ne tik kūrė kitokius spektaklius, bet ir įgyvendino administracinę reformą. Vienu metu buvo atleista daug žinomų aktorių, tarp kurių buvo Vaiva Mainelytė, Vytautas Tomkus, Saulius Siparis ir kt. Tuo pačiu metu Rimas Tuminas įkūrė Vilniaus mažąjį teatrą, į kurį perėjo dalis Akademinio dramos teatro aktorių. Teatrologai šį momentą yra pavadinę beprecedenčiu Lietuvos teatro istorijoje. Dokumentinės dramos kūrėjai sėda prie archyvinių dokumentų, anų laikų spaudos, spektaklių įrašų, imasi kalbinti to meto liudininkus. Kaip vyksta demokratijos formų paieška teatro gyvenime? Kaip jaučiasi aktoriai, praradę ne tik darbovietę, bet ir gyvenimo būdą? Ar taip paprasta nerti į gariūnmečio verslus? Ar tam, kad teatro žmonės susitartų, vėl reikia valdžios įsakymų? Režisierius Paulius Tamolė Dramaturgas Rimantas Kmita Dramaturgo asistentė Julija Kulevičiūtė Garso režisierius Ramūnas Jasutis Garso įrašų režisierė Sonata Barčytė Jadevičienė Garso medijos konsultantė Rūta Dambravaitė Prodiuserė Rasa Kregždaitė Protokolus skaito Jurga Kalvaitytė, Miglė Polikevičiūtė, Toma Vaškevičiūtė, Kęstutis Cicėnas, Laurynas Jurgelis, Marijus Mažūnas , Gediminas Rimeika, Vainius Sodeika, Arūnas Vozbutas.
    53m 49s
  • Išgyventieji 90-ieji. „Labirintas“

    21 SEP 2020 · Šio pasakojimo ašis yra pirmojo Lietuvoje homoseksualų klubo „Men’s factory“ įkūrimas ir vystymasis. Pasakojimas sukuriamas įsivaizduojant galimus konkrečios nakties įvykius ir naudojant žmonių patirtis legendiniame Vilniaus klube. Atskleidžiamos ne tik klubo kūrimosi peripetijos, bet ir tuo metu vykusios mafijos reketavimo istorijos, Lietuvos policijos darbas, saugant homoseksualų bendruomenę nuo smurtaujančių homofobų. Aktorius Gytis Ivanauskas interviu pasakoja apie dalyvavimą „Pride“ parade, apie pirmą kartą, kai atvirai kalbėjosi su tėvais. Ši radijo drama svarsto individo laisvės problemą valstybės kontekste – kai 1990 m. kovo 11 d. Lietuva tapo nepriklausoma, tikrasis laisvės suvokimo ir savęs pažinimo procesas tik prasidėjo. Kodėl vieniems žmonėms buvo lengviau, jie ėjo tiesiai į savo svajonę: mylėti laisvai, nesigėdyti savo seksualinės tapatybės, o kiti dar ilgai gyveno baimėje ir slėpė savo homoseksualumą? Ką šių skirtingų požiūrių ir istorijų buvimas pasako apie pačia Lietuvos visuomenę – ar po trisdešimties metų esame pakankamai atviri sau ir kitiems? Režisierė Julija Šatkauskaitė Dramaturgė Edita Puskunigytė Garso režisierius Raimundas Paulauskas Garso įrašų režisierė Sonata Barčytė Jadevičienė Muzikinė kompozicija Sure Fang Garso medijos konsultantė Vaida Pilibaitytė Prodiuserė Rasa Kregždaitė Vaidmenis kuria: Kęstutis Cicėnas, Gediminas Rimeika, Julija Šatkauskaitė, Arūnas Sakalauskas, Mindaugas Jusčius, Arūnas Vozbutas, Paulius Tamolė, Vainius Sodeika, Marijus Mažūnas, Toma Vaškevičiūtė, Vygandas Vadeiša.
    45m 37s
  • Išgyventi 90-ieji. „Viskas bus gerai“

    14 SEP 2020 · Moteris – mama leidžiasi į prisiminimus iš laiko, kai gimė Lietuva, ir papasakoja savo gimdymo istoriją. Ji – ne viena, tai mes visos, mūsų gimimo, gimdymo istorijos, bendra atmintis. Kiekviena įsileidžia į be galo intymų pasaulį, į savo istoriją ir atskleidžia tų laikų jaudulį, euforiją, baimę, drąsą. Moterų balsai vienas kitą papildo, kartais prieštarauja, galiausiai persipina ir tarsi susilieja į vieną – girdime Nepriklausomybės kūdikių atsiradimo istoriją. Režisierė Giedrė Kriaučionytė-Vosylienė. Dramaturgė Lina Laura Švedaitė Garso režisierius Ramūnas Jasutis Kompozitorė Karolina Kapustaitė Garso medijos konsultantė Rūta Dambravaitė Prodiuserė Rasa Kregždaitė Vaidmenis kuria: Diana Anevičiūtė, Neringa Bulotaitė, Monika Bičiūnaitė, Jolanta Dapkūnaitė, Birutė MAR, Nelė Savičenko, Ramunė Skardžiūnaitė
    39m 27s
  • Išgyventi 90-ieji. Dokumentinė radijo drama „Lino kančia“, rež. Agnė Matulevičiūtė

    7 SEP 2020 · Linai Lietuvos teritorijoje auginti jau prieš 4000 metų ir įaugę į mūsų folklorą dainomis, mįslėmis ir patarlėmis, tarpukariu jie atnešdavo 29 proc. viso šalies biudžeto. 1990 metais Lietuvai atgavus nepriklausomybę ir pereinant iš planinės ekonomikos į laisvą rinką, daug ką reikėjo sukurti iš naujo. Per pirmuosius penkiolika nepriklausomybės metų, Lietuvoje auginamų pluoštinių linų plotai susitraukė nuo 23 tūkstančių hektarų iki 14 tūkstančių hektarų. Dar po penkerių metų, 2010-aisiais jų bebuvo likę 12 hektarų. Dokumentinė radijo drama „Lino kančia“ leidžiasi į atsakymų kodėl taip nutiko, kodėl Lietuvoje išnyko linininkystė, paieškas. Režisierė Agnė Matulevičiūtė Dramaturgė Živilė Zablackaitė Garso dizainerė Agnė Matulevičiūtė Garso įrašų režisierius Adomas Koreniukas Kompozitorė Agnė Matulevičiūtė Garsą suvedė Raimundas Paulauskas Režisūros konsultantas Gediminas Rimeika Garso medijos konsultantė Vita Ličytė Prodiuserė Rasa Kregždaitė Vaidmenis kuria: Monika Bičiūnaitė, Jolanta Dapkūnaitė, Elzė Gudavičiūtė, Vita Ličytė, Miglė Polikevičiūtė, Remigijus Bučius, Mindaugas Jusčius, Gediminas Rimeika, Ramutis Rimeikis, Arūnas Sakalauskas, Arūnas Vozbutas. Dainas atlieka Laurita Peleniūtė, Oki Kano ir Rumiko Kano-Rekpo.
    42m 12s

Dokumentinių dramų ciklas “Viskas bus gerai“. Režisierė Giedrė Kriaučionytė-Vosylienė „Lino kančia“. Režisierė Agnė Matulevičiūtė „Labirintas“. Režisierė Julija Šatkauskaitė „Nepakeliama teatro demokratija“. Režisierius Paulius Tamolė

show more
Dokumentinių dramų ciklas
“Viskas bus gerai“. Režisierė Giedrė Kriaučionytė-Vosylienė
„Lino kančia“. Režisierė Agnė Matulevičiūtė
„Labirintas“. Režisierė Julija Šatkauskaitė
„Nepakeliama teatro demokratija“. Režisierius Paulius Tamolė
show less
Contacts
Information
Author LRT
Categories Documentary
Website -
Email podcasts@lrt.lt

Looks like you don't have any active episode

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Current

Looks like you don't have any episodes in your queue

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Next Up

Episode Cover Episode Cover

It's so quiet here...

Time to discover new episodes!

Discover
Your Library
Search