Settings
Light Theme
Dark Theme
Podcast Cover

Homo cultus. Žmogus ir miestas

  • Ateities mokykla Ukrainai

    22 APR 2024 · Lietuva Ukrainai padeda ne tiktai ginklais, ir ne tik dabartiniu momentu. Savo kompetencijas įdarbina ir architektai, siūlydami surasti modelį greitesniam ir modernesniam mokyklų atstatymui, kurio Ukrainai šiuo metu itin reikia. Tam Lietuva skelbia tarptautinį architektūrinį konkursą, apie kurį pasakoja Centrinės projektų valdymo agentūros Co-create Future of Ukraine programos vadovas Artūras Žarnovskis ir architektas Rokas Kilčiauskas. Ved. Justinas Dūdėnas ir Matas Šiupšinskas
    53m 25s
  • Architektūra, literatūra, daugiabutis

    15 APR 2024 · Dideli namai savyje talpina daug gyvenimų ir tas gyvenimų knibždėlynas masina išmonės nestokojančius rašytojus konstruoti pasakojimus, atsispiriančius nuo kasdienybei skirtos architektūros. Architektūra net ir nebūdama pagrindiniu dėmesio objektu visą laiką yra greta, ji suteikia pasakojimui karkasą, ant kurio galima mauti sodrias scenas, kupinas gyvenimo absurdo, įtampos, džiaugsmų ir nuopolių. Per praėjusius metus pasirodė dviejų tokių knygų vertimai į lietuvių kalbą - Georges’o Pereco romanas „Gyvenimas: vartojimo instrukcija“ ir James Graham Ballardo „Aukštnamis“. Dvi knygos, kuriose architektūra tampa ta erdve skleistis žmonių užmojams, aistroms, sėkmėms ir nuopuoliams. Apie visa tai ir kalbamės su dviejų kultinių knygų vertėjais - Akvile Melkūnaite ir Mariumi Buroku. Ved. Justinas Dūdėnas ir Matas Šiupšinskas
    53m 43s
  • Kur riba kai nebeišgalime gyventi mieste? Pokalbis su Aiste Adomavičiene ir Aida Karčiauskiene

    8 APR 2024 · Miestai, ypač didmiesčiai, teikia galimybę rinktis tarp darbo vietų įvairovės ir pagerinti savo ekonominę bei socialinę padėtį. Tačiau barjeru, siekiant oriai gyventi, gali tapti susisiekimas, socialinio būsto politika, apskritai būsto prieinamumas, sveikatos bei kitų paslaugų prieinamumas. Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklo vadovė Aistė Adomavičienė nurodo, kad Lietuvoje kas penktas gyventojas patiria skurdo riziką. Siekiant mažinti skurdą bei socialinę atskirtį būtinas tarpinstitucinis bendradarbiavimas, į kurį turi įsitraukti skirtingos ministerijos. Kita šios „Žmogus ir miestas” laidos viešnia, Vilniaus Arkivyskupijos Caritas direktorės pavaduotoja socialiniams centrams ir programoms Aida Karčiauskienė, pabrėžia, kad siekiant padėti žmogui įsitvirtinti, neišstumti jo atgal į skurdo ratą, reikalingas institucinis lankstumas ir jautrumas konkretiems atvejams. Laidą veda miesto antropologė Jekaterina Lavrinec.
    54m 13s
  • Homo cultus. Žmogus ir miestas. Pokyčiai teritorijų planavime: ar gyventojų dalyvavimas ką nors lemia?

    25 MAR 2024 · Nuo šių metų lapkričio mėnesio įsigaliosintys Statybos įstatymo pokyčiai skatina kelti klausimą, kas sudaro visuomenės intereso objektą? Kurioje teritorijų planavimo proceso stadijoje visuomenė turėtų būti įtraukiama į sprendimų priėmimą dėl savo rajonų ir kvartalų plėtros? Šios „Žmogus ir miestas” laidos svečias – LR teismo ekspertas teritorijų planavimo ir statinių projektavimo klausimais, urbanistas dr. Gintautas Tiškus – pabrėžia: svarstyti su visuomene reikia žemės sklypo naudojimo būdo pasirinkimą. Būtent šioje stadijoje turi būti derinami gyventojų ir NT statytojų interesai, užtikrinant subalansuotą rajonų plėtrą. Pristatant visuomenei tik parengtus projektinius pasiūlymus apsiribojama diskusijomis apie projektuojamų objektų detales, praleidžiant rajonų ir kvartalų vystymui esminius klausimus. Su šios laidos svečiu apžvelgėme ir teigiamas praktikas, kai NT statytojai ima svarstyti su vietos bendruomene priešprojektinius pasiūlymus. Laidą veda miesto antropologė dr. Jekaterina Lavrinec.
    50m 54s
  • Homo cultus. Žmogus ir miestas. Žmonės, kuriantys miestą. Pokalbis apie „Open House Vilnius“

    18 MAR 2024 · Gegužės 18–19 dienomis Vilniuje vyks tradicinis Open House Vilnius renginys kuris kvies miestiečius atrasti architektūrą ir apsilankyti pastatuose į kuriuos šiaip jie galbūt niekuomet nepapultų. Renginio programa kelia klausimą apie mūsų visų kuriamą aplinką ir architektūrą Vilniaus mieste – kaip kiekvienas iš mūsų prisideda prie miesto veido kūrimo. Mes visi esame savo miesto kūrėjai, visi būdami miesto gyvenimo dalimi dalyvaujame jo kaitoje, skirdami laiką aplinkos puoselėjimui, dalindamiesi idėjomis, inicijuodami procesus ir projektus. Miestą kuria architektai, kuria užsakovai, kuria naudotojai ir visi kurie laiko jį savu, kuriems rūpi kokioje aplinkoje jie gyvena. Net to nejausdami, savo gyvenimu, kasdienėmis praktikomis kiekvienas suteikiame miestui savitumo, esame dalis bendruomenės kuri formuoja miesto tapatybę. Apie šių metų Open House Vilnius renginį kalbamės su Solveiga Buoželyte ir Mantu Razgaičiu. Ved. Matas Šiupšinskas (v. Ribokaitės nuotr.)
    52m 25s
  • Homo cultus. Žmogus ir miestas. Vilnius prieš 200 metų. Pokalbis su Birute Rūta Vitkauskiene

    11 MAR 2024 · Rusijos kariniuose archyvuose saugomi Vilniaus senamiesčio brėžiniai leidžia pažinti praeities Vilnių jo urbanistinį kūną, architektūrą, miestiečių gyvenimo kasdienybę - ne tik gatvių fasadus bet ir šurmulį. Todėl šį sykį laidoje Žmogus ir miestas kalbamės apie Vilnių prieš 200 metų, o jei tiksliau tai apie Lietuvos nacionalinio muziejaus penkerius metus vykdytą tyrimą ir jam skirtą publikaciją „Atrastas Vilnius. Kartografiniai ir sociotopografiniai miesto maketo šaltiniai“. Knygos kurioje skelbiama Rusijos kariniuose archyvuose saugoma išsami Vilniaus senamiesčio ir priemiesčių kartografinė medžiaga atskleidžia ne vieną naują detalę apie miestą, o jos sukūrimo ir patekimo vietos tyrėjams į rankas kelias kupinas intirguojančių istorijų. Laidos pašnekovė - tyrimo vadovė, menotyrininkė doc. dr. Birutė Rūta Vitkauskienė Ved. Justinas Dūdėnas ir Matas Šiupšinskas
    53m 33s
  • Žmogus ir miestas. Apie Lietuvos vietovių geologinę sandarą, antropoceną ir miestų plėtros etiką su geologu dr. Jonu Šečkumi

    4 MAR 2024 · Kodėl svarbu pažinti vietovių geologinę sandarą? Kartu su savo žmona hidrogeologe Ramune organizuojantis pažintines geologines keliones dr. Jonas Šečkus šioje laidoje atskleidžia, kaip Lietuvos miestai, miesteliai ir net didmiesčių rajonai galėtų kildinti savo tapatumą iš savo geologinių savybių. Geologinės sandaros išmanymas ir savo poveikio aplinkai suvokimas svarbus ir priimant sprendimus dėl vietovių plėtros, ir net renkantis priemones aplinkos priežiūrai (pvz. renkantis tarp druskų ir skaldos kelių priežiūrai). Laidos svečias – geologinių kelionių įmonės „Geologo kelionės” įkūrėjas, geologijos mokslų daktaras, Klaipėdos universitetų lektorius Jonas Šečkus. Laidą veda miesto antropologė Jekaterina Lavrinec. (R. Šečkuvienės nuotr.)
    49m 52s
  • Homo cultus klubas. Auginame miestą ar statome gamtą?

    26 FEB 2024 · Žmonija plečiasi, technologijos tobulėja, tad miesto ir gamtos sąlytis tampa vis sudėtingesnis. Kaip keitėsi gamtos vartojimas nuo mūsų vaikystės? Kokiais būdais galime būti jai atidūs kaip individai, ir kokiais - kaip kolektyvinis politinis subjektas? Apie tai kalbamės Homo Cultus laidų vedėjų rate: Austėja Makarevičiūtė laidos „Iracionali būtis“, Laima Kreivytė laidos „Iš balkono” ir Aurimas Švedas laidos „Istoriko teritorija“ vedėjai. Laidą veda Matas Šiupšinskas ir Justinas Dūdėnas.
    51m 50s
  • Homo cultus. Žmogus ir miestas. Kultūros namų praeitys ir ateitys. Pokalbis su Ineta Šuopyte

    19 FEB 2024 · Keliaujant pro Lietuvos miestelius akį kartais patraukia čia stovintys kultūros namų pastatai. Tai dariniai iš aplinkos išsiskiriantys ambicinga architektūra ir dažnai apgailėtina fizine būkle. Keisti praeities artefaktai keliantys daug klausimų apie jų laukiančią ateitį. Kaip jie ten atsirado, kokios idėjos sklandė juos statant ir kaip galėtume apie kultūros namų palikimą mąstyti šiandien, pasakoja istorikė Ineta Šuopytė. Laidą veda Justinas Dūdėnas ir Matas Šiupšinskas. (M. Butkaus nuotr.)
    52m 59s
  • Žmogus ir miestas. Ribos, tvoros ir sienos: savosios ir svetimos teritorijos

    12 FEB 2024 · Apie ribų vaidmenį geografijos moksle, simbolines ribas ir fizines ribų išraiškas, apie kaimų ir priemiesčių transformacijas urbanizacijos įtakoje ir apie uždarų kvartalų tyrimus pasakoja šios „Žmogus ir miestas“ laidos viešnios, geografės dr. Dovilė Krupickaitė (Vilniaus Universiteto Geomokslų instituto profesorė) ir dr. Gintarė Pociūtė-Sereikienė (Lietuvos socialinių mokslų centro Sociologijos instituto, Regionų ir miestų tyrimų skyriaus vyresnioji mokslo darbuotoja). Laidą veda miesto antropologė dr. Jekaterina Lavrinec.
    50m 51s

Išlavintas, kultūringas, sąmoningas ir analitiškas žmogus – visos šios sąvokos telpa į laidos “Homo cultus” pavadinimo reikšmę. Laidos centre ir yra žmogus, kuriam rūpi mus supantis pasaulis, gimstantys nauji reiškiniai,...

show more
Išlavintas, kultūringas, sąmoningas ir analitiškas žmogus – visos šios sąvokos telpa į laidos “Homo cultus” pavadinimo reikšmę. Laidos centre ir yra žmogus, kuriam rūpi mus supantis pasaulis, gimstantys nauji reiškiniai, besikeičiančios gyvenimo spalvos ir istorijos pamokos. Tai subjektyvi laida, kurią veda žinomos mūsų kultūros asmenybės. Penki skirtingi autoriai penkias dienas per savaitę kvies kartu mąstyti, kalbėti ir diskutuoti apie miestą ir jo gyventojus, apie Europos tapatybę, istoriją ir dabartį, mūsų visuomenę ir regimus pokyčius, apie asmenybę formuojančius dalykus ir pastangas keistis. Tai įdėmus ir jautrus žvilgsnis į mūsų amžiaus pasaulį ir žmogų. Laidą „Žmogus ir miestas“ rengia architektai Justinas Dūdėnas ir Matas Šiupšinskas bei aplinkosaugininkė Jekaterina Lavrinec. Pirmadieniais 15:05 – per LRT KLASIKĄ.
show less
Contacts
Information
Author LRT
Categories Society & Culture
Website -
Email podcasts@lrt.lt

Looks like you don't have any active episode

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Current

Looks like you don't have any episodes in your queue

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Next Up

Episode Cover Episode Cover

It's so quiet here...

Time to discover new episodes!

Discover
Your Library
Search