Settings
Light Theme
Dark Theme
  • Tajemnica ostatnich dni Stalina czyli groteskowa śmierć dyktatora

    21 JAN 2021 · Rok 1953 pełen był przełomowych wydarzeń w historii świata. Dwight Eisenhower został zaprzysiężony na 34. prezydenta Stanów Zjednoczonych, a w Wielkiej Brytanii odbyła się koronacja Elżbiety II. Po raz pierwszy w historii telewizji przeprowadzono transmisję z ceremonii wręczania Oskarów, Ernest Hemingway otrzymał Nagrodę Pulitzera za powieść „Stary człowiek i morze”, John F. Kennedy poślubił młodszą o 12 lat dziennikarkę Jacqueline Lee Bouvier, po raz pierwszy na naszej planecie wybuchła bomba wodorowa i pierwszy raz człowiek stanął na szczycie najwyższej góry świata - Mount Everestu.Ukazał się także pierwszy numer Playboya i zaprezentowano pierwszy przed prototypowy egzemplarz samochodu marki Syrena…. No dobra, z tymi dwoma to akurat żartowałem…Wszystkie te wydarzenia razem wzięte, zostały jednak przyćmione przez jedno – 5 marca 1953 roku zmarł Iosif Wissarionowicz Dżugaszwili czyli Józef Stalin. To tragikomiczna historia pełna tajemnic i zagadek, których część poznaliśmy dopiero po wielu latach, a części nie poznamy zapewne już nigdy.Czy Stalin został ofiarą własnego systemu? Jego śmierć to naturalna kolej rzeczy, zbieg okoliczności czy misternie zaplanowany spisek? A jeśli spisek, to jaki udział w nim mieli jego najbliżsi współpracownicy: Ławrientij Beria, Nikołaj Bułganin, Gieorgij Malenkow,  Wiaczesław Mołotow oraz Nikita Chruszczow? Który z nich wygrał walkę o schedę po Stalinie? Jak na śmierć tyrana zareagowano w Polsce i które polskie miasto oficjalnie zmieniło nazwę na Stalinogród? Zapraszam.
    43m 35s
  • Historia pewnej Orkiestry czyli podcasty dla WOŚP

    9 JAN 2021 · Odcinek specjalny w ramach akcji "Podcasty dla WOŚP". Myśląc o tym odcinku zdałem sobie sprawę, że o ile ja doskonale pamiętam początki Orkiestry to przez 29 lat jej trwania, na świecie pojawiły się lekko licząc dwa pokolenia, które mogą nie wiedzieć jak to się właściwie zaczęło… Kto wymyślił nazwę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy? Dlaczego Orkiestra gra w środku zimy a nie latem? Gdzie odbył się pierwszy koncert pod szyldem WOŚP-u? Jak to możliwe, że w orkiestrowej puszcze mieściło się kilka milionów złotych? Skąd biorą się złote serduszka na licytacje? I jak wyglądał I Finał Orkiestry w 1993 roku? Zapraszam.
    27m 25s
  • 1h 5m
  • Margaret Thatcher czyli Żelazna Dama

    30 NOV 2020 · Jedyna w historii Wielkiej Brytanii kobieta, która została wybrana na szefa partii rządzącej. Najdłużej urzędujący brytyjski premier w XX wieku i jeden z najwybitniejszych światowych polityków tego okresu. Jedna z osób, które w największym stopniu przyczyniły się do upadku komunizmu i zmieniły tym samym bieg historii. Kobieta, która zmieniła także samą Wielką Brytanię. Jednak jej działania budziły tak ogromne kontrowersje, że do dziś, choć od jej śmierci minęło już 7 lat, przez jednych jest kochana, a przez innych szczerze znienawidzona. Margaret Thatcher. Żelazna Dama. Kto i dlaczego nadał jej taki przydomek? Czemu w ojczyźnie nazywano ją złodziejką mleka? Jak udało się jej przeżyć skrupulatnie zaplanowany zamach na swoją osobę? Dlaczego Wojciech Jaruzelski jej nienawidził, a co o generale sądziła brytyjska premier? O jej zakupach w warszawskiej Hali Mirowskiej oraz o stosunkach z królową Elżbietą II i wielkiej przyjaźni z Ronaldem Reaganem. Zapraszam!
    1h 4m
  • Świat na krawędzi nuklearnej zagłady. Rok 1983

    11 NOV 2020 · Atomowe ataki na Hiroszimę oraz Nagasaki doprowadziły do zakończenia II wojny światowej, ale jednocześnie otworzyły drogę do kolejnego globalnego konfliktu. Wojny nuklearnej, mogącej uczynić Ziemię atomową pustynią.Od 1945 roku świat aż 13 razy stawał na krawędzi nuklearnej zagłady. Jednak najbardziej dramatyczne wydarzenia rozegrały się w roku 1983, gdy dwukrotnie, w przeciągu niespełna dwóch miesięcy, do zakończenia naszej cywilizacji zabrakło małego ruchu palcem.
    36m 6s
  • Masakra na olimpiadzie w Monachium

    19 OCT 2020 · 26 sierpnia 1972 roku w Monachium rozpoczęły się XX Letnie Igrzyska Olimpijskie. Znakomita organizacja zawodów, wspaniałe wyczyny zawodników, komplety publiczności na trybunach? Nie o tym pamiętamy z Monachium. Wszystko zmieniło się 5 września, gdy ośmiu palestyńskich terrorystów dokonało ataku na izraelskich sportowców, biorąc ich jako zakładników. Fatalnie przeprowadzona przez niemieckie służby akcja ich odbicia, doprowadziła do śmierci 17 osób. Masakra w Monachium nie tylko wstrząsnęła całym światem, ale także rozpoczęła nową erę międzynarodowego terroryzmu. Jak to się stało, że zamachowcom udało się dostać na teren wioski olimpijskiej, jak przebiegała akcja uwolnienia zakładników i czemu niemieckie służby się totalnie skompromitowały. I w końcu, co warszawski hotel Victoria miał wspólnego z arabskimi terrorystami? Zapraszam!
    52m 12s
Gruby Podcast skupia się na wydarzeniach w dziejach ludzkości, które odmieniły losy świata i jego historii. Fakty i ciekawostki o momentach zwrotnych naszej cywilizacji.
Information
Author Gruby Podcast
Categories History
Website -
Email -

Looks like you don't have any active episode

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Current

Looks like you don't have any episodes in your queue

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Next Up

Episode Cover Episode Cover

It's so quiet here...

Time to discover new episodes!

Discover
Your Library
Search