Settings
Light Theme
Dark Theme
Podcast Cover

Do Widoku!

  • 05 Co motyle mówią nam o zmianach klimatu?

    26 OCT 2022 · Czy znasz motyle, które latają wokół nas? Czy chciałbyś je poznać? Wystarczy 15 minut w lipcu, aby nauczyć się je rozpoznawać w podstawowym zakresie. Czy gąsienice to "brzydkie kaczątka", których nie warto tępić w naszych ogrodach? Prosto z Białegostoku przyjechali do nas Izabela Dziekańska i prof. UWB Marcin Sielezniew - światowej klasy motylowi specjaliści opowiadają o tym, co motyle mówią nam o nas i o zmianach klimatu. Tydzień liczenia motyli wielkopolskich parkach krajobrazowych – oryginalna akcja edukacyjna Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego skupiająca uwagę na motylach.
    24m 7s
  • 01 "Rycyk - Fizyk" O ptasim bohaterze, który walczy ze zmianami klimatu na nadwarciańskich łąkach.

    26 OCT 2022 · Rycyk to ptak siewkowy, który niestety jest jednym z szybciej znikających gatunków w naszym regionie. Co robić, aby zwiększyć jego szanse na przetrwanie w Wielkopolsce, i nie tylko? Zagrożenia dla tego ginącego w Polsce gatunku ptaka, ze szczególnym naciskiem na zmiany klimatyczne, siedliskowe i wynikające ze zmian w gospodarce rolnej. Jak wygląda wyszukiwanie terytoriów rycyka i sposobów prowadzenia monitoringu zagrożeń dla stanowisk rozrodczych tego gatunku używamy? Rozmawiamy z ornitologiem, Michałem Białkiem, któremu rycyk jest niezwykle bliski.
    24m 2s
  • 04 "Chaszcze ponad płot? Czemu nie?" Czy trawnik pod linijkę i przystrzyżone na krótko krzaki to obraz ogrodu przyjaznego owadom i ptakom?

    27 OCT 2022 · Każdy przydomowy ogród może być małym rezerwatem przyrody, a oczko wodne czymś więcej niż miejscem gdzie podziwiamy lilie wodne. Odwiedziliśmy takie podwórko, gdzie w kompostowniku żyją chrząszcze rohatyńce, a wokół lata conajmniej kilkanaście gatunków motyli. (Pomijamy fakt, że wszędzie też pachnie dzikim oregano). Chcesz poznać najprostsze metody gospodarowania zielenią w celu zwiększenia jej zdolności retencyjnych i zwiększenia atrakcyjności jako siedliska rozrodczego i żerowiska dla motyli? Zapraszamy do wysłuchania. Z wizytą u Katarzyny Bajerowicz, ilustratorki przyrodniczych książek dla dzieci, w jej ogrodzie w Suchym Lesie.
    19m 57s
  • 10 Woda - Architekt Krajobrazu, czyli opowieść o Warcie - królowej Wielkopolskich rzek

    28 OCT 2022 · Prof. UAM dr hab. Maciej Gąbka opowiada o Warcie i jej przejściach na przestrzeni dekad. To nie tylko temat badawczy, to przede wszystkim lina spajająca wschód i zachód horyzontu naszego regionu. Woda to architekt krajobrazu – jak kształtuje krajobraz dziś, jak robiła to dziesiątki tysięcy lat temu i jak będzie wyglądała jej niedługa przyszłość? O jeziorach, rzekach i rowach, wszędzie gdzie jest woda i gdzie zaczyna jej brakować. Do Widoku!
    11m 12s
  • 09 Człowiek w krajobrazie. Czy zależymy od niego, czy on od nas?

    28 OCT 2022 · 🎧Człowiek i krajobraz - dwa potężne byty i pojemne terminy. 🔅Jak jedno zależy od drugiego i czy ten wspólny bieg zawsze ma równy rytm? Od doliny Warty aż po pojęcie ponadpokoleniowej walki o przetrwanie - o tym opowiada Głowny Specjalista ds. ochrony przyrody, krajobrazu i wartości kulturowych. Człowiek legenda wielkopolskich parków krajobrazowych! Posłuchajcie! 🔅Do Widoku!
    27m 26s
  • 08 Mijasz go jadąc A2 w okolicach Konina. Czy znasz Nadwarciański Park Krajobrazowy?

    31 OCT 2022 · ⭐️ prof. dr hab. Aleksander Winiecki opowiada o tym dlaczego tak ważne jest że udało się utworzyć Nadwarciański Park Krajobrazowy i jakie wyzwania w ochronie przyrody stoją przed tym obszarem. 🎧 Temat odcinka: Człowiek w krajobrazie – też jesteśmy jego częścią – nasza pozytywna i niszczycielska działalność. Historia powołania Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego.
    17m 10s
  • 02 Błotniak Łąkowy - co to za dziwo? Co ma wspólnego z człowiekiem i czy możemy mu jakoś pomóc?

    9 NOV 2022 · Z wiesz jak wygląda błotniak łąkowy? Nie? Koniecznie musisz posłuchać naszej rozmowy z Natalią Hałas, biolożką, która o błotniakach wie prawie wszystko, a z odcinka dowiesz się jak można w prosty sposób pomóc zagrożonemu gatunkowi przed utratą lęgów i miejsc do gniazdowania. Rozmowa ze szczególnym naciskiem zwraca uwagę na zmiany klimatyczne, siedliskowe i wynikające ze zmian w gospodarce rolnej. Jak wygląda wyszukiwanie terytoriów błotniaka łąkowego w terenie i jakich sposobów aktywnej ochrony używamy? Do Widoku!
    31m 38s
  • 03 Drzewa stoją murem w walce ze zmianami klimatu!

    9 NOV 2022 · Patryk Kokociński - Gość, który sadzi drzewa, zatrzymuje wodę na polach w czasie suszy, odtwarza krajobraz rolniczy, taki jaki pamiętają jego dziadkowie. Posłuchaj naszej rozmowy, którą nagraliśmy na łące w Snowidowie, pod Grodziskiem Wielkopolskim w otoczeniu szpaleru składającego się z lip, wierzb i klonów, które Patryk posadził, bo tak jego dusza śpiewa "Zielono mi!". Do Widoku! Temat odcinka: Odtwarzanie zadrzewień i mała retencja: najprostsze i najskuteczniejsze rozwiązania związane z adaptacją do zmian klimatu w krajobrazie rolniczym. Przykłady dobrych praktyk z terenu wielkopolski.
    22m 55s
  • 06 o Sowach Wielkopolski i nie tylko!

    10 NOV 2022 · Rozmawiamy z naszym szefem! Rafał Śniegocki jest dyrektorem Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego ale również edukatorem przyrodniczym, którego uwaga skupiona jest w szczególności na najbardziej tajemniczych ptakach - sowach! Ponadto: 🔅 O wyzwaniach jakie spotykają pracownicy Służby Parków Krajobrazowych? 🔅 O edukacji przyrodniczej - dlaczego jest potrzebna? 🔅 O tym, czy kosą można chronić stanowiska rzadkich roślin? 🎧Temat odcinka: Sowy Wielkopolski i nie tylko – przedstawienie gatunków sów, które występują na terenie polski i naszego regionu, przybliżenie tematyki związanej z zagrożeniami związanymi z działalnością człowieka i sposobami na ich ochronne.
    53m 7s
  • 07 Łęgi rogalińskie - jedyne takie miejsce w Wielkopolsce. Czy jest zagrożone?

    10 NOV 2022 · 🌳 Łęgi rogalińskie są sercem Rogalińskiego Parku Krajobrazowego. Widok dębowych kolosów, majaczących w porannych mgłach nad spokojnie płynącą nieopodal Wartą wzbudza zachwyt gości z całego świata. Jednak, czy rogalińskie dęby mogą stać spokojnie? Co im grozi i czy mamy wpływ na ich przyszłość? O genezie i losach tego niepowtarzalnego miejsca rozmawiam z Arturem Golisem - człowiekiem, który wielkopolskie parki krajobrazowe zna jak mało kto. 🔅Temat odcinka: Rogalińskie Dęby i Łęgi – kiedyś i dziś: jak się zmieniły i co dalej z krajobrazem miejsca uważanego za mekkę fotografów przyrodniczych? 🔅Opowieść o nieznanym „konflikcie” – dęby vs. Kozioróg dębosz. 🎧 Do Widoku!
    27m 13s

O przyrodzie wielkopolski, tej znanej i nieznanej! Aby ją lepiej chronić trzeba ją poznać. Zapraszamy do podcastu w którym będziemy publikowali rozmowy i wykłady na temat najcenniejszych elementów przyrody Wielkopolski....

show more
O przyrodzie wielkopolski, tej znanej i nieznanej! Aby ją lepiej chronić trzeba ją poznać. Zapraszamy do podcastu w którym będziemy publikowali rozmowy i wykłady na temat najcenniejszych elementów przyrody Wielkopolski. Wybierz się z nami na wyprawę nad brzeg Warty, w poszukiwaniu rycyka, czy błotniak łąkowego. Policz motyle i wytęż słuch, może usłyszysz pohukiwanie puszczyka?
Do usłyszenia! Do Widoku!
Podcast powstaje w dzięki dofinansowaniu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
show less
Contacts
Information

Looks like you don't have any active episode

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Current

Looks like you don't have any episodes in your queue

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Next Up

Episode Cover Episode Cover

It's so quiet here...

Time to discover new episodes!

Discover
Your Library
Search