Settings
Light Theme
Dark Theme
Podcast Cover

BAŁUK GADA O LATACH 90.

  • ODC. 10: Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90. | Karolina Puchała-Rojek i Julia Staniszewska

    17 FEB 2023 · Na czym polega praca kuratorów i kuratorek? W trakcie trwania wystawy Kamil Bałuk porozmawiał z kuratorkami wystawy, Karoliną Puchałą-Rojek i Julią Staniszewską. Opowiedziały o kulisach powstawania ekspozycji, materialności fotografii, świadomości przemijania oraz o tym, kto i dlaczego fotografował Warszawę w latach 90. Przed otwarciem wystawy, Muzeum Warszawy razem z inicjatywą "Tu było, tu stało" przeprowadziło zbiórkę zdjęć amatorów z lat 90. - wybrane zdjęcia prezentowane były na wystawie w specjalnie dedykowanej temu części.
    51m 22s
  • ODC. 9: Z drugiej strony szkła. Autoportret fotoreporterki | Anna Musiałówna

    16 FEB 2023 · Anna Musiałówna przyjechała do Warszawy uczyć się w szkole baletowej, którą ukończyła w 1967 roku. W związku z wypadkiem przedwcześnie musiała zakończyć karierę. Jej starszy brat - fotograf Maciej Musiał - namówił ją do wyjścia z aparatem na ulicę. Fotografia wkrótce stała się jej pasją i sposobem zarabiania na życie. W pracy fotoreporterskiej zajmowała się głownie problemami społecznymi: ubóstwem, nierównościami, osobami chorymi i wykluczonymi. Do jej najbardziej znanych prac należy m.in. seria poświęcona aborcji Minus 1 (1975), Osobowy II klasy (1978), czy Rodziny wielodzietne (1981). Wraz z Kamilem Bałukiem rozmawiają o emocjonalnym stosunku do aparatów fotograficznych, dorastaniu w szkole baletowej, zawodzie fotoreportera, mediach i co można było znaleźć na warszawskich śmietnikach w latach 90.
    1h 4m 1s
  • ODC. 8: Skąd się wzięła duchologia i co nam mówią rzeczy? | Olga Drenda

    14 FEB 2023 · https://www.facebook.com/Duchologia — autorka książki „Duchologia. Rzeczy i ludzie w czasach transformacji” — od co najmniej dziesięciu lat bada i analizuje codzienność lat dziewięćdziesiątych. Zbiera artefakty czasu polskich przemian: fotografie, kalendarze, reklamy, kasety wideo, okładki książek, kolorowe magazyny i czasopisma ezoteryczne, zabawki. Przez rzeczy i obiekty codziennego użytku widać zmieniającą się rzeczywistość oraz nowe kulturowe i estetyczne porządki. To właśnie one ukazują marzenia i aspiracje Polaków, którzy pragną być nowocześni. W tym odcinku razem z https://www.facebook.com/kamilbaluk rozmawiają o pierwszych wspomnieniach (także tych zapośredniczonych), dzieciństwie i pamiętaniu przez przedmioty, a także dorastaniu w latach 90. i wycieczkach do Warszawy. A to wszystko na tle nie do końca kapitalistycznej Polski, w której powoli wszystko się strukturyzuje. Jakie słuszne i poważne wnioski na temat tej dekady wysnuwa po latach?
    59m 31s
  • ODC. 7: Czy żeby o czymś opowiadać trzeba to przeżyć? | Podcastex

    10 FEB 2023 · W tym odcinku Kamil Bałuk rozmawia z prowadzącymi Podcastex (Bartkiem Przybyszewskim i Mateuszem Witkowskim) - niekoniecznie nostalgiczny podcast o latach dziewięćdziesiątych i zerowych. Wspólnie zastanawiają się czy żeby o czymś opowiadać koniecznie trzeba to przeżyć? Co, kiedy i jak staje się klasykiem? Cała trójka od lat przygląda się zjawiskom społecznym i popkulturowym - filmom, muzyce, telewizji, architekturze - czyli wszystkim, co pozwala szerzej rozmawiać o ostatniej dekadzie XX wieku. W tym odcinku: o dorastaniu i świadomości, toczącej się kuli nostalgii do lat 90., serialach i filmach z tego okresu oglądanych po latach (i zawodach i zachwytach z tym związanych) oraz o kulisach tworzenia podcastu.
    58m 46s
  • ODC. 6: Jak Polacy odkrywali siebie na nowo? | Mariusz Szczygieł

    8 FEB 2023 · Ile „pierwszych razów” przeżywaliśmy jako społeczeństwo w latach 90.? Jak radzili sobie mieszkańcy pokomunistycznej Polski? Jakie nowe słowa powstawały w związku z nową rzeczywistością? W tym odcinku Kamil Bałuk rozmawia z Mariuszem Szczygłem — cenionym i nagradzanym reporterem i dziennikarzem, autorem kilkunastu książek i reportaży m.in. zbioru „Niedziela, która zdarzyła się w środę” o polskich realiach po transformacji ustrojowej i upadku komunizmu. W latach 1995-2001 Mariusz Szczygieł współprowadził pierwszy polski talk-show „Na każdy temat” - był to pierwszy polski program w takiej formule, który dodatkowo poruszał kontrowersyjne tematy. O kreatywności, fali new age, cudotwórcach, o tym, co dawało nadzieję i o osobistych granicach mijających epok.
    1h 10m 29s
  • ODC. 5: Kto w latach 90. odcinał kupony? | Tomasz Prusek

    2 FEB 2023 · Lata 90. to jak mówi nasz gość, narodziny ekonomii 2.0. Wszystko było nowe i absolutnie pociągające. Jak funkcjonuje giełda? Co to hossa, bessa i kto w latach 90. “odcinał kupony”, kto był rekinem a kto leszczem? W tym odcinku Kamil Bałuk wraz z dziennikarzem i publicystą ekonomicznym Tomaszem Pruskiem nie tylko tłumaczą laikom giełdową nomenklaturę, ale również przenoszą się w czasie do 16 kwietnia 1991 roku, kiedy w Warszawie odbyła się pierwsza sesja. Zdjęcie z tego wydarzenia prezentujemy na wystawie.
    1h 28m 24s
  • ODC. 4: Jak wyglądała fotografia reklamowa i społeczna w latach 90. | Tomek Sikora

    26 JAN 2023 · O narodzinach fotografii reklamowej oraz o tym jak sama fotografia stała się narzędziem uwrażliwiania społeczeństwa? Gościem tego odcinka jest Tomek Sikora - fotograf, twórca teatralnych i filmowych plakatów, ilustracji książkowych oraz kampanii dla europejskich i amerykańskich agencji reklamowych. To również on stoi za zdjęciami do kampanii "Powstrzymać przemoc domową" (1997 r.), której celem było uwrażliwienie na problemy przemocy w rodzienie i wypromowanie Niebieskiej Linii (specjalnej poradni telefonicznej dla ofiar przemocy), które prezentujemy na wystawie. W ramach kampanii, w całej Polsce pojawiło się 538 billboardów, zawierających drastyczne zdjęcia oraz hasła, które zapamiętaliśmy na zawsze.
    1h 25m 8s
  • ODC. 3: Kiedy zrozumiemy polskie lata 90.? | Piotr Lipiński i Michał Matys

    19 JAN 2023 · Tym razem Kamil Bałuk rozmawia z Piotrem Lipińskim i Michałem Matysem - dziennikarzami i autorami zbioru reportaży “Niepowtarzalny urok likwidacji” (Wydawnictwo Czarne, 2020). Czy każdy musiał wymyślać swoją Polskę od początku? Zapraszamy do wysłuchania wielowątkowej rozmowy – o odkurzaczu Rainbow, bazarach, różnicach pokoleniowych w postrzeganiu transformacji i edukacji, kosmitach – ale przede wszystkim o próbie nadążenia za zmianą.
    1h 2m 48s
  • ODC. 2: Komu się powiodło i dlaczego? O kulturze wizualnej lat 90. | Magda Szcześniak

    12 JAN 2023 · Kto nosił białe skarpetki? Kto był arbitrem smaku i co wypadało? I wreszcie - komu się powiodło i dlaczego? O kulturze wizualnej i kształtujących się wizerunkach i obrazach, które wspomagały transformację i wejście Polaków w kapitalizm opowiada Magda Szcześniak – kulturoznawczyni, badaczka kultury wizualnej i historii kultury polskiej XX wieku. W Instytucie Kultury Polskiej UW kieruje specjalizacją „Kultura wizualna”. Autorka książki “Normy widzialności. Tożsamość w czasach transformacji” (2016), poświęconej kulturze wizualnej – obrazom i praktykom patrzenia – w okresie transformacji ustrojowej.
    1h 6m 55s
  • ODC. 1: Jaka była młodzież w latach 90. | Maria Zmarz-Koczanowicz

    5 JAN 2023 · Jaka była młodzież w latach 90. w Polsce? Jak wyglądały ulice, demonstracje i w opozycji do czego stawało dorastające nowe pokolenie? Punktem wyjścia do rozmowy jest film “Nie wierzę politykom” w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz z 1990 roku. To dokumentalny portret młodzieży, której dzieciństwo przypadło na lata stanu wojennego. Autorka przez lata przyglądała się nowym pokoleniom, radykalizmom, zmianom poglądów i agresji. ​​Maria Zmarz-Koczanowicz - reżyserka filmów dokumentalnych, fabularnych i spektakli Teatru TV. Stworzyła dokumenty biograficzne m.in. o Krzysztofie Kieślowski, Jerzym Grotowskim i Leszku Kołakowskim.
    1h 20m

Zapraszamy na dziesięć podcastowych rozmów o szczególnej dekadzie w najnowszej historii Polski. Kamil Bałuk rozmawia o kulturze i sztuce – właśnie w latach 90. – z ludźmi, którzy w tamtym...

show more
Zapraszamy na dziesięć podcastowych rozmów o szczególnej dekadzie w najnowszej historii Polski. Kamil Bałuk rozmawia o kulturze i sztuce – właśnie w latach 90. – z ludźmi, którzy w tamtym czasie ją współtworzyli, i z ekspertami, którzy patrzą na ten okres po latach.

Rozmowy towarzyszą wystawie „Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90.”, którą do 19 lutego możecie zobaczyć w Muzeum Warszawy.

Więcej informacji: https://muzeumwarszawy.pl/wystawa/blysk-mat-kolor-fotografia-i-warszawa-lat-90/

Rozmawia: Kamil Bałuk
Opracowanie graficzne: Joanna Bębenek
Montaż i ścieżka dźwiękowa: Jakub Buchner
Produkcja: Matylda Dobrowolska
show less
Information
Author Muzeum Warszawy
Categories Documentary
Website -
Email -

Looks like you don't have any active episode

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Current

Looks like you don't have any episodes in your queue

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Next Up

Episode Cover Episode Cover

It's so quiet here...

Time to discover new episodes!

Discover
Your Library
Search