Settings
Light Theme
Dark Theme
Podcast Cover

2RYBY.PL Rozmowy

  • 2RYBY Rozmowy odc. 17 Religijnośc nas nie ocali | ks. Andrzej Draguła

    1 APR 2022 · Wiara czy religijność? Czy każdy z nas jest teologiem? Co ma wspólnego kuchnia z filozofią? Czym jest kuchnia ekologiczna? W naszym studiu gościmy ks. Andrzeja Dragułę - doktora habilitowanego teologii, autora wielu książek, pasterza o wielu zainteresowaniach, aktywnego w mediach społecznościowych. Skąd bierze się zło? Czy pandemia to kara za grzechy, a jeśli nie, to jak wytłumaczyć jej sens? Jakiego spojrzenia brakuje w polskiej teologii? „Kwestii teologicznie zdefiniowanych jest niewiele.(...) Życie człowieka jest miejscem teologicznym.” Zdaniem ks. A. Draguły mamy do czynienia z nieuzasadnionym strachem przed teologizowaniem. Proponuje on inne spojrzenie na teologię, które opiera się na szukaniu nauki teologicznej wypływającej z naszego życia, a nie tylko z dawnych dogmatów. Dlaczego ludzie odchodzą od Kościoła? Jakie wnioski powinien wyciągnąć polski Kościół z historii sekularyzacji Kanady? „Rewolucja Jezusa jest rewolucją antyreligijną(...)jej istotą jest osobista relacja między człowiekiem a Bogiem” Ks. A. Draguła tłumaczy na czym polegało nowe spojrzenie Jezusa na wiarę - zerwanie z dotychczasowymi formami religijności na rzecz miłości i osobistej relacji z Bogiem. Wspólnie z Maciejem Pichlakiem zastanawiają się jak uczyć osobistej relacji z Ojcem w ramach Kościoła. Czy tradycyjne formy religijności mogą skutecznie przybliżać do Boga?
    55m 28s
  • 2RYBY Rozmowy odc. 16 Jak być mężczyzną w XXI wieku? | Rafał Porzeziński

    18 MAR 2022 · O męskości, o kochaniu, o relacjach, o tym czego potrzebuje mężczyzna. Rozmowa świeckiego z duchownym. Różne poglądy, ten sam Kościół. Gościem ks. Mirosława Malińskiego jest Rafał Porzeziński - dziennikarz, prowadzący program „Ocaleni”, który zajmuje się walką z uzależnieniami. Pracował w wielu polskich rozgłośniach radiowych, jest absolwentem Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz absolwentem Studium Terapii Uzależnień. Katolik, mąż, ojciec trzech córek. Jak być mężczyzną w XXI wieku? Jak nadążyć za zmieniającym się światem, będąc wiernym swoim przekonaniom? Rafał Porzeziński wraz z ks. Malińskim dzielą się spostrzeżeniami na temat tego, jak zmieniła się rola ojca w ostatnich latach. Jakie obowiązki ma współczesny ojciec? Czym było ojcostwo kilkadziesiąt lat temu, a czym jest dzisiaj? Czy trudniej jest być dobrym ojcem, czy dobrym mężem. Choć rozmowa ma luźną formę padają ważne słowa dotyczące słabości, porażek oraz sposobów radzenia sobie z nimi. Czy porażka może okazać się wybawieniem?
    57m 18s
  • 2RYBY Rozmowy odc. 15 Uchodźcy. Czy jesteśmy na nich przygotowani? | Agnieszka Kosowicz

    4 MAR 2022 · Od jak dawna w Polsce są uchodźcy? Z jakimi problemami muszą się mierzyć? Jak wygląda system pomocy? Właśnie stajemy przed wielkim wyzwaniem, jakim jest przyjęcie uchodźców zza wschodniej granicy. Choć rozmowa została nagrana kilka dni przed atakiem Rosji na Ukrainę to odpowiada na wiele ważnych pytań związanych z kryzysem uchodźczym. Gość naszej rozmowy - Agnieszka Kosowicz - to założycielka i prezeska Fundacji Polskie Forum Migracyjne, która zajmuje się pomocą cudzoziemcom w Polsce oraz Polakom poza granicami ojczyzny. Posiada ona ogromne doświadczenie w pracy mającej na celu polepszenie sytuacji życiowej ludzi, którzy znaleźli się z dala od ojczyzny. Osoby te zmagają się często z różnymi problemami, między innymi z barierą językową, trudnością z odnalezieniem się na rynku pracy, kłopotami w znalezieniu mieszkania do wynajęcia. Czym różni się migrant od uchodźcy? Kim oni są? Czy to lekarze i inżynierowie, czy może osoby chcące dokonać kulturowego przewrotu? Czy są dla nas zagrożeniem? Od października 2021 jesteśmy świadkami dramatycznych wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. Agnieszka Kosowicz odnosi się do tego tematu. Na ile była to prowokacja białoruskich i rosyjskich służb? Czy ludzie na granicy to „pociski” w wojnie hybrydowej? Tutaj możesz nas wesprzeć: https://2ryby.pl/wesprzyj-nas/ https://patronite.pl/2rybypl Sklep 2RYBY.PL: https://sklep.2ryby.pl/
    1h 6m 22s
  • 2RYBY Rozmowy odc. 14 Bezdomni. Jak pomóc nie dając pieniędzy? | Maria Relewicz

    18 FEB 2022 · Mijamy ich na ulicy. Często nie wiemy jak zareagować, nie potrafimy pomóc, boimy się kontaktu, wahamy się, czy dawać im pieniądze. Wracamy do tematu bezdomności, który był już poruszany na naszym kanale w rozmowie z Sebastianem Adamczykiem. (https://youtu.be/ZSrKgAcUjks) Tym razem ks. Mirosław Maliński rozmawia z Marią Relewicz, jedną z założycielek Zupy na Wolności, projektu mającego na celu pomaganie bezdomnym. Polega on między innymi na przygotowywaniu posiłków, zbieraniu odzieży, rozmawianiu i słuchaniu osób w kryzysie bezdomności. Od 2018 roku członkowie grupy w każdą niedzielę o 17:00 spotykają się z bezdomnymi na Placu Wolności we Wrocławiu, aby podzielić się ciepłym posiłkiem oraz słowem i wsparciem. Jak bezdomni trafili na ulicę? Czy to kwestia ich wyboru? Dlaczego żyją bez dachu nad głową pomimo działania schronisk i ogrzewalni? Dlaczego wśród bezdomnych więcej jest mężczyzn? Poruszony zostaje temat wpływu dzieciństwa, relacji rodzinnych i uzależnień na sytuację tych osób. Maria Relewicz opowiada też o tym, jak mądrze pomagać. Wyjaśnia, czy dawanie pieniędzy przynosi dobre owoce, zachęca także do nawiązywania kontaktu z bezdomnymi i podpowiada w jaki sposób udzielić doraźnej pomocy. WESPRZYJ NAS: https://patronite.pl/2rybypl
    43m 44s
  • 2RYBY Rozmowy odc. 13 Jak nieszczęście przekuć w sukces? | Krysia Wróblewska

    4 FEB 2022 · Czy myśli i postrzeganie siebie wpływają na naszą rzeczywistość? Czym różni się ból od cierpienia? Jak wyjść ze schematów myślowych? Warto zastanowić się nad sensem swoich przekonań. Krystyna Wróblewska, autorka książki „22 kłamstwa w które wierzyłam” mierzy się ze swoją przeszłością, opowiada o kryzysie i o swoim życiu pełnym bólu i cierpienia. W rozmowie porusza temat akceptacji swojej przeszłości i związanym z nią poczuciem wolności. Zwraca uwagę na moc naszych myśli, które mogą zarówno pogłębiać nasz kryzys, jak też zmotywować do walki o lepsze życie. „Byłam uzależniona od cierpienia”. Jak wyjść z roli ofiary? Ważnym punktem rozmowy była rola ofiary, która przez większość życia determinowała wybory i zachowania Krystyny Wróblewskiej. Autorka książki wspólnie z ks. Mirosławem Malińskim przestrzegała przed takim sposobem życia opierającym się przede wszystkim na celebrowaniu cierpienia i umartwianiu się nad sobą. Wyjaśniała jak destrukcyjne potrafią być schematy myślowe oraz dlaczego tak trudno nam je porzucić. Wysłuchaj tej rozmowy jeśli chcesz usłyszeć jak Krystyna Wróblewska podniosła się w sytuacji kiedy większość by się poddała. Rozmowa ta może być inspiracją dla wszystkich, zmagających się z codziennymi problemami, jak i dla ludzi którym wydaje się, że już nic nie może im pomóc.
    1h 14m 10s
  • 2RYBY Rozmowy odc. 12 Synod - głos Ludu Bożego | Aleksander Bańka

    21 JAN 2022 · Spotkać. Słuchać. Rozeznać. 10 października 2021 papież Franciszek podczas uroczystej Mszy Świętej w Watykanie zainaugurował proces synodalny w Kościele Katolickim. Tydzień później rozpoczął się jego pierwszy, lokalny etap. Jednym z dziesięciu delegatów europejskich na spotkaniu inauguracyjnym w Rzymie był prof. Aleksander Bańka, gość dzisiejszego odcinka - filozof, politolog, wykładowca w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Śląskiego, a także autor książek i koordynator stowarzyszenia Diakonia Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Katowickiej. W rozmowie z Maciejem Pichlakiem wyjaśnia czym jest synod i jakie przyświecają mu idee oraz czym różni się trwający synod od poprzednich. Poznamy też szczegóły spotkania w Rzymie, którego był uczestnikiem. „Celem synodu jest spotkanie” Rozpoczęty w zeszłym roku proces synodalny potrwa dwa lata. Został on podzielony na trzy etapy: lokalny, kontynentalny i powszechny. Obecnie trwa pierwszy z nich. Obejmuje spotkania, których głównym celem jest prowadzenie dialogu, słuchanie oraz rozeznawanie. W rozmowie poruszony zostaje temat organizacji takich spotkań, jak również sensu włączania się świeckich w proces synodalny. „Nie jesteśmy w stanie przetrwać obecnego modelu Kościoła” Profesor odnosi się do krytycznych komentarzy na temat bieżącego synodu. Odpowiada na często pojawiający się zarzut, jakoby proces miałby być pretekstem do wprowadzenia liberalnych reform oraz na pytanie, czy mamy do czynienia z demokratyzacją Kościoła.
    1h 13m 28s
  • 2RYBY Rozmowy odc. 11 Jak Głusi na siebie "krzyczą"? - Maria Gasiewicz | ks.Tomasz Filinowicz

    7 JAN 2022 · „Dla niesłyszących ważny jest obraz, a nie słowo” Jak Głusi postrzegają świat słyszących? Gośćmi Moniki Górskiej są Maria Gasiewicz - niesamowita żona, matka, księgowa, osoba niesłysząca - oraz ks. Tomasz Filinowicz zajmujący się na co dzień formacją duchową Głuchych. W dzisiejszych czasach powszechny jest problem niesłuchania siebie nawzajem. Paradoksalnie właśnie od Głuchych możemy uczyć się sztuki słuchania oraz uważności. W jaki sposób? Jeśli jesteś ciekawy co najbardziej denerwuje Marię w komunikacji ze słyszącymi, jak zamigać imię Maria, oraz na czym polegają kazania dla niesłyszących - koniecznie wysłuchaj rozmowy do końca.
    1h 13m 36s
  • 2RYBY Rozmowy odc. 10 Zobaczyć człowieka – Sztuka wychodzenia z bezdomności | Sebastian Adamczyk

    17 DEC 2021 · Jeżeli osoba uzależniona nie dotknie dna, to się nie odbije – mówi Sebastian Adamczyk, były bezdomny, który już od pięciu lat nie mieszka na ulicy. Trafił tam jako 20-latek z powodu uzależnienia od narkotyków. – Życie na ulicy to codzienna walka o wszystko, o przetrwanie, o poranną toaletę, umycie zębów, ale w istocie to walka o godność – wyznaje. Co to znaczy bezdomność? Czy amfetamina może być ważniejsza niż nocleg? Co było przyczyną sięgania po narkotyki: ciekawość, potrzeba akceptacji, niskie poczucie własnej wartości? Dlaczego mama powinna była wyrzucić z domu syna narkomana? Czy i jak należy pomagać bezdomnemu? – Po pierwsze zauważyć, po drugie nie oceniać, a w okresie zimowym zadzwonić do Straży Miejskiej – radzi były bezdomny. Był zdecydowanym ateistą i przeciwnikiem Kościoła. Po próbie samobójczej zwrócił do Boga. Historia jego wychodzenia z uzależnienia i bezdomności, pełna zwrotów i upadków, zakończyła się sukcesem dzięki relacjom z ludźmi, których Bóg postawił na jego drodze. Kim jest dla niego Bóg i jak wiara pomogła mu zwalczyć uzależnienie? Jak odnalazł się we Wspólnocie „Siedem aniołów” i co jest dla niego esencją życia? Fascynująca, poruszająco szczera rozmowa ks. Mirosława Tykfera z Sebastianem Adamczykiem.
    1h 39m 57s
  • 2RYBY Rozmowy odc 09 Punktem wyjścia powinno być nieocenianie | ks. Mirosław Tykfer

    14 DEC 2021 · Poznajemy kolejnego prowadzącego rozmowy – ks. Mirosław Tykfer, doktor teologii fundamentalnej, od 2014 roku do maja 2021 roku redaktor naczelny „Przewodnika Katolickiego”, wykładowca na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, obecnie proboszcz w podpoznańskich Komornikach. W ujmująco szczerej rozmowie z Maciejem Pichlakiem opowiada, że zawsze chciał być księdzem, poszukiwał wspólnej kapłańskiej drogi z Janem Kaczkowskim i Michałem Gołubiewskim, obecnie dominikaninem i redaktorem miesięcznika „W drodze”. Kto był i w pewnym sensie w dalszym ciągu jest dla niego mistrzem i dlaczego jest to obciążeniem? Kiedy przyszedł kryzys kapłaństwa i co pomogło go pokonać? Czym było to doświadczenie i dlaczego nazywa je pozytywnym? Co oznacza tęczowy ptaszek wpięty w jego klapę i czym jest wspólnota „Sant’Egidio”? Co było najpiękniejszym momentem w jego kapłaństwie? Jakie są teraz wyzwania dla Kościoła i co daje mu nadzieję? Poruszająca rozmowa o życiu, kapłaństwie, budowaniu relacji z ubogimi i szczęściu, którego doświadcza, wychodząc na peryferia.
    30m 12s
  • 2RYBY Rozmowy odc. 8 Wyczuwać piękno – świat ludzi niewidzących | Andrey Tikhonov

    3 DEC 2021 · Wyczuwać piękno – świat ludzi niewidzących Nasze myśli mają wpływ na to, co dzieje się wokół nas, a nastrój może się zmienić w zależności od tego, w jakim języku mówimy – twierdzi Andriej Tichonow, muzyk, youtuber, anglista, copywriter, działacz społeczny, a do tego triatlonista i maratończyk. Przyjechał do Polski z Archangielska w północnej Rosji, tu nauczył się języka polskiego i pisze doktorat z nauk politycznych na Uniwersytecie Wrocławskim. Lubi gotować i eksperymentować ze smakami, improwizuje w kuchni i w muzyce. Od wczesnego dzieciństwa nie widzi i w rozmowie z Moniką Górską opowiada o świecie ludzi niewidomych. Jak sobie radzi z lękiem i uczy zaufania do ludzi? Dlaczego podoba mu się język polski? Kto nauczył go obierać ziemniaki i jak pokonał lęk przed piekarnikiem? Skąd bierze siły, by mierzyć się z trudnościami? Dlaczego nie prosi Jezusa o przywrócenie wzroku i skąd czerpie nadzieję? Fascynująca rozmowa z niezwykłym, ujmującym i pogodnym człowiekiem, który, nie widząc, potrafi wyczuwać piękno.
    1h 8m 48s

2RYBY.PL Rozmowy "Zbliżać się do siebie, wyrażać swoje zdanie, słuchać jeden drugiego, patrzeć na siebie, poznawać się wzajemnie, starać się zrozumieć siebie nawzajem, szukać punktów styczności, wszystko to streszcza się...

show more
show less
Contacts
Information

Looks like you don't have any active episode

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Current

Looks like you don't have any episodes in your queue

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Next Up

Episode Cover Episode Cover

It's so quiet here...

Time to discover new episodes!

Discover
Your Library
Search