Settings
Light Theme
Dark Theme

WNE 053: O kooperatywie w edukacji domowej z Magdą Lisak

WNE 053: O kooperatywie w edukacji domowej z Magdą Lisak
Feb 21, 2020 · 41m 6s

Coraz więcej rodzin jest żywo zainteresowanych ideą edukacji domowej. Nie decydują się jednak na jej podjęcie z różnych względów. Bardzo częstą przyczyną jest lęk związany z rzekomym brakiem socjalizacji dzieci,...

show more
Coraz więcej rodzin jest żywo zainteresowanych ideą edukacji domowej. Nie decydują się jednak na jej podjęcie z różnych względów. Bardzo częstą przyczyną jest lęk związany z rzekomym brakiem socjalizacji dzieci, brakiem dostępu do regularnych kontaktów z rówieśnikami, i wreszcie poczuciem osamotnienia rodziców - jako "nauczycieli". Często rodzice piszą, że chcieliby uczyć dzieci w domu, gdyby udało im się relizować edukację w kilka rodzin, ale "to przecież utopia"... Nie do końca!

W dzisiejszym odcinku podcastu Magda Lisak dzieli się swoim doświadczeniem pięcioletniej wspólnej pracy, edukacji i zabawy w kooperatywie edukacyjnej. 

Jak sama podkreśla, kooperatywa edukacyjna to nie mini - szkoła, a podczas wspólnych spotkań uczestnicy nie koncentrują się na realizacji podstawy programowej. Tu chodzi o coś więcej. Rodzice skupiają się na aktualnych potrzebach i zainteresowaniach dzieci, jednocześnie dzielą się z nimi swoimi pasjami. Na przykład jeśli jest wśród rodziców mama- artystka, to ona organizuje dla dzieci zajęcia z historii sztuki, rysunku, malowania. Jeśli jest tata- architekt, to on uczy pracy w specjalnym programie do projektowania. Jeśli dzieci interesują się historią, to stwarza się im przestrzeń i czas do pogłębiania tej dziedziny, a w efekcie powstają na przykład wspaniałe inscenizacje historyczne.

Kooperatywy edukacyjne (szczególnie te w USA) bywają naprawdę dużymi grupami, liczą po kilkadzisiąt, a nawet około stu osób. Ta, o której opowiada nam Magda składa się zaledwie z kilku zaprzyjaźnionych ze sobą rodzin, które chciały wspólnie zrobić coś fajnego. Nad ilość cenią sobie możliwość indywidualnego podejścia do dzieci. 

Obecnie ich kooperatywa podzielona jest na dwie grupy: młodszą dla nauczania wczesnoszkolnego i starszą dla dzieci od piątej do ósmej klasy. Początkowo spotkania odbywały się w domach rodzin, z czasem zaczęli korzystać z sali wynajętej w pobliskim domu kultury. 

Co jest ważne przy tworzeniu takiej kooperatywy? Aby nie była ona oparta tylko na jednej rodzinie, aby wszyscy angażowali się w sprawy organizacyjne, zajęcia itd., przecież każdy ma coś, czym może się podzielić, każdy ma jakiś dar. 


Z tego odcinka podcastu poznasz odpowiedzi na pytania i dowiesz się o:
- Co to jest kooperatywa edukacyjna?
- Jak wygląda organizacja kooperatywy edukacyjnej?
- Czy jest możliwa edukacja domowa w kilka rodzin?
- Jakie zajęcia wybierać w kooperatywie edukacyjnej?
- Czy kooperatywa to mini - szkoła?
- Co z realizacją podstawy programowej?
- O zajęciach artystycznych dla dzieci 
- O przyrodzie w terenie
- O wspólnym śpiewaniu 
- Jak można uczyć dzieci historii sztuki?
- Co ma wspólnego Starożytny Egipt z emotikonami?
- Co jest ważne przy zakładaniu kooperatywy?
show less
Information
Author Więcej Niż Edukacja
Website -
Tags

Looks like you don't have any active episode

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Current

Looks like you don't have any episodes in your queue

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Next Up

Episode Cover Episode Cover

It's so quiet here...

Time to discover new episodes!

Discover
Your Library
Search