Settings
Light Theme
Dark Theme

Szczepienia. Nowa linia podziału społecznego

Szczepienia. Nowa linia podziału społecznego
Sep 22, 2021 · 1h 1m 2s

Im mniej osób się zaszczepi, tym mocniej uderzy w nas czwarta fala pandemii. To pewne. Ale Polacy szczepią się niechętnie. Loterie i perswazja nie zdały egzaminu. A w temacie przymusowych...

show more
Im mniej osób się zaszczepi, tym mocniej uderzy w nas czwarta fala pandemii. To pewne. Ale Polacy szczepią się niechętnie. Loterie i perswazja nie zdały egzaminu. A w temacie przymusowych szczepień nie ma konsensusu. Większość krajów balansuje na krawędzi: pomiędzy wprowadzeniem nakazu a ochroną praw obywatelskich, w tym prawa wyboru. Europa testuje więc różne modele – z obowiązkowymi szczepieniami dla konkretnych grup zawodowych, systemem kar i restrykcji dla niezaszczepionych i przywilejami dla tych, którzy mogą się pochwalić paszportem covidowym. Jaką drogę wybierze Polska? I jakie będą społeczne konsekwencje politycznych decyzji w tym zakresie? Czy stosunek do szczepień wyznaczy kolejną linię podziałów społecznych w naszym, i tak już mocno spolaryzowanym społeczeństwie? Czy bezpieczeństwo ogółu tłumaczy restrykcje i ograniczenia wobec tych, którzy szczepić się nie chcą? Jak wprowadzić taki obowiązek w demokracji liberalnej, gdzie wolność jednostki ma nie tylko ogromne znaczenie prawne, ale też symboliczne? A z drugiej strony, jak inaczej zadbać o odporność stadną, jak chronić zdrowie publiczne? Jak nie dać się zastraszyć antyszczepionkowcom? O tym wszystkim rozmawialiśmy podczas wrześniowej Premiery Pisma.

W dyskusji o szczepieniach wzięli udział dr hab. Elżbieta Korolczuk (socjolożka, badaczka społeczna i autorka książek związana z Uniwersytetem Södertörn w Sztokhomie i Ośrodkiem Studiów Amerykańskich UW. Jej najnowsza publikacja – (Anti)Gender Politics in the Populist Moment – napisana wspólnie z Agnieszką Graff ukaże się w wydawnictwie Rutledge, a jej polskie tłumaczenie w Krytyce Politycznej), dr hab. Marcin Napiórkowski (badacz mitów, wykładowca w Instytucie Kultury Polskiej UW. Autor kilku książek, między innymi Kodu kapitalizmu i wydanego niedawno Turbopatriotyzmu o współczesnych polskich mitologiach politycznych. Prowadzi blog mitologiawspolczesna.pl) oraz dr Łukasz Durajski (lekarz specjalizujący się w dziedzinie pediatrii, wakcynolog, wykładowca akademicki na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Twórca platformy telemedycznej Med24. Bloger, autor książek Zdrowie twojego dziecka i Co na to lekarz? Mity przenoszone drogą szeptaną). Debatę poprowadziła dziennikarka związana z Radiem Kolor, Justyna Dżbik.

Partnerem Premiery Pisma jest Empik.
show less
Information
Author Pismo. Magazyn opinii
Website -
Tags

Looks like you don't have any active episode

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Current

Looks like you don't have any episodes in your queue

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Next Up

Episode Cover Episode Cover

It's so quiet here...

Time to discover new episodes!

Discover
Your Library
Search