Settings
Light Theme
Dark Theme

SG#101 Takiego liceum jeszcze nie było! O Liceum Artes Liberales opowiada Jarek Szulski, Marcin Szala i Janek Niziński

SG#101 Takiego liceum jeszcze nie było! O Liceum Artes Liberales opowiada Jarek Szulski, Marcin Szala i Janek Niziński
May 30, 2022 · 59m 18s

Nareszcie!!! Tak krzyknęłam jak tylko dowiedziałam się, że Jarek Szulski i Marcin Szala otwierają liceum. Domyślałam się, że to będzie niesamowite, nowatorskie i odpowiadające współczesnym potrzebom przedsięwzięcie – nie sądziłam...

show more
Nareszcie!!!
Tak krzyknęłam jak tylko dowiedziałam się, że Jarek Szulski i Marcin Szala otwierają liceum. Domyślałam się, że to będzie niesamowite, nowatorskie i odpowiadające współczesnym potrzebom przedsięwzięcie – nie sądziłam tylko, że aż tak bardzo! Tego dowiedziałam się z rozmowy, do której Was zapraszam i z publikacji Jarka, którą zamieszczam poniżej:

🔴W Liceum Artes Liberales, poza celami akademickimi, które chcemy realizować wspólnie z uczennicami i uczniami, niezwykle ważny jest dla nas aspekt wychowawczy. Wymiar czasu, jaki jest potrzebny aby pokierować grupą tutorską (czyli tak jakby 16 osobową klasą) to 1/2 etatu. 1/2 etatu! ❗❗❗
🔴W myśleniu o wychowawczych ramach i wartościach, bliskie są nam założenia amerykańskiego psychologa Carla Rogersa, które można niemal bezpośrednio przenieść na grunt szkoły (pisałem o tym w książce “Nauczyciel z Polski”). Rogers twierdził, że aby relacja pomiędzy terapeutą (tu nauczycielem/nauczycielką) a klientem (tu uczennicą/uczniem) była korzystna i rozwojowa dla OBU stron, potrzebne jest spełnienie trzech koniecznych i wystarczających warunków:
👉Empatia – zdolność wczuwania się: nauczyciel(ka) odczuwa i rozumie opowieści uczniów w taki sam sposób, w jaki odczuwa i rozumie je młody człowiek.
👉Kongruencja – autentyczność i spójność: nauczyciel(ka) zachowuje się jak realna osoba, w zgodzie ze sobą, niczego nie udaje, nie ukrywa swoich uczuć, reakcji ani opinii. I jest spójny w tym co robi, co głosi i w jaki sposób żyje. Nauczyciel generujący jednego dnia internetowy hejt, drugiego dnia mówiący o szacunku dla drugiego człowieka, będzie w oczach młodzieży zwykłym hipokrytą. A młodzi mają doskonałe radary nastawione na obłudę i niespójność, i na pewno nam nie odpuszczą!
👉Bezwarunkowa akceptacja – nauczyciel(ka) okazuje uczennicy/uczniowi bezwarunkową akceptację i szacunek, niezależnie od zachowania i pozycji młodego człowieka.
🔵🔵🔵Zwłaszcza bezwarunkowa akceptacja wydaje się niezbędnym i pięknym darem, jaki możemy dać my dorośli młodym ludziom, przekraczającym próg szkoły. To przekaz, który brzmi: ❤ Witaj w szkole, będziemy się tu różnić, spierać, złościć na siebie, będziemy też od siebie nawzajem wymagać, jednak pamiętaj, że ponad to wszystko, jesteśmy ciekawi kim jesteś, z czym przychodzisz i przyjmujemy Cię takim jakim jesteś. Nie za to co zrobiłeś, ale za Twoje człowieczeństwo.❤

🎯masz pytania, potrzebujesz więcej informacji? Napisz: jszulski@gmail.com (oficjalna komunikacja dotycząca szkoły ruszy w czerwcu)
Czy ktoś z Was nie zna jeszcze Jarka i Marcina?
Po pierwsze polecam słuchać i czytać obu Panów.
Szczególnie polecam książki Jarka oraz wystąpienie Marcina na TEDx.

Jarek Szulski był gościem w odcinku #39 Bez relacji, nie ma edukacji
oraz w odcinku #83 Doświadczenie, które należy się każdemu dziecku. Przedstawiałam go wtedy, powtarzając za Jackiem Santorskim, jako szalonego i wrażliwego nauczyciela, który pracował wtedy jako wychowawca oraz profesor gimnazjum i liceum im.Reytana. Obecnie pracuje w Values – Grupie Firm Doradczych, gdzie od 2010 roku kieruje zespołem projektowym studium podyplomowego Akademia Psychologii Przywództwa, realizowanego w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej Jarek jest twórcą programu treningu interpersonalnego i społecznego dla nastolatków “Earth Yourself” oraz autorem powieści o szkole “Sor” i “Zdarza się”, razem z Jackiem Santorskim współautor poradnika “Siła spokoju, którego nie ma”. W styczniu 2021 roku ukazała się jego najnowsza książka – poradnik dla nauczycieli i rodziców “Nauczyciel z Polski”.
Marcin Szala to ekspert w obszarze edukacji i startupper, współtworzył takie edukacyjne przestrzenie jak: Akademeia High School, Akademeia Tutorial College czy Collegium Wratislaviense.
Janek Niziński w tym roku zdawał maturę, a dwa lata temu był pierwszym uczestnikiem projektu Jarka “Earth Yourself”. Ma bardzo aktualne doświadczenia związane z edukacją i pomysły jak poukładać ją od nowa.
Muzyka:

Jam Morgan Jazz Cafe

LINK:https://taketones.com/track/jazz-cafe

FREE CC LICENSE
show less
Information
Author Kamila Dzierżanowska
Website -
Tags

Looks like you don't have any active episode

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Current

Looks like you don't have any episodes in your queue

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Next Up

Episode Cover Episode Cover

It's so quiet here...

Time to discover new episodes!

Discover
Your Library
Search