Settings
Light Theme
Dark Theme

MLG: Grywalizacja - w rozwijaniu biznesu i w marketingu (Gość: Krzysztof Filarski)

MLG: Grywalizacja - w rozwijaniu biznesu i w marketingu (Gość: Krzysztof Filarski)
Jan 23, 2019 · 1h 4m 14s

Zapraszam na kolejny odcinek specjalny podcastu Marketing ludzkim głosem. Rozmawiamy w siedzibie West Hill Consulting. Gospodarzem i jednocześnie gościem odcinka jest członek zarządu firmy doradczo-szkoleniowej oraz spółki informatycznej, która dostarcza...

show more
Zapraszam na kolejny odcinek specjalny podcastu Marketing ludzkim głosem.

Rozmawiamy w siedzibie West Hill Consulting. Gospodarzem i jednocześnie gościem odcinka jest członek zarządu firmy doradczo-szkoleniowej oraz spółki informatycznej, która dostarcza oprogramowanie do grywalizacji. Twórca fabuł, autor książki Storytelling inspiracyjny, szef biura nowych mediów, który prowadzi nagradzane projekty rozwojowe dla szefów największych firm w Polsce, mąż i ojciec, Krzysiek Filarski.

Grywalizacja, czym jest? W najkrótszej definicji to przeniesienie mechanizmów ze świata gier do innego świata. To mechanizmy, które powodują, że ludzie angażują się w gry.

Na czym dokładnie taka polega? Każdy geek to wie. I każdy marketer, szukający sposobów na zaangażowanie klienta, skupia się bowiem na grywalizacji w employer brandingu. Dowiecie się także, że gamifikację wykorzystać można w sferze B2C. A jeżeli już kiedyś to hasło obiło wam się o uszy i wydaje się czymś przestarzałym, dowiecie się dlaczego tak nie jest i jak ewoluuje.

Przyda się w tym dwugłos - nasz gość sam nie jest gamerem, natomiast ja trochę grywam - wciągam się z dziećmi w świat gier, dlatego przedstawiam moją perspektywę na przenoszenie ich mechanizmów w świat realny. Jeżeli ktoś gra, łatwiej wprowadzi w jego życie elementy grywalizacji - to jasne, ale grywalizacja nie jest przeznaczona tylko i wyłącznie dla osób, które uwielbiają gry. West Hill Consulting zajmuje się wdrażaniem fabularnych rozwiązań grywalizacji do rozwoju, ze szczególnym naciskiem na employer branding, a zatem - szkolenia i rozszerzanie kompetencji pracowników.

No więc jak stworzyć mechanizmy grywalizacyjne? Z rozmowy można wywnioskować, że trzeba określić trzy rzeczy: cel, fabułę i nagrodę. Każda z nich wymaga przemyślenia - na fabułę i mechanikę może mieć wpływ chociażby płeć graczy, nagroda może wpłynąć na poziom trudności gry ale i to, do kogo jest skierowana gra, wpływa na nagrody. Nagroda musi być fair, jak cała gra. Współczynnik, który określa „stopień bycia fair”, jak usłyszycie, nazywa się fairness - to chyba najistotniejsza cecha grywalizacji, którą w każdej sytuacji trzeba dobrze przemyśleć. To nr 2 po precyzyjnie i jasno skonstruowanych regułach gry.

Numerem 3 będą narzędzia, ułatwiające proces grywalizacji. Warto mieć elastyczny silnik, na którym oprze się swoje gry i wiedzieć, co takiego w sobie mają gry komputerowe, że tak angażują odbiorców, a czego brakuje w obowiązkach realnego życia. I nie wolno zapominać o dobrze zaprojektowanym UX - co to takiego? Usłyszycie w podcaście.

Firma mojego gościa ma na koncie już mnóstwo tego typu projektów i Krzysztof opisuje w odcinku kilka z nich. Choć na ogół realizowane są dla dużych klientów w branży B2B, to dowiecie się również, jak grywalizację można przenieść na grunt mniejszych przedsiębiorstw i w relacjach B2C.

Poznacie też ciemną stronę grywalizacji, to, jak znany z Netflixa serial Black Mirror znajduje swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Nie poddawajmy się jednak czarnym myślom! Zagwozdka: Czy hakerów, którzy złamali nasz grywalizacyjny system, nagradzać za złamanie systemu, czy banować? Przewidujmy wszystkie luki i zagrożenia naszego mechanizmu, jeżeli chcemy tego uniknąć. A jak zmiksować zarządzanie zespołem i grywalizację, by praca nad projektem poszła szybciej? A w jakim kierunku zmierza marketing?

Tyle pytań i na wszystkie znajdą się odpowiedzi!

Z tego odcinka dowiecie się:

Co to jest grywalizacja?
Kim jest geek?
Czy grywalizacja jest przestarzałym hasłem?
Na czym polega grywalizacja?
Jak wykorzystać grywalizację w B2B i B2C?
Jak wykorzystać grywalizację w employer brandingu?
Czym charakteryzują się pokolenia X, Y, Z?
W jakie gry grywam?
Od czego zaczyna się planowanie mechanizmów grywalizacji?
Kiedy w grywalizacji pojawia się fabuła?
Jak nauczyć mechanika zapamiętać 1 milion części samochodowych?
Jakie są nagrody w grach, które się projektuje?
Co to jest fairness?
Jakie metody grywalizacyjne stosuję?
Jakie są narzędzia, ułatwiające proces grywalizacji?
Co w grach najsilniej motywuje do zaangażowania?
Do kogo jest skierowana grywalizacja?
W jakim kierunku rozwija się grywalizacja?
Ile powinna trwać akcja grywalizacyjna?
Ile trwają te projekty?
Jakie grywalizacje można wprowadzić w małej firmie?
Jakie są ciemne strony grywalizacji?
Co to jest UX?
Co to jest onboarding?
Jak zmiksować zarządzanie zespołem i grywalizację, by praca nad projektem poszła szybciej i czy są jakieś korelacje z metodą agile?
Na czym polega agile?
W jakim kierunku zmierza marketing?

Znajdziesz mnie też w social mediach:
Facebook: www.facebook.com/lukaszwolek
Instagram: www.instagram.com/lukaszwolek/
LinkedIin: www.linkedin.com/in/lukaszwolek/
show less
Information
Author Łukasz Wołek
Website -
Tags

Looks like you don't have any active episode

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Current

Looks like you don't have any episodes in your queue

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Next Up

Episode Cover Episode Cover

It's so quiet here...

Time to discover new episodes!

Discover
Your Library
Search