Settings
Light Theme
Dark Theme

011: Przerost prostaty i badanie PSA

011: Przerost prostaty i badanie PSA
Jun 17, 2020 · 11m 7s

Łagodny rozrost gruczołu krokowego, czyli prostaty, to choroba, która u mężczyzn występuje bardzo często. Im starszy mężczyzna, tym częściej zmaga się z tym schorzeniem. Mówi się nawet, że większość męskiej...

show more
Łagodny rozrost gruczołu krokowego, czyli prostaty, to choroba, która u mężczyzn występuje bardzo często. Im starszy mężczyzna, tym częściej zmaga się z tym schorzeniem. Mówi się nawet, że większość męskiej populacji umiera z przerostem prostaty, a nawet z nowotworem tego narządu. Nie oznacza to jednak, że jest to przyczyna zgonu, a to dość istotna różnica.

Objawy rozrostu gruczołu krokowego – jak je rozpoznać?
W pierwszej kolejności pojawiają się objawy ze strony dolnego odcinka dróg moczowych. Przede wszystkim jest to uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego. Występuje także częstsze oddawanie moczu i trudności w jego oddawaniu. Objawia się to przerywaniem strumienia moczu oraz parciem, które pojawia się nagle i zmusza Chorego do gwałtownego poszukiwania toalety. Może również wystąpić wolniejsze niż zwykle oddawanie moczu, oddawanie moczu z wysiłkiem lub wstawanie nocne. Wszystkie te wymienione przeze mnie objawy bardzo dobrze korespondują z procesami zachodzącymi w prostacie i pęcherzu. Wymagają one diagnostyki ze strony lekarza, któremu je zgłaszamy.

Warto również podkreślić fakt, iż u wielu mężczyzn powyższe objawy pojawiają się wraz z wiekiem.

Do ich nasilenia może prowadzić także stosowanie niektórych leków:
- przeciwdepresyjnych,
- przeciwuczuleniowych,
- rozszerzających oskrzela,
- moczopędnych, stosowanych w kardiologii.
Warto zgłosić lekarzowi, że stosujemy któreś z tych leków.

Dzienniczek mikcji
By ułatwić diagnostykę stosuje się specjalny dzienniczek oddawania moczu. Przykład takiego dzienniczka udostępniam w pliku pdf, dołączonym do tego artykułu. Można go sobie pobrać i wypełnić. Z pewnością ułatwi on diagnostykę lekarzowi, który będzie decydował o dalszym leczeniu.

Poziom PSA – badać czy nie?
W zakresie diagnostyki istnieje niestety wiele różnych sprzecznych doniesień. Najistotniejsze z nich dotyczą wykonywania badania PSA, czyli badania antygenu sterczowego. Podniesione stężenie antygenu we krwi powinno nas informować o niepokojących procesach zachodzących w prostacie. To nie musi oznaczać nowotworu!

Rekomendacje wielu towarzystw naukowych i instytucji publicznych z różnych krajów świata w zakresie wykonywania badania PSA są dość sprzeczne. Często wskazują one, by badać. Po kilku zaś latach zalecają, by tych badań zaniechać ze względu na istniejące ryzyko związane z tym badaniem. Często z powodu niepokojącego wyniku badania PSA do dalszej diagnostyki kierowani są Pacjenci, którzy wcale jej nie wymagają. Ryzyko jest większe niż ewentualne korzyści wynikające z wykonania badania PSA.

Jak należy to rozumieć? Otóż poziom PSA czasami się podnosi, ale wcale nie towarzyszy temu zwiększone ryzyko występowania nowotworów.

Więcej o badaniu PSA, o tym kiedy warto je wykonywać oraz porady jak radzić sobie (jeszcze przed wizytą u lekarza) z objawami przerostu prostaty - przeczytasz na blogu lub posłuchać w materiale.

Tekst wpisu:
https://lekarzrodzinny.blog/rozrost-prostaty-i-badanie-psa/

Dzienniczek mikcji możesz pobrać tutaj:
https://lekarzrodzinny.blog/wp-content/uploads/2020/06/dzienniczek_mikcji.pdf

Zapraszam do udostępniania tego materiału jeśli był dla Ciebie pomocny!
Podziel się podcastem, zajrzyj także na moją stronę lub fb.
show less
Information
Author Aleksander Biesiada
Website -
Tags

Looks like you don't have any active episode

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Current

Looks like you don't have any episodes in your queue

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Next Up

Episode Cover Episode Cover

It's so quiet here...

Time to discover new episodes!

Discover
Your Library
Search