00:00
21:42
Bohaterem "Ścieżek miłości" Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka będzie Stefan Żeromski.

Prorok pokolenia sprzed pierwszej wojny światowej jak o nim pisano. Zachwycał się nim podobno Henryk Sienkiewicz.

Trzeba jednak powiedzieć, że mimo, iż był człowiekiem czułym i szlachetnym i nie używał swej literatury dla jakichkolwiek korzyści osobistych to jednak można powiedzieć z niedużą przesadą, że każdy utwór Żeromskiego odpowiadał nastrojem innej partii politycznej. Pisał też ostro o Polsce, np w "Sułkowskim": "Trzeba rozrywać rany polskie, żeby się nie zabliźniły błoną podłości", ale i miłość, erotyzm, pożądanie były ciągle obecne w jego literaturze - ot choćby w "Dziejach grzechu".

O rozterkach serca pisarza, prawie permanentnych, opowiada dr Anna Matuszyńska, a realizacja dźwiękowa jest dziełem Jacka Kurkowskiego.
Bohaterem "Ścieżek miłości" Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka będzie Stefan Żeromski. Prorok pokolenia sprzed pierwszej wojny światowej jak o nim pisano. Zachwycał się nim podobno Henryk Sienkiewicz. Trzeba jednak powiedzieć, że mimo, iż był człowiekiem czułym i szlachetnym i nie używał swej literatury dla jakichkolwiek korzyści osobistych to jednak można powiedzieć z niedużą przesadą, że każdy utwór Żeromskiego odpowiadał nastrojem innej partii politycznej. Pisał też ostro o Polsce, np w "Sułkowskim": "Trzeba rozrywać rany polskie, żeby się nie zabliźniły błoną podłości", ale i miłość, erotyzm, pożądanie były ciągle obecne w jego literaturze - ot choćby w "Dziejach grzechu". O rozterkach serca pisarza, prawie permanentnych, opowiada dr Anna Matuszyńska, a realizacja dźwiękowa jest dziełem Jacka Kurkowskiego. read more read less

about 1 year ago #historia, #miłość, #żeromski