00:00
36:17
Gościem podcastu jest Hubert Grabara, specjalista SL ds. edukacji, komunikacji, ochrony przyrody i p-poż w Nadleśnictwie Toruń.
Z roku na rok produkujemy coraz więcej odpadów komunalnych – najnowsze dane statystyczne mówią, że jest to już 312 kg na głowę (to jak duży pokój w Twoim mieszkaniu wypchany po sufit śmieciami). Wiele z tych śmieci, niestety, trafia do lasu.
A w lesie odpady stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zwierząt i roślin, a także pośrednie na całą resztę ekosystemu. Śmieci degradują glebę oraz wody podziemne, wpływają negatywnie na cykl życiowy zwierząt, ostatecznie śmieci z naszego domu mogą zatruć karpia w stawie u sąsiada...
Lasy Państwowe w 2020 r. przeznaczyły na wywóz odpadów niemal 20 milionów złotych, liczba nieczystości wywiezionych w tym samym roku wyniosła ok. 84 mln m3, co w przybliżeniu daje ponad 1 100 wagonów kolejowych (jeden wagon ma ok. 80 m3) Według danych za poprzedni rok ponad 80% odpadów znajdowanych w lasach stanowiły: opakowania jednorazowe, urządzenia AGD, meble, materiały budowlane oraz zużyte części samochodowe. Nie zabrakło w tym wszystkim także padłych zwierząt gospodarskich i zepsutych artykułów spożywczych.

Chcesz z nami porozmawiać? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku - zapraszamy do
grupy Między Drzewami Podcast https://www.facebook.com/groups/200577924563446

Nowe odcinki podcastu „Między Drzewami" są publikowane w każdy czwartek o 19:00 na YouTube na kanale Lasów Państwowych oraz we wszystkich serwisach streamingowych z podcastami (Spotify, Google Podcasts, Deezer, Apple Podcasts, iTunes, Lecton, EmpikGo, Spreaker i wielu innych). Zasubskrybuj, by nie przegapić!

Prowadzenie: Paulina Król, Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Gość: Hubert Grabara, Nadleśnictwo Toruń
Produkcja: Centrum Informacyjne Lasów Państwowych 2021
Gościem podcastu jest Hubert Grabara, specjalista SL ds. edukacji, komunikacji, ochrony przyrody i p-poż w Nadleśnictwie Toruń. Z roku na rok produkujemy coraz więcej odpadów komunalnych – najnowsze dane statystyczne mówią, że jest to już 312 kg na głowę (to jak duży pokój w Twoim mieszkaniu wypchany po sufit śmieciami). Wiele z tych śmieci, niestety, trafia do lasu. A w lesie odpady stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zwierząt i roślin, a także pośrednie na całą resztę ekosystemu. Śmieci degradują glebę oraz wody podziemne, wpływają negatywnie na cykl życiowy zwierząt, ostatecznie śmieci z naszego domu mogą zatruć karpia w stawie u sąsiada... Lasy Państwowe w 2020 r. przeznaczyły na wywóz odpadów niemal 20 milionów złotych, liczba nieczystości wywiezionych w tym samym roku wyniosła ok. 84 mln m3, co w przybliżeniu daje ponad 1 100 wagonów kolejowych (jeden wagon ma ok. 80 m3) Według danych za poprzedni rok ponad 80% odpadów znajdowanych w lasach stanowiły: opakowania jednorazowe, urządzenia AGD, meble, materiały budowlane oraz zużyte części samochodowe. Nie zabrakło w tym wszystkim także padłych zwierząt gospodarskich i zepsutych artykułów spożywczych. Chcesz z nami porozmawiać? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku - zapraszamy do grupy Między Drzewami Podcast https://www.facebook.com/groups/200577924563446 Nowe odcinki podcastu „Między Drzewami" są publikowane w każdy czwartek o 19:00 na YouTube na kanale Lasów Państwowych oraz we wszystkich serwisach streamingowych z podcastami (Spotify, Google Podcasts, Deezer, Apple Podcasts, iTunes, Lecton, EmpikGo, Spreaker i wielu innych). Zasubskrybuj, by nie przegapić! Prowadzenie: Paulina Król, Centrum Informacyjne Lasów Państwowych Gość: Hubert Grabara, Nadleśnictwo Toruń Produkcja: Centrum Informacyjne Lasów Państwowych 2021 read more read less

2 years ago #lasypaństwowe, #międzydrzewami, #podcast, #polskipodcast, #śmieci