00:00
30:09
Gdy mówimy o strategiach obronnych np. ssaków, myślimy o pazurach, dziobach, rozróżniamy zwierzęta drapieżne od ich ofiar za pomocą ich budowy anatomicznej. Świat zwierząt to nie tylko spektakularne, bo widowiskowe, walki, pościgi czy ucieczki. Okazuje się, że owady - których są miliony - również muszą się ukrywać, kamuflować, atakować czy wymyślać niestworzone psikusy, które pomogą im przetrwać.

W rozmowie z Pauliną Król o fascynującym świecie owadów opowiada dr hab. Tomasz Mokrzycki, adiunkt w Katedrze Ochrony Lasu i Ekologii, w Zakładzie Entomologii, Ekologii i Ekoturystyki SGGW, a także opiekun Sekcji Entomologicznej Koła Naukowego Leśników i wiceprzewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy Ekologicznej.

Wojny chemiczne w świecie owadów - jak to działa?
Jakiej umiejętności strzel zawdzięcza swoją nazwę?
Czy związki chemiczne, wykorzystywane przez owady, mogą zaszkodzić nam, ludziom?
Jak owady oszukują? I co oznacza dla nich kolor czerwony?
Czym jest kryptyzm i kamuflaż?

Odpowiedzi na te i inne pytania związane z mechanizmami obronnymi i strategiami życiowymi owadów znajdziesz w materiale.

Chcesz z nami porozmawiać? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku - zapraszamy do
grupy Między Drzewami Podcast: https://www.facebook.com/groups/200577924563446

Nowe odcinki podcastu „Między Drzewami" są publikowane w każdy czwartek o 19:00 na YouTube na kanale Lasów Państwowych oraz we wszystkich serwisach streamingowych z podcastami (Spotify, Google Podcasts, Deezer, Apple Podcasts, iTunes, Lecton, EmpikGo, Spreaker i wielu innych). Zasubskrybuj, by nie przegapić!

Prowadzenie: Paulina Król, Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Gość: dr hab. Tomasz Mokrzycki, SGGW
Produkcja: Centrum Informacyjne Lasów Państwowych 2021
Gdy mówimy o strategiach obronnych np. ssaków, myślimy o pazurach, dziobach, rozróżniamy zwierzęta drapieżne od ich ofiar za pomocą ich budowy anatomicznej. Świat zwierząt to nie tylko spektakularne, bo widowiskowe, walki, pościgi czy ucieczki. Okazuje się, że owady - których są miliony - również muszą się ukrywać, kamuflować, atakować czy wymyślać niestworzone psikusy, które pomogą im przetrwać. W rozmowie z Pauliną Król o fascynującym świecie owadów opowiada dr hab. Tomasz Mokrzycki, adiunkt w Katedrze Ochrony Lasu i Ekologii, w Zakładzie Entomologii, Ekologii i Ekoturystyki SGGW, a także opiekun Sekcji Entomologicznej Koła Naukowego Leśników i wiceprzewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Wojny chemiczne w świecie owadów - jak to działa? Jakiej umiejętności strzel zawdzięcza swoją nazwę? Czy związki chemiczne, wykorzystywane przez owady, mogą zaszkodzić nam, ludziom? Jak owady oszukują? I co oznacza dla nich kolor czerwony? Czym jest kryptyzm i kamuflaż? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z mechanizmami obronnymi i strategiami życiowymi owadów znajdziesz w materiale. Chcesz z nami porozmawiać? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku - zapraszamy do grupy Między Drzewami Podcast: https://www.facebook.com/groups/200577924563446 Nowe odcinki podcastu „Między Drzewami" są publikowane w każdy czwartek o 19:00 na YouTube na kanale Lasów Państwowych oraz we wszystkich serwisach streamingowych z podcastami (Spotify, Google Podcasts, Deezer, Apple Podcasts, iTunes, Lecton, EmpikGo, Spreaker i wielu innych). Zasubskrybuj, by nie przegapić! Prowadzenie: Paulina Król, Centrum Informacyjne Lasów Państwowych Gość: dr hab. Tomasz Mokrzycki, SGGW Produkcja: Centrum Informacyjne Lasów Państwowych 2021 read more read less

2 years ago #entomolog, #entomologia, #lasypaństwowe, #leśnicy, #międzydrzewami, #nauka, #owady, #podcast, #polskipodcast, #przyroda, #rozmowa, #tomaszmokrzycki, #wiedza