00:00
38:54
Finlandia czwarty rok z rzędu znalazła się na czele rankingu najszczęśliwszych państw świata.

– Zaufanie Finów wobec instytucji państwowych i zaufanie Finów wobec siebie jest jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na pierwszą pozycję Finalndii w tym rankingu. Ja musiałam się tutaj nauczyć nie tylko bardziej ufać ludziom, ale też ufać urzędom, że informacja, którą otrzymam jest tą jedną, właściwą i tak na pewno będzie – mówi Aleksandra Michta-Juntunen, autorka bloga Fińskie smaki, książki „Finlandia. Sisu, sauna i salmiakki” oraz współautorka książki „Codziennie jest piątek. Szczęście po nordycku”, która w Finlandii mieszka od kilkunastu lat.

Choć ze względu na Covid metodologia badania nieco się zmieniła, to czołówka krajów w rankingu pozostaje właściwie niezmienna. – To kraje nordyckie, kraje o stabilnych demokracjach, kraje zapewniające wolność słowa, wolność wyznania, wolność sumienia, wolność życia tak, jak ludzie chcą żyć i kraje, które dbają o obywateli, a przynajmniej starają się dbać. Nie zawsze wszystko wychodzi idealnie, ale przynajmniej się starają. Zapewniają równy dostęp do edukacji, do służby zdrowia, to kraje, w których poziom korupcji jest niski – wylicza Aleksandra Michta-Juntunen.

Jaka jest recepta Finlandii na sukces? Jak się mieszka w najszczęśliwszym kraju na świecie? Jak wygląda tam system edukacji i ochrony zdrowia? Czy Finowie i Finki ufają sobie nawzajem i politykom? Co czyni Finów szczęśliwymi? I czego Polska mogłaby się nauczyć od Finlandii? Posłuchajcie rozmowy!

Gdzie można słuchać mojego podcastu?
🎶 Spotify http://spoti.fi/2O3TSdk
🎶 YouTube http://bit.ly/3en8ejx
http://douslyszenia.online/

W dżinglu podcastu został wykorzystany utwór „Little Idea” od scottholmesmusic.com
Finlandia czwarty rok z rzędu znalazła się na czele rankingu najszczęśliwszych państw świata. – Zaufanie Finów wobec instytucji państwowych i zaufanie Finów wobec siebie jest jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na pierwszą pozycję Finalndii w tym rankingu. Ja musiałam się tutaj nauczyć nie tylko bardziej ufać ludziom, ale też ufać urzędom, że informacja, którą otrzymam jest tą jedną, właściwą i tak na pewno będzie – mówi Aleksandra Michta-Juntunen, autorka bloga Fińskie smaki, książki „Finlandia. Sisu, sauna i salmiakki” oraz współautorka książki „Codziennie jest piątek. Szczęście po nordycku”, która w Finlandii mieszka od kilkunastu lat. Choć ze względu na Covid metodologia badania nieco się zmieniła, to czołówka krajów w rankingu pozostaje właściwie niezmienna. – To kraje nordyckie, kraje o stabilnych demokracjach, kraje zapewniające wolność słowa, wolność wyznania, wolność sumienia, wolność życia tak, jak ludzie chcą żyć i kraje, które dbają o obywateli, a przynajmniej starają się dbać. Nie zawsze wszystko wychodzi idealnie, ale przynajmniej się starają. Zapewniają równy dostęp do edukacji, do służby zdrowia, to kraje, w których poziom korupcji jest niski – wylicza Aleksandra Michta-Juntunen. Jaka jest recepta Finlandii na sukces? Jak się mieszka w najszczęśliwszym kraju na świecie? Jak wygląda tam system edukacji i ochrony zdrowia? Czy Finowie i Finki ufają sobie nawzajem i politykom? Co czyni Finów szczęśliwymi? I czego Polska mogłaby się nauczyć od Finlandii? Posłuchajcie rozmowy! Gdzie można słuchać mojego podcastu? 🎶 Spotify http://spoti.fi/2O3TSdk 🎶 YouTube http://bit.ly/3en8ejx ▶ http://douslyszenia.online/ W dżinglu podcastu został wykorzystany utwór „Little Idea” od scottholmesmusic.com read more read less

3 years ago #edukacja, #finlandia, #fińskie, #kraj, #polityka, #ranking, #szczęście, #zaufanie, #zdrowie