🎙🎧 To trochę nietypowy odcinek Podcastu Crazy Nauki - rozmowa z gościem! Jest nim neurochirurg, dr Łukasz Grabarczyk, którego wypytujemy o najbardziej fascynujący i nie do końca poznany narząd, jakim jest ludzki mózg. Założyliśmy, że punkt widzenia kogoś, kto w swoim życiu zoperował wiele mózgów, będzie dla nas, zwykłych zjadaczy chleba, dość rewolucyjny - i nie zawiedliśmy się!
🧠 Doktora Grabarczyka zapytamy m.in. o to, jaka jest konsystencja mózgu i czy mózgi jakoś różnią się między sobą? Skąd wiemy, która struktura mózgowa odpowiada za mówienie, a która za kochanie i co robi neurochirurg, żeby podczas operacji nie uszkodzić żadnej z nich? Dlaczego do mózgu wchodzi się przez pachwinę? I czy operujący może skorzystać z toalety podczas wielogodzinnego zabiegu?
Zapraszamy do posłuchania naszego podcastu! Jeśli Wam się spodoba, zajrzyjcie do nas na Patronite i rozważcie wsparcie: https://patronite.pl/crazynauka
Dziękujemy szczególnie naszemu patronowi ManukUnta za wsparcie!
Jeśli wolisz jednorazowo postawić nam kawę, to super. Dzięki! 😊 https://buycoffee.to/crazynauk
A tu znajdziecie nasze koszulki 😊 https://kreatorium.com/pl/c/Crazy-Nauka/109
Tu wspomniany podczas rozmowy film o operacji mózgu. Uwaga - nie dla osób nielubiących widoku krwi! https://www.youtube.com/watch?v=RsEXg1vsahM
Mój ulubiony temat! Podczas słuchania nie mogłam sobie przypomnieć, w której to książce ostatnio czytałam o tych najnowocześniejszych elementach wyposażenia sali operacyjnej... Książki neurologów i neurochirurgów czytuję namiętnie. Ach, no i recenzowałam kiedyś książkę o minimalnym stanie świadomości - kilka lat temu, gdy to była dość świeża sprawa. Co do ośrodków mowy, aż świerzbi mnie - nomen omen - język, by wspomnieć, że nie są to tak naprawdę ośrodki w pełni dające się wyróżnić anatomicznie ani też nie zajmują się tylko i wyłącznie dziedziną języka. Last but not least, forma wywiadu fajnie się sprawdza :smile: